2022 sausio 16 d. sekmadienis, 12:50
Reklama  |  facebook

Pelėsio atsiradimą lemia lietuviškas mentalitetas, kai vėdinimas suprantamas kaip savaime įvykstantis procesas

Marijus VEČERSKIS      2014-12-10 08:23
Daugelis mano, jog renovuotas naujausiomis ir ne pačiomis pigiausiomis medžiagomis daugiabutis namas bus šiltas, taupantis šilumos energiją ir jame bus patogu bei gera gyventi. Tai teisybė, tačiau ne absoliuti. Net ir tuomet, kai viskas turėtų būti gerai, atsiranda nenumatyta ir opi problema – pelėsis. Nuo jo neapsaugo nei apšiltintos sienos, nei sandarūs langai.
nuotrauka
Renovuojant daugiabučius, dėmesys skiriamas sienų apšiltinimui, sandarių ir kokybiškų langų sumontavimui, balkonų įstiklinimui, o patalpų ventiliavimas – vienas iš svarbiausių aspektų kokybiškam gyvenimui atnaujintame name – sulaukia labai nedidelio susidomėjimo. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Paroc, UAB
Aereco, UAB
Vykstant daugiabučių namų renovacijai, didžiausias dėmesys skiriamas sienų apšiltinimui, sandarių ir kokybiškų langų sumontavimui, balkonų įstiklinimui. Tačiau patalpų ventiliavimas – vienas iš svarbiausių aspektų kokybiškam gyvenimui atnaujintame name – kol kas susilaukia tik labai nedidelio susidomėjimo. Neventiliuojamuose namuose ima veistis pelėsis, kuris sukelia nenumatytai dideles problemas – skleidžia nemalonų kvapą, subjauroja buto ar namo apdailą, o svarbiausia – itin kenkia sveikatai. Kodėl vėdinimo sistemos nėra populiarios Lietuvoje, kas joms trukdo įsitvirtinti daugiabučiuose namuose ir kaip reikėtų spręsti šias problemas, portalo www.statybunaujienos.lt organizuotoje diskusijoje dalijosi UAB „Aereco vėdinimo sistemos“ direktorius Giedrius Dargis (nuotraukoje).

Gražiai atrodo, bet nevažiuoja

Anot Giedriaus Dargio, šiuolaikiškai renovuotas namas – tai tas pats, kaip gražiai suremontuotas senas automobilis, bet neturintis variklio. „Atrodo gražiai, bet nevažiuoja. Kad važiuotų, reikalingas variklis. Variklis – šiuo atveju – vėdinimo sistema. Tačiau variklis be kuro nevažiuoja. O kuras – tai pati samprata apie vėdinimo sistemos reikalingumą“, – teigė jis.

Pasak specialisto, rekuperacija yra pagrindinis aspektas vėdinimo sistemoje su šilumokaita ir rekuperatoriais. Svarbiausias visos sistemos „variklis“ yra pati mašina, kuri atlieka vėdinimo funkcijas. Tai yra pakankamai sudėtingas įrenginys, kurį reikia eksploatuoti. Bet gyventojai, jo nuomone, iki šiol nesuvokia šio įrenginio reikalingumo ir neišmano, kaip jį valdyti. Toks žmonių nesupratingumas, direktoriaus teigimu, yra viena iš pagrindinių problemų, dėl ko daugiabučiai namai tampa ne tokie efektyvūs, o vėdinimo nebuvimas tampa viena pagrindinių priežasčių pelėsiui atsirasti.

„Lietuviškas mentalitetas vėdinimą supranta kaip savaime įvykstantį procesą. Niekas iki šiol nieko neeksploatavo, vėdinimas veikė – nežinia kaip. Oras kažkaip pasišalindavo pro kažkur, pro kažką nutekėdavo. Ir dabar namuose staiga atsiranda kažkoks keistas įrenginys, kurį reikia prižiūrėti. Reikia keisti filtrus, reikia pažiūrėti, kokios lemputės dega, reikia reguliuoti. Mūsų žmonės nesugeba to daryti ir jie to nedarys“, – sako G. Dargis.

Jo nuomone, dėl to rekuperacinės sistemos renovuotuose namuose savo laiko dar nesulaukė. Žmonių senamadiškumas ir pasitikėjimas natūraliu vėdinimu, pasak eksperto, yra dar viena priežastis, dėl kurios renovuotuose namuose prarandamas grynas oras, netenkama šilumos ir ima veistis pelėsis.

Ko negirdi renovuojamų namų gyventojai

„Labiausiai pasaulyje paplitęs vėdinimo būdas daugiabučiuose yra natūralus vėdinimas. Lietuvoje šiuo metu tokiu būdu vėdinami apie 99 proc. daugiabučių namų. Kitokio sprendimo niekas nesirenka. O kai namas įvelkamas į naują rūbą, funkcionavusi sistema tiesiog sugriaunama. Tai yra esminis dalykas, kurį reikia suprasti ir išgirsti visiems“, – sako ekspertas.

G. Dargis teigia, kad net ir dedant visas pastangas, siekiant apšviesti gyventojus, niekas nenori, o gal ir nesupranta ventiliacijos reikalingumo: „Prieš dvylika metų su Lietuvos statybos inžinierių sąjunga, su jos tuometiniu pirmininku Algirdu Vapšiu pradėjau važinėti po visą Lietuvą. Taip važinėjom ketverius metus su seminarų ciklu. Mokėm visus inžinierius, visus besidominčius įvairiuose miestuose ir miesteliuose visoje Lietuvoje. Bet taip išeina, kad niekas nieko neišgirdo ir nieko nesuprato, kas yra vėdinimas ir kaip visa sistema veikia“.

UAB „Aereco vėdinimo sistemos“ direktorius G. Dargis įsitikinęs, kad žmonės negali arba nenori suprasti, jog vanduo ir oras, dvi svarbios materijos, supančios žmones, ir mes negalime be jų egzistuoti: „Tos materijos niekur nuo mūsų neatsitraukia – jos visada mus supa. Koks bebūtų oras, jis visada turi tam tikrą kiekį drėgmės. Drėgmė ore yra išlaikoma garų pavidalu. Tačiau atsiradus atitinkamoms oro sąlygoms, tai yra esant žemesnei oro temperatūrai, garai iš oro vėl virsta vandeniu. Tai yra procesai, kurie vyksta nuolatos. Tai garuoja – tai kondensuojasi. Taip pat, kaip gamtoje – lyja. Tai vyksta dėl kondensacijos. Kai debesys nebeišlaiko vandens, išlyja. Toks pat principas veikia ir namuose. Jei siena apšiltinta – vis tiek neįmanoma išvengti šalčio tiltelių. Nebent langus „užvarysim“ polistirolu arba vata. Tada gal ir nebeliks šalčio tiltelių. Bet net ir izoliavus langus, atsiras šalčio tiltelių arba žemesnės temperatūros vietų, ant kurių, nevėdinant patalpų, iškris kondensatas. Šis kondensatas taps viena iš pelėsio atsiradimo priežasčių.‘

Didžiausia vėdinimo bėda – prarandama šiluma

G. Dargio teigimu, itin svarbu, kad bute vyktų oro kaita. „Vėdinimo procese pats svarbiausias dalykas yra ištraukimo sistema, kai oras pašalinamas iš būstų. Tai yra vieta, per kurią pašaliname drėgmę, CO2. Žinoma, ištraukiant orą pašalinama dalis šilumos. Tai yra neišvengiamas dalykas, tai yra didžiausia vėdinimo bėda. Tačiau daugelis mano, kad galima patalpas išvėdinti tiesiog atsidarius langus ar kitais primityviais būdais. Tai yra nesąmonė. Oras siurbiamas nuo taško A iki taško B. Todėl vėdinimo kanalai turi veikti. Jie turi traukti. Jeigu nevyksta kondensuoto oro nutekėjimo – traukos, tai nutinka apšiltinus sienas, įdėjus sandarius langus ir užsandarinus visus plyšius, – oras negali šalintis. Tiesiog nesusikuria natūrali trauka ir vėdinimo kanalai neveikia“, – pasakoja specialistas.

Kodėl tenka uostyti kaimynų kvapus

Dar viena problema kyla, anot G. Dargio, kai prie vieno vėdinimo kanalo prijungiami keli butai. „Kai vėdinimo kanalai sieja kelis butus, šiltas oras per vieną iš vėdinimo kanalų pradeda judėti į viršų, o kadangi vyksta oro išretėjimas bute, tai greta esančiu kanalu oras slenka žemyn. Tada atšąla kanalinės sienos, pritraukiami kvapai nuo stogo ir tie, kuriuos išleidžia kaimynai. Tad didžiausia bėda yra ta, kad vyrauja nenoras suprasti, jog oro ištraukimas yra svarbiausia“, – sako jis.

Ištraukiant orą, atsiranda poreikis kompensuoti šį netekimą ir įleisti šviežio. Yra įvairių variantų. Vienas jų – varstyt langus. Tačiau pastatus renovuojame tam, kad jie išsaugotų šilumą. Todėl langų varstymas šiuo atveju yra neefektyvus. Kitas variantas – išsandarinti langus. Tuomet kyla klausimas, kam juos reikėjo keisti?

Nerekomenduoja langų su orlaidėmis

Specialistas teigė, kad langų pasirinkimas taip pat turi daug įtakos būsto vėdinimui. „Jokiais būdais nesutikite, jei jums siūlys įrengti languose orlaides, bet be oro šalinimo sistemos. Orlaidės languose nėra neigiamas dalykas. Jeigu pasitelktume fiziką, tai būtų galima paaiškinti taip: oras per orlaidę juda iš lauko į vidų, kondensato susidarymas yra neįmanomas. Tai būtų antgamtiškas reiškinys. Juk iš šalto oro atėjus į vidų akiniai užrasoja, tai iš šiltos patalpos išėjus į lauką – nerasoja. Jeigu įnešame šaltą daiktą į šiltą patalpą, kurioje yra drėgmės, toje vietoje prasideda oro kondensavimasis. Tai reiškia, kad jei pro orlaidę oras juda teisinga kryptimi – iš lauko į vidų, – niekada nebus jokio rasojimo, niekas nekenks langui. Tada mes sukuriame pratekėjimo kelią – viskas cirkuliuoja ir pasišalina visa drėgmė, kvapai ir CO2. Bet visas šis procesas, be abejo, yra energetiškai neefektyvus – šaltas oras iš lauko įleidžiamas vidun, o šiltas ištraukiamas laukan“, – aiškina G. Dargis.

Tačiau, pasak G. Dargio, išeitis iš tokios padėties, kai būste vyrauja grynas oras, bet prarandama šiluma ar atvirkščiai, vis tiek yra. „Kai Europoje prasidėjo masinis daugiabučių namų renovacijos bumas, buvo atrasta vėdinimo sistema, prisitaikanti pagal kodus. Ši sistema – tai būdas išsaugoti šiluminę energiją būste, moduliuojant oro srautus pagal realų kodą: padidinti arba sumažinti oro srautą ten, kur reikia ir apriboti oro ištraukimą ten, kur reikia ar nereikia. Tačiau vėlgi svarbiausias dalykas yra, kaip oro ištraukimas veikia“, – sako specialistas. 
Statybunaujienos.lt
Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2022-01-07 07:02
Rinkai pristatyta naujų pramoninių geoterminių šilumos siurblių serija „IGLU Max“. Tai inovatyvus įmonės IGLU TECH gaminys, skirtas visuomeninės ir komercinės paskirties objektams, daugiabučiams namams.
nuotrauka
2022-01-04 10:42
Gerindama klientų patirtį, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atnaujino elektros gedimų registravimo internetu formą bei interaktyvaus žemėlapio, kuriame realiu laiku skelbiama informacija apie elektros skirstymo tinklo darbą, funkcionalumus. Žemėlapyje galima sužinoti, kurioje vietovė...
nuotrauka
2021-12-29 12:01
Dėl drastiškai išaugusių gamtinių dujų kainų ir padvigubėjusios biokuro kainos šį šildymo sezoną vilniečiai už šildymą moka ir mokės kur kas daugiau nei praėjusį, kai šilumos kaina buvo viena mažiausių Lietuvoje. Sausio mėnesį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina jau pasiekė 10,07 ct/kWh, gruodį j...
nuotrauka
2021-12-27 13:08
Šiais metais gyventojai aktyviai naudojosi galimybe gauti subsidiją seniems biokuro katilams pasikeisti mažiau taršiais ir efektyvesniais šidymo įrenginiais. Per 2021 m. daugiau kaip 3,1 tūkst. namų ūkių išmokėta 7,6 mln. eurų už tvaresnius gyvenamųjų namų apšildymo prietaisus.
nuotrauka
2021-12-13 10:39
KTU chemikų susintetintos medžiagos buvo panaudotos aktyviojo saulės elemento sluoksnio pasyvavimui, taip pasiekiant labai aukštą 23,9 proc. efektyvumą bei ženkliai pagerino prietaiso stabilumą. Mokslininkai iš Lozanos federalinio technologijos instituto (EPFL), Šveicarija, išbandė šį metodą konstru...
nuotrauka
2021-12-10 13:03
Parama saulės elektrinėms ir šilumos siurbliams įsigyti jau pasinaudojo daugiau kaip 100 nepasiturinčių Lietuvos gyventojų. Gauta prašymų visai 1 mln. eurų sumai, šiai priemonei skirtų iš Klimato kaitos programos. Siekiant paskatinti dar daugiau namų ūkių pereiti prie atsinaujinančių energijos ištek...
nuotrauka
2021-12-07 11:37
Seimas pritarė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimams, padidindamas būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų aprėptį ir taip sumažindamas finansinę naštą nepasiturintiems gyventojams dėl didėsiančių šilumos kainų.
nuotrauka
2021-11-30 13:35
Šildytis taupiau ir švariau norintys gyventojai turėtų suskubti. Iki 2022 m. vasario 1 d. skiriama 50 proc. valstybės parama atsisakantiems šilumos gamybai iškastinį kurą (dujas, anglį, durpes, skalūnus) naudojančių įrenginių ir prisijungiantiems prie centralizuotai tiekiamos miesto šilumos.
nuotrauka
2021-11-22 10:36
„Vilniaus vandenų“ įmonė, kurianti išmanųjį vandentiekį, priartėjo prie pirmojo darbų etapo pabaigos. Jau įdiegta daugiau nei 7 700 vnt. išmaniųjų nuotolinio nuskaitymo skaitiklių. Pirmasis toks projektas Baltijos šalių ir Lenkijos regione netolimoje ateityje suteiks galimybę bendrovei vandens apska...
nuotrauka
2021-11-17 13:35
GIS (Geografinių Informacinių sistemų) pagrindu yra sukurti tokie žemėlapiai, kaip „Google Maps“, „Microsoft Maps“ ar „Apple Maps“. Pasirodo, jog išmanūs GIS sprendimai yra populiarūs ne tik tarp žinomiausių programinės ir techninės įrangos gamintojų visame pasaulyje. Didžiausia Lietuvoje vandentvar...
nuotrauka
2021-11-12 09:38
Šiandien pasaulis, žengiantis į tvarios ir žalios energijos erą, išgyvena pirmąją didžiausią energetikos krizę. Ekspertai prognozuoja, jog per ateinančius kelis dešimtmečius tokių krizių dėl energijos tiekimo sutrikimų dar gali būti ne viena, o pasaulio energetikos sistemos žaliosios transformacijos...
nuotrauka
2021-11-11 11:59
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) įsigijo ir sėkmingai išbandė pirmą Lietuvoje mobilią transformatorinę, kuri gali būti pastatyta bet kurioje šalies vietoje. Moderni transformatorinė skirta tarnauti kaip pakaitinė įranga esamo transformatoriaus veiklai visiškai nutrūkus, kai sugenda v...
nuotrauka
2021-10-27 14:47
Duomenų centrai, ligoninės, restoranai, prekybos ir biurų pastatai išskiria šilumos energiją, kuri gali būti panaudota karštam vandeniui ruošti gyventojų namuose. Pavyzdžiui, 120 didelių prekybos centrų į aplinką išmetamos šilumos energijos užtektų Vilniaus miesto karšto vandens poreikiui tenkinti v...
nuotrauka
2021-10-27 11:23
Lietuvos energetikoje 2022 m. prasidės skaitmeninis virsmas – klientus pasieks išmanieji elektros energijos skaitikliai. Aktyviai ruošiamasi šiam pokyčiai – pasirašyta sutartis su skaitiklių tiekėju, kuris vykdo parengiamuosius veiksmus gamybos procesui, o lygiagrečiai atliekami kiti, su skaitiklių ...
nuotrauka
2021-10-26 07:06
Mikroklimato sprendimų ir šildymo bei vandentiekio sistemų gamintoja kompanija UPONOR, atliepdama tvarumo principus, sprendimus diegia dviem kryptimis: efektyvina gamybą ir rinkai siūlo naujos kartos gaminius bei sprendimus.
nuotrauka
2021-10-08 07:18
Santechnikai ieško būdų, kaip greičiau ir su minimaliomis rizikomis sumontuoti priešgaisrines sistemas. Gamintojas „Victaulic“, kurio atstovai Lietuvoje yra UAB „Dahlgera“, pasiūlė efektyvias ir inovatyvias vamzdynų sujungimo movas 009n ir 109 su patentuota technologija „Installation-ready™“.
nuotrauka
2021-09-29 05:32
Didėjant būsto šildymo kainoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nepasiturintiems šalies gyventojams kaip ir anksčiau mokesčiai už šildymą bus kompensuojami.
nuotrauka
2021-09-28 11:27
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), dėl to, jog vartotojas nesutiko su ESO apskaitytu neįprastai dideliu elektros energijos kiekiu objekte, nutarė, jog vartotojo prašymas nepagrįstas, nes skaitikl...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos