2021 birželio 25 d. penktadienis, 16:49
Reklama  |  facebook

Netikėtai gautus pinigus lietuviai pirmiausia skirtų naujiems namams

2017-04-27 07:24
Kas nepasvajoja apie lyg iš dangaus nukritusią didžiulę pinigų sumą. Nors, atrodo, kad už tuos pinigus galima daryti viską, ko širdis geidžia, tačiau lietuviai savo pasirinkimu yra itin vieningi, parodė statybų bendrovės „YIT Kausta“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa. 7 iš 10 lietuvių, netikėtai praturtėję didele pinigų suma, investuotų į naujus namus, kai antrą pagal populiarumas pasirinkimą – ilgą kelionę – rinkosi perpus mažiau respondentų. Specialistai teigia, namai lietuvių sąmonėje užima ypatingą vietą, todėl ir buvo minėti dažniausiai.
nuotrauka
Asociatyvi įmonės „Fėjos namai“ nuotr.


Minimos įmonės
YIT, AB
YIT Kausta Būstas, UAB

Šalies didžiųjų miestų gyventojų paklausus, kur jie investuotų netikėtai gautą didelę sumą pinigų, 73 proc. nurodė, kad pinigus investuotų į naujų namų įsigijimą. Kad išvažiuotų į kelionę aplink pasaulį, atsakė 38 proc. apklausos dalyvių. Trečias pagal populiarumą pasirinkimas buvo naujo automobilio įsigijimas (28 proc.).

Kas ketvirtas tautietis demonstruoja finansinę drausmę ir už gautus pinigus nieko nepirktų, o juos atsidėtų. Aktyvų investavimą į akcijas ir kitus finansinius instrumentus rinktųsi 22 proc. didmiesčių gyventojų. Dar 18 proc. už netikėtai gautus pinigus atliktų esamo būsto remontą. Atsakydami į klausimus apklausos dalyviai galėjo rinktis ne vieną atsakymą.

Lietuviai išsiskiria glaudžiu ryšiu su namais

Statybų bendrovės „YIT Kausta“ vadovas Kęstutis Vanagas sako, kad lietuviai visoje Europos Sąjungoje išsiskiria itin glaudžiu ryšiu su namais, todėl toks vieningas tautiečių pasirinkimas neturėtų stebinti. „Lietuvių, nuosavybe valdančių būstą, procentas du kartus viršija Europos Sąjungos vidurkį. Jei tik leidžia finansinės galimybės, renkamasi nuosavą būstą. Todėl nekeista, kad netikėtai gavę didelę pinigų sumą lietuviai lėšas nukreiptų į būsto įsigijimą“, – komentuoja jis.

Iš apklausos paaiškėjo, kad nauji namai šiek tiek svarbesni moterims nei vyrams. Kaip prioritetinį pasirinkimą namus minėjo 74 proc. moterų ir 72 proc. vyrų. Vertinant pagal amžiaus grupes, labiau namus buvo linkę rinktis jaunesni respondentai nei vyresni: tarp 25–40 m. amžiaus respondentų naujus namus rinktųsi 76 proc., o 41–55 m. amžiaus grupėje – 69 proc. Tyrėjai skirtumą aiškina tuo, kad vyresni gyventojai dažniau yra apsirūpinę būstu ir nėra linkę jo keisti.

Psichologė Irma Skruibienė, tinklaraščio „Namų terapija“ autorė, vedanti seminarus apie savų namų kūrimą, aiškina, kad toks lietuvių dėmesys namams kyla iš istorinės atminties. „Stiprus poreikis turėti savo namus siejasi su Lietuvos kultūrine patirtimi. Daugelio šeimos istorijose dar gyvi pasakojimai apie namų praradimą per sovietų ir nacių okupacijų metu patirtą tremtį, priverstinę emigraciją. Mūsų kultūroje dar gyvas savų namų ilgesys – tokių, kurių niekas negalėtų atimti, iš kurių neturėtų teisės išprašyti“, – sako psichologė.

Specialistės žodžius patvirtina respondentų atsakymai į klausimą, kiek namai lemia jų gyvenimo kokybę. Net 8 iš 10 gyventojų atsakė, kad namai turi didelę arba labai didelę reikšmę pasitenkinimui gyvenimu. Gerokai didesnį namų poveikį savijautai jautė moterys ir vyresnio amžiaus žmonės: 80 proc. moterų įvardino namus kaip svarbius ar labai svarbius žmogaus savijautai. Tarp vyrų tokių atsakymų buvo 70 proc.

„Nors renkantis būstą žmonėms svarbūs praktiniai aspektai, tokie kaip vieta, patogus susisiekimas, mažos būsto išlaikymo sąnaudos, tačiau sprendimą nulemia ir pojūtis, kiek namai yra „mano“. Tą dažnai girdime iš klientų, kuomet jie apsilankę viename ar kitame bute pasijaučia saugūs ir ramūs, taip tarsi užmegzdami ryšį su aplinka, kurioje teks gyventi“, – sako K. Vanagas.

Namuose ieškoma saugumo

Psichologė I. Skruibienė teigia, tad būtent namuose dažniausiai ieškome saugumo ir psichologinio komforto. „Namai yra ta vieta, kur galime nusimesti socialines kaukes ir būti taip, kaip norisi būti, kur nereikia atitikti aplinkos keliamų lūkesčių. Kai namų erdvė suteikia saugumą būti savimi, tuomet galime jaustis savo aplinkos, o tuo pačiu ir savo gyvenimo šeimininkais“, – sako psichologė.

Gyventojų apklausą šių metų kovo–balandžio mėnesiais atliko rinkos tyrimų ir nuomonės apklausos bendrovė „Norstat LT“. Buvo apklausta 800 respondentų, gaunančių vidutines ir aukštesnes pajamas, iš penkių didžiųjų šalies miestų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių. 
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-06-23 15:01
Sinoptikai prognozuoja, kad po ilgiau nei savaitę trukusių tropinių karščių Lietuvą šiomis dienomis turėtų nuplauti liūtys, lydimos gūsingo vėjo, perkūnijų ir audrų. Atokvėpio nuo kaitros laukiantys gyventojai raginami neatsipalaiduoti ir tinkamai pasiruošti galimai gamtos stichijai.
nuotrauka
2021-06-23 11:38
Daugiau nei trečdalis namų ūkių, analizuojančių, kiek energijos naudoja, tam skiria nuo 10 iki 50 minučių per metus. Tokius duomenis atskleidė „Ignitis“ užsakymu atliktas tyrimas apie energijos suvartojimą. Ekspertai pastebi, kad akylesnis namuose sunaudojamos elektros ar gamtinių dujų kiekio stebėj...
nuotrauka
2021-06-09 09:05
Vilniaus mieste daugiabučių gyventojai, nusprendę pasinaudoti savivaldybės vykdoma Kaimynijų programa, suformavę ir išsinuomoję žemės sklypus prie namų įgyvendina šių teritorijų sutvarkymo projektus. Pirmieji projektai su savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pagalba baigiami jau dabar. Vienas jų – ...
nuotrauka
2021-06-08 14:37
Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti, kokius dokumentus gauti, jeigu keičiate langus daugiabučiame gyvenamajame name.
nuotrauka
2021-06-08 10:25
Renkantis naują būstą, balkoną kaip vieną svarbiausių kriterijų nurodo beveik pusė (47 proc.) Lietuvos gyventojų. NT plėtros bendrovės „Realco“ ekspertai pastebi, kad dažniau balkonais labiau domisi moterys nei vyrai, neretai teiraujamasi ir apie galimybę balkoną įstiklinti.
nuotrauka
2021-06-04 07:27
Šiemetinė Klimato kaitos programos 11 mln. eurų parama leis modernizuoti daugiau kaip 1300 privačių vienbučių ar dvibučių gyvenamųjų namų. Jeigu juos santykinai perkeltume į vieną miestą, tai pagal gyventojų skaičių galėtų būti Ramygala arba Salantai.
nuotrauka
2021-06-03 07:40
KLAUSIMAS. Kokie reikalavimai taikomi, įrengiant kondicionierių daugiabučiame name?
nuotrauka
2021-06-01 21:27
Klaipėdoje tęsiami daugiabučių namų kiemų tvarkymo darbai. Patvirtintas Klaipėdos miesto daugiabučių namų kiemų infrastruktūros gerinimo priemonių planas 2021–2023 m.
nuotrauka
2021-05-24 11:55
Du kartus per metus skalbiamas Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas, pagal kurį yra planuojamas daugiabučių renovacijos projektų biudžetas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) informuoja, kaip per metus pakito kainos ir kodėl taip svarbu stebėti pokyčius rinkoje.
nuotrauka
2021-05-24 09:29
Dauguma nuosavų žemės sklypų ar sodų savininkų savo sklypuose stato šiltnamius. Gerokai didesnių ir kitokių parametrų šiltnamių prireikia gėlininkams. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad šiltnamis – paprastas, nesudėtingas objektas, tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Apl...
nuotrauka
2021-05-21 07:15
Vis daugiau žmonių ieško ramybės ir keliasi gyventi arčiau gamtos. Daugeliu atvejų visi, statantys naujus namus ar įsigyjantys senas sodybas, jei nori užsitikrinti patogią buitį, neišvengiamai turi spręsti vandens tiekimo klausimą. Siekiant komfortiškai gyventi net ir atokiausiose vietovėse, tikras ...
nuotrauka
2021-05-20 15:12
Pandemija vis dar koreguoja atostogų planus – vietoje užsienio kurortų daugelis rinksis ramias atostogas sodybose. Vis tik aptemdyti atostogų nuotaikas užmiestyje gali nehigieniškos ir neišvaizdžios lauko būdelės, kurios daro žalą ne tik gamtai, bet ir gyventojų sveikatai. Tad kaip ilsėtis vasarnamy...
nuotrauka
2021-05-20 10:47
Harmoninga poilsio oazė aplink namus, jaukiai įrengta lauko terasa ar apželdintas svajonių sodas – šylant orams šios temos vis aktualesnės tarp naujakurių ir norinčių atnaujinti savo kiemus. „InoWood“ kraštovaizdžio specialistai įvardijo, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiant aplinką šiltajam sezon...
nuotrauka
2021-05-17 07:14
Liftai yra sritis, kurioje susipina verslo ir vartotojų interesai bei techninis ir teisinis reglamentavimas. Ir visa tinkamai veiks tik tuomet, kai dėmesio centre pirmiausia bus žmogaus siekis judėti saugiai, lengviau ir paprasčiau.
nuotrauka
2021-05-13 14:33
Aplinkos ministro įsakymu pratęsiamas terminas teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą – jos bus priimamos iki gruodžio 31 d.
nuotrauka
2021-05-13 14:00
Preliminarioji sutartis yra šalių ikisutartinių santykių išraiška, kuria yra susitariama ateityje (iki nustatyto termino) pasirašyti pagrindinę sutartį. Taigi, pažengę šalių ikisutartiniai santykiai gali būti užfiksuojami preliminariojoje sutartyje.
nuotrauka
2021-05-13 13:23
Sovietiniais metais statytų Vilniaus rajonų laukia dideli pokyčiai - Vilniaus miesto savivaldybė šiandien, gegužės 13 d., pristatė gyvenamųjų rajonų gyvybingumo programą MIESTAS+. Šios programos, kuri turėtų trukti bent dešimtmetį, tikslas – atnaujinti senųjų miesto rajonų butus, namus, kiemus, gatv...
nuotrauka
2021-05-11 11:38
Didžiausia centralizuoto šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė šildymo sezoną ir pradeda kasmetinius šilumos trasų tikrinimo bei remonto darbus. Iki spalio mėnesio kitam šildymo sezonui bendrovė paruoš apie 750 km požeminių sostinės vamzdynų.
nuotrauka
2021-05-06 09:54
Bendrovės „Realco“ atliktos naujakurių apklausos rodo, kad daugiausia nesklandumų, su kuriais susiduria naujo būsto gyventojai, kyla pirmaisiais gyvenimo jame metais. Augant iš brėžinių parduodamų būstų skaičiui, dalis pirkėjų vis garsiau kalba ir apie informacijos stoką.
nuotrauka
2021-05-04 10:55
Šiemet iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 11 mln. eurų kompensacinėms išmokoms individualiems vieno ar dviejų butų gyvenamiesiems namams atnaujinti – 1 mln. eurų daugiau nei pernai.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai