2021 rugsėjo 25 d. šeštadienis, 18:12
Reklama  |  facebook

Pirmojo A klasės daugiabučio bėdos – gyventojų sąmoniningumo varžomis nepamatuosi

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-25 06:30
2015-ųjų vasaros pabaigoje prabilta apie praėjusio amžiaus viduryje statyto daugiabučio, stūksančio Vilniuje, Mickevičiaus g. 9, renovaciją į A klasę. Pasyvaus namo asociacija sutiko šio namo gyventojams pagelbėti, vien todėl, jog jo langai buvo nukreipti į pietų pusę, ir tai suteikė prielaidas gerokai sutaupyti šilumos. Projektas turėjo baigtis 2015-aisiais, tačiau statybos baigimo aktas kol kas dar nėra gautas. „Vilniaus energijai“ paskelbus viešą skirtingų daugiabučių namų suvartotos energijos kiekį, projektu besidomintys inžinieriai pastebėjo, jog namas vis dar „valgo“ gana daug energijos – 9 kilovatvalandes vienam kvadratiniam metrui. Statybunaujienos.lt aiškinosi, kaip juda statybos darbai ir kodėl rezultatai kitokie nei tikėtasi.
nuotrauka
A klasės daugiabutis Mickevičiaus g. 9. Svetainės mickeviciaus9.lt nuotr.


Inžinierius Albinas Čiurlys, išnagrinėjęs bendrovės „Vilniaus energija“ viešai skelbiamus šilumos suvartojimo rodiklius, pastebėjo, jog dar reikės gerokai pasistengti, kad minėtas namas pasiektų geidžiamą A klasę: sausį vienam šio daugiabučio kvadratiniam metrui apšildyti išnaudota 9 kWh šilumos, kai tuo metu A klasės pastatui 15 kWh kvadratiniam metrui apšildyti turėtų užtekti visam šildymo sezonui.

Viešinama tik reklama, o ne realūs iššūkiai ir kliūtys?

Pats A. Čiurlys samprotavo, jog net jei namo gyventojai ir darbų generalinis rangovas susiduria su nenumatytais iššūkiais, apie juos reikėtų kalbėti. Pirmą kartą ką nors darant klysti yra natūralu, tačiau galima leisti kitiems pasimokyti iš savo klaidų.
Tuo metu į pačiam A. Čiurliui (portalo archyvo nuotr. kairėje) iškilusius klausimus atsakė tik renovacijos iniciatorius, namo gyventojas Aurimas Šumskis – kitos institucijos atsitvėrė tylos siena.

Pasyvaus namo asociacija labai gražiai kalbėjo seminaruose – aš juose buvau, – kad namas sutaupys 94 proc., kad tai bus pirmasis A klasės daugiabutis. Norinčių statyti atsirado nedaug – Kupiškio „Dailista“ išdrįso ir ėmėsi šio projekto. Mat tokiam namui ir rekuperacija reikalinga, ir langai turi būti iškelti į šilumą izoliuojantį sluoksnį (tvirtinami ant specialių kampuočių), svarbūs sandarumo reikalavimai ir panašiai“, – sakė pašnekovas.

Inžinierių nustebino tai, jog darbai atlikti, įkurta interneto svetainė projektui reklamuoti, tačiau susidomėjusiems suinteresuotos institucijos nepateikia atsakymų, nekalbama, kokius iššūkius statybininkams teko įveikti, kur buvo priimtas netinkamas sprendimas, ką reikėjo taisyti, perdaryti.

„Ponas A. Šumskis atskleidė, kad gyventojai darinėja langus, todėl rekuperacinė sistema efektyviai neišnaudojama. Tačiau esu uždavęs klausimą per seminarą, ar neteks namui samdyti inžinieriaus arba bendrovės, kuri reguliuotų ir prižiūrėtų šią (rekuperatorių, – red. past.) sistemą. Geriausia, kad kambariuose būtų įrengti CO2 davikliai, kurie fiksuotų, kiek oro reikia patalpai. Įdomu, kokio lygio ta rekuperacinė sistema įrengta Mickevičiaus g. 9 daugiabutyje?“ – svarstė inžinierius.

Ragina apie galimas klaidas perspėti projektuotojus

Išanalizavęs šilumos suvartojimą, jis padarė išvadą, jog „kažkas netvarkoj“ – 9 kilovatvalandės kvadratiniam metrui viršija A energinės klasės būstams leidžiamą šilumos suvartojimą.

Renovacijos darbai A. Mickevičiaus gatvės daugiabutyje. Svetainės mickeviciaus9.lt nuotr.

Labiausiai norėtųsi, jog būtų pateikiama informacija: čia buvo klaidelė, tą taisėme, aną. kad visi žinotų. Dabar kažkaip – tylu. Mandagiai pasiteiravau A. Šumskio ir jis man atsakė, bet daugiau trukdyti nenorėjau. Jis buvo vienintelis, kuris dar bent atsakė – kiti tyli it į burnas vandens prisisėmę. Atvirai pasakytų: „palaukite, dar ne viskas pavyko, vyksta derinimo darbai, mums tai nauja“.  BETA irgi galėtų viešinti: „inžinieriai, projektuotojai, žiūrėkite, nedarykite tokių klaidų, darėme tą A klasės namą ir štai ten ir ten padaryta klaidų“, – sakė A. Čiurlys.

Pašnekovas suabejojo, ar šiame projekte bus pasiekta A klasė.

Jeigu jie per šildymo sezoną nespės užbaigti, įteisinti statybų užbaigimo – reiks laukti kito. Tokio tipo namui reikia bent 3 mėnesių įvairių darbų derinimui“, – skaičiavo A. Čiurlys.

Paties inžinieriaus name, stovinčiame Architektų gatvėje, prie radiatorių įrengti termostatai, leidžiantys reguliuoti šilumos suvartojimą.

Kaip mums aiškino, dėl to turėtume sunaudoti 25 proc. mažiau šilumos. Jau 6-erius metus vedu statistiką, kiek iš tiesų suvartojame, lyginu su keliais kitais namais, kuriuose nepritaikyti jokie šilumos taupymo sprendimai. Nesutaupome tiek, nė velnio! Gal 12 proc., tačiau ir tai nepasiekiame“, – apgailestavo A. Čiurlys.

Statybininkai geri, bet vis tiek reikėjo pakvėpuoti į nugarą“

Minėto daugiabučio, siekusio A energinės klasės, gyventojas bei renovacijos iniciatorius Aurimas Šumskis teigė, jog šiuo metu darbai yra užbaigti, tačiau šiuo metu taisoma viena ar kita smulkmena.
„Pavyzdžiui, mūsų vėliavos laikiklis per Vasario 16-ąją nulinko. Manau, kad tokių smulkių „galiukų“ per metus ar net pusantrų dar bus“, – juokėsi A. Šumskis.

Gyventojo teigimu, namas yra paruoštas statybų užbaigimo akto gavimui. Tačiau iniciatyvus gyventojas pripažįsta, jog vienas iš 24 kaimynų renovacija liko nepatenkintas – šiuo metu jis skundžiasi įvairiausioms insitucijoms. Pašnekovas tikino negalintis suvokti konkrečios priežasties, kodėl kaimynas taip piktinasi.

Greičiausiai tai dar kažkiek užvilkins renovacijos užbaigimo darbus“, – sakė A. Šumskis.

Jis pridūrė, jog tokio masto statybos yra didelė intervencija į namą ir reikia pasiruošti tokiems atvejams kaip 1 kvadratinis metras sudrėkusių lubų – būtent tokius nuostolius patyrė minėtas kaimynas, tačiau vėliau statybininkai viską sutvarkė.

Per pokalbį A. Šumskis netikėtai prisipažino nemėgstantis statybininkų.

Tačiau tie, kurie dirbo mūsų daugiabutyje, buvo tikrai geri, mums pasisekė. Žinoma, iš pradžių reikėjo kontroliuoti, kad jaustų nuolatinį mūsų „kvėpavimą į nugarą“. Kad jie suvoktų, jog ši renovacija yra inicijuota ne savivaldybės, o sąmoningos žmonių grupės“, – sakė vyras.

Jis paneigė namo darbais besidominčio Albino Čiurlio nuogąstavimus – testai dėl namo energinio efektyvumo jau atlikti ir patvirtinta, jog namas tenkina A energinės klasės reikalavimus – būstui suteiktas sertifikatas.  Tačiau ši klasė pasiekta ne iš karto.

Renovacijos darbai A. Mickevičiaus gatvės daugiabutyje. Svetainės mickeviciaus9.lt nuotr.

Gavus netenkinančius testo rezultatus, papildomai užsandarintos rūsio patalpos, įvairūs plyšeliai tarp plytų.

Galimybės sutaupyti yra, o pareigingumo ir sąmoningumo stinga

Man nepatinka, jog renovacija visur reklamuojama tik kaip būdas sutaupyti, kad mažiau galima būtų mokėti. Visur galioja „fizikos dėsniai“: namui energijos nereikės mažiau, tiesiog ji nebus iššvaistoma. Taigi renovacija neleidžia šilumai išeiti pro įvairius plyšius. Tačiau kitas aspektas, apie kurį niekas nekalba – bendrų namo konstrukcijų atnaujinimas. Jeigu namas pastatytas 1958-aisiais, niekas iki šiol jo netvarkė“, – sakė A. Šumskis.

Namo renovaciją jis palygino su automobilių tepalų keitimu arba technikine apžiūra. Automobiliu esame priversti nuolat rūpintis ir palaikyti jo normalią techninę būklę. Tuo metu namai metų metus nėra tvarkomi. O kuris turtas – brangesnis ? 

Mickevičiaus g. 9 daugiabučio gyventojams ši renovacija kainavo apie 830 litų (240 eurų) už vieną būsto kvadratinį metrą.

„Žiūriu į tai kaip į investiciją: jausime didesnį komfortą, taip pat sulauksime mažesnių einamųjų sąskaitų už šildymą. Štai už sausį mokėjome po 0,58 euro centus už kvadratinį metrą“, – sakė A. Šumskis.

Panašaus „amžiaus“ name gyventojams šildymas sausį kainavo apytikriai 3 kartus daugiau.

Tačiau vis tik faktas lieka faktu: sunaudoti 9 kWh šilumos vienam kvadratiniam daugiabučio metrui pirmojo A klasę turinčio namo „nepuošia“.

Suprantate, visi skaičiavimai yra atliekami idealiomis sąlygomis ir popieriuje. Viskas suskaičiuojama darant prielaidą, jog namas yra sandarus. Tada, kai jau numatomas būsimas sunaudotos energijos kiekis, daroma prielaida, jog žmonės yra sąmoningi. Lygiai taip pat daroma prielaida, jog namuose egzistuos 20-ies laipsnių šiluma“, – aiškino A. Šumskis.

Pašnekovas sakė, jog tie, kuriems per karšta, turėtų nepamiršti reguliuojamais radiatoriais šildymo intensyvumą sumažinti. Taip pat tą padaryti kur nors išvykdami savaitgaliui. Tačiau ar tai daroma? Ne. Tuo metu kiti kaimynai gyvena šildydamiesi intensyviau.

Šiuo metu namui, esančiam Mickevičiaus g. 9, šildymas vis dar skaičiuojamas bendrai, todėl gyventojai nepajunta individualaus kirčio per piniginę už netaupumą.

Tie, kuriems aktualu pinigai, pamatys skirtumą tarp savo ir kaimyno mokamų mokesčių ir „išsidresiruos“, – sakė A. Šumskis.

Įrengti šildomi lietvamzdžiai, tačiau saulės elementams pritrūko atkaklumo

Pašnekovas teigė, jog šiuo metu nuotaikos daugiabutyje – įvairios. Name nuolat veikia po 3 rekuperatorius, jų neįmanoma išjungti. Todėl išaugo sąnaudos bendrai elektros energijai.  A. Šumskis pasiremia savo pavyzdžiu: už elektrą bendroms reikmėms anksčiau jis mokėdavo apie 1,5 euro, dabar – apie 10–13 eurų.

Kartais skaičiuojant – atrodo daug, bet taip skaičiuoti būtų nesąžininga. Palyginus, kiek sumažėjo išlaidos šildymui su tuo, kiek išaugo išlaidos elektros energijai, vis tiek turime didžiulių privalumų. O rekuperatoriai be elektros neveikia. Negana to, lietaus surinkimo sistemoje įrengti šildomi lietaus vamzdžiai (kad neužšaltų ir nepradėtų sproginėti) – ir jie naudoja elektrą. Dalis žmonių tikrai nesuvokia, kad reikalingi šildomi lietvamzdžiai“, – tikino A. Šumskis.

Dėl priekaištų, kad pirmą kartą Lietuvoje tokią klasęs pasiekęs daugiabutis nesidalija savo sėkmėmis ir nesėkmėmis, A. Šumskis atsako, jog papasakoti tikrai būtų ką.

„Pradedant nuo to, kaip reikia įtikinti daugumą gyventojų, jog jie pritartų renovacijai ir suprastų, jog tai yra gerai, tęsiant apie nesąmoningą investicinių planų rengimo sistemą, baigiant tuo, dėl ko aš nebuvau iki galo atkaklus ir gyventojų neįtikinau. Šiandien, jei daryčiau tą patį, prijungčiau ir fotovoltinę sistemą, kad su pagaminta elektra būtų galima pasišildyti vandenį, apšviesti kiemą, bendras patalpas“, – sako jis.

Tačiau tikina, jog pats negali užsiimti „rašinių rašymu“, užtat visiems besidomintiems jis – atviras.

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai