2022 sausio 16 d. sekmadienis, 12:16
Reklama  |  facebook

Pakuotę siūlo mainyti į paramą, bet kaip tai įgyvendinti?

2015-11-10 21:25
Užstato už pakuotę žmogus gali ir nesusigrąžinti – pinigus galima skirti paramai. Tačiau paramos gavėjų yra tiek, kad gėrimų, esančių pakuotėse, pardavėjai, nepajėgūs sudaryti sąlygų pasirinkti, kam skirti paramą. Seimas yra linkęs pripažinti, kad būtina ieškoti išeičių. Parlamentarai gruodį turi apsispręsti, ką daryti.
nuotrauka
Užstatas už parduodamų gaminių pakuotes pakuočių vartotojams turi būti grąžinamas pinigais arba jis gali įsigyti prekių skirti paramą. Asociatyvi portalo nuotr.


Seimas nutarė svarstyti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma pakuočių pardavėjui nustatyti teisę, – o ne pareigą – sudaryti galimybę vartotojui už pakuotes sumokėtą užstatą paskirti paramai.

Pakuočių pardavėjai patys galėtų parinkti paramos gavėjus

Šiuo atveju pakuočių pardavėjai, atsižvelgdami į savo technines ir administracines galimybes, patys savo iniciatyva vartotojams galėtų pasiūlyti galimybę užstatą paskirti paramai.Taip pat siūloma numatyti, jog pakuočių pardavėjai patys savo nuožiūra galėtų parinkti paramos gavėjus. Tai reiškia, jog pakuočių pardavėjas, pats pasirinktų vieną ar kelis paramos gavėjus ir kviestų vartotojus skirti paramą būtent šiam konkrečiam subjektui.

Teikiamu projektu siūloma tikslinti formuluotę, numatančią galimybę vartotojui įsigyti prekių ar paslaugų už sumą, lygią užstato dydžiui. Įstatymo projekte numatoma, kad vartotojas tokia galimybe gali pasinaudoti tik atsiskaitydamas už pakuočių pardavėjo parduodamas prekes ar paslaugas.

Pasak projektą teikiančio Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Algimanto Salamakino (nuotraukoje kairėje), šis formuluotės tikslinimas reikalingas tam, kad būtų išvengta situacijos, kuomet vartotojas su taromato išduotu užstato kvituku bandytų atsiskaityti už užstato sistemoje nedalyvaujančių pardavėjų prekes ir paslaugas: pavyzdžiui, prekybos centre, kuriame be pakuočių pardavėjo yra ir kitų prekių ir paslaugų pardavėjų.

„Šiuo atveju svarbu tai, kad visų pirma kitų prekių ir paslaugų pardavėjai neturi pareigos už jų parduodamas prekes ir paslaugas leisti atsiskaityti taromato išduotu kvituku. Antra, galimybė atsiskaityti kitose prekybos vietose taromato kvitukais reikštų tai, kad užstato judėjimas būtų nebeapskaitomas, o tai išbalansuotų užstato už pakuočių ir pakuočių atliekas sistemą“, – sakė komiteto pirmininkas.

Kaip pažymėjo A. Salamakinas, stiklinė tara bus priimama, išskyrus stiklines vienkartines pakuotes, į kurias pakuojamas vaisių vynas, vaisių vyno gėrimai ir vaisių vyno kokteiliai. Be to, dėl techninių priežasčių nebus įmanoma priimti kai kurių pakuočių, pavyzdžiui, metalinių alaus pakuočių, kuriose yra įdėtas plastmasinis rutuliukas.

Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Aplinkos apsaugos komitetas. Projektą numatoma svarstyti gruodžio 8 d.

Vietoj pinigų už užstatą – parama

Įstatymas numato, jog užstatas už parduodamų gaminių pakuotes pakuočių vartotojams turi būti grąžinamas grynaisiais pinigais arba, vartotojo pageidavimu, jam suteikiama teisė įsigyti prekių ar paslaugų arba skirti paramą LR labdaros ir paramos įstatyme numatytiems paramos gavėjams, išskyrus užstato sistemos administratorių, už sumą, lygią užstato dydžiui.

Pakuočių pardavėjas privalo vartotojui užtikrinti visas tris užstato panaudojimo galimybes, įskaitant ir galimybę vartotojui, jo pageidavimu, skirti paramą.

ES valstybėse narėse, kurios turi įsivedusios privalomas vienkartinių pakuočių užstato sistemas (pvz., Švedija, Estija, Danija), ir į kurių patirtį buvo atsižvelgta Lietuvoje, pareigos sudaryti galimybę vartotojui užstatą paskirti paramai nėra. Šiose valstybėse užstato skyrimas paramai yra grindžiamas savanoriškumo principu, t.y. pakuočių pardavėjai arba užstato už vienkartines pakuotes sistemos administratoriai šalia pareigos grąžinti grynaisiais pinigais vartotojui jo sumokėtą užstatą savo iniciatyva siūlo vartotojams užstatą skirti jų parinktiems paramos gavėjams

Paramos gavėju galėtų būti bet kuris paramos statusą turintis juridinis asmuo: tiek daugiabučio namo bendrija, tiek sporto klubas, tiek bažnyčia. Minėtose ES valstybėse narėse paramos gavėją, atsižvelgiant į vykdomos veiklos pobūdį, visuomenės suinteresuotumą ir motyvaciją remti tam tikras veiklas, pasirenka pakuočių pardavėjai arba sistemos administratoriai. Parama paprastai skiriama vietinėms ar tarptautinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą vaikams, sužeistiesiems ar skatinančios jaunimo kultūrinį lavinimą.

Verslas nepajėgus įgyvendinti įstatymo

Jeigu Seimas nenuspręstų kitaip, pakuočių pardavėjui būtų nustatoma pareiga sudaryti galimybę vartotojui paramą paskirti bet kuriam vartotojo parinktam paramos gavėjui. Parlamentarai, siūlantys įstatymo pataisas, sako, kad tai sukurtų papildomą administracinę naštą ir išlaidas verslui, ypač smulkiajam, nebūtų tinkamai įgyvendinta praktikoje.

Pirma, smulkieji pakuočių pardavėjai turėtų perprogramuoti kasos aparatus. Antra, smulkieji pakuočių pardavėjai iš esmės neturės realios galimybės ir priemonių užtikrinti šios pareigos įgyvendinimą, kadangi pakuotės priėmimo vietoje pakuočių pardavėjai neturės galimybės patikrinti, ar vartotojo nurodytas subjektas turi paramos gavėjo statusą, taip pat neturės atskiros apskaitos sistemos, skirtos duomenims apie pasirinktus paramos gavėjus ir jiems skirtą paramą suvesti.

Pakuočių surinkimo taromatais (pakuočių surinkimo automatai) atveju pakuočių pardavėjas neturės techninių galimybių į taromatą surašyti visų įmanomų paramos gavėjų. Net jeigu ateityje atsirastų techninė galimybė taromatuose nurodyti daugiau paramos gavėjų, vartotojui tai būtų nepraktiška ir nepatogu, kadangi jis sugaištų daug laiko ieškodamas konkretaus paramos gavėjo.

Pastangų daug, o rezultatas menkas

Paramą skiriant neapibrėžtam asmenų ratui, mažėtų kiekvieno paramos gavėjo gaunama paramos dalis, akcentuojama Aiškinamajame rašte dėl būtinybės keisti tvarką.

„Tikėtina, jog daugeliu atveju, atskiriems paramos gavėjams paramą skirs vos keli vartotojai, todėl gauta parama bus menkavertė, o dalis paramos gavėjų paramos iš viso negaus. Manytina, jog toks paramos skyrimo teisinis reguliavimas nesudarytų sąlygų sukurti efektyviai veikiančios ir realią naudą sukuriančios paramos skyrimo sistemos“, – teigiama Aiškinamajame dokumento rašte. 

Atsižvelgiant į argumentus matyti, jog pakuočių pardavėjui nustatoma pareiga nesukurtų realios naudos ir pridėtinės vertės, todėl Seimas turi apsispręsti dėl pokyčių.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Atliekos, Parama
Miestiečiai

nuotrauka
2022-01-11 10:27
Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų, nerūšiuojančių atliekų, pagrindiniu kliuviniu laiko pernelyg sudėtingą sistemą. Žmonės nesupranta, kaip rūšiuoti, o juolab – kaip tai daryti teisingai. Kad rūšiuoti būtų lengviau ir tai jau darantiems, ir į šį traukinį dar neįšokusiems žmonėms, Lietuvoje diegia...
nuotrauka
2022-01-10 12:04
Renovacijos tempai sostinėje įgavo rekordinį pagreitį: per 2021 m. Vilniaus mieste paraiškas dėl renovacijos pateikė 139 daugiabučiai. Iš jų – 104 paraiškas parengė ir pateikė Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą".
nuotrauka
2022-01-05 15:50
Pernai aštuntajame Aplinkos ministerijos kvietime gautos 784 paraiškos daugiabučiams atnaujinti – daugiausia per visą renovacijos istoriją. Užregistruotų paraiškų vertė sudaro 435 mln. eurų. Ankstesniajame kvietime tokių paraiškų buvo sulaukta 458.
nuotrauka
2022-01-03 09:42
Lietuvos gyventojai, kaip ir kitų šalių piliečiai, negaili pinigų ne tik dovanoms, bet ir įvairioms kalėdinėms namų bei eglutės dekoracijoms, girliandoms, LED lemputėms ar elektrinėms žvakėms. Seni, neretai naudojimui dar tinkami daiktai, vis dar dažnai nugula į šiukšliadėžę, o iš jos – į sąvartyną....
nuotrauka
2021-12-30 12:00
Gyventojams įsigyjant atokiau nuo miestų esančias sodybas, prireikia remontuoti ne tik gyvenamuosius namus, bet ir pagalbinio ūkio paskirties pastatus, t. y. garažus arba sandėliukus. Neretai nusprendžiama tik šiek tiek pagerinti negyvenamosios paskirties pastatų estetinę išvaizdą, arba kitaip – atl...
nuotrauka
2021-12-29 12:01
Dėl drastiškai išaugusių gamtinių dujų kainų ir padvigubėjusios biokuro kainos šį šildymo sezoną vilniečiai už šildymą moka ir mokės kur kas daugiau nei praėjusį, kai šilumos kaina buvo viena mažiausių Lietuvoje. Sausio mėnesį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina jau pasiekė 10,07 ct/kWh, gruodį j...
nuotrauka
2021-12-28 16:11
Nuo 2022 m. dvigubėja valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti. Taigi, kompensaciją už būsto šildymą gaus daugiau nepasiturinčių šalies gyventojų.
nuotrauka
2021-12-28 10:51
Mėgėjų sodo sklype, Statybos įstatymo nustatyta tvarka, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties.
nuotrauka
2021-12-28 09:20
Kitų metų pradžioje maisto atliekų rūšiavimo konteineriais planuojama aprūpinti 200 tūkst. namų ūkių – šiam tikslui iš Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos skirta daugiau kaip 6 mln. eurų. Savivaldybes paskatinus įdiegti maisto atliekų rūšiavimo sistemą, gyventojams bus sudarytos sąlygos patogi...
nuotrauka
2021-12-25 07:07
Aplinkos ministerija parengė naująjį Valstybinio atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. planą ir kviečia visuomenę, suinteresuotas įstaigas ir organizacijas susipažinti. Pagal jį bus rengiami regionų ir savivaldybių Atliekų prevencijos ir tvarkymo planai, todėl aktyvumo teikiant pastabas ir pa...
nuotrauka
2021-12-22 14:42
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui, pagal kurį renovacijos procesas trumpėja iki dviejų kartų. Kartu siūloma didinti daugiabučių atnaujinimo projektų rengimo, priežiūros ir administravimo įkainius, keisti mokėjimo tvarką.
nuotrauka
2021-12-17 07:10
Seimui apsvarsčius Atliekų tvarkymo ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymų pataisas, Aplinkos ministerija supažindina su šių pokyčių tikslais, skatinant ir spartinant žiedinę ekonomiką.
nuotrauka
2021-12-16 15:02
Seime pateikus Akcizų įstatymo pataisas, nuo 2023 m. siūloma laipsniškai atsisakyti šildymui naudojamo iškastinio kuro subsidijų, iki šiol taikomų angliai, koksui, lignitui, „raudonajam“ dyzelinui, suskystintoms naftos dujoms balionuose. Nuo 2023 m. akcizu taip pat būtų apmokestinamos ir šildymui sk...
nuotrauka
2021-12-16 07:10
Siekiant optimizuoti daugiabučių namų atnaujinimo procesus, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Aplinkos ministerija surengė konferenciją „Daugiabučių modernizavimo perspektyvos“, skirtą savivaldybėms bei daugiabučių renovaciją administruojančioms įmonėms.
nuotrauka
2021-12-15 12:00
Šiemet per pirmuosius du kvietimus pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus buvo sulaukta gerokai daugiau gyventojų paraiškų nei buvo numatyta ir tam skirta lėšų, todėl dabar skelbiamas jau trečiasis kvietimas už papildomus 4 mln. eurų.
nuotrauka
2021-12-01 13:35
Baigėsi kvietimas savivaldybėms ir regioniniams atliekų tvarkymo centrams (RATC) teikti paraiškas valstybės paramai namų ūkiuose susidariusioms asbesto atliekoms tvarkyti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 50 paraiškų iš 53 savivaldybių daugiau kaip 2 mln. eurų sumai.
nuotrauka
2021-11-30 13:35
Šildytis taupiau ir švariau norintys gyventojai turėtų suskubti. Iki 2022 m. vasario 1 d. skiriama 50 proc. valstybės parama atsisakantiems šilumos gamybai iškastinį kurą (dujas, anglį, durpes, skalūnus) naudojančių įrenginių ir prisijungiantiems prie centralizuotai tiekiamos miesto šilumos.
nuotrauka
2021-11-26 13:10
83 proc. šalies gyventojų, gyvenančių senuose daugiabučiuose, norėtų juos atnaujinti. Didžioji dauguma lengviau ryžtųsi renovacijai, jei žinotų, kad jų namas įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą.
nuotrauka
2021-11-25 11:38
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos siūlomoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, kurios turėtų pagerinti šilumos punktų priežiūros paslaugų kokybę, didinti daugiabučių šilumos punktų energetinį efektyvumą ir sumažinti dėl neefektyvios jų priežiūros atsirandančius energijos švaistymus.
nuotrauka
2021-11-24 14:21
Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos patikslintą Klimato kaitos programos 2021 m. sąmatą. Siekiant suminkštinti energijos kainų šuolį, 21,5 mln. eurų nukreipiama gyventojų poreikiams: individualiam būstui atnaujinti, mažiau taršiems šildymo įrenginiams įsigyti, panaudoti atsinaujinančius ište...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai