2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 1:14:39
Reklama  |  facebook

Pastatų energetikos ekspertas G.Šiupšinskas: „Geriausia energija yra sutaupyta energija“

2020-09-08 10:31
Ar taupote energiją, vandenį kavai šildydami ant dujinės viryklės, o ne elektriniu arbatiniu? O galbūt jau renkate parašus savo daugiabučio renovacijai, nepaisydami nemažų išlaidų?
nuotrauka
Vilnius Tech Aplinkos inžinerijos fakulteto docentas Giedrius Šiupšinskas. Vilnius Tech nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakultetas,
„Žmonės turi įgyti gebėjimą sutaupyti energijos, neprarasdami paslaugos kokybės, o kartais ją ir pagerindami“, – sako pranešime cituojamas Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) Aplinkos inžinerijos fakulteto docentas Giedrius Šiupšinskas. Pastatų energetikos srityje besispecializuojantis pašnekovas neabejoja, kad būtent mūsų įpročių, nuostatų keitimas kartu su įsiklausymu į specialistų balsą bei aiškia valstybės strategija turės daugiausiai teigiamos įtakos žaliosios energetikos vystymuisi šalyje.

Kodėl pastatai ir jų energetika yra svarbūs? Kodėl apie tai vertėtų nuolat kalbėti?

Kai kalbama, rašoma apie pastatų energinį efektyvumą, labai dažnai teigiama, kad pastatai, bent jau Europos mastu, suvartoja apie 40 procentų galutinės energijos – tai yra didelis kiekis. Visuomet įvardijama, kad pastatų sektorius turi labai didelį potencialą taupyti energiją. Kita vertus, didžiąją laiko dalį mes praleidžiame pastatuose, todėl jie yra labai svarbi mūsų gyvenimo dalis. Pastatų pagrindinė paskirtis – kad mums būtų gera gyventi, t. y. kad mes juose galėtume turėti pageidaujamas mikroklimato sąlygas. Kiekvienas žmogus yra individualus, tad optimalias mikroklimato sąlygas suprantame įvairiai: vienam šalta, kai namuose 24 laipsniai šilumos, kitam karšta, kai temperatūra siekia tik 18 laipsnių. Pastatai (juose esančios inžinerinės sistemos) turi gebėti prisitaikyti prie žmonių poreikių, jie turi užtikrinti šią pagrindinę paslaugą, kuri dažnai yra užmirštama.

Jeigu pasižiūrėtume Lietuvos atvejį, daugelis gyvenamųjų ir viešosios paskirties pastatų neatitinka šio pagrindinio kriterijaus, neužtikrina norimų sąlygų: vienuose nėra vėdinimo, kituose nėra temperatūros reguliavimo sistemų, todėl, ypač daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojams, dažnai būna per karšta, per šalta, per trošku, per drėgna, per sausa ir pan.

Kokios pastatų energetikos pasaulinės tendencijos vyrauja? Ar ir čia, kaip daugelyje sričių, jau ryški žalioji kryptis?

Dabartinė pasaulinė tendencija – kad statydami, eksploatuodami ir netgi griaudami pastatus darytume kiek įmanoma mažiau žalos gamtai. Siekiama naudoti perdirbamas arba pažangesnes, mažiau teršiančias medžiagas, kurių gamybos metu į aplinką išskiriama mažiau CO2. Žinoma, ir medžiagoms perdirbti reikia energijos. Jos reikia ir statybos, ir eksploatavimo, ir griovimo metu. Procesas, kai pastatas yra analizuojamas įvairiais pjūviais per visą jo gyvavimo laikotarpį (nuo statybos iki nugriovimo), vadinamas gyvavimo ciklo vertinimu arba analize. Mes žiūrime į visą pastatą kaip į bendrą sistemą. Juk galime pastatyti pastatą, kuriam energijos nereikės: storu sluoksniu izoliuoti sienas, įrengti brangiausias inžinerines, energines sistemas, kurios naudosis ir kaups atsinaujinančią energiją, tačiau vien statybinių medžiagų, inžinerinių sistemų pagaminimas pareikalaus daug energijos. Kitas variantas, kai pastatui reikia šiek tiek daugiau energijos, kuri gaunama iš atsinaujinančių šaltinių (elektra iš saulės elementų, biokuras ir pan.), bet siekiama mažiau naudoti šiluminės izoliacijos sienoms šiltinti, nedėti sudėtingų sandarių langų ir pan. Tendencija yra surasti balansą tarp eksploatavimo energijos sąnaudų ir energijos sąnaudų, reikalingų pastatui pastatyti.

Skaičiavimai rodo, kad mūsų klimato zonoje per pastato gyvavimo ciklą daugiausia energijos suvartojame jo eksploatavimo metu, o čia ypač svarbios inžinerinės sistemos. Kalbant apie gyvenamuosius pastatus, šiuo metu statomuose pastatuose įrengiamos sistemos, kurių senuosiuose pastatuose nėra. Dabartiniuose pastatuose įrengiama vėdinimo sistema, o senuosiuose vėdinamės atsidarę langus. Dabartiniai nauji namai yra sandarūs, patiria mažus šilumos nuostolius, tad šilumos reikia net keletą kartų mažiau, o tam, kad juose būtų pakankamai oro, įrengiamos mechaninės vėdinimo sistemos. Šios naujos sistemos verčia žmogų mokytis su jomis gyventi: reguliuoti temperatūrą, įjungti ir išjungti vėdinimo sistemą. Tai yra tam tikri įgūdžiai, kuriuos reikia susiformuoti per tam tikrą laiką. Reikia žmones šviesti, kad jie įprastų taupyti energiją, tuo pačiu – ir iškastinį kurą. Dažniausiai sakoma taip: geriausia energija yra sutaupyta energija.

Kaip Lietuva atrodo pasauliniame kontekste? Kiek pas mus gajos žaliosios energetikos tendencijos?

Nuo minėtųjų tendencijų Lietuva neatsilieka, bent jau kalbant apie naujuosius pastatus. Lietuvoje statomi pastatai yra sertifikuojami pagal pasaulinius standartus, o tai reiškia, kad jie, jų sistemos atitinka tam tikrus ne tik lietuviškus, bet ir tarptautinius reikalavimus. Tai suteikia pridėtinės vertės, o pastatų šeimininkams – mažesnes eksploatavimo sąnaudas.

Per pastaruosius penkerius metus šilumos kaina nukrito, nes šilumos tinklai perėjo prie biokuro, atsinaujinančio ištekliaus, ir ne už kalnų ta diena, kai mes beveik apie 90 procentų šilumos pasigaminsime iš atsinaujinančių išteklių. Kai kurie Lietuvos miestai arba miesteliai bent jau šilumos požiūriu yra žali. Nors pro kaminą rūksta dūmai, tačiau formaliai biokuras yra atsinaujinantis išteklius. Toks šuolis įvyko labai greitai, mes per trumpą laiką perėjome prie biokurą deginančių katilinių vietoje deginančių dujas – atsinaujinanti energetika ateina, Europos Sąjungos reikalavimus įvykdėme netgi su kaupu. Lietuvos planai – 2050 metais visą elektrą pagaminti savo šalyje iš atsinaujinančių šaltinių. Taip pat ir su šiluma. Deja, su dabartine infrastruktūra mes tokių tikslų nepasieksime – reikalingi pokyčiai. Didžiojoje energetikoje investicijos reikalauja planavimo, supratimo ir tai yra ilgalaikiai sprendimai – reikalingi specialistai, kurie galėtų patarti sprendimus priimantiems žmonėms. Pastatų energetikos katedra tokius žmones ruošia jau beveik 60 metų.

Taigi, šalies progresas iš dalies priklauso ir nuo mūsų universitete rengiamų specialistų?

Tiesa, ir jie svarbūs ne tik kalbant apie plačiąją energetiką, bet ir apie pastatus. Pastatai, kuriuose įrengiamos naujos sistemos, reikalauja gebėjimo jas suprojektuoti, tobulinti, įrengti ir prižiūrėti – tam taip pat reikia kvalifikuotų specialistų. Jeigu sovietiniais laikais pastatai buvo rengiami pagal vieną standartą, dabar sprendimų gali būti daug, jie gali būti įvairūs, ir tam reikia turėti gebėjimų bei žinių. Mes ruošiame tokius specialistus, kurie susipažįsta su naujausiomis pastatų sistemomis, išmoksta ieškoti geriausių sprendimų.

Paprastai inžinerinės sistemos kiek nuvertinamos, nes yra nematomos. Jų svarbą suprantame tik tada, kai kažkas sugenda. Taigi, sistemų veikimo supratimas, gebėjimas užsakovui pasakyti jų privalumus ir trūkumus bei pasiūlyti geriausią sprendimą yra labai svarbu. Dar reiktų prisiminti posakį, kad, norint turėti ir pigų, ir gerą daiktą, teks įsigyti du. Kitaip tariant, pigiausias spendimas nėra pats geriausias, o optimalaus spendimo paieška yra sudėtinga. Kartais brangesnis sprendimas per kelerių metų laikotarpį gali sutaupyti 10–20 proc. energijos ir taip atsipirkti.

Daugeliu atvejų žaliosios energetikos sprendimai yra brangūs. Taip yra todėl, kad energijos poreikis dažnai su žalios energijos gamyba nesutampa. Pavyzdžiui, saulės elektrinė gamina elektrą, kai saulė šviečia, bet juk elektros mums reikia ir naktį. Tai brangina sprendimus, nes reikia ieškoti, kur energiją padėti, kur ją akumuliuoti, iškyla vietos ir inžinerinių sprendimų klausimai ir t. t. Daugelis šalių su tuo susiduria. Danai seniai nusprendė, kad plėtos žaliąją energetiką, ir dabar pas juos vėjas gamina apie 40 proc. metinio elektros poreikio. Kuo didesnė dalis atsinaujinančių išteklių yra mūsų energijos balanse, tuo daugiau iššūkių mes patiriame.

Kokias pastatų energetikos srities problemas Lietuvoje turėtume spręsti?

Lietuvoje didžioji dalis pastatų yra seni, statyti iki 1993 metų. Per metus, esant didžiausiam ekonomikos augimui, Lietuvoje būdavo papildomai pastatoma tik 1–2 procentai naujų pastatų. Visi kiti pastatai yra seni ir su jais reikia gyventi, juos modernizuoti. Deja, daugelis daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojų nemano, kad turi pasirūpinti savo privačiais būstais, o siekia tai perkelti valstybei. Jeigu jūs turite automobilį, puikiai žinote, kad, nuvažiavus tam tikrą kilometrų skaičių, tepalus reikia keisti. Analogiškai ir su pastatais – jie taip pat dėvisi ir tam tikras jų dalis reikia atnaujinti. Kai keičia tepalus, niekas neskaičiuoja, per kiek laiko tai atsipirks, o pastatų renovacija, daugelio požiūriu, būtinai turi atsipirkti. Tiesiog reikia suprasti, kad, jei gyveni, turi išlaidų, ir nebūtinai visos jos turi atsipirkti. Nors ir turime tokių problemų, mažai specialistų apie tai šneka, arba kalba tie žmonės, kurie ne iki galo supranta situaciją, ją nušviečia neteisingai.

Kitas dalykas yra viešosios paskirties pastatai, kurie priklauso savivaldybėms: mokyklos, darželiai, ligoninės ir pan. Mažai kas kalba apie jų vėdinimo klausimą, nors bent jau didžiuosiuose miestuose mokyklos yra perkrautos, 20–30 proc. viršijami projektiniai pajėgumai, o vėdinimo sistemų nėra. Beveik nėra jokių rimtų tyrimų, kokią įtaką tai turi moksleivių sveikatai. Bėda ta, kad tokios vėdinimo sistemos netaupo energijos, tad daugelis nenori jų turėti. Visgi, tikėtina, kad mokyklose atsiradus mechaninėms vėdinimo sistemoms, sumažėtų teršalų koncentracija klasėse, todėl gerokai sumažėtų moksleivių apsilankymų poliklinikose – taip valstybiniu mastu būtų sutaupoma pinigų. Juk sveikata kainuoja, ir mes už tai daug mokame.

Kaip manote, kuria kryptimi toliau turėtų vystytis pastatų energetikos sritis?

Pasaulinė statistika rodo, kad kiekvienais metais energijos poreikis auga – ne veltui dažnai esame vadinami vartotojų visuomene. Turime sutaupyti energijos jos nevartodami: tai sietina su mūsų įpročiais, kuriuos galime keisti netgi labai mažais žingsneliais. Sakykime, jei norime pasidaryti kavos, dažniausiai įjungiame elektrinį arbatinuką. Visgi, jei pagalvotume, kiek pastangų, kuro reikia, kad tą elektrą pasigamintume, kad ji patektų į mūsų pastatą, kokie yra nuostoliai, o mes tą brangią elektrą išnaudojame tiesiog vandeniui pašildyti, galbūt norėtume ieškoti alternatyvaus sprendimo. Juk vandens šildymas ant dujinės viryklės, o ne elektriniu virduliu, leistų sutaupyti energijos. Žmonės turi gebėti sutaupyti energijos, neprarasdami paslaugos kokybės, o kartais ją ir pagerindami. Taigi, grįžtu prie tos pačios tezės: geriausia energija yra sutaupyta energija. Tai reikalauja mažiausiai pastangų ir yra vienas iš pigiausių būdų, nuo kurio turėtume ir pradėti. 

Šaltinis – Vilniaus Gedimino technikos universitetas (Vilnius Tech)

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-03-06 08:05
Vilniaus miesto savivaldybė, skatindama tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, skirs dalinį finansavimą gyventojams, atsisakantiems iškastinio kuro šildymo įrenginių. Gyventojai, kurie diegs atsinaujinančius energijos išteklius arba prisijungs prie AB „Vilniaus šilumos tinklai“ centralizuotos ši...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-11 09:50
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje jau veikia unikalios hibridinės šilumos siurblių sistemos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Siekiant mažinti visuomeninio pastato sukuriamas emisijas, karšto vandens ir šilumos energijos gamybai naudotos gamtinės dujos pakeistos į atsinaujinančius energijo...
nuotrauka
2025-02-10 07:49
LEDVANCE specialiai „Žalgirio“ arenai sukūrė arenoms skirtus LED prožektorius, pasižyminčius išskirtine apšvietimo kokybe, lengva priežiūra ir efektyviu energijos naudojimu.
nuotrauka
2025-01-31 11:26
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skatina gyventojus jungtis prie esamų centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų ir pakartotinai kviečia iki š. m. vasario 17 d. pateikti prašymus dėl prisijungimo.
nuotrauka
2025-01-28 18:24
Aplinkos ministerija primena, kad, siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kai...
nuotrauka
2025-01-28 09:41
Nacionalinis plėtros bankas ILTE kviečia šilumos tiekėjus ir nepriklausomus šilumos gamintojus kreiptis dėl paskolų centralizuoto šilumos ir vėsumos tiekimo (CŠVT) sistemų atnaujinimui. 102 mln. eurų skirti finansuoti investicijas į sistemų energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių (...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-10 09:25
Energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis" atkreipia klientų dėmesį – jei fiksavote elektros energijos tiekimo kainą prieš maždaug metus – gali būti, kad jums artėja kainos fiksavimo pabaiga, o tai reiškia – metas pasirinkti jums palankiausią elektros energijos tiekimo planą. „Ignitis" privačių klient...
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-12-03 12:35
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu pa...
nuotrauka
2024-10-24 16:01
Išmaniuosiuose namuose patogumas ir efektyvumas yra svarbiausi prioritetai. Naudojant JUNG KNX sistemą ir įvairius jai skirtus valdiklius, palaikyti komfortišką temperatūrą namuose yra paprasta. Toks patalpų temperatūros valdiklis kaip JUNG F 50 pranoksta paprasto termostato galimybes, nes siūlo dau...
nuotrauka
2024-10-17 10:58
Trumpėjant dienoms, natūralios šviesos trūksta vis labiau. Geras apšvietimas namuose tampa ypač svarbus. JUNG KNX išmaniųjų namų sistema gali padėti sukurti jaukesnį ir natūraliai šviesai artimesnį apšvietimą, tiksliai pritaikytą prie metų laiko ir individualių namų ūkių poreikių. Šiame straipsnyje ...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos