2022 liepos 3 d. sekmadienis, 4:49
Reklama  |  facebook

Parduoti įmonę, turinčią 11 hektarų žemės, – problema

2017-04-12 09:01
Seime svarstomos „žemės saugiklių“ įstatymo pataisos įtvirtina nelogiškus apribojimus verslui ir stabdo Lietuvos ekonomikos plėtrą, teigia Lietuvos finansų rinkų institutas („Lithuanian Financial Markets Institute“).
nuotrauka
Asociatyvi Vilniaus sav. nuotr.


Institutas šiandien kreipėsi į Seimo narius, siekdamas atkreipti įstatymų leidėjų dėmesį į Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo projekto pataisas. Anot instituto vadovo Marijaus Kalesinsko, pataisos gina neaiškių grupių interesus ir sukuria dirbtines kliūtis finansų rinkos plėtrai.

„Natūrali verslo logika reikalauja, kad įmonės savininkai turėtų galimybę visiškai laisvai disponuoti savo nuosavybe. Kai savininkai nori perleisti savo verslą kitam, pavyzdžiui, parduoti akcijas, jie privalo turėti teisę tai padaryti. Tačiau Lietuvos įstatymai riboja šią įmonių savininkų teisę ir nepagrįstai apsunkina investicijų plėtrą“, – piktinasi instituto vadovas.

Pagal skubotai dar 2014 metais Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo (kitaip vadinamo „žemės saugiklių“ įstatymu) įvestą reguliavimą, bet kokia įmonė, turinti kad ir 11 hektarų žemės ūkio paskirties (ŽŪP) žemės, patenka į nepavydėtiną situaciją. Akcininko teisės yra suvaržomos, nes parduoti akcijas jis gali tik arba labai ribotam pirkėjų ratui, arba „išrasdamas“ įstatymą apeinančias gudrybes.

Situacijos nekeičia šiemet Seimui pateiktos pataisos, nes projekte palikta nuostata, kad žemės ūkio paskirties žemės perleidimo sandoriui yra prilyginamas daugiau nei 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės valdančio juridinio asmens perleidimo sandoris.

M. Kalesinskas įsitikinęs, kad taip nepagrįstai apribojama galimybė tiek įgyti, tiek ir perleisti įmonės, besiverčiančios su žemės ūkiu susijusia veikla (ir dažniausiai nuosavybės teise valdančios žemės ūkio paskirties žemę), akcijas. Atskira problema su bendrovėmis, kurios kotiruojamos biržoje.

„Visame pasaulyje įprasta, kad savo turte žemės turinčių įmonių akcijomis būna prekiaujama vertybinių popierių biržose. Lietuva nėra išimtis. Tačiau tik Lietuvoje biržoje kotiruojamos ir žemės valdų turinčios bendrovės „džiaugiasi“ tokiu reguliavimu, kuris faktiškai užšaldo jų galimybes pritraukti kapitalo plėtrai ir apsunkina sandorius jų akcijomis“, – sako jis.

„Manome, jog siūlomas reguliavimas nepagrįstai apsunkina daugiau nei 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės nuosavybės teise valdančio juridinio asmens perleidimo sandorius, o sandorius, kuriais būtų perleidžiamas juridinis asmuo, nuosavybės teise valdantis daugiau kaip 500 hektarų ŽŪP žemės, padaro neįmanomus, nes tokie sandoriai būtų prilyginami ŽŪP žemės perleidimo sandoriui ir, iš esmės, draudžiami“, – rašoma Lietuvos finansų rinkų instituto rašte Seimo nariams.

Seimas pataisas buvo užsimojęs svarstyti net ypatingos skubos tvarka, mat Lietuvai už neatitikimą ES teisei gresia apie 600 tūkstančių eurų bauda. Deja, pataisų rengėjai ir vėl pamiršta, kad „saugikliai“, kuriuos jie pasišovė palikti, ne tik varžo įmonių teisę, bet dar ir prieštarauja Europos Sąjungos laisvo kapitalo judėjimo principui. Vadinasi, baudų galimybė išlieka, mano instituto vadovas.

„Mūsų žmonės nori laisvai judėti, laisvai dirbti ir gyventi Europos Sąjungos erdvėje. Turime suprasti, kad toks pats noras yra ir įmonių atveju“, – sakė Marijus Kalesinskas. 

Lietuvos finansų rinkų instituto informacija

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-07-01 15:00
Atnaujinant Klaipėdos senamiesčio gatves – pirmasis finišas. Darbai baigiami Sukilėlių gatvėje, ji bus atverta jau ateinantį pirmadienį.
nuotrauka
2022-07-01 14:18
Vilniaus naujo būsto rinka traukiasi jau ketvirtą ketvirtį iš eilės: vien per I šių metų pusmetį būsto buvo parduota 64% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai (1526 butai lyginant su 4225). Tai vyksta dėl visos puokštės besikaupiančių priežasčių.
nuotrauka
2022-07-01 08:53
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti trijų teisės aktų pakeitimų paketą, kuris reguliuoja automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių projektavimą ir statybą. Atsižvelgus į tai, kad šiuose sandėliuose nedirba žmonės, visus procesus atlieka kompiuterizuoti įrenginiai, liftai ir robotai, siū...
nuotrauka
2022-06-30 15:38
Šiemet Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) registruoti jau du mirtini nelaimingi atsitikimai darbe: abiem atvejais darbuotojai žuvo, statybvietėse kritę iš aukščio. Net 5 iš 10 darbuotojai, statybvietėse kritę iš aukštai, susižalojo.
nuotrauka
2022-06-30 09:11
Panevėžio apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pareiškimą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu, jį tenkino – pripažino Linkavičių dvaro sodybos rūmus, ofisinas, svirną, tvartą, kumetyną, Ramygalos miestelyje esantį ūkinį pastatą bei Paįstrio ir Gegužinės k. va...
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-30 08:19
Manoma, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių: nereguliuojamos dalies, dėl kurios sutariama su savo tiekėju, ir iš valstybės reguliuojamos dalies,...
nuotrauka
2022-06-29 14:01
Vyriausybė suteikė startą įmonių konversijos projektams – persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro naudojimo į atsinaujinančius energijos išteklius. Finansų ministerijos teikiamu Vyriausybės nutarimu šiandien, birželio 29 d., skirti pirmieji 5 mln. eurų iš bendro 90 mln. eurų krepšelio tokiems pro...
nuotrauka
2022-06-29 13:49
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
nuotrauka
2022-06-29 13:38
Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą dėl žemės mokesčio tarifų, pakeitusį anksčiau galiojusią dviprasmišką tvarką, kai žemės mokesčio lengvata galėjo naudotis ir apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų savininkai.
nuotrauka
2022-06-29 10:13
Paskelbtas antrasis Tauragės daugiafunkcio sporto ir kultūros centro (arenos) statybos darbų konkursas, kuriuo statybos bendrovės kviečiamos pasiūlymus teikti iki liepos 21 dienos. Pirmasis arenos statybos darbų konkursas, skelbtas 2021 m. lapkričio mėn., neįvyko rangovams nepateikus reikalingų doku...
nuotrauka
2022-06-29 09:50
Darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlie...
nuotrauka
2022-06-29 09:18
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, praneša Statistikos departamentas, turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc. bei vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas po 0,5 proc.
nuotrauka
2022-06-29 07:34
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2022-06-28 10:04
Pastarąjį pusmetį lietuvių skolos vėl pradėjo augti, nors 2021 m. antrąjį pusmetį buvo užfiksuotas skolų mažėjimas, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" atlikta analizė. Palyginęs gyventojų įsiskolinimo rodiklius pernai birželį, gruodį ir šių metų birželį, kredito biuras nustatė daugelio rodiklių...
nuotrauka
2022-06-28 09:49
Baltijos šalių gyventojams svarbu gyventi nuosavame būste, o ketvirtadalis jų ketina būsto nekeisti visą gyvenimą. „Luminor“ banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, Latvijos ir Lietuvos gyventojai norėtų gyvenamąją vietą keisti kuo rečiau, o estai šiuo klausimu šiek tiek lankstesni. Tačiau vis...
nuotrauka
2022-06-28 09:33
Lietuvos Respublikos 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai rodo: nors gyventojų skaičius šalyje mažėja, būstų – priešingai – daugėja, ypač vieno buto namų. Lietuviai iš daugiabučių keliasi į vienbučius nuosavus namus. Surašymas parodė, kad gyvename erdviau ir patogiau. Naudingasi...
nuotrauka
2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššū...
nuotrauka
2022-06-27 08:32
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbta nutartis civilinėje byloje pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ieškinį 4 atsakovams (Šiaulių m. savivaldybė ir savivaldybės administracija bei dvi bendrovės) dėl statybos leidimo išdavimo teisėtumo, Šiaulių miesto...
nuotrauka
2022-06-27 08:23
Prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos poreikių bus paprasčiau – Užimtumo įstatymo pakeitimuose numatyta daugiau tikslinių grupių ir mokymosi formų. Pagrindinė naujovė – neformalusis suaugusiųjų švietimas. Taip pat bus sudaromos sąlygos mokytis valstybinės kalbos užsieniečiams.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos