Pirmasis visuomeninis A+ klasės pastatas: statybų šaknys karčios, bet vaisiai – auksiniai
Projektui lėšų skyrė Vilniaus miesto savivaldybė. Darželio statybos jai kainavo 13,6 mln. litų (3,9 mln. eurų).
Taupo netgi šiltą vidaus orą
Bendrovės „Irdaiva“ gamybos direktorius Ruslanas Laškovas pripažino, jog Santariškių darželyje atlikus pirmąjį energinio efektyvumo testą teko jį papildomai sandarinti, tačiau dabar šiame objekte įgytą patirtį bendrovė išnaudoja su kaupu. Su R. Laškovu kalbėjmės apie techniškai sudėtingo objekto statybas. Darželiui pasirinktas geoterminis šildymas, nors dar prieš statybų pradžią numatyta tokia pastato orientacija, jog jį natūraliai prišildytų ir saulė.
Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.
„Įrengtas geoterminis šildymas, sienų ir stogo šilumos izoliacija, daug griežtesni reikalavimai kelti durims ir langams“, – sakė R. Laškovas.
Pašnekovas teigė, jog darželyje iš tiesų įrengta kombinuota šildymo sistema – stipriai nukritus lauko temperatūrai, jei šilumos dar trūksta, yra galimybė pirkti šilumos ir iš centrinių miesto tinklų.
„Įrengti storesni pastato šilumos izoliacijos sluoksniai, kad nė kiek šilumos nebūtų prarandama, išleidžiama į lauką“, – sakė R. Laškovas.
Darželyje taip pat įrengta patobulinta rekuperacinė sistema, kuri iš patalpų ištrauktą orą nukreipia ne į lauką, o išvalo, išfiltruoja ir grąžina atgal į patalpas.
„Tokiu būdu oras atšąla tik kokiu vienu laipsniu, neeikvojama energija jo pašildymui“, – sakė bendrovės gamybos vadovas. Visi darželio pamatai, sienų ir langų sujungimo vietos statytos taip, kad šalčio tiltelių niekur apskritai neliktų.
Menkiausia klaida – lemtinga
Paklaustas, kaip sekėsi statyti pirmąjį A+ klasės pastatą, kai nėra iš ko semtis patirties ar paklausti patarimo, R. Laškovas dėkojo projekto užsakovams – „Vilniaus vystymo kompanijos“ specialistams. Pašnekovo teigimu, šios bendrovės specialistai vykdė projekto techninę priežiūrą ir išklausius jų patarimų pastatą pavyko pastatyti tokios energetinės klasės, kaip ir planuota.
„Jų žmonės buvo baigę tokių pastatų statybos kursus. Jie labai padėjo pastatyti šį darželį, jų pastabos, patarimai buvo labai vertingi. Taip pat konsultavomės su pasyvaus namo asociacija“, – kalbėjo bendrovės „Irdaiva“ gamybos vadovas.
Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.
Asociacijos atstovai taip pat atliko pastato sandarumo bandymus. Kaip minėta, pirmojo testo rezultatai nedžiugino.
„Šiuos bandymus atlikome gal du ar tris kartus. Iš pirmo karto nepavyko gauti tokio sandarumo, kokio siekta. Daugiausia problemų turėjome spręsdami, kaip užsandarinti ventiliacijos ortakius, kurie veda į lauką, bei kaip užsandarinti langus ir duris, kad šaltas oras nesiveržtų vidun“, – prisimena R. Laškovas.
Jis pripažino, jog statant tokio sandarumo pastatą menkiausią klaidelė lemia, jog vėliau darbus reikia taisyti, patirti nuostolių. Sandarumo testai parodo, pro kurias konkrečiai vietas į patalpą sunkiasi šaltas oras.
Linoleumas – iš aliejaus ir pušų sakų
Darželyje taupoma ne tik šiluma – visose patalpose sumontuoti LED šviestuvai, taupumo sprendimais išsiskiria ir virtuvės įranga: visi prietaisai yra aukštesnės nei įprasta energinės klasės, viryklė turi vandens filtravimo sistemą, o garų surinktuvas ištrauktą, iki 99 procentų išvalytą orą ne pumpuoja lauk, o grąžina į patalpas.
Mažyliams įrengtas grindinis šildymas, o kad šiluma nesklistų pro sintetines medžiagas – paklota natūralaus linoleumo danga. Jei niekada nesate matę, kaip atrodo linoleumas iš sėmenų aliejaus, pušų sakų, džiuto, medienos ir kamščiamedžio miltų – teks užsukti į Santariškių darželį.
Santariškių vaikų darželis. Vilniaus miesto savivaldybės (S. Žiūros) nuotr.
„Ši danga neturi jokių sintetinių priedų, tad šildoma jų neišskiria į aplinką, jos nedaro poveikio vaikams“, – pabrėžė R. Laškovas.
Darželis padengtas net 30-ies centimetrų putų polistirolo sluoksniu, jo fasadas nudažytas ryškesnėmis nei įprasta spalvomis, kai kur „paspalvinti“ ir langų stiklo paketai.
Gautą patirtį išnaudoja: iškilo dar vienas A+ klasės darželis
2015-ųjų pabaigoje Santariškių darželis taip pat gavo „Geriausio visuomeninio projekto“ prizą iš Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos bei Darnios plėtros akademijos.
„Įgijome patirties ir visai neseniai gavome dar vieno A+ klasės objekto statybos darbų užbaigimo aktą, – pasigyrė bendrovės gamybos vadovas. – Kelmės rajone pastatėme neįgaliųjų vaikų darželį. Ten darbus pradėjome pavasarį, o jau lapkričio 1-ąją gavome statybos darbų užbaigimo aktą. Tiesa, ten pastatas yra mažesnis, apie 600 kvadratinių metrų. Mums tai – jau antras A+ klasės objektas. Jau žinojome visus kritinius taškus, savo klaidas. Reikėjo tik iš jų pasimokyti.“
Bendrovės „Idraiva“ gamybos vadovas teigė, jog statant energiškai efektyvius pastatus geriausia mokytis iš savo patirties – iš pirmo karto viską padaryti idealiai pavyksta retam.
„Statant tokius pastatus reikia labai kontroliuoti, tą ir daro darbuotojai. Jei nepamatysi, nesuvaldysi – vėliau reikės ardyti ir šalinti defektus“, – patarė R. Laškovas.