2024 kovo 29 d. penktadienis, 0:35
Reklama  |  facebook

Nauja patalynė. Šiąnakt miegosiu viena

2016-05-16 08:23
Pavasarį tradiciškai griebiamės tvarkymosi, vėdiname patalynę, čiužinius, valome kilimus. Vis tik jei turėtume mikroskopo stiprumo akinius ir matytume visus padarėlius, prie kurių prisiliečiame taip tvarkydamiesi, matyt, retam kiltų rankos tai daryti. Dulkėse gyvena tūkstančiai dulkių erkučių, o alergologai perspėja, jog 75 proc. alerginių reakcijų šiuo metu kyla būtent dėl šių plika akimi nematomų gyvūnėlių.
nuotrauka
Dizaineriai ir gydytojai sako, kad pavasarį svarbiausia – apsikuopti, taip pat ir atsikratyti patalynės erkutėmis. Tai lengviausiai pavyks, turint sintetines pagalves ir antklodes. Pixabay.com nuotr.


Erkutės gyvena mūsų patalynėje, čiužiniuose, kilimuose, užuolaidose bei minkštuose žaisluose. Ką galime padaryti, kad sumažintume alergijos tikimybę? Kokią patalynę geriausia rinktis ir kaip ją skalbti tiems, kurie yra jautrūs dulkių erkutėms?

„Alerginių susirgimų diagnostikos ir gydymo centro“ gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė teigė, jog alerginių susirgimų skaičius išlieka pakankamai didelis.

„Galbūt todėl, kad prastėja mūsų ekologinės sąlygos: didėja užterštumas, maistas parduodamas su įvairiais cheminiais priedais. Blogiausia, kad toks poveikis veikia jau visiškai mažus kūdikius, tokiu būdu jų imuninė sistema destabilizuojama ir prasideda alerginės reakcijos į tai, į ką šiaip organizmas neturėtų reaguoti. Vieni vaikai tai išauga, kiti – ne“, – kalbėjo N. Vaičiulionienė.

Vienintelis būdas apsisaugoti – sintetinė patalynė

Gydytojos alergologės teigimu, dažniausiai žmonėms alergija pasireiškia dėl dulkių erkučių. Antroje vietoje – pavasarinės žiedadulkės, trečioje – alergija maistui (nors tai daugiau mažų vaikų alergija). Dulkių erkutės dažniausiai sukelia alerginę slogą bei bronchinę astmą. Išskirtiniais atvejais dėl alerginės reakcijos gali išberti ir odą.

Dieviname minkštą ir jaukią patalynę. Tačiau jei ji – pūkinė, tokią patalynę dievina ir dulkių erkutės. JAV Vyriausybės /Wikipedia.org nuotr.

Erkutės paprastai yra nuo 0,2 iki 0,6 milimetro dydžio voragyvių rūšies gyvūnai. Pasaulyje egzistuoja apie 50 000 dulkių erkių rūšių, tačiau Lietuvoje dažniausiai gyvena 2 jų veislės.

Įprastame namų čiužinyje tokių dulkių erkučių gali būti apie 2 milijonus. Gydytojos teigimu, viename grame dulkių jų gali būti iki 2000. Šios erkutės mėgsta šiltą, drėgną aplinką, taigi joms nepatiks, jei savo namus dažnai valysite, vėdinsite, patalynę skalbsite aukštos temperatūros (daugiau nei 60 laipsnių) vandenyje. Žmogui alergines reakcijas sukelia ne patys gyvūnėliai, o jų dalys (erkutėms žuvus) arba ekskrementai.

N. Vaičiulionienės teigimu, įprastai erkutės suintensyvėja vasaros pabaigoje-rudens pradžioje. Tuomet, kai pamažu užveriame langus, nebevėdiname patalpų, prasideda šildymo sezonas. O erkėms juk šilta ir drėgna terpė – tikras rojus. Gydytoja alergologė nepataria viduje džiovinti drabužių – tai sudaro palankias sąlygas dulkių erkutėms veistis.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

„Jautresniam žmogui nereikia net išmiegoti lovoje, kurioje yra tų erkučių, – vos papuolęs į aplinką, kur jų koncentracija didesnė, jis pradeda čiaudėti ir sloguoti“, – sakė N. Vaičiulionienė.

Kaip nuo šių gyvūnėlių apsiginti? Gydytoja alergologė teigia, jog šiuo atveju tokiems žmonėms rekomenduojama sintetinė patalynė – nei plunksnų, nei vilnos gaminiai netinka.

