2022 rugpjūčio 19 d. penktadienis, 4:56
Reklama  |  facebook

Pirmasis visuomeninis A+ klasės pastatas: statybų šaknys karčios, bet vaisiai – auksiniai

Margarita ČIŪŽAITĖ      2016-01-14 06:35
Visose srityse daugiausia ovacijų, garbės ir naudos gauna pirmasis žmogus ar bendrovė, pasiekusi tikslą. Ne išimtis – ir statybos. Kalbinant bendrovės „Irdaiva“ vadovą Irmantą Kubilių, Santariškių A+ energinės klasės vaikų darželį jis paminėjo kaip vieną iš projektų, kuriuo didžiuojasi labiausiai. Netrukus šis statinys pelnė prestižinio verslininkų rengiamo konkurso „Metų gaminys“ aukso medalį.
nuotrauka
Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.


Sunku ir suskaičiuoti, kiek zuikių nušauta šiomis statybomis – sutrumpėjo vietos darželyje laukiančių vaikų eilės (jį lanko daugiau nei 200 Santariškių rajono vaikų), o savivaldybei darželio išlaikymas kainuoja gerokai pigiau. Skaičiuojama, jog šildyti vieną kvadratinį šio darželio metrą kainuoja vos 1 eurą per metus, kai tuo metu kituose darželiuose šildymo kainos tiek siekia per mėnesį, o kai kuriuose – ir 2 eurus už kvadratinį metrą.

Projektui lėšų skyrė Vilniaus miesto savivaldybė. Darželio statybos jai kainavo 13,6 mln. litų (3,9 mln. eurų).

Taupo netgi šiltą vidaus orą

Bendrovės „Irdaiva“ gamybos direktorius Ruslanas Laškovas pripažino, jog Santariškių darželyje atlikus pirmąjį energinio efektyvumo testą teko jį papildomai sandarinti, tačiau dabar šiame objekte įgytą patirtį bendrovė išnaudoja su kaupu. Su R. Laškovu kalbėjmės apie techniškai sudėtingo objekto statybas. Darželiui pasirinktas geoterminis šildymas, nors dar prieš statybų pradžią numatyta tokia pastato orientacija, jog jį natūraliai prišildytų ir saulė.


Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.

„Įrengtas geoterminis šildymas, sienų ir stogo šilumos izoliacija, daug griežtesni reikalavimai kelti durims ir langams“, – sakė R. Laškovas.

Pašnekovas teigė, jog darželyje iš tiesų įrengta kombinuota šildymo sistema – stipriai nukritus lauko temperatūrai, jei šilumos dar trūksta, yra galimybė pirkti šilumos ir iš centrinių miesto tinklų.

„Įrengti storesni pastato šilumos izoliacijos sluoksniai, kad nė kiek šilumos nebūtų prarandama, išleidžiama į lauką“, – sakė R. Laškovas.

Darželyje taip pat įrengta patobulinta rekuperacinė sistema, kuri iš patalpų ištrauktą orą nukreipia ne į lauką, o išvalo, išfiltruoja ir grąžina atgal į patalpas.

„Tokiu būdu oras atšąla tik kokiu vienu laipsniu, neeikvojama energija jo pašildymui“, – sakė bendrovės gamybos vadovas. Visi darželio pamatai, sienų ir langų sujungimo vietos statytos taip, kad šalčio tiltelių niekur apskritai neliktų.
 

Menkiausia klaida – lemtinga

Paklaustas, kaip sekėsi statyti pirmąjį A+ klasės pastatą, kai nėra iš ko semtis patirties ar paklausti patarimo, R. Laškovas dėkojo projekto užsakovams – „Vilniaus vystymo kompanijos“ specialistams. Pašnekovo teigimu, šios bendrovės specialistai vykdė projekto techninę priežiūrą ir išklausius jų patarimų pastatą pavyko pastatyti tokios energetinės klasės, kaip ir planuota.

„Jų žmonės buvo baigę tokių pastatų statybos kursus. Jie labai padėjo pastatyti šį darželį, jų pastabos, patarimai buvo labai vertingi. Taip pat konsultavomės su pasyvaus namo asociacija“, – kalbėjo bendrovės „Irdaiva“ gamybos vadovas.


Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.

Asociacijos atstovai taip pat atliko pastato sandarumo bandymus. Kaip minėta, pirmojo testo rezultatai nedžiugino.

„Šiuos bandymus atlikome gal du ar tris kartus. Iš pirmo karto nepavyko gauti tokio sandarumo, kokio siekta. Daugiausia problemų turėjome spręsdami, kaip užsandarinti ventiliacijos ortakius, kurie veda į lauką, bei kaip užsandarinti langus ir duris, kad šaltas oras nesiveržtų vidun“, – prisimena R. Laškovas.

Jis pripažino, jog statant tokio sandarumo pastatą menkiausią klaidelė lemia, jog vėliau darbus reikia taisyti, patirti nuostolių. Sandarumo testai parodo, pro kurias konkrečiai vietas į patalpą sunkiasi šaltas oras.

Linoleumas – iš aliejaus ir pušų sakų

Darželyje taupoma ne tik šiluma – visose patalpose sumontuoti LED šviestuvai, taupumo sprendimais išsiskiria ir virtuvės įranga: visi prietaisai yra aukštesnės nei įprasta energinės klasės, viryklė turi vandens filtravimo sistemą, o garų surinktuvas ištrauktą, iki 99 procentų išvalytą orą ne pumpuoja lauk, o grąžina į patalpas.

Mažyliams įrengtas grindinis šildymas, o kad šiluma nesklistų pro sintetines medžiagas – paklota natūralaus linoleumo danga. Jei niekada nesate matę, kaip atrodo linoleumas iš sėmenų aliejaus, pušų sakų, džiuto, medienos ir kamščiamedžio miltų – teks užsukti į Santariškių darželį.


Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.
„Ši danga neturi jokių sintetinių priedų, tad šildoma jų neišskiria į aplinką, jos nedaro poveikio vaikams“, – pabrėžė R. Laškovas.

Darželis padengtas net 30-ies centimetrų putų polistirolo sluoksniu, jo fasadas nudažytas ryškesnėmis nei įprasta spalvomis, kai kur „paspalvinti“ ir langų stiklo paketai.

Gautą patirtį išnaudoja: iškilo dar vienas A+ klasės darželis

2015-ųjų pabaigoje Santariškių darželis taip pat gavo „Geriausio visuomeninio projekto“ prizą iš Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos bei Darnios plėtros akademijos.

„Įgijome patirties ir visai neseniai gavome dar vieno A+ klasės objekto statybos darbų užbaigimo aktą, – pasigyrė bendrovės gamybos vadovas. – Kelmės rajone pastatėme neįgaliųjų vaikų darželį. Ten darbus pradėjome pavasarį, o jau lapkričio 1-ąją gavome statybos darbų užbaigimo aktą. Tiesa, ten pastatas yra mažesnis, apie 600 kvadratinių metrų. Mums tai – jau antras A+ klasės objektas. Jau žinojome visus kritinius taškus, savo klaidas. Reikėjo tik iš jų pasimokyti.“

Bendrovės „Idraiva“ gamybos vadovas teigė, jog statant energiškai efektyvius pastatus geriausia mokytis iš savo patirties – iš pirmo karto viską padaryti idealiai pavyksta retam.
„Statant tokius pastatus reikia labai kontroliuoti, tą ir daro darbuotojai. Jei nepamatysi, nesuvaldysi – vėliau reikės ardyti ir šalinti defektus“, – patarė R. Laškovas.

Statybunaujienos.lt
Metų nominacijos

nuotrauka
2022-08-01 14:46
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė gavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įsteigtą Ukrainos taikos apdovanojimą. Ukrainos žmonių vardu ministrė apdovanota už paramą Ukrainai šalies karo su Rusija metu.
nuotrauka
2022-07-01 14:04
Liepos 1-ąją, Tarptautinę architektų dieną, oficialiai pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai’2023 (NAA), kuriuos inicijuoja Aplinkos ministerija. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – simboliška, kad lygiai po metų, šventinio renginio metu bus paskelbti pirmieji NAA laimėtojai.
nuotrauka
2022-06-07 10:53
BIM yra modernus įrankis, kuris vis labiau įsitvirtina statybos sektoriuje, apimdamas vis daugiau statybos proceso dalyvių. Apie BIM vertes ir neišnaudotas galimybes – konkurso „Lietuvos BIM projektai 2022“ komisijos nariai: Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas, VšĮ „Skaitmeninė staty...
nuotrauka
2022-06-01 07:42
Didžiausiame Lietuvos skaitmeninės statybos tematikos renginyje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2022. Vilnius“ – paskelbti ir apdovanoti geriausi 2022 m. BIM projektai.
nuotrauka
2022-05-20 07:38
Konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2022. Vilnius“ paskelbti geriausi Lietuvos BIM projektai. Geriausiu BIM projektu užsienyje pripažintas „Science Park Towers“ Švedijoje, kurį įgyvendino „INHUS Engineering“, „Peikko Lietuva“ ir „Staticus“.
nuotrauka
2022-05-18 11:02
Projektavimo įmonė „Atamis“ yra dalis komandos, projektavusios administracinės paskirties pastatą T.Ševčenkos g. 13, Vilniuje. Šis objektas pripažintas geriausiu visuomeniniu BIM projektu. Jam buvo suformuotas pirmasis Lietuvoje „Taip pastatyta“ BIM objekto elektroninis statinio pasas.
nuotrauka
2022-05-17 15:32
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ kviečia Lietuvos mokslo ir verslo bendruomenes susipažinti su pirmąja Baltijos šalyse prie perdavimo tinklo prijungta 1 MW galios ir 1 MWh talpos baterija ir ją išmėginti.
nuotrauka
2022-05-17 07:15
Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2022“ geriausiu visuomeniniu BIM projektu buvo pripažintas UAB „Naresta“, generalinio rangovo, rekonstruotas administracinis pastatas T.Ševčenkos g. 13, Vilniuje. Užsakovas – VĮ „Turto bankas“, projektavo įmonė „Atamis“.
nuotrauka
2022-05-11 07:29
„Raitininkų sodo“ projektas, kurį įmonė „YIT Lietuva“ įgyvendino dviem etapais, sulaukė svarbaus įvertinimo. Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2022“ šis projektas pripažintas geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.
nuotrauka
2022-05-10 07:32
KTU Statybos ir architektūros fakulteto Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro sukurtas Kauno miesto skaitmeninis dvynys konkurse „Lietuvos BIM projektai 2022“ pripažintas geriausiu miesto modelio BIM projektu.
nuotrauka
2022-04-29 07:39
Vilniuje po dviejų metų priverstinės pertraukos įvyko jau antrasis tarptautinis pastolininkų čempionatas, kurį organizavo BSA Baltijos pastolininkų asociacija kartu su įmone „Layher Baltic“.
nuotrauka
2022-04-29 06:35
Europos Komisija, vykdydama Klimatui neutralių ir sumanių miestų misiją, prisidės prie 100 Europos miestų, sieksiančių iki 2030 m. neutralizuoti savo poveikį klimatui, plėtros. Tarp jų pateko du Lietuvos miestai – Vilnius ir Tauragė. Jie gaus paramą ir finansavimą, kad per šį dešimtmetį taptų klimat...
nuotrauka
2022-04-25 09:08
Balandžio 22 d., penktadienį, didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2022. Vilnius“ – paskelbti ir apdovanoti geriausi 2022 m. Lietuvos BIM projektai. VšĮ „Skaitmeninė statyba“ rengiamame kasmetiniame konkurse 6-iose kateg...
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-02-22 12:06
Paupys – pirmasis lietuviškas nekilnojamojo turto projektas, nominuotas prestižiniuose MIPIM apdovanojimuose. Šiemet jis pretenduoja tapti geriausiu urbanistiniu projektu pasaulyje – šioje kategorijoje apdovanojami projektai naujam gyvenimui prikėlę apleistas, nenaudojamas miesto teritorijas ar past...
nuotrauka
2022-02-22 07:02
Procesų skaitmenizavimas – neišvengiama statybų sektoriaus ateitis. GEALAN, viena iš pirmaujančių Europoje PVC langų ir durų profilių sistemų gamintojų, jau dabar siūlo nuoseklų langų gamybos skaitmeninimo procesą. Už geriausią architektų, projektuotojų ir langų gamintojų palaikymą BIM sprendimais į...
nuotrauka
2022-02-11 11:45
Medienos perdirbimo, baldų ir popieriaus pramonės bendrovė „Lauksva“ jubiliejiniuose apdovanojimuose „Lietuvos metų gaminys 2021“ buvo įvertinta aukso medaliu. Aukščiausią įvertinimą bendrovės gaminiai gauna jau penktą kartą. Lietuviškų baldų kokybė pripažinimo sulaukė ir užsienyje. Gaminiai eksport...
nuotrauka
2022-02-08 07:16
UAB „Gilesta“ pastatytas Kauno klinikų Ambulatorinis diagnostikos centras konkurse „Lietuvos metų gaminys 2021“ buvo įvertintas aukso medaliu. Pandemijos metu išaugus medicininių paslaugų poreikiui, šis pastatas tapo reikšmingas ne tik užsakovui ir generaliniam rangovui, bet ir visai Lietuvai.
nuotrauka
2022-02-07 07:10
Įmonė „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kaip pagrindinis statybos rangovas, įgyvendino valstybei svarbų projektą – pastatė Kauno kogeneracinę jėgainę (Kauno KJ) ir pelnė „Lietuvos metų gaminys 2021“ aukso medalį.
nuotrauka
2022-02-03 07:11
Pirmasis miego SPA Šiaurės Europoje „Amberton Green SPA Druskininkai“ projektas „Lietuvos metų gaminio 2021“ konkurse pelnė aukso medalį. Objektą pastatė UAB „VA STATYBA“.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos