2024 balandžio 21 d. sekmadienis, 8:24
Reklama  |  facebook

Pilaitės darželis – naujas miesto požiūris į ugdymo įstaigas

2023-10-11 11:53
Vilniaus mikrorajone, Pilaitėje, jau kitais metais iškils savitos architektūros, modernų požiūrį į ugdymą turintis darželis vaikams. Nestandartinė daugiabučių apsupta lokacija, nuosavas darželio baseinas – tik keli iš daugybės iššūkių, su kuriais susidūrė pastatą projektavę architektai.
nuotrauka
UAB „Vilniaus vystymo kompanija" vizualizacija


Minimos įmonės
Vilniaus vystymo kompanija, UAB
Atamis, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
Darželio idėjos autoriai neabejoja, kad toks darželis bus pavyzdys ir kitoms ugdymo įstaigoms Lietuvoje.

Modernu ir šiuolaikiška

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Vilniaus vystymo kompanija architektams parengė ne vieną stiprių profesinių kompetencijų reikalaujančią užduotį – suprojektuoti unikalią aplinką vaikams, kurioje būtų skatinama įvairiapusė jų raida – pasaulio pažinimas, fizinis aktyvumas, plėtotųsi jų socialiniai, meniniai įgūdžiai, lavėtų ryšys su visuomene, vaikai jaustųsi jaukiai, galėtų bendrauti ir kurti.

„Mūsų užduotis buvo suprojektuoti modernų, šiuolaikišką darželį, kuris diktuotų toną kitiems tokio tipo projektams“, – patirtimi dalinasi pranešime cituojamas projekto architektūrinės dalies vadovas, architektas ir autorius Gražvydas Sabaliauskas.

Vaikams pritaikytos erdvės

Šio projekto siekis – maksimaliai, tačiau tuo pačiu tikslingai išnaudoti bendrąsias pastato vidaus erdves, sukurti vaikams pritaikytą jaukią ir svetingą aplinką. Architektai, kurdami interjerą, atsižvelgė į tai, jog vaikai turėtų galimybę saugiai judėti ne tik savo grupėje, bet ir bendrose pastato erdvėse, galėtų tyrinėti juos supančią aplinką, joje žaisti. Atsižvelgta ir į meninės raiškos svarbą ugdymo procese – suprojektuoti ergonomiški, daugiafunkciai baldai, kūrybai ir meniniams mažųjų eksperimentams pritaikyti sienų, grindų paviršiai, numatytos išmaniosios lentos grupėse ir žaidimų projektorius pagrindinio įėjimo hole.

UAB „Vilniaus vystymo kompanija" vizualizacija

Pranešime cituojama projekto autorė, architektė Milda Šerkšnė pabrėžia, jog renkant darželio vidaus ir lauko apdailą, baldus buvo pasirinktos natūralios medžiagos – ilgaamžė, karščiu ir garais apdorota mediena, parketlentės, medžio plaušo akustinės plokštės, paliekant šiuos elementus natūralių spalvų ir unikalių jiems būdingų tekstūrų.

Pasirinkta lokacija – iššūkis net profesionalams

Projekto kūrėjai neslepia: įkomponuoti ugdymo įstaigą į miegamąjį kvartalą, kuriame dominuoja daugiabučiai gyvenamieji namai, buvo ilgų diskusijų ir kompromisų pareikalavęs sprendimas. Atsižvelgdama į neįprastą vietą, UAB „Atamis“ projektuotojų komanda pasiūlė uždaro kiemo koncepciją, kurios išpildymui panaudota U raidės formos pastato idėja. Architektės ir projekto autorės Sigitos Kėblienės teigimu, pati statinio idėja paremta aiškumo, paprastumo ir optimalumo principu. Sklypas suskirstytas į funkcines zonas, jį planuojant atsižvelgta į pėsčiųjų takus, ryšius su kvartalo išorine infrastruktūra.

Tuo tarpu M. Šerkšnė atvirauja, kad derinant projektinius sprendimus teko nemažai komunikuoti su vietos bendruomene, atsižvelgti į daugiabučių gyventojų interesus. „Projektuojant norėta išvengti stereotipinio darželio koncepto – uždaros, nedalomos teritorijos, į kurią draudžiama patekti ne darželio lankytojams, atvirkščiai, siekta organiškai apjungti skirtingos paskirties erdves kvartalo viduje“, – teigia architektė. Dėl šios priežasties dalis darželio teritorijos yra atvira visai bendruomenei.

Dėmesys įvairiapusiam užimtumui

Uždarame darželio kieme vaikai ras daugybę užsiėmimų, kadangi visa vidinio kiemo teritorija bus skirta nevaržomam jų judėjimui ir bendravimui tarpusavyje. Kiekviena grupė turės po atskirą stoginę su jai priskirtais žaidimų įrenginiais, šios erdvės bus išdėstytos visos teritorijos perimetre. Susidomėjusieji sodininkyste turės galimybę įgyvendinti savo projektus – jiems yra numatytos specialios vietos, kuriose galės įkurti gėlių, prieskoninių ar lapinių augalų darželius, savarankiškai juos prižiūrėti. Tuo tarpu vidinio kiemo terasa bus pritaikyta kultūrinei veiklai, joje vaikai galės naudotis lauko muzikiniais instrumentais.

UAB „Vilniaus vystymo kompanija" vizualizacija

UAB „Vilniaus vystymo kompanija" vizualizacija

„Kadangi darželis iš visų pusių apsuptas daugiabučiais, mums norėjosi sukurti jaukią erdvę darželio bendruomenės renginiams. Siekėme, kad visos erdvės būtų atviros, sąveikaujančios tarpusavyje: taip atsirado stiklo fasadai į vidinį kiemą, stiklinės durys į grupes ir kabinetus, dideli langai į lauką. O visų nuostabiausia – išskirtinis sprendimas – baseinas, kuriuo galės naudotis ne tik ugdymo įstaigą lankantys vaikai, bet ir aplinkiniai gyventojai su savo atžalomis. Visą baseino korpusą numatoma apželdinti vijokliais, taip pat įvairūs augalai augs visoje darželio aplinkoje“, – džiaugiasi G. Sabaliauskas.

Komandiškumas, profesionalumas ir kūryba – kelias į sėkmę

Anot G. Sabaliausko, Pilaitės darželio projektas buvo sudėtingiausia LEGO dėlionė, kuriai instrukciją rašė savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija, kitų darželių vadovai, kaimynai ir toliau gyvenantys žmonės, vaikai, inžinieriai. Siekiant geresnių sprendimų buvo rengiamos dirbtuvės ne tik įmonės viduje, bet ir su kolegomis architektais iš kitų studijų. Daug nuostabių ir praktiškų minčių kuriant interjero projektą turėjo kolegė Milda Šerkšnė, su skirtingomis sklypo erdvėmis dirbo Linas Kazakevičius, Mantė Janionytė ir Mindaugas Stirbys. Sklypui jaukumo savo želdynų dalies pasiūlymais suteikė kraštovaizdžio architektė Jūratė Usanova. Projekto vadovė Sigita Kėblienė taip pat ne kartą pagelbėjo savo patarimais ir įžvalgomis. ,,Būtent ši architektų komanda padėjo suprasti, atrasti ir suprojektuoti geriausius sprendimus“, – teigia jis.

UAB „Vilniaus vystymo kompanija" vizualizacija

Kartu su mikrorajono gyventojais buvo sprendžiama, kaip gali keistis nusistovėjusi vaikščiojimui skirtų takų lokacija, taip pat kilo klausimų, kaip vaikai pasieks darželį – aplinkiniams gyventojams tai sunkumų nesukels, tuo tarpu toliau gyvenantieji turės išspręsti logistikos klausimą, kur laikinai palikti automobilius. Tam planuojama įrengti laikino sustojimo aikšteles gretimose gatvėse.

Darželio kūrėjų komanda viliasi, jog projektinių sprendimų kompleksiškumas padės sukurti vaikams ypatingą ,,antrų namų” jausmą – juk būtent šioje aplinkoje kiekvienas mažasis kūrėjas jaučiasi laisvas, nevaržomas ir saugus. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-04-19 13:00
Tankiai apgyvendintame Vilniaus Perkūnkiemio rajone bus statomas naujas darželis, kurį galės lankyti apie 290 vaikų. Vilniaus miesto savivaldybė uždegė žalią šviesą šio projekto įgyvendinimui – pritarė projektiniams pasiūlymams. Gavus statybų leidimus, statybos darbus tikimasi pradėti kitų metų prad...
nuotrauka
2024-04-19 12:45
Klaipėdos miesto savivaldybė jau baigė konkursines procedūras ir pasirašė sutartį su laimėjusia projektavimo bendrove, taigi, miesto poliklinikos kapitalinio remonto techninis projektas bus pradėtas rengti artimiausiu metu.
nuotrauka
2024-04-18 13:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių ir administracijos darbuotojų mokymų metu pristatė Lietuvos bendrojo plano sprendinius, gerąją savivaldybių ir miestų bendrųjų planų rengimo praktiką, diskutavo apie ekstensyvios miestų plėtros keliamus...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-18 10:17
Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti ilgą laiką nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Taip nusprendė pastatus įsigiję pirkėjai, kurie pažymi, kad Lietuvoje trūksta patalpų, kuriose būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos. Abu pirkėjai...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-13 07:54
Kaune jau veikia naujasis stadionas, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus. Per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skel...
nuotrauka
2024-04-12 13:55
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą atmetė teisiamojo verslininko iš Panevėžio apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl mėginimo papirkti Neringos merą bei dėl uždarosios akcinės bend...
nuotrauka
2024-04-12 13:36
2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi" ir UAB „Samogitia miestelis". Netrukus 7,8 ha terito...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-11 15:40
Vilniaus miesto savivaldybės vertinimu, šiandien Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pateikta nuomonė dėl Daugiafunkcio komplekso neatspindi visos koncesijos sutarties pakeitimų apimties. Finansininkų skaičiavimais, taikant VPT siūlomą skaičiavimų metodologiją, Vilniaus miesto savivaldybei ir Švietimo mo...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-09 11:23
Savo jėgomis baseiną su SPA zona Nemuno saloje pastatęs Kaunas tęsia vandens sporto statinių plėtrą visame mieste. Praėjusių metų pabaigoje pradėtos statybos Šilainiuose. Čia nuo pamatų atgimsta Rūtos Meilutytės pirmoji plaukimo vieta. Po šv. Velykų paruošiamieji darbai startavo Panemunėje – rangova...
nuotrauka
2024-04-05 13:02
Prieš keletą metų Naugarduko gatvėje pastatyti mobilūs kiemeliai atnaujinami ir bus perkelti į kitas miesto vietas. Du kiemeliai bus pastatyti Šeškinės visuomeninio ir prekybos centro teritorijoje, du – Lvivo gatvėje ir du – Panerių gatvėje, šalia buvusio „Lelijos" fabriko. Kiemeliai taps poilsio ir...
nuotrauka
2024-04-04 17:36
Alytaus miesto savivaldybės administracija ir Suvalkų miesto savivaldybė kartu įgyvendins Žaliosios infrastruktūros gerinimo pasienio regiono miestų teritorijose projektą „The Gardens“, iš dalies finansuojamą Europos Sąjungos.
nuotrauka
2024-04-04 17:04
Pavasarį uostamiestyje skelbia intensyvėjantys miesto gatvių ir šaligatvių dangų atnaujinimo darbai. Kai kurios dangos nebuvo remontuotos jau kelis dešimtmečius – nuo tada, kai buvo paklotos. Atnaujintos dangos ne tik saugesnės pėstiesiems bei kitiems eismo dalyviams, bet ir atrodo estetiškiau.
nuotrauka
2024-04-04 11:25
Šių metų vasarą, birželio pabaigoje, Gargžduose duris atvers jau 15-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius". Centras veiks kaip erdvė, skatinanti regiono verslumą, teikianti nemokamas paslaugas verslininkams ir burianti aktyvią bendruomenę.
nuotrauka
2024-04-04 11:09
Žadama keisti potvynių rizikos valdymo tvarkos aprašą ir peržiūrėti, kiek tikslingos jame numatytos finansuoti priemonės.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse