2024 birželio 24 d. pirmadienis, 22:12
Reklama  |  facebook

Naujamiestis, stotis ir Naujininkai: patrauklesni ir gyventojams, ir verslui

2022-09-06 08:52
Vilniaus savivaldybėje įvyko antrasis stoties ir aplinkinių teritorijų detaliojo plano viešasis svarstymas. Stoties rajono susisiekimo ir apželdinimo sprendiniai, Naujininkų atsinaujinimas – tai klausimai, kurie rūpėjo gyventojams.
nuotrauka
Vilniaus m. sav. nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
ID Vilnius (iki 2023 m. lapkričio – Vilniaus planas), UAB
Zaha Hadid Architects (Londonas),
Susisiekimo paslaugos / JUDU, SĮ,

Pasivaikščiojimai prie stoties

Įmonė „Vilniaus planas" pristatė detalųjį planą, apimantį 32,8 ha teritoriją tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių bei Naujamiesčio seniūnijos. Apleistos pramoninės teritorijos nuosekliai virsta gyvenamosiomis. Įgyvendinus Vilniaus geležinkelio stoties komplekso atnaujinimo projektą „Vilnius Connect" stoties rajonas bus modernus, patrauklus verslui ir įvairioms įstaigoms bei gyventojams. Jame atsiras daugiau laisvalaikio, poilsio zonų, žalių viešųjų erdvių, vaikų žaidimų aikštelių.

Specialistai pripažįsta, kaip rašoma savivaldybės pranešime, kad želdynų ir viešųjų erdvių šiose teritorijose tikrai trūksta. Kad tvarkant teritoriją, žaliųjų plotų kiekis didėtų, detaliajame plane nustatytos želdynų normos: visuose sklypuose penktadalis teritorijos turi būti skiriamas želdynams, pietinėje geležinkelio pusėje, prie Pelesos gatvės – net 40 proc., stoties aikštėje želdynai turi užimti 60 proc. teritorijos.

Atsižvelgus į gyventojų poreikius, numatytos pėsčiųjų jungtys tarp Naujamiesčio ir Naujininkų. Viena jungtis bus tarp Šv. Stepono ir Pelesos gatvių, antroji – tarp Algirdo gatvės ir Dzūkų gatvės.

Teritorijoje planuojama įrengti ar sutvarkyti nemažai skverų: geležinkelio stoties aikštės skverą, Šv. Stepono skverą, Strumilos sodų (0,7 ha teritoriją tarp Sodų, V. Šopeno ir Šv. Stepono gatvių), Šviesos skverą, esantį tarp Liepkalnio ir Pelesos gatvių. Rengiami ir skvero tarp Dzūkų ir Pelesos gatvių projektiniai pasiūlymai. Dar viena ateityje planuojama viešoji erdvė – prie Švitrigailos gatvės.

Daugiausia diskusijų – dėl geležinkelio aikštės

Pristatant stoties teritorijos pokyčius nemažai diskusijų vyko dėl pagrindinės stoties aikštės. Tarptautinį architektūrinį konkursą laimėjusios kompanijos „Zaha Hadid Architects" projekto vizualizacijose stoties aikštė – erdvi ir atvira, amfiteatro tipo. Gyventojai išsakė pastabų, kad aikštės koncepcija netinka šiai teritorijai, amfiteatro idėja neatspindi Vilniaus istorinio identiteto.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis pripažino, kad stoties aikštė kritikos sulaukė ir architektūrinio konkurso metu. „Tarptautinio architektūrinio konkurso žiuri išsakė daug pastabų aikštės sprendiniams. Projektuotojų prašysime tobulinti tiek aikštės funkcinius, tiek įvaizdžio bei dizaino sprendimus", – cituojamas M. Pakalnis. Jis pabrėžė, kad architektūrinio konkurso metu dalyvaujančios kompanijos pristato toli gražu ne galutinius sprendimus. Šiuo metu ruošiama projektinių pasiūlymų užduotis, kurioje ir atsispindės konkretūs reikalavimai, kaip turėtų atrodyti visa teritorija, kartu ir stoties aikštė.

Prioritetas – pėstiesiems, dviračiams ir viešajam transportui

Svarstant stoties teritorijos detalųjį planą daug dėmesio skirta ir visų rūšių transporto sistemoms ir jų jungtims. Šioje teritorijoje vyksta intensyvus keleivių, krovinių judėjimas. Čia jungiasi geležinkelio, tarpmiestinių ir tarptautinių autobusų, viešojo transporto mazgai. Tai pagrindinis susisiekimas ir su Vilniaus oro uostu. „Susisiekimo paslaugų" vyriausiasis planavimo specialistas Marius Berulis akcentavo, kad požiūris keičiasi ir pertvarkant gatves, transporto mazgus – prioritetas skiriamas pirmiausia pėstiesiems, dviračiams, paskui – viešajam transportui.

„Tai nereiškia, kad automobiliais nebus galima atvykti į stotį. Bus galima, bet automobilis šioje teritorijoje turi būti ne karalius, o svečias", – teigė M. Berulis. Šiandien 49 proc. kelionių mieste vis dar atliekama automobiliais, bet tai, specialistų vertinimu, turi keistis. „Prioritetas turi būti skiriamas alternatyviems susisiekimo būdams. Tik taip sumažinsime spūstis, atgaivinsime šias teritorijas ir padarysime jas patrauklias miestiečiams. Ten, kur pėstieji, ten ir kavinės, verslas ir traukos objektai", – argumentavo M. Berulis.

Jau dabar įrengti platūs dviračių takai Algirdo, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje. Planuojama pastatyti apie 600 vietų dviračių saugyklų. Dalis intensyvaus viešojo transporto eismo Sodų gatvėje bus nukreipta kitomis gatvėmis. Planuojama sumažinti eismo intensyvumą Pelesos gatvėje.

Dar viena naujovė siekiant atlaisvinti nuo transporto stoties rajoną – iš Stoties aikštės į alternatyvią vietą bus iškeltas tarpmiestinio viešojo transporto terminalas. Planuojant autobusų stoties infrastruktūrą bus numatytos keleivių išleidimo ir įlaipinimo vietos. Esamos autobusų atstovos bus 6,5 km nuo stoties atstumu. Tokiu pat principu veiks ir Vilniaus miesto viešasis transportas: stotis bus ne galutinė, o tarpinė stotelė ir autobusų apsisukimas bei vairuotojų poilsis bus organizuojamas už miesto centro ribų: Liepkalnyje, prie Iešmininkų gatvės, Kirtimų g., Olandų g.

Į planavimą aktyviai įtraukiama visuomenė

Kaip turėtų atrodyti stoties ir aplinkinės teritorijos, pradėta svarstyti nuo 2018 m. Tuomet buvo pristatyta stoties pertvarkymo vizija, diskutuota su visuomene, ko reikėtų šioje teritorijoje, kokia jos funkcija. Po tarptautinių kūrybinių dirbtuvių buvo suformuota patariamoji urbanistų grupė ir parengtos trys stoties teritorijos vizijos.

Pirmasis šios teritorijos detaliojo plano pristatymas visuomenei vyko prieš metus – 2021 m. kovą. Tuomet gyventojai taip pat turėjo pastabų ir į jas buvo atsižvelgta: detaliajame plane sumažintas leistinas pastatų aukštingumas, numatomas galimas dviračių takų platinimas, išplėstos numatytos veiklų galimybės, įtrauktos želdynų tvarkymo gairės, pertvarkyti servitutai bei užstatymo zonos, atlikta kitų smulkių pakeitimų.

Nuo pirmojo svarstymo buvo pakeisti sklypų pertvarkymo principai. Ankstesnio detaliojo plano sprendiniai leido sklypus apjungti ir dalinti, dabar bus leidžiama tik dalinti.

Patvirtintas detalusis planas leis įgyvendinti šių metų liepą paskelbto tarptautinio architektūrinio konkurso laimėtojos kompanijos „Zaha Hadid Architects" geležinkelio stoties projektą „Vilnius Connect". Vienas iš „Zaha Hadid Architects" pasiūlytų sprendinių – apie 9 500 kv. m statinys virš geležinkelio bėgių, sujungsiantis Naujininkų rajoną su Naujamiesčiu ir Senamiesčiu. Šiame statinyje turėtų įsikurti komercinės erdvės bei nauja keleivių laukimo salė su tiesioginiu praėjimu į peronus. Virš bėgių taip pat numatytos patogios jungtys pėstiesiems ir dviratininkams. 

Vilniaus m. sav. nuotr. ir iliustr.

Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-06-20 06:46
Mažinti skirtumus tarp šalies regionų gali padėti tolygiai plėtojamos kokybiškos viešosios paslaugos ir savarankiškai veikti įgalinta vietos savivalda – tokius siūlymus Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) birželio 19 dieną, trečiadienį, pristatė šalies politinių partijų atstovams.
nuotrauka
2024-06-19 14:30
Klaipėdoje, kairiajame Danės upės krante, pradėti krantinės tarp Biržos tilto ir naujai įrengto pėsčiųjų-dviračių tako remonto darbai, juos numatoma pabaigti šį rudenį. Tuo pačiu bus atnaujinta dalis greta esančios teritorijos tarp Danės upės, Biržos tilto ir Kurpių g., kurioje yra ir vadinamas „Mer...
nuotrauka
2024-06-19 14:23
Inovacijų agentūra, kartu su Klaipėdos rajono savivaldybe, Gargžduose atidarė bendradarbystės centrą „Spiečius". Tai – jau 15-asis centras šalyje, veiksiantis kaip erdvė, kurioje teikiamos nemokamos verslumo skatinimo paslaugos, buriama aktyvi ir versli regiono bendruomenė.
nuotrauka
2024-06-17 13:57
Artimiausiu metu Vilniuje prasidės Tarandės gatvės rekonstrukcijos darbai. Pagal patvirtintą projektą abiejose gatvės pusėse bus pakloti šaligatviai, atnaujintos viešojo transporto stotelės, nutiestas 2,5 m pločio dviračių takas, įrengtas apšvietimas. Taip pat bus pakloti nauji lietaus nuotekų tinkl...
nuotrauka
2024-06-17 10:53
Baigtas įgyvendinti dar vienas Klaipėdos miesto savivaldybės projektas – siekiant užtikrinti saugų ir sklandų eismo dalyvių judėjimą, įrengta papildoma eismo juosta ir pėsčiųjų saugumo salelė uostamiesčio Mogiliovo gatvėje.
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-13 13:19
Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią vieš...
nuotrauka
2024-06-13 07:00
Atidarytas didžiausias savivaldybės iniciatyva įrengtas saulės elektrinių parkas Lietuvoje. 4,1 mln. eurų vertės parkas įrengtas 5 ha teritorijoje Ukmergėje, o jame sumontuota 5332 vnt. saulės fotomodulių. Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energeti...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-11 11:54
Dar šį mėnesį planuojama pradėti Lazdynėlių gatvės rekonstrukciją. Bus tvarkoma beveik kilometro gatvės atkarpa nuo Erfurto iki Lietaus gatvės, kartu bus nutiestas ir naujas dviračių takas, rekonstruotos sankryžos su Erfurto, Žaros, Lūkesčių ir Lietaus gatvėmis.
nuotrauka
2024-06-10 13:19
Pradedami Vilniaus Viršuliškių rajone sausio mėnesį degusio daugiabučio pažeistų ir pavojingų konstrukcijų ardymo darbai. Pastatas šiuo metu yra avarinės būklės, gyventojai laukia pastato atstatymo, kad galėtų kuo greičiau grįžti į savo gyvenamuosius butus. Pradinių darbų tikslas – demontuoti sprogi...
nuotrauka
2024-06-10 12:57
Uostamiestyje dar šiemet bus tvarkoma teritorija prie Santuokų rūmų, planuojama pradėti ir Santuokų rūmų pastato atnaujinimo darbus.
nuotrauka
2024-06-07 11:04
Priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-06-07 10:24
Po maždaug pustrečio mėnesio trukusių darbų baigtas tvarkyti Žvėryno rajoną su centrine miesto dalimi jungiantis Žvėryno tiltas. Šalia Seimo esantis tiltas paskutinį kartą rekonstruotas prieš beveik du dešimtmečius – 2005 metais. Planinio remonto darbų metu atstatytas projektinis Žvėryno tilto vaizd...
nuotrauka
2024-06-06 12:27
Gera žinia „Švyturio“ sodų bendrijos savininkams: netrukus prasidės žvyrkelių Raganių 1-osios ir Raganių 2-osios asfaltavimo darbai. Šių sodų bendrijoje taip pat bus nutiesti lietaus nuotekų tinklai. Sutartys su rangovais jau yra pasirašytos, planuojama, kad darbai prasidės dar šį mėnesį.
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-06-04 13:25
Regionų administracinis teismas tenkino viešąjį interesą ginančio Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimą ir panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio mėn. priimtą įsakymą, pagal kurį sostinės Valakampių rajone buvo suprojektuoti keturi nauji valstybiniai ž...
nuotrauka
2024-06-04 13:11
Nuo gegužės 14 d. savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) gali teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Iki paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos likus kiek mažiau nei dviem savaitėms, jau sulaukta paraiškų vir...
nuotrauka
2024-06-03 16:40
Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė ir daugiau nei 13 tūkst. e...
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse