2021 rugsėjo 24 d. penktadienis, 21:32
Reklama  |  facebook

Pirtis už 20 eurų – meistro iššūkis pačiam sau

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-11-29 17:51
Pirčių meistras Dobilas Jankauskas įpratęs meistrauti įspūdingas pirtis: su spalvą keičiančiu apšvietimu, ištraukiamais ir vėl atgal sustumiamais suoleliais, į suolelius įleistais dubenimis vandeniui, išskirtinio dizaino krosnelėmis. Tačiau šį rudenį meistras nusprendė patikrinti, už kiek pigiausiai galima įsirengti pirtį. Vyrui pavyko pastatyti naudojamą ir veikiančią pirtį už 20 eurų.
nuotrauka
Pigiai ir greitai pastatyta pirtis. Puslapio tavopirtis.lt nuotr.


Vis tik D. Jankauskas iš karto perspėja, jog neturint jokių medžiagų, statinys kainuotų kiek brangiau. Meistras turėjo medienos, įrankių, molio bei smėlio mišinio detalėms sujungti.

Greitai, pigiai ir dar kad būtų panašu į pirtį

Kaip jam kilo tokia mintis?

„Man buvo paprasčiausiai įdomu. Paprastai aš įrenginėju brangias pirtis, kuriose naudojamos išskirtinės medžiagos. Norėjosi padaryti ką nors visiškai priešingo. Tai buvo eksperimentas, ar įmanoma turint minimalias lėšas padaryti kažką greitai, pigiai ir dar kad tai veiktų daugiau mažiau kaip tikra pirtis“, – pasakojo D. Jankauskas.

Jis teigė, jog tai nebuvo pirmasis eksperimentas – jau anksčiau jis pamėgino įsirengti pirtį senoje piemenų pašiūrėje. Tiesą sakant, pirmojoje pirtyje buvo panaudota ta pati geležinė bačka, kuri stovi ir polietileninėje pirtyje.

Pašnekovo teigimu, ir piemenų“ pirtyje puikiai galėjai pirtintis, kelis kartus užeiti į pirtį, ji išlikdavo pakankamai šilta. 

O dabar, artėjant šalčiams, pagalvojau: „noriu pirties“. Noriu čia ir dabar. Šią akimirką!“ – juokdamasis prisimena pirčių meistras.

Pigios pirties statybų pradžia. Svetainės tavopirtis.lt nuotr.

Tokią pirtį „pastatyti“ užtruko vieną savaitgalį, nors tiems, kas nėra įpratę statyti, dirbti su mediena, šis procesas gali užtrukti.

Pirtis labiausiai primena šiltnamį, ji dengta juoda polietileno plėvele.

Suolus vyras sukalė iš ilgesnių lentų, jų kojoms panaudotos apvalios malkos. Kad nebūtų šalta vaikščioti ant žemės, prie įėjimo padėta pora medinių palečių.

Krosnelė pagaminta iš metalinės bačkos, joje ant sukryžiuotų metalinių strypų laikosi akmenys, pro apačioje išpjautą ertmę sukraunamos ir pakuriamos malkos.

„Senojoje pirtyje dūmai išsivėdindavo per langus ir duris. O šiuo atveju, pasinaudojęs vienos suomiškos krosnelės pavyzdžiu aš įrengiau dūmtraukį“, – pasakojo meistras.

Draugai ir kaimynai liko nustebinti

Krosnelę jis pasigamino iš statinės storomis sienelėmis. Pasidalinęs savo darbu socialiniame tinkle „Facebook“ jis iškart sulaukė klausimų, ar tokia krosnis nepradegs.

„Viskas kažkada pradega, – nesijaudino D. Jankauskas. – Tačiau ta statinė netipinė, nes yra labai storos skardos.Nėra tokios didelės apkrovos jos šonams, trauka eina į viršų ir pasišalina per dūmtraukį. Tad manau, jog ji pakankamai ilgai laikysis nepradegusi.“

Tokios talpos seniau buvo naudojamos didesniam kiekiui degalų parsivežti iš degalinės.

Statinės viršų D. Jankauskas apdrėbė molio skiediniu, palikdamas ertmę vandeniui užpilti ant akmenų.

„Gal ne visai tai buvo geras sprendimas, nes vandenį pilant, ne visuomet tiksliai pataikai. Jo užtykšta ant to molio – jis tai sudrėksta, tai išdžiūsta, tai sudrėksta, tai išdžiūsta, galiausiai ir suskilo. Bet jį „suremontuoti“ norint galima per 5 minutes“, – sakė pašnekovas.

Tokią pirtį, D. Jankausko skaičiavimais, reikia kūrenti apie valandą. Tuomet belieka iš krosnelės pašalinti visus degimo produktus, užkimšti kaminą – ir pirtinkitės į sveikatą.

Pirtys gali būti įvairių tipų. D. Jankauskas svarsto, jog tokia pirtelė labiau primena turkišką: drėgna, o karščio nėra labai daug.

„Dabar būna, kad per savaitę užsikuriame porą kartų, būna, kad ir neužsikuriame. Su draugais ir kaimynais pirmą kartą ją užkūręs girdėjau abejones jų balse. Na, būkime, biedni, bet teisingi: žmonės yra buvę tradicinėse pirtyse ir sunku patikėti, kad kažkoks juodas šiltnamis bus gera pirtis. Tačiau kai jau paleidome pirmuosius garus, net veidai pasikeitė. Jie nesitikėjo, kad bus taip gerai“, – sakė pašnekovas.

D. Jankauskas darbo vietoje. Asm. archyvo nuotr.

Juoda ir balta – arba dūminė pirtis be dūmų

Jo teigimu, mikroklimatas tokios pirties viduje – labai geras, ji primena turkišką pirtį, kurioje vyrauja 100 proc. drėgmė. D. Jankauskas neturėjo termometro, tačiau pagal pojūtį spėjo, jog temperatūra pirties viduje svyruoja nuo 40–50 iki 70 laipsnių šilumos.

„Šioje pirtyje tik garas yra tos šilumos nešėjas. Nes kitose pirtyse šiluma susikaupia gultuose, sienose. Prisiminkime, jog šiuo atveju ir apačia nėra labai sandari. Tačiau kuo didesnė oro apykaita pirtyje, kuo dažniau joje keičiasi „atidirbęs“ oras – tuo ir atmosfera joje geresnė. Tarp kitko, tai – viena dažniausiai padaromų klaidų įrenginėjant pirtį: ventiliacijos sistemos nėra arba ji nepakankama. Tokioje pirtyje trošku sėdėti. Yra daug žmonių, kurie pirties nemėgsta. Kodėl? Nes nėra buvę teisingai įrengtoje pirtyje. Kai trūksta oro, turi taip kentėdamas, raukydamasis pirtyje sėdėti“, – sakė pirčių meistras ir blogo tavopirtis.lt autorius.

Šioje srityje polietileninė pirtis įgauna pranašumą – ji neturi grindų, tad dėl ventiliacijos netgi nereikia labai stengtis. O viduje vis tiek pakankamai šilta. Tik ar įkaitusi plėvelė neskleidžia specifinio kvapo?

„Aš to irgi bijojau. Netgi suabejojau, galbūt reikėjo imti skaidrią plėvelę? Na, nėr to kvapo, nėr“, – tikino neįprastos pirties šeimininkas.

Paprašytas paaiškinti, kaip šią pirtį reikia paruošti kaitinimuisi, D. Jankauskas papasakojo ir apie tradicinų pirčių krosnelių tipus.

„Krosnelės būna periodinio ir nuolatinio kūrimo. Pastarosios – tai tos, kurios nuolat pirties naudojimo metu yra kūrenamos. O tokia, kokią įsirengiau aš –  iškaitinama prieš pirtį. Tai – dūminė krosnis. Egzistuoja juoda dūminė pirtis (kartais tai būna tiesiog akmenų krūva su duobe po jais) ir balta dūminė krosnelė – kai dūmai nepakliūva į kaitinimosi patalpą. Krosnis iškūrenama prieš pirtį, tuomet iš jos ištraukiami visi likę degimo produktai: žarijos, pelenai, šliūkštelnama vandens ant akmenų, kad nuo jų būtų nuplauti pelenai. Tada sklende uždaromas kaminas – ir pirtis jau paruošta pirtinimuisi“, – paaiškino pašnekovas.


D. Jankauskas įrenginėjant pirtį. Asm. archyvo nuotr.

Jis pridūrė, jos suomiškos tokio tipo krosnelės, talpinančios tikrai daug akmenų, leidžia pirtintis vakare ir dar iš ryto šilumos tokiai pramogai užtenka. D. Jankausko pastatytoje pirtyje galima pirtintis apie 30–50 minučių. Meistras pirtį kaitina tol, kol viršutinių akmenų temperatūra pasiekia 300 laipsnių Celsijaus.

Kedras pirtyje – kutena nosį, džiugina akį

O kiek įprastai kainuoja D. Jankausko įrengiamos pirtys? Pašnekovas teigė neatsimenantis tikslių skaičių, tačiau sutiko plačiau papasakoti, kokie yra išties prabangios pirties atributai.

„Visi mes daugiau mažiau mylime gražius daiktus. Jei yra galimybė sau leisti kažką gražesnio, tai teikia malonumą. Tačiau tokios pirtys – ne tik gražios pažiūrėti, tačiau ir labai apgalvotas inžinerinis dizaino darbas. Noriu pasakyti, kad dauguma iš tų dekoratyvių detalių turi funkcionalią paskirtį“, – sakė pirčių meistras.

Iš medienos jis gyrė raudonąjį Kanados kedrą – tik kaina šio medžio tokia, kad kai kurie leidžia sau turėti vos vieną iš jo pagamintą detalę visoje pirtyje. Įprastai Lietuvoje pirčių vidaus apdailai naudojama liepa, juodalksnis. Šių medžių tankis yra nedidelis – būtent todėl jie tinka ten, kur tvyro karštis. Savo tankiu teoriškai pirtims tiktų ir pušis, eglė, tačiau šie medžiai yra pernelyg sakingi.

„Mažiausią tankį iš visos šios medienos turi raudonasis Kanados kedras. Mažas tankis lemia du dalykus: medis suakumuliuoja mažai šiluminės energijos, prie jo pridėjus ranką jis ne taip aktyviai perduoda tą šilumą. Užtat atsisėsti, atsiprašant, pliku užpakaliu, ant kedrinio gulto, sukels mažiau neigiamų emocijų, nei ant bet kokio kito medžio gulto“, – sakė D. Jankauskas.


D. Jankausko gaminta kedrinio gulto dalis. Asm. archyvo nuotr.

Su šypsena jis pasakojo apie klientus, kurie nusprendžia įsirengti ąžuolinę pirtį – juk ąžuolas – patvarus, kokybiškas medis, Lietuvos simbolis!

„Ir joje neįmanoma nusėdėti... Po valandos kūrenimo tie gultai sukaupia tokį kiekį šiluminės energijos, jog net su paklotuku ar rankšluosčiu – neįmanoma ant jų išsėdėti! Tai visiškai netinkama mediena pirčiai. Absoliuti priešingybė Kanados kedrui“, – sakė pašnekovas.

D. Jankauskas susižavėjęs pasakojo apie kedro atspalvius: vienoje lentoje gali persipinti rusvi, violetiniai, šviesiai pilki atspalviai – tai itin dekoratyvi mediena.

„Tai nerealiai gražus medis. Tiesiog nerealiai gražus. Negana to, jis savyje turi daug eterinių aliejų, ir vienintelė kedrinė detalė pirtyje jau skleidžia itin malonų kvapą. Man jis kažkuo primena tarybinių laikų limonadus, – juokėsi pašnekovas. – Todėl ir dirbti su juo malonu – vos įpjauni vieną lentą ir jau visos dirbtuvės kvepia.“

Kanados kedras taip pat turi ir antiseptinių savybių, retai pelyja. Vis tik šį vertingą medį tenka konteineriuose plukdyti iš Kanados – būtent todėl jo kaina keliaujant per Atlantą taip išauga.

Statybunaujienos.lt
Žalia statyba

nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-02 09:05
Jau kurį laiką pasaulyje yra diskutuojama ir ieškoma sprendimų, mažinančių taršą ir triukšmą statybvietėse – siekiama saugoti žmones ir aplinką.
nuotrauka
2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emis...
nuotrauka
2021-08-27 15:52
Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliai“ pelnė BRE Global organizacijos įvertinimą – prekybos ir pramogų centrams ir Vilniaus „Akropolio“ verslo centrui suteikti tarptautiniai „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo sertifikatai.
nuotrauka
2021-05-28 11:02
Europai siekiant Žaliajame kurse numatyto siekio iki 2050 m. tapti klimato požiūriu neutraliu žemynu, prie šio tikslo vis didesne dalimi siekia prisidėti ir verslas. Ypač svarbiu tampa statybų sektoriaus indėlis. Skaičiuojama, kad būtent jam tenka maždaug 38 proc. pasaulinės CO2 emisijos.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-05-13 14:15
Rekonstravus Vilniaus nuotekų valyklą, numatomas ilgalaikis teigiamas poveikis Neries upės ekologijai, o sumontuoti modernūs įrengimai sulaikys net smulkiausias plastiko, plaušo ir kitas fizines daleles (iki mažiausio 0,05 mm dydžio).
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-04-13 10:23
Cemento gamybos apimtis visame pasaulyje 2019 m. jau siekė apie 4,2 mlrd. tonų, kai 1995 m. – tik 1,39 mlrd. Tai rodo labai spartų ir globalų statybos pramonės augimą. Šiandien pasaulyje yra vienintelė medžiaga, kurios žmonės sunaudoja daugiau nei betono, tai – vanduo.
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės ...
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-17 11:07
Europos Sąjungoje pastatams tenka maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
nuotrauka
2021-03-12 07:50
Tvarios statybos mokymai jau įžengė į Lietuvą: pirmą kartą įvykusiame tvarios statybos mokymo programos kurse sudalyvavo ir tvarios statybos žinių įgijo daugiau nei 100 būsimų statybos ir inžinerijos darbuotojų, o dar 20 šiuo metu tęsia mokymus.
nuotrauka
2021-03-03 07:33
Nuo 2007 m. veikianti UAB „VA STATYBA“ šiandien drąsiai imasi ir sėkmingai įgyvendina išskirtinius statybos ir rekonstrukcijos projektus.
nuotrauka
2021-03-01 16:57
Ekonomikai žengiant neutralumo klimatui keliu, pramonės laukia transformacija: įmonėse ilgainiui nebebus naudojamas iškastinis kuras, taršius gamybos procesus ir žaliavas keis žiedinės ekonomikos principai, dominuos žalieji pirkimai. Iki 2035 m žiediškumo indeksas (atgautų atliekų panaudojimas) pram...
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2021-01-20 10:03
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas „BREEAM International New Construction“ pastato poveikio aplinkai vertinimo sertifikatas. Šiuo metu tai yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą (Outstanding) naujos statybos pastatų (New Construction) kategorijoje.
nuotrauka
2020-09-22 07:33
Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė armatūra, o polipropileno fibros. Viso gyvavimo ciklo metu šis pasirinkimas į aplinką išmetamo anglies dvideginio ...

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba