2022 lapkričio 30 d. trečiadienis, 19:18
Reklama  |  facebook

Nauja patalynė. Šiąnakt miegosiu viena

2016-05-16 08:23
Pavasarį tradiciškai griebiamės tvarkymosi, vėdiname patalynę, čiužinius, valome kilimus. Vis tik jei turėtume mikroskopo stiprumo akinius ir matytume visus padarėlius, prie kurių prisiliečiame taip tvarkydamiesi, matyt, retam kiltų rankos tai daryti. Dulkėse gyvena tūkstančiai dulkių erkučių, o alergologai perspėja, jog 75 proc. alerginių reakcijų šiuo metu kyla būtent dėl šių plika akimi nematomų gyvūnėlių.
nuotrauka
Dizaineriai ir gydytojai sako, kad pavasarį svarbiausia – apsikuopti, taip pat ir atsikratyti patalynės erkutėmis. Tai lengviausiai pavyks, turint sintetines pagalves ir antklodes. Pixabay.com nuotr.


Erkutės gyvena mūsų patalynėje, čiužiniuose, kilimuose, užuolaidose bei minkštuose žaisluose. Ką galime padaryti, kad sumažintume alergijos tikimybę? Kokią patalynę geriausia rinktis ir kaip ją skalbti tiems, kurie yra jautrūs dulkių erkutėms?

„Alerginių susirgimų diagnostikos ir gydymo centro“ gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė teigė, jog alerginių susirgimų skaičius išlieka pakankamai didelis.

„Galbūt todėl, kad prastėja mūsų ekologinės sąlygos: didėja užterštumas, maistas parduodamas su įvairiais cheminiais priedais. Blogiausia, kad toks poveikis veikia jau visiškai mažus kūdikius, tokiu būdu jų imuninė sistema destabilizuojama ir prasideda alerginės reakcijos į tai, į ką šiaip organizmas neturėtų reaguoti. Vieni vaikai tai išauga, kiti – ne“, – kalbėjo N. Vaičiulionienė.

Vienintelis būdas apsisaugoti – sintetinė patalynė

Gydytojos alergologės teigimu, dažniausiai žmonėms alergija pasireiškia dėl dulkių erkučių. Antroje vietoje – pavasarinės žiedadulkės, trečioje – alergija maistui (nors tai daugiau mažų vaikų alergija). Dulkių erkutės dažniausiai sukelia alerginę slogą bei bronchinę astmą. Išskirtiniais atvejais dėl alerginės reakcijos gali išberti ir odą.

Dieviname minkštą ir jaukią patalynę. Tačiau jei ji – pūkinė, tokią patalynę dievina ir dulkių erkutės. JAV Vyriausybės /Wikipedia.org nuotr.

Erkutės paprastai yra nuo 0,2 iki 0,6 milimetro dydžio voragyvių rūšies gyvūnai. Pasaulyje egzistuoja apie 50 000 dulkių erkių rūšių, tačiau Lietuvoje dažniausiai gyvena 2 jų veislės.

Įprastame namų čiužinyje tokių dulkių erkučių gali būti apie 2 milijonus. Gydytojos teigimu, viename grame dulkių jų gali būti iki 2000. Šios erkutės mėgsta šiltą, drėgną aplinką, taigi joms nepatiks, jei savo namus dažnai valysite, vėdinsite, patalynę skalbsite aukštos temperatūros (daugiau nei 60 laipsnių) vandenyje. Žmogui alergines reakcijas sukelia ne patys gyvūnėliai, o jų dalys (erkutėms žuvus) arba ekskrementai.

N. Vaičiulionienės teigimu, įprastai erkutės suintensyvėja vasaros pabaigoje-rudens pradžioje. Tuomet, kai pamažu užveriame langus, nebevėdiname patalpų, prasideda šildymo sezonas. O erkėms juk šilta ir drėgna terpė – tikras rojus. Gydytoja alergologė nepataria viduje džiovinti drabužių – tai sudaro palankias sąlygas dulkių erkutėms veistis.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

„Jautresniam žmogui nereikia net išmiegoti lovoje, kurioje yra tų erkučių, – vos papuolęs į aplinką, kur jų koncentracija didesnė, jis pradeda čiaudėti ir sloguoti“, – sakė N. Vaičiulionienė.

Kaip nuo šių gyvūnėlių apsiginti? Gydytoja alergologė teigia, jog šiuo atveju tokiems žmonėms rekomenduojama sintetinė patalynė – nei plunksnų, nei vilnos gaminiai netinka.

„Šiuo metu yra gaminama pakankamai gerų sintetinių medžiagų. Erkutėms tokioje patalynėje nėra sąlygų gyventi, jos ten nesiveisia. Alergiškiems žmonėms taip pat verčiau turėti odinius ar kokia kita nepralaidžia medžiaga aptrauktus baldus – tik ne minkštus, medžiaginius. Neapsikraukite pagalvėmis, pagalvytėmis, pledais“, – sakė N. Vaičiulionienė. Ji pridūrė, jog sintetiniuose čiužiniuose erkutės taip pat nesiveisia.

Sintetika nebėra prastos kokybės bruožas

Taip pat alergiško žmogaus namuose tinka tik tie kilimai, kuriuos gana lengva pakelti, išnešti į lauką ir išdulkinti, o ne besidriekiantys per visą kambarį ar kabantys ant sienos.

Užuolaidas reikėtų dažnai skalbti – vėlgi aukštoje, 60-ies laipsnių temperatūroje. Žemesnėje temperatūroje erkutės nežūsta. Taip pat skalbti reikėtų ir žaislus.

„Alergiškiems žmonėms užuolaidas ir pagalves rekomenduojama skalbti kas savaitę. Žinoma, niekas taip dažnai neskalbia. Tada jau bent kartą per mėnesį nuimkite, iškratykite lauke ir, jei medžiaga leidžia, išplaukite. Kilimus iškratykite taip pat lauke kartą per savaitę“, – patarė N. Vaičiulionienė.

Gydytojos teigimu, dažnai tvarkantis alergija neturėtų pasireikšti, nors kai kurie žmonės yra tokie jautrūs, jog ir sutvarkytame būste čiaudi bei sloguoja.
Dulkių erkutės gali išprovokuoti astmą ir nuolatinę slogą.

Tuo metu elektroninės parduotuvės prekybapatalyne.lt vadybininkė Kristina Kišonienė teigė, jog alergiški klientai jų parduotuvėje renkasi sintetines ir aukštoje temperatūroje skalbiamas antklodes bei pagalves. Dažniausiai visa patalynė naujai perkama alergiškam vaikui – tarp suaugusiųjų alergiškų žmonių pasitaiko rečiau. Tie, kurie nėra alergiški, renkasi vilnonius patalus.


Sintetinė patalynė jau gaminama pakankamai patogi ir kvėpuojanti. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

„Dar kita grupė žmonių mėgsta pūkus. Tačiau tokioje patalynėje, deja, dulkių erkutės gyvena gausiausiai. Kita vertus, tokia patalynė yra ir lengva, ir minkšta, ir šilta. Būtent todėl ji daug kam patinka, nors yra brangiausia“, – sakė K. Kišonienė (nuotraukoje dešinėje).

Egzistuoja įsitikinimas, jog tie, kas gali sau leisti, perka iš natūralių medžiagų pasiūtą patalynę, o tie, kurie taupo – sintetinę. Tačiau šiandien, ypač gausėjant alergiškų žmonių būriui, situacija keičiasi.

„Sintetinė patalynė jau toli gražu nebėra pati pigiausia. Jei pluoštas – gerai išdirbtas, tinkantis skalbti aukštoje temperatūroje, tokia patalynė bus netgi brangesnė už vilnonę“, – atskleidė K. Kišonienė.

Kas kiek laiko skalbti?

Dulkių erkutės nepakenčia arba itin aukštos, arba labai žemos temperatūros. Todėl turint natūralią patalynę labai sveika vasarą ją šiek tiek palaikyti saulės atokaitoje, o žiemą – kur nors pakabinus lauke.

„Vis tiek patalynė prisigeria kvapų, užsiteršia pleiskanomis, odos likučiais. O dar tos dulkių erkutės – jei negali skalbti karštame vandenyje, belieka vėdinti“, – sakė pašnekovė.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

Vilnos patalynė būna arba neskalbiama apskritai, arba skalbiama 40-ies laipsnių vandenyje. Tuo metu sintetinė patalynė gali būti skalbiama iki 90-ies laipsnių temperatūroje.

Nuo ko priklauso sintetinės patalynės kokybė? K. Kišonienės teigimu, paprastas poliesteris skalbimo aukštoje temperatūroje neatlaikytų, todėl gamintojai jau gamina patalynę iš specialaus mikropluošto.

„Naujos technologijos, naujos medžiagos. Anksčiau sintetinėje patalynėje žmogus gausiai prakaituodavo. Dabar gaminamos orui laidžios ir kvėpuojančios sintetinės patalynės“, – sakė prekybapatalyne.lt parduotuvės atstovė.

Kas kiek laiko reikėtų skalbti patalynę?

Pašnekovė sako, jog alergiški žmonės turėtų antklodę ir pagalvę išskalbti bent kartą per mėnesį, o mažiau jautriems užtenka ir karto per jos dėvėjimo sezoną (kartą vasarą ir kartą žiemą).

Renkantis patalynę įvertinkite tai, jog kokybiškas gaminys tarnaus bent penkerius metus – toks dėvėjimo laikotarpis numatomas antklodėms, pagalvės susidėvi kiek greičiau. 

>>>Interjero dizainerė Elžbieta Skunčikienė: geriausia pokyčius pradėti nuo apsivalymo

Reklama

Statybunaujienos.lt
SPRENDIMAI

nuotrauka
2022-11-22 07:27
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
nuotrauka
2022-11-21 09:56
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
nuotrauka
2022-10-20 15:24
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
nuotrauka
2022-10-12 07:10
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
nuotrauka
2022-09-16 07:24
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
nuotrauka
2022-09-07 07:44
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...
nuotrauka
2022-08-30 12:26
Nesvarbu, turite nuosavą būstą ar nuomojatės butą, natūralu, kad kartais tenka atlikti remontą namuose. Yra labai lengva paskambinti santechnikui, elektrikui ar kitam meistrui, nors iš tikrųjų kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius būsto remonto darbus galima nesunkiai atlikti patiems. Be to, sutaup...
nuotrauka
2022-08-25 09:35
Įrankius, reikalingus būsto remontui, geriau pasiruošti dar prieš pradedant remontą, kad nesiblaškyti ieškant kokios nors smulkmenos, sujaukiančios visą suplanuotą darbo grafiką. Įrankių sąrašas sudaromas pagal suplanuotus darbų etapus, kuriuos reikės atlikti.
nuotrauka
2022-08-23 16:16
Namo stogas – vienas iš svarbiausių namo elementų, tad renkantis jį kyla nemažai klausimų: kokią stogo dangą pasirinkti, kaip tinkamai prižiūrėti?
nuotrauka
2022-08-12 07:53
Rytinės kavos puodelis, šeimos, draugų susibūrimai terasoje tapo neatsiejamu vasaros ritualu. Todėl šiai erdvei skiriama daug dėmesio – ne tik parenkant baldus, augalus, bet ir įrengiant grindų dangą. Paprastai terasa tampa sodo, kiemo dalimi, todėl itin svarbus natūralumo pojūtis.
nuotrauka
2022-07-25 11:48
Triukšmas neigiamai veikia sveikatą, tad susidūrę su situacijomis, kai iš stacionarių triukšmo šaltinių sklindantis triukšmas trukdo ilsėtis, gyventojai neretai kreipiasi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), kurio pareiga – įvertinti triukšmo lygį namuose ir imtis veiksmų, kad triukšmas...
nuotrauka
2022-06-30 08:05
Į Lietuvą atslinkus karščio bangai, žmonės nežino, kur dėtis, ir griebiasi įvairių apsisaugojimo nuo kaitros priemonių – geria vandenį ar slapstosi šešėliuose, o medikai rekomenduoja dienos metu tiesiog likti namuose. Deja, ne visuomet namai tampa prieglobsčiu nuo kaitros – neretai dėl tokių neapgal...
nuotrauka
2022-05-24 07:10
Pasaulis gręžiasi ne tik į tvarią, bet ir į sveiką statybą, būtent tokia ir yra pastaruoju metu vis labiau populiarėjanti medžio masyvo statyba. Istorinė medinė statyba, naudojant šiuolaikiškas medžiagas ir sprendimus, tampa aukšto energinio efektyvumo saugiu šeimos būstu, rekreaciniu ar kitokios pa...
nuotrauka
2022-05-12 07:41
Antrus metus turą Europoje rengiančios Švedijos kompanijos „NIBE Energy Systems“ ekspomobilis jau šį mėnesį pirmą kartą užsuks ir į Lietuvą. Gegužės 24 d. didžiausio Skandinavijos šildymo technikos gamintojo paroda ant ratų veiks Šiauliuose, gegužės 25 d. – Kaune, o gegužės 26 d. – Klaipėdoje.
nuotrauka
2022-05-09 16:39
Tikriausiai sutiksite, kad nepriklausomai nuo statinio paskirties ir tipo, visada būtina atsižvelgti į stogo dangą. Pastaruoju metu netrūksta itin plataus dangų pasirinkimo, tačiau ekspertai pastebi, kad plieninė stogo danga yra laikui nepavaldi klasika. Šį kartą dėmesio centre – plieninė „Ruukki” s...
nuotrauka
2022-04-29 13:30
Tinkamas lietaus nuotekų srautų suvaldymas lietaus vandens kaupimosi vietose gali užkirsti kelią potvyniams. Universali Pipelife lietaus nuotekų valdymo sistema „Raineo“ – tai galimybė ne tik užkirsti kelią tokioms grėsmėms, bet ir tvariai panaudoti lietaus vandenį kitoms reikmėms.
nuotrauka
2022-03-24 07:52
Aplinkos triukšmas yra rimta problema, kurios neigiamą poveikį sveikatai Europoje jaučia milijonai žmonių. 20 proc. Europos gyventojų ilgą laiką patiria sveikatai kenksmingą triukšmo lygį. Deja, tyrimai rodo, kad aplinkos triukšmo mažinimo politikos tikslai nebuvo pasiekti, pagerėjimas artimiausiu l...
nuotrauka
2022-01-24 09:52
„Ruukki“ pristato naują sprendimą – „Ruukki®“ sandarumo paketą, leidžiantį taupyti energiją ir mažinti anglies dioksido išmetimą. Sandarumo paketas leis pramoninių ir komercinių pastatų savininkams sumažinti sąskaitas už energiją ir išmetamo anglies dioksido kiekį, susijusį su jų tiesiogine veikla. ...
nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI