2021 spalio 17 d. sekmadienis, 10:33
Reklama  |  facebook

Pastolininkai siekia sukurti savireguliacijos sistemą ir kuria asociaciją Fotogalerija Video

Povilas SABALIAUSKAS      2016-06-16 15:11
Kiekvienais metais statybos pirmauja arba užima vienas pirmųjų pozicijų darboviečių, kuriose nutinka daugiausiai nelaimingų atsitikimų, sąraše. Didelė dalis žmonių čia nukenčia krisdami iš didelio aukščio. Tokių liūdnų įvykių būtų galima išvengti tinkamai organizuojant darbą, pasirūpinus reikiamomus saugumo priemonėmis. Deja, lietuviams iki šiol tai rūpi per mažai. Puikus pavyzdys – pastolių montavimo sritis. Šia rizikinga veikla gali užsiimti iš esmės bet kas. Tam nereikalingi jokie atestavimai, sertifikatai, atitinkamas kompetencijos lygmuo. Visgi tokia neadekvati situacija turėtų greitai pasikeisti.
nuotrauka
Įmonės, kurių verslas susijęs su pastoliais, kuria Pastolininkų asociaciją, kurios siekis – sertifikuoti šią veiklą. „Layher Baltic“ iliustr.


Minimos įmonės
Layher Baltic, UAB
Prorentus, UAB
Cramo, UAB
BSA (Baltijos pastolininkų asociacija),
Daug netvarkos

Netvarką pastolių montavimo versle pasiryžo pradėti tvarkyti iniciatyvinė grupė, kurią inicijuoja bendrovė UAB „Layher Baltic“. Kartu su kolegomis ji ruošiasi įkurti Pastolininkų asociaciją, kuri į šią sritį įvestų šiek tiek taip reikalingos savireguliacijos. Kaip sako bendrovės projektų vadovas Oleg Abramov, ši iniciatyva tikrai neatsirado šiaip sau. Jai ilgai bręsta ir ruoštasi.

„Mes ilgai galvojome, kol nusprendėme pabandyti tai realizuoti. Mus, visų pirma, paskatino tai, kad visame pasaulyje egzistuoja pastolininkų asociacijos. Tokios nėra tik Baltijos šalyse, bet aplink visi jas turi. Mums rūpi ginti pastolininkų teises. Norime, kad tai būtų pripažinta kaip profesija, nes šiuo metu žmonės, montuojantys pastolius, vadinami tiesiog aukštalipiais. Jie yra apmokomi, bet mes manome, kad to neužtenka – pastolininkams reikėtų specialaus parengimo“, – įsitikinęs jis.

„Layher Baltic“ norėtų, kad pastolininkai turėtų organizaciją, kuri gintų jų teises, organizuotų mokymus, kurie ateityje turėtų tapti privalomais. Iniciatorių siekis – pastolininkų veikla turėtų būti sertifikuojama, kaip tai yra Anglijoje, Prancūzijoje ar Vokietijoje. Pastolininkams turėtų būti išduodamos specialios kortelės, kurios patvirtintų, kad jiems suteikta tam tikra kategorija – nuo naujoko iki profesionalo, kuris galėtų atlikti inspektoriaus pareigas.

„Šiandien pastolius gali statyti bet kas – kiek mums žinoma, tai nėra draudžiama. Socialiniuose tinkluose plinta Panevėžyje nufilmuotas siužetas, kaip dirba Lietuvos pastolių surinkėjai: be minimalių apsaugų, net be šalmų. Siužetas yra labai populiarus, peržiūrėtas daugiau negu 100 tūkstančių kartų. Žmonėms tai atrodo juokinga, o užsieniečiai stebisi mūsų aplaidumu. Žmonės gal net ir patys nesupranta, kas gali atsitikti netinkamai padėjus koją, žengus vos žingsnį ne taip. Tada, geriausiu atveju, žmogus liksi neįgaliojo vežimėlyje, o blogiausiu… Mes norėtume, kad be atitinkamos kvalifikacijos žmogus negalėtų lipti į tam tikrą aukštį – mes turime dirbti saugiau. Baltijos šalyse problemų dėl saugumo netrūksta“, – sako O. Abramov.

Jam pritaria ir kitos prie šios iniciatyvos prisidėjusios bendrovės UAB „Prorentus“ direktorius Linas Adomavičius. Jis irgi stebisi, kad pastolių montuotojai šiuo metu yra neatestuojami. „O juk tai potencialiai pavojingas statinys. Ne tik tiems, kurie ant jų dirba, bet ir aplinkiniams. Neatestuojant darbininkų yra paliekamos rizikos. Asociacijos tikslas todėl ir yra įvesti privalomus mokymus ir atestavimą visiems dirbantiems su pastoliais. Tokia yra europinė praktika, tik mes visiškai atsiliekame“, – kalbėjo jis.

Kaip sako pašnekovas, pastolininkams savireguliacija yra tiesiog būtina, o ilgainiui pačių nustatyos normos taps savaime suprantamu dalyku.

„Pasaulinė praktika yra tokia, kad iš pradžių asociacijos reguliuoja darbą pačios, savo iniciatyva, reikalavimai yra rekomendacinio pobūdžio. Taip labai gerai atsisijoja kvalifikuoti specialistai, įmonės. Po to jau valstybinės institucijos gali veikiančią sistemą padaryti privalomą“, – teigė L. Adomavičius.

Anot jo, vienas iš pagrindinių asociacijos tikslų yra siekti, kad Baltijos šalių pastolininkai galėtų dirbti visoje Europoje su lietuviškais sertifikatais. Europos Sąjunga – bendra darbo rinka, tačiau norint dirbti, tarkim, pastolių surinkėju Skandinavijoje, reikia turėti šios šalies sertifikatą ir baigti apmokymus jų valstybine kalba. Vokietija, Didžioji Britanija, pavyzdžiui, tai išsprendė – jų šalyse išduotas sertifikatas lengvai konvertuojamas į švedų ar suomių sertifikatą. Pakanka parodyti, kokie buvo įgyti lygiai, ir leidžiama dirbti. Gi Lietuvoje nėra apmokymo ir sertifikavimo programos. 

„Norime, kad mūsų pastolių surinkėjai nebūtų diskriminuojame Europoje, kad jie galėtų dirbti tokiomis tap sąlygomis, kaip ir kiti ES darbininkai“, – sakė pašnekovas.

Būtų daugiau kokybės

„Layher Baltic“ projektų vadovas džiaugiasi, kad, pristačius idėją ir viziją, kokie mokymai būtų vykdomi, kaip veiktų pati sistema, rinkos dalyviai ją priėmė labai teigiamai, nes daugelis, jo žodžiais, ir patys buvo galvoję apie tokią būtinybę. Pagal sumanymą, mokymo centrai, kurie jau ir dabar ruošia pastolių montuotojus, asociacijai suteiktų patvirtinimus, kad vienas ar kitas asmuo tikrai pabaigė atitinkamą kvalifikaciją suteikiančius kursus, o tada pati asociacija išduotų reikiamus sertifikatus. Galiausiai turėtų susiformuoti praktika, kad be atitinkamų sertifikatų žmogus net nebūtų įleidžiamas į statybų aikštelę.

Pastolių montavimo paslaugas labai dažnai užsakančios bendrovės UAB „Cramo“ generalinis direktorius Darius Norkus tiki, kad tokia savireguliacija tikrai padėtų užtikrinti didesnį saugumą ir patikimumą, kurių dabar, deja, trūksta.

„Aišku, tą paslaugą mes perkame iš išorės. Tačiau montavimas iš tikrųjų yra pavojingas procesas. Tai tikrai turėtų būti kažkaip sertifikuojama. Lygiai taip pat, kaip negalima vairuoti sunkiasvorių mašinų, neturint atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimo, taip ir montuojant pastolius turėtų veikti panaši sistema. Klausimas tik, ar sertifikuoti reikėtų pačius žmones, ar įmones, kuriose jie dirba. Tačiau bendras principas turi atsirasti. Juk netinkamai sumontuoti pastoliai gali sukelti didelių problemų“, – dėstė jis.

Pasak pašnekovo, šiuo metu didžiausia problema yra kvalifikuotų montuotojų trūkumas. Yra tik kelios įmonės, kurios savo darbą daro tikrai kokybiškai. Alternatyvų beveik jokių. Žiūrint į ateitį, ši problema gali tik aštrėti. Aiški mokymų sistema, anot jo, gal ir dar labiau sumažintų pasirinkimą, bet bent jau atkristų vadinamieji savamoksliai. 

„Tvarkos, aišku, reikia. Klausimas tik, ar tam būtina asociacija. Gal yra ir paprastesnių būdų. Labai padėtų didesnis Darbo inspekcijos įsitraukimas. Tačiau asociacija padėties tikrai nepablogins. Montavimo darbų saugai šiuo metu trūksta dėmesio. Jeigu jo būtų daugiau, gal ir tvarkos atsirastų daugiau“, – svarstė D. Norkus.

Savo ruožtu, L. Adomavičius yra įsitikinęs, jog taisyklių nustatymas kaip tik ilgainiui padidintų konkurenciją, įneštų į rinką gerokai daugiau pasirinkimo ir kokybės.

„Aš manau, kad kai veikla nėra reguliuojama, kai nėra jokio apibrėžtumo, verslui tai ne į naudą, nes kyla papildomos rizikos. Tačiau kai yra aiškus reguliavimas, verslui aiškiau ir drąsiau. Mano galva, tokia tvarka kaip tik paskatintų verslą, nes norintiems dirbti šioje srityje nebereikėtų improvizuoti. Dabar juk taip ir yra. Nutikus kokiai nors nelaimei, esi neapsaugotas, nes montuotojai neturi atestacijos, kvalifikaciją pažyminčių dokumentų. Kitaip tariant, įmonės, priimdamos žmones, nuolat rizikuoja. Ar įsivaizduojate kranistus be jokių pažymėjimų? Ar gali įmonė į kraną pasodinti bet ką? Atestuotas specialistas juk prisiima atitinkamą atsakomybę. Taigi manau, jog reglamentavimas tik paskatins įmones užsiimti šia veikla“, – sakė UAB „Prorentus“ direktorius.

Darbo inspekcija palaiko iniciatyvą

Dar šiemet asociacijos kūrimą inicijuojanti grupė planuoja surengti kelis pristatymus, kuriuose Darbo inspekcijos inspektoriams papasakotų apie esamą situaciją ir savo idėjas. Panašu, kad labai daug įtikinėjimų neprireiks. Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Gintaras Čepas tokią iniciatyvą sveikina ir žada ne tik palaikymą, bet ir pagalbą.

„Galvočiau, kad tokia iniciatyva yra labai gera. Man regis, pernai Lietuvoje buvo apie 40 atvejų, kai darbuotojai sunkias traumas patyrė nukritę iš didelio aukščio, iš jų 13 baigėsi mirtimi. Nukritę būtent nuo pastolių pernai sunkiai susižalojo arba žuvo septyni žmonės. Tai rodo, kad tikrai reikėtų daugiau tvarkos. Asociacija galėtų padėti atsirasti griežtesniam reglamentavimui, gal net paskatintų pakeisti kai kuriuos teisės aktus. Mes tikrai prisijungtumėm prie tokių iniciatyvų. Jeigu taip pavyktų išsaugoti bent keletą gyvybių, tai jau būtų labai svarbu“, – kalbėjo jis.

O tas kelia gyvybes išgelbėti tikrai įmanoma. Tuo visiškai įsitikinęs ir O. Abramov.

„Jeigu atsiverstumėte praeitų metų nelaimingų atsitikimų darbo vietose statistiką, tai pamatytumėte, kad daugiausiai jų įvyko būtent statybose. Nors 2013, 2014 metais taip nebuvo. Vadinasi, kažkas veikia ne taip. Pastebime, kad pastaruoju metu pas mus atvyko labai nemažai nelegalių darbuotojų. Jie nėra specialistai, bet kabinasi už kiekvieno darbo, kur galima daugiau uždirbti. Darbdaviai taip sutaupo, bet kokia kaina“, – dėstė jis.

Jam pritaria ir G. Čepas. „Pagrindinės nelaimių priežastys paprastai būna organizacinės – tiek iš darbdavių pusės, tiek iš pačių darbuotojų. Kartais pirmieji bando kažką sutaupyti, pagreitinti. Darbuotojai savo ruožtu kartais mano, kad su jais tai jau tikrai nieko blogo neatsitiks ir pasielgia neatsakingai“, – kalbėjo Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (nuotraukoje).

O. Abramov pastebi ir tai, kad darbdaviams ir darbuotojams dažnai tiesiog trūksta supratimo apie saugumo priemones ir jų svarbą. „Dažnai tenka pamatyti žmogų, lipantį pastoliais tiesiog taip, be nieko. Aišku, labai daug priklauso nuo darbdavio. Darbo vietoje turi būti prižiūrintis asmuo. Mūsų asociacijos tikslas ir būtų, kad statybose visada būtų prižiūrintis asmuo. Turi atsirasti vidinės taisyklės, tvarka. Tai normalus dalykas, kuris turi atsirasti“, – įsitikinęs „Layher Baltic“ projektų vadovas.

Optimistiškai nusiteikęs ir G. Čepas. Jo manymu, jei atsirastų vidaus taisykles, tai, laikui bėgant, jos būtų perkeltos ir į oficialiai reglamentuotas taisykles.

„Jeigu mes nieko nedarysime, tai ir toliau bus taip, kaip yra. Jeigu prie šios iniciatyvos prisijungs ir gamintojai, ir montuotojai, ir naudotojai, jeigu jie visi dirbs aktyviai, manau, gali atsirasti reikiamų reglamentų pakeitimų. Gal net galima pasiekti, jog ir Statybos įstatymas būtų pakoreguotas“, – portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius G. Čepas.

Taip pat skaitykite:

>>>Filmavo linksmą vaizdą, kuris pasirodė besąs pavojingas darbo saugos pažeidimas

 

Bendrovės „Layher Baltic“ iliustr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Renovacijos Panevėžyje ypatumai

Aktualijos

nuotrauka
2021-10-15 21:07
Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių įmonė „Mantinga“ iš SEB banko pasiskolinto 21,32 mln. eurų. Didžiausia paskolos suma, 11,4 mln. eurų, bus skirta naujos sluoksniuotų gaminių linijos įsigijimui. 5,3 mln. eurų bus skirti vienos iš įmonės gamyklų rekonstrukcijai. Šios investicijos, kurių bendra ver...
nuotrauka
2021-10-15 07:30
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, spalio 14 d., pasirašė Seimo priimtus Viešųjų pirkimų įstatymo ir susijusių įstatymų pakeitimus, kuriuos šalies vadovas inicijavo 2020 m. gegužės mėn.
nuotrauka
2021-10-15 07:23
Susisiekimo ministerija siūlo jau nuo ateinančių metų keliams finansuoti taikyti naują, aiškesniais kriterijais ir ilgalaikiu planavimu pagrįstą finansavimo sistemą. Tai numatyta Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų administravimo sistemos pertvarkoje, kuriai jau pritarė Vyriausybė ir j...
nuotrauka
2021-10-14 10:41
500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus, netrukus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Rekonstrukcija suprojektuota taikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus.
nuotrauka
2021-10-14 09:54
Asmeniui, pardavusiam nekilnojamąjį turtą (NT), neišlaikius jo 10 metų, atsiranda prievolė deklaruoti už jį gautas pajamas ir sumokėti valstybei gyventojų pajamų mokestį, skaičiuojamą nuo skirtumo tarp gautų pajamų ir su to turto pardavimu susijusių patirtų išlaidų.
nuotrauka
2021-10-14 08:21
Analizuojant stojimo rezultatus, kaip pranešė Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, paaiškėjo, kad tarp populiariausių studijų programų universitetuose išlieka medicina ir teisė, o kolegijose – tarptautinis verslas ir bendrosios praktikos slauga.
nuotrauka
2021-10-14 07:55
Aplinkos apsaugos departamentui stabdant dalį AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ („Klasco“) veiklos, aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad aplinkosaugininkai priėmė sprendimą surinkę reikalavimus pažeidžiančio dulkėtumo įrodymus.
nuotrauka
2021-10-14 06:36
Jau ketvirtį amžiaus Alytuje įsikūrusi „Grinduva“ dalyvauja išskirtinių savo reikšme ir dydžiais objektų statybose. Pasak įmonės vadovo Tomo Vailionio, profesinė šventė yra tinkama proga dar kartą akcentuoti, kad žmonės yra svarbesni už procesus.
nuotrauka
2021-10-13 11:17
Aplinkos ministerija siūlo, kad statant objektus, finansuojamus iš valstybės ar savivaldybių biudžeto, statytojams būtų privaloma naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Taip siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką ir spartinti daugiabučių renovaciją.
nuotrauka
2021-10-13 07:03
Statybų sektoriaus aktualijos ir tendencijos nuolat keičiasi. Ilgą laiką dėmesys krypo į šilumos izoliavimą, vėliau – pastato išorinių konstrukcijų sandarumą, o paskutiniu metu aktualiausia tapo garso izoliacijos sprendimų svarba. Populiarėjančios lengvo mūro medžiagos dėl masės trūkumo dažnai negal...
nuotrauka
2021-10-12 09:48
Jau daugiau nei dešimtmetį galioja Europos Sąjungos (ES) reikalavimas statant, parduodant ar nuomojant pastatus pateikti jų energinio naudingumo sertifikatus (PENS). Pastatai vertinami skalėje nuo F iki A++ – pagal šį rodiklį galima vertinti, kiek išlaidų reikės jo apšiltinimui ir eksploatacijai.
nuotrauka
2021-10-11 14:32
Vyriausybėje aptartas Finansų ministerijos parengtas 2022 m. valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas šalies saugumui, investicijoms į švietimą, žalesnę, inovatyvią ir aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, taip pat gyventojų pajamų augimui, skurdo rizikos mažinimui.
nuotrauka
2021-10-11 10:13
Jei išrašyta ir pateikta sąskaita laiku nebuvo apmokėta, galite ne tik atgauti savo lėšas, bet ir turite teisę be įspėjimo iš skolininko gauti 40 Eur sumą. Ši teisė įmonei atsiranda, kai sueina terminas į sutartyje ar įstatyme nustatytas palūkanas.
nuotrauka
2021-10-11 09:31
Vilniaus oro uostas, priklausantis Lietuvos oro uostų tinklui, paskelbė tarptautinį viešąjį pirkimą ir pradeda ieškoti rangovo, kuriam bus patikėta statyti naująjį keleivių išvykimo terminalo modulį šiaurinėje oro uosto dalyje. Pastačius šį 14,4 tūkst. kv. metrų terminalą, bendras Vilniaus oro uosto...
nuotrauka
2021-10-08 08:05
Spalio 7 d. įvykusiame Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) visuotiniame narių susirinkime Dalius Gedvilas vėl buvo išrinktas asociacijos vadovu.
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:06
Į skolininkus orientuotos finansinio stabilumo priemonės, tokios kaip pradinio įnašo reikalavimas, paskolų įmokos ir trukmės ribojimas, apsaugojo vartotojus nuo per didelės finansinių įsipareigojimų naštos pandemijos sukelto šoko metu. Lietuvos banko tarptautinėje Makroprudencinės politikos konferen...
nuotrauka
2021-10-05 11:26
Kompensacijoms už atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos siurblius arba biokuro katilus, įsigytus vietoje iškastinį kurą naudojančio seno šildymo katilo, gauta 1991 paraiškų už 5,52 mln. eurų. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai.
nuotrauka
2021-10-05 09:43
Nekokybišką, supuvusią ir standartų neatitinkančią medieną Azijos įmonėms siuntę uostamiesčio gyventojai stos prieš teismą dėl stambaus masto sukčiavimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo, neteisėto disponavimo svetimomis mokėjimo kortelėmis ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.
nuotrauka
2021-10-04 11:54
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nekurs naujos Skaidriai dirbančio asmens tapatybės identifikavimo sistemos ir nerinks papildomų duomenų iš rangovų ir statybininkų, kaip buvo planuota. Vietoj to pasinaudos „Sodros“ informacine sistema, apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybin...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos