2021 spalio 28 d. ketvirtadienis, 14:16
Reklama  |  facebook

„Prabangūs nameliai medyje“ – projektas, žaibiškai išgarsinęs architektą Video

2015-10-01 10:30
Ar įmanoma gyventi ir mieste, ir miške vienu metu? Taip! Šią kai kurių miestiečių svajonę realybe pavertė olandų architektas Raimondas de Hullu, sukūręs projektą „OAS1S“. Projekto autoriaus teigimu, tereikėjo išsiųsti vos vieną pranešimą spaudai – toliau apie namukus vieni po kitų parašė įvairiausių šalių naujienų portalai ir laikraščiai.
nuotrauka
Apželdinti ekologiški miesto nameliai. „OAS1S™“ nuotrauka


R. de Hullu vizijoje – žalia bendruomenė, nepriklausoma nuo miesto komunikacijų, gyvenanti iš atsinaujinančių energijos šaltinių, savo atliekas tvarkanti čia pat, gyvenvietėje, turinti individualius vandens gręžinius ir valymo įrenginius.

Pagal projektą pastatai būtų pastatyti iš perdirbtos medienos bei ekologiškų apšiltinimo ir izoliacijos medžiagų. Turbūt pagrindinis jų išskirtinumas – visiškai apželdintas fasadas, imituojantis mišką. Tačiau šįsyk negali kritikuoti, jog „žalumo“ ir „ekologijos“ sąvokomis manipuliuojama – „urbanistinis miškas“ būtų visiškai savarankiškas energijos ir vandens vartojimo prasme.

Keturių aukštų namukai turėtų po tris didelius langus, ant kiekvieno iš jų būtų įrengti saulės elementai.

Juose būtų įrengti stoglangiai, miniatiūriniai prancūziško stiliaus balkonėliai ir panoraminiai langai.

Pats R. de Hullu vadina šį projektą „modernios prabangos nameliais medyje“.

O kaip glaudžiai tektų gyventi tokiai bendruomenei? Planuojama, jog prabangių miško namelių tankumas būtų retesnis, nei įprastame gyvenamąjame rajone, tačiau tankesnis, nei užmiesčio gyvenvietėse.

Planuojama, jog tokių namelių būtų pastatoma ne daugiau kaip 100 viename hektare. Tarp gyvenamųjų namų taip pat būtų galima įrengti tokio pat stiliaus viešbučius, darbo, poilsio patalpas.

„Ir pastatyti atskirai, ir sujungti į vieną kompleksą šie medžio-namelių tipo pastatai imituoja medžius. Automobilių stovėjimo aikštelė būtų įrengta gyvenvietės pakraštye“, – sakė architektas duodamas interviu „Fast Company“.

R. de Hullu nuomone, tokie kompaktiški „urbanistiniai miškai“ galėtų būti kuriami jau pastatytuose miestų rajonuose, kuriant iš tiesų „žaliąsias“ gyvenvietes.

Tokiose gyvenvietėse žmonės galėtų suderinti gyvenimą šalia miesto centro ir gyvenimą žalioje, natūralioje aplinkoje.

Tikėtina, jog tai padėtų sumažinti naudojamų automobilių skaičių ir jų daromą poveikį aplinkai, klimato kaitai. Tokios gyvenvietės būtų įrengtos šalia pagrindinių viešojo transporto stotelių.

Ir tai dar ne visos netikėtos naujovės, kurias pasiūlė R. de Hullu. Architektas siekia, kad būstas būtų prieinamas kiekvienam, o siekis įsigyti žemės sklypą apskritai išnyktų.

Jis nori sukurti vadinamą žemės pasitikėjimo fondą. Tokią idėją kažkada pateikė amerikiečių ekonomistas Henry George'as. Jis atsisakė privačios žemės nuosavybės idėjos teigdamas, jog žemę sukūrė ne žmogus, tad jis ir negali siekti, kad ši žemė jam priklausytų.

Jei nebeliktų privačios žemės nuosavybės, net nepasiturinčios šeimos galėtų įsigyti namą „urbanistinime miške“.

Žemės fondų privalumas – jog jie priklauso bendruomenei ir tuomet bendruomenė gali priimti sprendimus, kaip ši žemė bus naudojama. Kitaip tariant, be bendruomenės pritarimo niekas net negali pasvajoti apie pavojingas medžiagas į aplinką išmetančią gamyklą ar nuolat bruzdantį prekybos centros gyvenamojo rajono kaimynystėje.

Šiuo metu architektas jau dairosi vietos, kurioje įgyvendintų pirmąjį savo „urbanistinio miško“ projektą. Jo teigimu, tam geriausiai tiktų vidutiniškai užstatyta miesto teritorija, mažiau išsivysčiusiose šalyse.

O gal reikėtų jam pasiūlyti kurį nors Lietuvos miestą?

„Noriu sukurti tikrą pusiausvyrą tarp architektūros ir gamtos“, – viliasi R. de Hullu.

Vertė Inga Labutytė-Atkočaitienė,

remtasi portalo http://themindunleashed.org informacija, „OAS1S™“ nuotraukos

Daugiau informacijos apie projektą – „Facebook“ paskyroje.

Statybunaujienos.lt

Prabangių ir ekologiškų namelių „OAS1S“ projektas

Žalia statyba

nuotrauka
2021-10-18 07:08
Augantis vartotojų ir statytojų sąmoningumas ir vis griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina gamintojus pasiūlyti rinkai vis daugiau ekologiškų medžiagų, kad statyba būtų tvari. Viena higieniškiausių ir aplinkai draugiškiausių žaliavų – mediena. Tačiau nors statyba iš medienos sparčiai po...
nuotrauka
2021-10-11 07:12
Gaminant betoną, išmetama apie 7–8 proc. viso į aplinką patenkančio CO2 kiekio. Todėl statybos pramonė intensyviai ieško technologijų, kurios leistų statyti švariau, „žaliau“. Viena tokių – armavimo plienu keitimas polipropileno fibra. Pandeminis laikotarpis šią tendenciją dar labiau aktualizavo: tr...
nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-02 09:05
Jau kurį laiką pasaulyje yra diskutuojama ir ieškoma sprendimų, mažinančių taršą ir triukšmą statybvietėse – siekiama saugoti žmones ir aplinką.
nuotrauka
2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emis...
nuotrauka
2021-08-27 15:52
Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliai“ pelnė BRE Global organizacijos įvertinimą – prekybos ir pramogų centrams ir Vilniaus „Akropolio“ verslo centrui suteikti tarptautiniai „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo sertifikatai.
nuotrauka
2021-05-28 11:02
Europai siekiant Žaliajame kurse numatyto siekio iki 2050 m. tapti klimato požiūriu neutraliu žemynu, prie šio tikslo vis didesne dalimi siekia prisidėti ir verslas. Ypač svarbiu tampa statybų sektoriaus indėlis. Skaičiuojama, kad būtent jam tenka maždaug 38 proc. pasaulinės CO2 emisijos.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-05-13 14:15
Rekonstravus Vilniaus nuotekų valyklą, numatomas ilgalaikis teigiamas poveikis Neries upės ekologijai, o sumontuoti modernūs įrengimai sulaikys net smulkiausias plastiko, plaušo ir kitas fizines daleles (iki mažiausio 0,05 mm dydžio).
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-04-13 10:23
Cemento gamybos apimtis visame pasaulyje 2019 m. jau siekė apie 4,2 mlrd. tonų, kai 1995 m. – tik 1,39 mlrd. Tai rodo labai spartų ir globalų statybos pramonės augimą. Šiandien pasaulyje yra vienintelė medžiaga, kurios žmonės sunaudoja daugiau nei betono, tai – vanduo.
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės ...
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-17 11:07
Europos Sąjungoje pastatams tenka maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
nuotrauka
2021-03-12 07:50
Tvarios statybos mokymai jau įžengė į Lietuvą: pirmą kartą įvykusiame tvarios statybos mokymo programos kurse sudalyvavo ir tvarios statybos žinių įgijo daugiau nei 100 būsimų statybos ir inžinerijos darbuotojų, o dar 20 šiuo metu tęsia mokymus.
nuotrauka
2021-03-03 07:33
Nuo 2007 m. veikianti UAB „VA STATYBA“ šiandien drąsiai imasi ir sėkmingai įgyvendina išskirtinius statybos ir rekonstrukcijos projektus.
nuotrauka
2021-03-01 16:57
Ekonomikai žengiant neutralumo klimatui keliu, pramonės laukia transformacija: įmonėse ilgainiui nebebus naudojamas iškastinis kuras, taršius gamybos procesus ir žaliavas keis žiedinės ekonomikos principai, dominuos žalieji pirkimai. Iki 2035 m žiediškumo indeksas (atgautų atliekų panaudojimas) pram...
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba

nuotrauka

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žali...