„Šiuo metu yra gaminama pakankamai gerų sintetinių medžiagų. Erkutėms tokioje patalynėje nėra sąlygų gyventi, jos ten nesiveisia. Alergiškiems žmonėms taip pat verčiau turėti odinius ar kokia kita nepralaidžia medžiaga aptrauktus baldus – tik ne minkštus, medžiaginius. Neapsikraukite pagalvėmis, pagalvytėmis, pledais“, – sakė N. Vaičiulionienė. Ji pridūrė, jog sintetiniuose čiužiniuose erkutės taip pat nesiveisia.

Sintetika nebėra prastos kokybės bruožas

Taip pat alergiško žmogaus namuose tinka tik tie kilimai, kuriuos gana lengva pakelti, išnešti į lauką ir išdulkinti, o ne besidriekiantys per visą kambarį ar kabantys ant sienos.

Užuolaidas reikėtų dažnai skalbti – vėlgi aukštoje, 60-ies laipsnių temperatūroje. Žemesnėje temperatūroje erkutės nežūsta. Taip pat skalbti reikėtų ir žaislus.

„Alergiškiems žmonėms užuolaidas ir pagalves rekomenduojama skalbti kas savaitę. Žinoma, niekas taip dažnai neskalbia. Tada jau bent kartą per mėnesį nuimkite, iškratykite lauke ir, jei medžiaga leidžia, išplaukite. Kilimus iškratykite taip pat lauke kartą per savaitę“, – patarė N. Vaičiulionienė.

Gydytojos teigimu, dažnai tvarkantis alergija neturėtų pasireikšti, nors kai kurie žmonės yra tokie jautrūs, jog ir sutvarkytame būste čiaudi bei sloguoja.
Dulkių erkutės gali išprovokuoti astmą ir nuolatinę slogą.

Tuo metu elektroninės parduotuvės prekybapatalyne.lt vadybininkė Kristina Kišonienė teigė, jog alergiški klientai jų parduotuvėje renkasi sintetines ir aukštoje temperatūroje skalbiamas antklodes bei pagalves. Dažniausiai visa patalynė naujai perkama alergiškam vaikui – tarp suaugusiųjų alergiškų žmonių pasitaiko rečiau. Tie, kurie nėra alergiški, renkasi vilnonius patalus.


Sintetinė patalynė jau gaminama pakankamai patogi ir kvėpuojanti. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

„Dar kita grupė žmonių mėgsta pūkus. Tačiau tokioje patalynėje, deja, dulkių erkutės gyvena gausiausiai. Kita vertus, tokia patalynė yra ir lengva, ir minkšta, ir šilta. Būtent todėl ji daug kam patinka, nors yra brangiausia“, – sakė K. Kišonienė (nuotraukoje dešinėje).

Egzistuoja įsitikinimas, jog tie, kas gali sau leisti, perka iš natūralių medžiagų pasiūtą patalynę, o tie, kurie taupo – sintetinę. Tačiau šiandien, ypač gausėjant alergiškų žmonių būriui, situacija keičiasi.

„Sintetinė patalynė jau toli gražu nebėra pati pigiausia. Jei pluoštas – gerai išdirbtas, tinkantis skalbti aukštoje temperatūroje, tokia patalynė bus netgi brangesnė už vilnonę“, – atskleidė K. Kišonienė.

Kas kiek laiko skalbti?

Dulkių erkutės nepakenčia arba itin aukštos, arba labai žemos temperatūros. Todėl turint natūralią patalynę labai sveika vasarą ją šiek tiek palaikyti saulės atokaitoje, o žiemą – kur nors pakabinus lauke.

„Vis tiek patalynė prisigeria kvapų, užsiteršia pleiskanomis, odos likučiais. O dar tos dulkių erkutės – jei negali skalbti karštame vandenyje, belieka vėdinti“, – sakė pašnekovė.

Nuotraukoje – sintetinė antklodė. Prekybapatalyne.lt  nuotr.

Vilnos patalynė būna arba neskalbiama apskritai, arba skalbiama 40-ies laipsnių vandenyje. Tuo metu sintetinė patalynė gali būti skalbiama iki 90-ies laipsnių temperatūroje.

Nuo ko priklauso sintetinės patalynės kokybė? K. Kišonienės teigimu, paprastas poliesteris skalbimo aukštoje temperatūroje neatlaikytų, todėl gamintojai jau gamina patalynę iš specialaus mikropluošto.

„Naujos technologijos, naujos medžiagos. Anksčiau sintetinėje patalynėje žmogus gausiai prakaituodavo. Dabar gaminamos orui laidžios ir kvėpuojančios sintetinės patalynės“, – sakė prekybapatalyne.lt parduotuvės atstovė.

Kas kiek laiko reikėtų skalbti patalynę?

Pašnekovė sako, jog alergiški žmonės turėtų antklodę ir pagalvę išskalbti bent kartą per mėnesį, o mažiau jautriems užtenka ir karto per jos dėvėjimo sezoną (kartą vasarą ir kartą žiemą).

Renkantis patalynę įvertinkite tai, jog kokybiškas gaminys tarnaus bent penkerius metus – toks dėvėjimo laikotarpis numatomas antklodėms, pagalvės susidėvi kiek greičiau. 

>>>Interjero dizainerė Elžbieta Skunčikienė: geriausia pokyčius pradėti nuo apsivalymo

Reklama

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-03-26 15:16
Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-03-15 15:55
Dabartinėje nekilnojamojo turto rinkoje itin didelis mažesnių būstų pasirinkimas. Jų kainos labiau prieinamos, tad perkant galima gerokai sutaupyti, o pasitelkus keletą gudrybių įrengti taip, kad atrodytų kur kas erdvesni. Pasak ekspertų, žinant vos kelias taisykles, keliolikos kvadratinių metrų lo...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-14 14:36
Būsto statyboms ar renovacijai naudojamos šilumą atspindinčios medžiagos ir pastato apdaila gali turėti įtakos ryšio kokybei namuose. Aukštos energetinės klasės A++ pastatai pasižymi ekonomiškumu, tačiau juose gyvenantys ir dirbantys žmonės gali susidurti su ryšio sutrikimais. Ekspertas ramina – pas...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...
nuotrauka
2024-02-08 08:04
Rinkoje vertinami sprendimai, kurie sudaro sąlygas statyti greitai, optimaliomis sąnaudomis bei gauti kokybišką rezultatą. Todėl itin populiarūs lego principu surenkami namai. Vieną tokių galimybių siūlo „ShellBau“ – karkasiniai namai iš patobulintų struktūrinių izoliacinių skydų (SIP).
nuotrauka
2024-02-07 12:57
Lietuvos gyventojai savo būstą nuo nepageidaujamų įsibrovėlių stengiasi apsaugoti įvairiais būdais. Tradiciškai vis dar yra populiarios šarvuotos durys, akylūs kaimynai ar garsiai lojantis šuo. Tačiau technologijų amžiuje yra ir gerokai efektyvesnių namų apsaugos būdų. Apsaugos sistemos gali būti e...
nuotrauka
2024-02-05 07:41
Kaip patikimai užsandarinti konstrukcines ir išsiplečiančias siūles fasaduose, stoguose ar pėsčiųjų takuose? Sprendimas – naujos kartos hermetikas „Fome Flex ROOF & FAÇADE“, padedantis suformuoti ypatingai elastingą ir patvarią siūlę.
nuotrauka
2024-02-02 14:10
Energetikos rinkoje vis dažniau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, kitaip dar vadinamą Pramone 4.0, ir pramonės šakų skaitmeninimą. Tačiau šiame kontekste pamirštami individualūs vartotojai, kurie daro vis didesnę įtaką energetikos transformacijai, elektros tinklams ir rinkos dalyviams. A...
nuotrauka
2024-02-01 10:16
Nuo š. m. sausio 1 d. pradėjus veikti Nuotekų tvarkymo informacinei sistemai (NTIS) jokių naujų reikalavimų šiems įrenginiams nėra. Neturintys galimybės prisijungti prie centrinės nuotekų sistemos gyventojai vis dar gali rinktis vieną iš trijų įrenginių tipų: rezervuaro tipo individualių nuotekų kau...
nuotrauka
2024-01-25 11:09
Akumuliatoriniai darbo įrankiai populiarūs, nes jie ne tik patogūs naudoti, be ir puikiai pritaikomi tiek profesionalams, tiek mėgėjams. Šios rūšies įrankio veikimas tiesiogiai priklauso nuo akumuliatoriaus galingumo, jo dydžio ir talpos. Jei nesinori darbo nutraukti todėl, kad išseko baterija, nau...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-22 15:19
Įprastai namų remontu užsiimama šiltuoju sezonu ar rudens pradžioje, tačiau tam tikrus darbus atlikti patogiau žiemą. Visus vidaus darbus galite drąsiai pradėti net tuomet, kai už lango spaudžia šaltukas – tereikia pasirūpinti, kad namuose nesikauptų drėgmė ir šaltis. Sausis ir vasaris yra bene geri...
nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-11-16 12:13
Nuo plaktuko, atsuktuvo ir replių iki skirtingų rūšių grąžtų bei suktuvų – kiekvieno meistro įrankių dėžėje galima sutikti pačius įvairiausius įrankius. Nors namų remonto ar kiti statybos darbai neįsivaizduojami be elektrinių įrankių, savo patvarumu ir funkcionalumu gali nustebinti ir šiuolaikiški a...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI