2021 spalio 27 d. trečiadienis, 20:13
Reklama  |  facebook

Nors sostinės prekybinių gatvių rodikliai prastėjo, tačiau drąsesnis verslas mato potencialą

2021-08-24 09:00
Prabėgus jau daugiau nei metams nuo COVID-19 pandemijos pirmosios bangos, „Ober-Haus“ specialistai įvertino, kaip keitėsi situacija permainingomis nuotaikomis pasižymėjusiomis pagrindinėse sostinės prekybinėse gatvėse.
nuotrauka
Raimondas REGINIS, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims


Minimos įmonės
Ober-Haus, UAB
„Visas prekybos ir prekybinių patalpų sektorius Lietuvoje patiria didesnių ar mažesnių iššūkių šiuo laikotarpiu, tačiau smulkesniems prekybininkams šis metas kaip niekad sudėtingas. Greitai besikeičianti pandeminė situacija šalyje, pastovus prisitaikymas prie kintančių saugos reikalavimų bei ribotos smulkaus verslo finansinės galimybės smulkių prekybinių patalpų naudotojus šiuo laikotarpiu padaro itin pažeidžiamais, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

2020 ir 2021 metų viduryje „Ober-Haus“ atliktas pagrindinių prekybinių Vilniaus miesto gatvių (Gedimino pr., Pilies g., Didžioji g., Vokiečių g.) tyrimas rodo, kad situacija vis dar išlieka įtempta. Jeigu 2020 metų viduryje laisvų patalpų lygis šiose gatvėse sudarė 11,0%, tai 2021 metų viduryje jis dar šiek tiek ūgtelėjo ir sudarė 11,9%.

„2020 metų vasaros laikotarpiu į prekybines gatves sugrįžę pirkėjai suteikė optimizmo prekybininkams ir ypač didžiausiai sostinės prekybinių patalpų nuomininkų grupei – restoranams, kavinėms, barams ir greito maisto užkandinėms, kurie užima 38% visų prekybinių patalpų šiose sostinės gatvėse“, – sako R. Reginis.

Pasibaigus pirmajam karantinui pramogų išsiilgę žmonės nusėdo lauke įrengtose vietose bei pagerino tokių įmonių veiklos rodiklius. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, maitinimo ir gėrimų teikimo veiklos įmonių apyvarta Lietuvoje 2020 metų antrąjį pusmetį, palyginti su 2020 metų pirmuoju pusmečiu, paaugo 27%. Таčiau bendri 2020 metų antrojo pusmečio šio verslo sektoriaus veiklos rodikliai vis tiek išliko 19% prastesni, palyginti su rekordiniais 2019 metų antrojo pusmečio rodikliais. Smogusi antroji viruso banga dar kartą iš esmės uždarė šio verslo duris ir pernykščių metų pabaigoje veiklos rodikliai vėl pastebimai suprastėjo. 2021 metų pirmojo pusmečio maitinimo ir gėrimų teikimo veiklos rodikliai taip pat išliko kuklūs ir buvo 9% prastesni nei tuo pačiu laikotarpiu pernai ir net 32% mažesni nei 2019 metų pirmąjį pusmetį.

„Ober-Haus“ skaičiavimais, 2021 metų viduryje didžiausias laisvų patalpų lygis fiksuojamas Pilies g. (18,5%), o mažiausias – Didžiojoje g. (9,1%). Gedimino pr. laisvų patalpų lygis sudarė 11,0%, o Vokiečių g. – 10,2%.

Per metus laisvų patalpų lygis labiausiai ūgtelėjo Pilies g. (nuo 11,3% iki 18,5%), kurioje priskaičiuojama virš 50 patalpų (pirmajame pastato aukšte, turinčios nors vieną langą į nagrinėjamą gatvę ir tinkamos komercinei veiklai vykdyti).

„Kadangi patalpų skaičius čia nėra didelis, tai keletas atsilaisvinusių patalpų gali reikšmingai pakeisti santykinį laisvų patalpų rodiklį. Iš kitos pusės, Pilies g. yra bene labiausiai užsienio turistų lankoma Vilniaus gatvė, o pandemijos metu itin sumažėjęs jų srautas reikšmingai apkarpė čia dirbančio verslo pajamas“, – atkreipia dėmesį R. Reginis.

Tuo tarpu Vokiečių g. 2021 metų viduryje buvo viena laisva patalpa mažiau nei prieš metus ir, „Ober-Haus“ duomenimis, laisvų patalpų lygis smuktelėjo nuo 12,5% iki 10,2%. Tačiau nepaisant santykinai nedidelio laisvų patalpų lygio, šios gatvės patalpų savininkų ir nuomininkų laukia papildomi iššūkiai. Šiais metais Vokiečių gatvėje prasidėjo šilumos tinklų atnaujinimo darbai, o kavinės ir restoranai turėjo prisitaikyti prie atliekamų darbų ir perkelti lauko terasas į kitas vietas arba jų atsisakyti. Po šilumos tinklų atnaujinimo turėtų būti pradėta ir visos Vokiečių gatvės rekonstrukcija, tačiau rekonstrukcijos terminai dar nėra aiškūs.

„Akivaizdu, kad vykstant šiems darbams, potencialių klientų srautai šioje gatvėje pastebimai sumažės ir tai turės įtakos visam čia įsikūrusiam verslui, kuris tuo pačiu metu dar turi kovoti ir su dabartinės pandemijos keliamais iššūkiais. Todėl Vokiečių g. prekybinių patalpų savininkams reikėtų susitaikyti, kad artimiausiais metais čia gali didėti laisvų patalpų skaičius, o nuomos pajamų srautas ir toliau mažėti“, – mano R. Reginis.

Nuomininkų struktūra pagal veiklos sritį pagrindinėse sostinės gatvėse per metus iš esmės nepakito. „Ober-Haus“ duomenimis, 2021 metų viduryje didžioje dalyje patalpų veiklą vykdė restoranai, kavinės, barai ir greito maisto užkandinės ir jų dalis per metus sumažėjo nežymiai – nuo 38,6% iki 37,9%. Drabužiais ir avalyne prekiaujančių nuomininkų dalis šiose gatvėse sudarė 19,2%, papuošalai, aksesuarai, suvenyrai ir kosmetika – 14,9%, maisto prekių ir gėrimų prekybos taškų dalis sudarė 3,1%, o likusius 24,9% užėmė grožio salonai, biurai, vaistinės, bankai, knygynai ir kiti įvairias prekybos ir kitas paslaugas teikiantys taškai.

Atsižvelgiant į tai, kad pandemijos situacija šalyje tai gerėjanti, tai prastėjanti, patalpų savininkų lūkesčiai dėl nuomos kainų taip pat išlieka neapibrėžti. Pasak R. Reginio, jeigu vieni patalpų savininkai linkę pasiūlyti potencialiems nuomininkams mažesnę nuomos kainą nei anksčiau, tai dalis jų dar tikisi pasirašyti ilgalaikes nuomos sutartis su iki pandemijos buvusiomis nuomos kainomis.

„Ober-Haus“ skaičiavimais, Vilniaus pagrindinėse prekybinėse gatvėse (Gedimino pr., Pilies g., Didžioji g., Vokiečių g.) 2021 metų viduryje vidutinio dydžio (apie 100–300 m2) prekybinių patalpų nuomos kainos sudarė 15,0–40,0 Eur/m2 ir vidutiniškai jos yra 12% mažesnės nei 2019 metų pabaigoje. Tačiau yra atvejų, kuomet patalpų savininkai su naujais nuomininkais pasirašo ilgalaikes nuomos sutartis 20–25% mažesnėmis nuomos kainomis nei jas galėjo išnuomoti iki prasidedant pandemijai.

Bendri rodikliai rodo, kad prekybinėse Vilniaus gatvėse optimizmo tikrai nėra daug, tačiau susidomėjimas laisvomis patalpomis tikrai nėra išnykęs. „Dalis verslo mato ilgalaikes šių gatvių perspektyvas ir dabartinė rinkos situacija jiems atveria daug platesnes galimybes. Jeigu iki pandemijos apskritai buvo sudėtinga rasti tinkamas patalpas net ir už istoriškai rekordines nuomos kainas, tai šiuo metu pasirinkimo galimybės čia yra platesnės, o nuomos kainos patrauklesnės. Todėl drąsesni verslininkai stengiasi nepraleisti savo šanso ir aktyviai domisi savo verslo plėtros galimybėmis prestižinėse miesto vietose“, – sako R. Reginis.
Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2021-10-27 07:07
Kai dalinė būsto apdaila jau atlikta, atrodo, kad jau čia pat bus galimybė įsikelti į savo nuosavus namus. Bet taip tik atrodo. Lemiamo būsto apdailos etapo metu prireikia ir nemažai kantrybės, ir laiko, ir svarbių sprendimų, ir detalaus investicijų apskaičiavimo.
nuotrauka
2021-10-26 15:51
Naujos statybos būstas su pilna apdaila – vis dažnesnis nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų pasirinkimas. „Realco“ skaičiuoja, kad apie trečdalis būsimų naujakurių pastaruoju metu renkasi vidutinės ar ekonominės klasės butą su pilna apdaila.
nuotrauka
2021-10-26 14:21
Panašu, kad pandemijai atsitraukus biurai gali išgyventi savotišką renesansą, bet, ekspertų teigimu, tam šiandieniniai biurai neišvengiamai turės prisitaikyti prie naujų darbo organizavimo modelių ir kintančių įmonių poreikių.
nuotrauka
2021-10-21 14:04
Per pastaruosius penkerius metus Vilniaus mieste augo ne tik pastatytų ir parduotų butų skaičius, tačiau ir jų kainos. Butai sostinėje tapo patrauklia investicija, vis daugiau žmonių ieškojo ir įsigijo antrąjį ar trečiąjį būstą, o reaguodami į paklausą nekilnojamojo turto (NT) vystytojai rinkai pate...
nuotrauka
2021-10-21 07:11
Priėmėte vieną svarbiausių sprendimų gyvenime – nusprendėte įsigyti naujus namus? Ar esate visu žingsniu priekyje ir juos jau įsigijote? Abiem atvejais – sveikiname: prasideda įdomi ir prasminga kelionė! Bene spalvingiausia ir daugiausia kūrybos besiprašanti jos dalis – namų įrengimas. Beje, apie ši...
nuotrauka
2021-10-18 11:55
Naujų būstų paklausai pasiekus piką vis daugiau gyventojų butus įsigyja dar brėžinių stadijoje, todėl dažnai atrodo, jog perkama skubant ir nesidomint pirkiniu. Statytojai sutinka, jog tokių atvejų pasitaiko, bet dauguma pirkėjų visgi nenori katės maiše ir pasidomi projekto išskirtinumais ar butų iš...
nuotrauka
2021-10-15 20:55
Krašto apsaugos ministerija ir NT vystymo bendrovė „Olfin“ skelbiamų derybų būdu sudarė administracinių patalpų nuomos sandorį dėl Gynybos resursų agentūros, Infrastruktūros valdymo agentūros ir Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos patalpų.
nuotrauka
2021-10-14 09:54
Asmeniui, pardavusiam nekilnojamąjį turtą (NT), neišlaikius jo 10 metų, atsiranda prievolė deklaruoti už jį gautas pajamas ir sumokėti valstybei gyventojų pajamų mokestį, skaičiuojamą nuo skirtumo tarp gautų pajamų ir su to turto pardavimu susijusių patirtų išlaidų.
nuotrauka
2021-10-13 13:19
„Citus“ visai netoli rugsėjį anonsuoto daugiafnkcio planuoja dar vieną būsto projektą. Jis numatytas taip pat ypač intensyviai besikeičiančioje Verkių ir Žirmūnų mikrorajonų sandūroje – Kareivių g. 2E, urbanistinio „Ogmios miesto“ ir Ozo parko kaimynystėje. Investicijos į projektą sieks apie 13 mln....
nuotrauka
2021-10-05 11:23
Trečiasis metų ketvirtis Vilniaus nekilnojamo turto (NT) rinkoje buvo kiek vangesnis, tačiau tai nesutrukdė naujiems rekordams. „Realco“ duomenimis, šių metų 3-jų ketvirčių rezultatai jau viršijo visų pandeminių 2020 m. būsto pardavimus pirminėje rinkoje.
nuotrauka
2021-10-04 11:37
Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, Vilniuje per tris ketvirčius rezervuotų butų ir kotedžų skaičius jau viršijo sėkmingiausių iki 2019–ųjų rezultatą, kai per visus metus šis skaičius siekė 6 178. Per devynis šių metų mėnesius sostinėje plėtotojai susitarė dėl 6 334 būstų (butų ir kotedžų), ...
nuotrauka
2021-09-28 10:31
Dideliame 5 hektarų plote Klaipėdos rajone, vos 5 km nuo Klaipėdos centro, Angelavos ir Bruožaičių gatvių sankirtoje, MKF su partneriais vysto naują 111 A+ klasės namų gyvenvietę „Angelavos vilos“.
nuotrauka
2021-09-27 11:17
Bendrovė Merko būstas tęsia investicijas Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoto konversijos projekto „Architektūros parkas“ teritorijoje ir pradeda trečiąjį gyvenamųjų namų kvartalo „Vilnelės skverai“ statybos etapą.
nuotrauka
2021-09-22 18:31
Išskirtinių būsto projektų valdymo įmonė „Citus“ planuoja projektą, kuris iškils Vilniuje, teritorijoje šalia „Unideco“ apdailos centro – Kareivių g. 5. Ypač intensyviai besikeičiančioje Verkių ir Žirmūnų mikrorajonų sandūroje, urbanistinio „Ogmios miesto“ kaimynystėje planuojamas daugiafunkcinis pr...
nuotrauka
2021-09-17 09:57
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bei investicijų įmonių grupės „Omberg“ Viršuliškėse plėtojamame „Skylum“ gyvenamajame projekte įkasta projekto statybų pradžios kapsulė. Naujajame sostinės aukštybinių pastatų kvartale simboline tradicija pažymėta dviejų 20-ies aukštų daugiabučių, kuriuose bus įkurta...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-09 08:26
Vilniaus Naujamiestyje NT vystytojas „Lithome“ planuoja naują projektą „Algirdo promenada“. Modernų prabangių būstų kompleksą, įsikursiantį adresu Algirdo g. 48C, sudarys 4 pastatai, kuriuose bus įrengti 127 butai ir 11 komercinių patalpų. Bendra investicijų suma į 10,5 tūkst. kv. m objektą sieks 14...
nuotrauka
2021-09-08 17:23
Augant industrinio nekilnojamojo turto (NT) segmento aktualumui, o gamintojams ir toliau siekiant trumpinti tiekimo grandines, Europos šalys intensyviai kovoja dėl tarptautinių investuotojų pritraukimo.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-06 14:39
Paskutinysis šių metų vasaros mėnuo nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje pasižymėjo mažesniu aktyvumu nei iki tol buvę du vasaros mėnesiai. Tam įtakos galėjo turėti ir atostogų sezonas, ir šiek tiek priblėsę pirkėjų lūkesčiai dėl ateities, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantys Regis...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žali...