2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 4:16
Reklama  |  facebook

Oficialu: Žaliojo tilto skulptūros nebesugrįš

Vaiva SAPETKAITĖ      2016-03-01 17:06
Kovo 1 d. Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos (NKPVT) posėdyje ekspertai vienbalsiai nutarė panaikinti teisinę apsaugą Žaliojo tilto skulptūroms. Verdiktas paskelbtas: pernai liepą dėl saugumo nuimtos skulptūros nebegrįš. Taryba rekomenduoja skulptūras perduoti valstybiniam ar kitokį statusą turinčiam muziejui (6 nariai pasisakė už, 3 – prieš).
nuotrauka
Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimas. Vilniaus savivaldybės nuotr.


Po ne vienerius metus trukusių konvulsijų šioje emocingoje istorijoje pagaliau padėtas taškas. Specialistų vertinimu, Žaliojo tilto kompleksui, susidedančiame iš tilto ir ant jo šešis dešimtmečius stovėjusių skulptūrinių grupių „Pramonė ir statyba“, „Žemės ūkis“, „Taikos sargyboje“ bei „Mokslo jaunimas“, teisinė apsauga nereikalinga.

Meninės vertės neįžvelgė


Kultūros paveldo centro (KPC) direktorius Virgilijus Kačinskas, kreipdamasis į NKPVT dėl valstybės saugomo objekto statuso panaikinimo, pažymėjo, kad, remiantis Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijais, sprendžiant dėl teisinės apsaugos reikalingumo nevertinami objektai (išskyrus neveikiančias kapines, kapus, palaikų laidojimo ar užkasimo vietas), kur vaizduojama arba kurių sudedamoji dalis yra SSRS ar Lietuvos SSR vėliava, herbas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas ar sovietinė penkiakampė žvaigždė, taip pat pagal šiuos simbolius sudaryti ženklai arba klaidinančiai panašūs simboliai.

Tuo metu skulptūrose galima pamatyti ir penkiakampę žvaigždę ant kario šalmo, ir kūjį socializmą „statančio“ darbininko rankose.

„Kalbant apie socialistinio realizmo skulptūras, jau pats žodis nurodo, kad jos – socialistinės santvarkos atspindys. Tai yra politizuotas menas, kurį siekta panaudoti propagandiniams tikslams. Kalbėti apie šių skulptūrų meninę vertę ignoruojant jų politinę pusę, klaidinga“, – įsitikinęs prof. Kęstutis Lupeikis.

Dėl Žaliojo tilto skulptūrų likimo ginčytąsi ne vienerius metus. Vilniaus savivaldybės nuotr.

Jo manymu, net atsitraukus nuo politikos ir gilinantis vien į meninę skulptūrų vertę, žvelgiant į platesnį kontekstą, ji nėra didelė: „Aš, kaip menotyrininkas, trijų kūrybinių sąjungų narys, galiu atsakingai pasakyti, kad išskirtinės šių objektų meninės vertės nematau.“

Laisvesnės rankos rekonstrukcijai

Nors NKPVT nariai vienbalsiai pritarė teisinės apsaugos panaikinimui, istorikė dr. Inga Zakšauskienė abejoja, ar šiame kontekste protinga tiltą ir skulptūras vertinti kaip vieną objektą, nes jie nebuvo planuoti kaip vienas ansamblis.

V. Kačinskas priminė, kad atstatytas Žaliasis tiltas su senuoju tiltu nebeturi daug bendro. Jis yra šiek tiek kitoje vietoje ir visiškai kitokios stilistikos nei buvo istorinis tiltas. Ankstesnis, puoštas lietuvišku Vyčiu, buvo subombarduotas ir naująjį projektavo tuometinio Leningrado konstruktoriai.

„Atstatytas tik pavadinimas. Kaip rašoma sovietinėje literatūroje, tai buvo vienas pirmųjų didelių sovietinių statinių Vilniuje“, – sakė V. Kačinskas.

Tuo metu K. Lupeikis atkreipė dėmesį, kad panaikinti į kompleksą įeinančio Žaliojo tilto teisinę apsaugą nėra blogai, kadangi ateityje tikriausiai reikės galvoti apie jo rekonstrukciją ir geriau turėti laisvesnes rankas.

Skulptūros nuguls muziejuje

Architektūrologės ir dailėtyrininkės dr. Rasos Butvilaitės teigimu, nors skulptūroms naikinama teisinė apsauga, negalima klastoti savo istorijos ir iš atminties ištrinti tokio gilų įspaudą palikusio laikotarpio, kaip sovietmetis.

„Jei skulptūrų nebeliks ant Žaliojo tilto, jos turėtų atsidurti muziejuje, o ne kokioje nors privačioje erdvėje. Valstybei būtų per didelė prabanga į privačias rankas perduoti tokį objektą. Jos turėtų likti prieinamos visuomenei“, – dėsto eskpertė.

Tiesa, jos neturėtų atsidurti, kaip daug kas spėliojo, Viliumo Malinausko netoli Druskininkų įkurtame Grūto parke. Į tokią galimybę ekspertai žvelgia skeptiškai.

Nors galutinis sprendimas priimtas, valstybės saugomo objekto statuso atšaukimo formalumai užtruks dar apie keturis mėnesius. Juos užbaigs kultūros ministro Šarūno Biručio pasirašytas įsakymas.

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2021-12-03 07:31
Specialiųjų operacijų pajėgų Vytauto Didžiojo jėgerių batalionui minint 30-ąsias įkūrimo metines, atnaujinta bataliono infrastruktūra ir restauruotos į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktas kareivinių pastatas.
nuotrauka
2021-12-03 07:18
Netyčia sušlapus drabužius, neilgai trukus pradėsite šalti, kadangi jūsų organizmas tam tikrą šilumos kiekį išskirs kuo greičiau drabužiams išdžiovinti. O kai drabužiai bus sausi, sušilsite ir patys. Panaši analogija tinka ir norint įvertinti drėgmės įtaką medžiagos šiluminėms savybėms – kuo medžiag...
nuotrauka
2021-12-02 15:57
Ketvirtadienį, gruodžio 2 d., beveik 350 Kauno apskrities policijos pareigūnų ir darbuotojų iš 10 skirtingų struktūrinių padalinių įsikūrė naujai įrengtose patalpose Radvilėnų plente.
nuotrauka
2021-12-02 11:46
Gruodžio 3 d. Vilniaus Santaros slėnyje šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto (VU) ligoninės Santaros klinikų simboline kapsulės įkasimo ceremonija oficialiai pradedamos modernaus VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
nuotrauka
2021-12-02 10:39
Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų. Bendrovės plėtojamoje Spaudos g. esančioje teritorijoje naująjį verslo centrą planuojama p...
nuotrauka
2021-12-01 09:53
Kritiškai svarbią antžeminę infrastruktūrą šiemet už 9,7 mln. eurų iš esmės atnaujinęs Šiaulių oro uostas ją naudoti pradeda gavęs Transporto kompetencijų agentūros leidimą. Tai reiškia, kad ilgiausią Baltijos šalyse kilimo ir tūpimo taką turintis oro uostas ypač didelių transatlantinių orlaivių pil...
nuotrauka
2021-11-30 11:50
Kultūros infrastruktūros centras (KIC) pranešė apie sutvarkytą paveldo objektą – šįkart tai Šilutėje esantys Našlaičių globos namais. Istorinis pastatas savo išvaizda atkreipia ne tik miesto gyventojų, bet ir atvykstančių miesto svečių dėmesį.
nuotrauka
2021-11-30 11:18
Anykščių centre elektroninio aukciono būdu parduodamas buvusios bibliotekos pastatas su galimybe rekonstruoti objektą į daugiabutį. NT objekto pradinė kaina aukcione – 315 tūkst. Eur (neįskaitant PVM). Aukcioną organizuoja bendrovė „Newsec".
nuotrauka
2021-11-29 10:43
Lietuvos nacionalinis muziejus 2023 m. pabaigoje ketina pradėti vieno iš pagrindinių padalinių – Naujojo arsenalo, esančio šalia Mindaugo paminklo Vilniuje – rekonstravimo darbus. Kad šiems darbams būtų tinkamai pasiruošta, muziejuje šiuo metu atliekami taikomieji – architektūros, istorijos, polichr...
nuotrauka
2021-11-26 10:19
Liubavo dvaro sodybos muziejus (Vilniaus r.) netrukus pasipildys dar vienu restauruotu pastatu – Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigiama tvarkyti buvusi dvaro arklidė, ji bus pritaikyta kultūros ir viešosioms reikmėms.
nuotrauka
2021-11-24 10:30
UAB „Marijampolės laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė“ (Baltic FEZ) pradeda įgyvendinti naują infrastruktūros plėtros etapą. Baigti ir Marijampolės savivaldybei įgyvendinti perduoti bendrovės užsakymu atlikti žiedinės sankryžos, naujo kelio, pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūros projektai. J...
nuotrauka
2021-11-24 09:40
„Luminor“ bankas investicijų valdymo įmonės „Union Asset Management“ nekilnojamojo turto investiciniam fondui „Union RE Core Fund I“ suteikė 12,8 mln. eurų finansavimą, skirtą 17,7 tūkst. kv. metrų ploto industriniam pastatų kompleksui Kauno mieste įsigyti.
nuotrauka
2021-11-23 14:55
Artėjant žiemai, Neries dešinės krantinės ruožas ruošiamas naujiems rangovams, kurie pavasarį užbaigs tvarkyti teritoriją ties Olimpiečių gatve. Šią savaitę darbus atlikusi įmonė „Skominta“ išveš dalį nepasodintų želdynų ir statybines medžiagas, krantinėje likusias nutrūkus rangos sutarčiai.
nuotrauka
2021-11-22 10:25
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ investuotojams „East Capital Real Estate AS“ pardavė sostinės Žalgirio gatvėje pastatytą modernų verslo centrą „Naujasis Skansenas Ž“. Šiuolaikiško 5 aukštų, 7550 kv. m ploto verslo centro statybos darbai bus užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2021-11-22 07:14
Latvijos įmonė „PreferRent“ sukūrė statybinės technikos nuomos platformą, kuri suveda statybinės technikos, statybinės įrangos nuomos bendroves ir įmones, kurioms šios technikos reikia darbui.
nuotrauka
2021-11-19 11:46
Susisiekimo infrastruktūros įmonių grupės „Panevėžio keliai“ antrinės įmonės UAB „Aukštaitijos traktas“ ir UAB „Ukmergės keliai“, vykdydamos visos grupės pertvarką ir efektyvindamos veiklą, mažina darbuotojų skaičių. UAB „Aukštaitijos traktas“ atsisveikins su 20 darbuotojų, „Ukmergės keliai“ – su 15...
nuotrauka
2021-11-19 10:11
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ su investuotoju „Hili Properties plc“ sudarė sutartį dėl Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pagal „Build-to-suit“ modelį pastatytos Vokietijos polimerų kompanijos „Rehau“ gamyklos įsigijimo.
nuotrauka
2021-11-19 07:16
Didžiausios Estijos statybų bendrovės investavo į šioje šalyje lyderio pozicijas užimančią ir Lietuvoje vis aktyviau naudojamą statybos projektų biudžetų kontrolės ir valdymo programinės įrangos platformą „Bauwise“. Su šia platforma sėkmingai dirba generaliniai rangovai, nekilnojamojo turto vystytoj...
nuotrauka
2021-11-18 16:59
Projektavimo, konsultavimo ir statybų procesų valdymo bendrovė „Baltic Engineers“, išplėtusi paslaugų spektrą, keičia pavadinimą į „Be Live“. Naujasis prekės ženklas atspindi faktą, jog įmonė visas paslaugas grindžia tvariomis vertybėmis ir nuolat tobulėjančiomis technologijomis.
nuotrauka
2021-11-18 10:39
Vokietija ir Lietuva nutarė vystyti bendrą projektą – Rukloje bus kuriama nauja infrastruktūra, statomos kareivinės, tiesiami keliai ir kita. Išvystyta infrastruktūra bus skirta brigados „Geležinis Vilkas“ Artilerijos ir Logistikos batalionams bei NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas