2023 birželio 2 d. penktadienis, 9:01
Reklama  |  facebook

Pirmasis pasyvus vienbutis architektui buvo malonus iššūkis

2016-03-03 11:35
Ketvirtadienį oficialiai pristatomas pirmasis Lietuvoje Pasyvus vienbutis gyvenamasis namas, sertifikuotas Vokietijos Pasyvaus namo institute, praneša Pasyvaus namo asociacija. Tai jau trečiasis pasyvus pastatas, turintis Vokietijos Pasyvaus namo instituto išduotą sertifikatą ir pasižymintis ypatingu energiniu efektyvumu bei aukščiausio lygio komfortu. Lietuvoje namas atitinka A+ energinio naudingumo klasę.
nuotrauka
Vilniuje esantį pasyvų namą projektavo architektas Rimvydas Adomaitis. Pasyvaus namo asociacijos nuotr.


Pasyvūs ir įprasti namai skiriasi iš esmės 

Vilniuje esantį pasyvų namą projektavęs architektas Rimvydas Adomaitis sako, kad pasyvaus namo kūrimas reikalauja specifinių žinių, pastangų ir kantrybės: „Daug apšiltinimo, langai su trijų stiklų paketu, rekuperatorius vėdinimui ir šilumos siurblys šildymui – tai dar nėra pasyvus namas. Pasyvus namas – tai daugelio smulkių ir stambių, kruopščiai tarpusavyje suderintų elementų visuma, kuri pasiekiama modeliuojant ir nagrinėjant skaitmeninį pastato modelį, architektūrinių sprendinių bei konstrukcijų ekonominį pagrįstumą, bei jų įtaką pastato energiniam efektyvumui,“ – sako projektuotojas R. Adomaitis.

Nacionalinė pasyvaus namo asociacija rengianti sertifikuotus pasyvaus namo planuotojus bei vystytojus sako, kad susidomėjimas kompetencijų įgyjimu auga: „Dar nėra buvę tokios energiškai efektyvios statybos ekspertų paklausos, kaip dabar. Tuo pačiu metu, statybų užsakovai (pastatų savininkai), prieš sudarydami sutartis, vis dažniau ima reikalauti įrodymų, patvirtinančių specialistų išmanymą(kompetenciją)“, – sako Asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.

>>>Pirmojo A klasės daugiabučio bėdos – gyventojų sąmoniningumo varžomis nepamatuosi

Pasyvus namas tai energiją taupantis pastatas, šildymo energijai sueikvojantis vos 15 kWh (ir mažiau) kvadratiniam metrui per metus. Vilniuje esančio pasyvaus namo šildomas plotas yra 167 kv.m., šilumą tiekia ir karštą vandenį ruošia oras–vanduo tipo šilumos siurblys, o per metus šio pastato šildymo ir karšto vandens ruošimo kaštai neviršys 320,00 Eur.

Tam, kad pasiekti tokius rodiklius, projekte buvo keliama ne mažai reikalavimų: pastato apšiltinimui, sandarumo užtikrinimui, šilumos tiltelių eliminavimui, langams bei pastato vėdinimo ir šildymo sistemoms.


Pasyvaus namo planuotojo kvalifikaciją turintis R. Adomaitis sako, kad pasyvaus namo kūrimas daug kuo skiriasi nuo įprasto namo: „Nesvarbu koks būtų namas mažas ar didelis, yra sukuriamas jo skaitmeninis modelis, kuriame suvedama pati įvairiausia informacija: nuo miškelio, esančio už 100 m medžių tipo ir aukščio, visų namo konstrukcijų ir inžinerinių įrenginių iki namo lango stiklo paketo rėmelio šiluminio tiltelio “psi“ reikšmės. Taip, jau projektinių pasiūlymų stadijoje, sužinome, kiek kainuos namo šildymas per metus. Tai labai vertinga informacija, leidžianti statytojui suprasti, kas jo laukia pastačius namą. Toliau yra suformuojamos statybos pirminės sąmatos, vyksta modeliavimas ir geriausio sprendimo paieška. Pavyzdžiui: panaikinę vitriną šiaurinėje pusėje, sužinome, kiek mažiau reikės išleisti pinigų šildymui ir tt. Vėliau projektas tikrinamas Pasyvaus namo instituto specialistų. Kad pasiekti norimo rezultato, daromos tokios projekto dalys, kurių vienbučiams namams anksčiau niekada nedarydavome: pastato sandarumo užtikrinimo dalis, šiluminių tiltelių prevenciniai sprendiniai ir jų skaičiavimai, modeliavimas pasyvaus namo projektavimo programa (PHPP), projekto sprendinių vertinimas NRG3 programa, naudojamų mežiagų ir įrenginių sertifikatų bibliotekos kūrimas ir t.t.“, – patirtimi dalijasi architektas.

Pasyvaus namo nereikėtų painioti su Lietuvoje esamomis pastatų energinio naudingumo vertinimo klasėmis. Nors pasyviems namams keliamus reikalavimus galima pasiekti statant A klasės (ar aukštesnės) namus, tačiau jie nėra laikomi pasyviais tol, kol negauna nepriklausomo vertintojo – Vokietijos Pasyvaus namo instituto patvirtinimo – sertifikato. „Norint sertifikuoti pasyvų namą, reikia pateikti namo projektą Pasyvaus namo institutui, kuris jį vertina. Vėliau pateikti įrodymus, kad pastatas realiai atitinka projekte numatytus parametrus. Pasyvaus namo sertifikavimas suteikia energinio efektyvumo garanatą ir kokybės užtikrinimą. Taigi, sertifikuoto namo šeimininkas yra užtikrintas, kad jo pastatas atitinka visus pasyvaus namo standarto reikalavimus.“, – sertifikavimo naudą aiškina Asociacijos diektorius A. Vaičiulis.

Investicija ne tokia drastiška kaip dažnai bijoma

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, kad pastatyti energiškai efektyvų namą – didžiulė investicija. Tačiau projektuotojas tikina priešingai: „Be abejo, viskas priklauso nuo poreikių ir ką su kuo lyginsime. Paprastai, skaičiuojama, kad pastatyti pasyvų namą kainuoja nuo 2 iki 20 proc. brangiau nei įprastą namą, tačiau kuomet namas statomas be tinkamai parengto projekto, jo kaina statybų metu taip išauga, kad už tą sumą pastatyti būtų galima ne tik pasyvų, bet ir aktyvų namą. Namų projektai ir jų statybos sąlygos labai skiriasi, todėl ir lyginti labai sunku. Šiuo metu nagrinėjame šio namo statybos galutines sąmatas, todėl ateityje lygindami to pačio namo pasyvų ir „nepasyvų” variantus galėsime tiksliai pasakyti kiek jie skiriasi, tačiau jau šiandien esu visu 100 proc įsitikinęs, kad žmonės, kurie moka skaičiuoti ir gyvenime priima sprendimus, pagrįstus žinojimu, jau po kelių metų kitokių namų nestatys “,- sako architektas.

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius A. Vaičiulis teigia, kad daugiau kaip trečdalis visos suvartojamos energijos išsivysčiusiose šalyse yra skiriama pastatų eksploatacijai, ir didžioji dalis jos eikvojama šildymui. „Pasitelkus Pasyvaus namo koncepciją, šių sąnaudų poreikis gali būti sumažintas iki 90 %. Likęs energijos poreikis gali būti lengvai kompensuojamas atsinaujinančiais energijos šaltiniais,“- sako A. Vaičiulis.

R. Adomaitis sako, kad džiaugiasi užsakovo sprendimu ir tikina, kad žmonių, norinčių gyventi komfortiškai ir ekonomiškai atsiranda vis daugiau. „Anksčiau kalbėti apie energiškai efektyvią statybą buvo sunku, nes mažai kas apskritai žinojo apie tai. Tačiau dabar sulaukiame labai daug besidominčių tokių pastatų įgyvendinimu, konsultuojame tiek norinčius statyti, tiek projektuotojus ar medžiagų tiekėjus. Be abejo, visa tai priklauso ir nuo visuomenės švietimo, būtent todėl ketiname apie šį projektą ir jo sprendinius kalbėti atvirai. Visą detalią informaciją apie šio sertifikuoto namo sprendinius, panaudotas medžiagas ir įrenginius, mazgus ir detales “dwg” ir “pdf” formatais jau neužilgo galėsite rasti svetainėje www.taupusnamai.lt “, – sako pasyvių namų planuotojas.

Aido Vaičiulio teigimu, energiškai efektyvi statyba rinkoje užima vis svarbesnę poziciją, todėl šią sritį išmanančių ekspertų poreikis sparčiai auga. „Būtent dėl to, projektuotojai ir architektai visame pasaulyje stengiasi įgyti reikiamos patirties. Pasyvūs namai tampa veiksmingu bei efektyviu sprendiniu ir standartu, vykdant energiškai efektyvią statybą daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje,“- teigia Asociacijos direktorius A. Vaičiulis.

Pasyvaus namo asociacijos nuotr.

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-05-30 06:12
Turto bankas pristato pirmojo ministerijų miestelio etapo projektinius pasiūlymus: seną instituto pastatą A. Goštauto g. 11 Vilniuje ketinama paversti šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu. Lygiagrečiai baigiama rengtis atviro tarptautinio architektūrinio-urban...
nuotrauka
2023-05-25 06:16
Šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto iškils žinomos britų projektavimo įmonės „Rogers Stirk Harbour + Partners“ suprojektuotas 7 aukštų verslo centras su požemine dalimi. Po visuomenės pastabų Vilniaus miesto savivaldybė pritarė šio pastato projektiniams pasiūlymams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-19 09:51
Įsirenginėjant nedidelį būstą ar perprojektuojant dabartinį, gali kilti klausimų, kaip tinkamai susiplanuoti erdves, kad šios būtų kuo efektyviau išnaudotos bei atlieptų poreikius. Patariama atkreipti dėmesį į kelis dalykus: natūralų apšvietimą, elektros instaliacijos planą ir sudėlioti aiškius prio...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-25 13:48
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas bei funkcionalumas. Tokį vaidmenį vienos iš instagramo tinklaraščių autorės ir nuomonės formuotojos Monikos Vilčinskaitės bei jos artimųjų gyvenime vaidina virtuvė. Todėl norėdama šią erdvę ...
nuotrauka
2023-04-24 07:10
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinkta Lietuvos architektų rūmų taryba ir pirmininku. Susitikimo metu diskutuota apie teisėkūros procesus, architektų profesinės savivaldos įsitraukimą į juos kuo anksč...
nuotrauka
2023-04-19 14:00
Beveik prieš trejus metus miesto susigrąžinta ir jau iki šiol kosmetinių pokyčių sulaukusi Stoties turgaus teritorija ruošiasi kur kas ryškesniems pokyčiams. Balandžio 20 d. (ketvirtadienį) viešąjį konkursą laimėjusi architektų komanda rengia viešą projektinių pasiūlymų pristatymą visuomenei. Jų par...
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-04-13 07:55
Chrestomatinė frazė apie velnią, slypintį detalėse, gerai žinoma ne tik architektams. Viena detalė gali sugadinti net ir patį įstabiausią pastatą. Bet detalė taip pat gali tapti patraukliu, vizualiai jungiančiu pastato elementu. Viena pastarųjų – nestandartinės žaliuzės, įrengtos Vilniaus Paupyje.
nuotrauka
2023-04-09 09:41
Nemažai gyventojų renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindi...
nuotrauka
2023-04-07 11:55
Šnipiškių rajonas istoriniuose šaltiniuose įvardinamas ne tik kaip Vilniaus statyboms reikalingų plytų gamintojas bei miesto kūrybinio potencialo lopšys, bet ir kaip kaip kelio iš Lietuvos sostinės į Vakarų Europą pradžia. Toks Šnipiškių santykis su miestu ir šiandien yra panašus, tik jau labiau per...
nuotrauka
2023-04-06 10:20
Šiuolaikinis miestas – gyvas organizmas, kuriame nuolat kyla nauji pastatai, o jo istoriją mena senamiestis, saugomas paveldo organizacijų. Tačiau kaip išsaugoti unikalų miesto kraštovaizdį leidžiant kilti naujiems statiniams? KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslo prodekanė Aušra Mlin...
nuotrauka
2023-04-05 13:24
Miegamasis – ramiausia namų dalis, skirta poilsiui. Tinkamai įrengta miegamojo erdvė padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Nesvarbu, ar įsikuriate naujuose namuose, ar atnaujinate dabartinį miegamąjį, yra kelios pagrindinės sritys, į kurias turėtumėte sutelkti dėmesį.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-28 16:50
Turto banko skelbtą viešą atranką organizuoti A. Goštauto g. administracinio kvartalo architektūrinį konkursą laimėjo Lietuvos architektų sąjunga. Planuojama, kad kvartalo architektūrinis konkursas bus paskelbtas liepą. Jam įvykus paaiškės, kaip atrodys administracinis kompleksas, kuriame įsikurs da...
nuotrauka
2023-03-26 07:02
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras