Pradėjus statyti sandarius namus pagrindine problema tampa ne šildymas

Kalbėdami su šios bendrovės projektų vadovu Martynu Enkumi išsiaiškiname naują tendenciją: sandariuose namuose vėsinimas tampa ne mažiau aktualus už šildymą, todėl verčiau apie abi šias sistemas pagalvoti iškart. O dar geriau – jei viena sistema gali atlikti abu šiuos darbus.
„Parodose visuomet orientuojamės į žmogų, kuris ateina ir ieško inžinerinio sprendimo savo namams. Vartotojams siūlome sprendimą, užtikrinantį ekonomiją ir komfortą. Siūlome praktiškai visą namo inžineriją: ir vandentiekį, ir vėdinimą, ir šildymą“, – sakė bendrovės „Uponor“ pardavimų atstovas Martynas Enkus (portalo nuotr. apačioje)
Jo teigimu, bendrovė konsultuoja ir montuotojus, ir atlieka skaičiavimus klientams, kokį vėsinimo ar šildymo būdą konkrečiu jų namo atveju būtų geriausia pasirinkti.
Šiltas namas – o gal pernelyg šiltas?
„Viena populiariausių mūsų sistemų nuo seno yra grindinis šildymas: ir vamzdynas, ir kolektoriai, ir automatika, patalpose reguliuojanti temperatūrą – tai buvo ir yra mūsų pagrindinis arkliukas. Be to, buvome savotiški grindinio šildymo pradininkai. Tačiau pastaruoju metu vis aktualesnis tampa vėsinimas“, – sakė bendrovės atstovas.
O kas nutiko, jog grindininis šildymas ėmė „lipti“ aukštyn sienomis ir lubomis (ir buvo pavadintas spinduliniu šildymu)?
„Grindinis šildymas buvo sugalvotas remiantis elementariais fizikos dėsniais: šiltas oras kyla, šaltas – leidžiasi. Tačiau vėliau pastebėta, jog namai yra pakankamai gerai izoliuoti, vėsos pritekėjimas yra nedidelis. Lubinis šildymas gali būti nedidelės galios – ir to užtenka. Pasyviuose, ypač energiškai efektyviuose namuose neretai jau nebeklojamas grindinis šildymas, užtenka šildymo sienomis ir lubomis“, – kalbėjo M. Enkus.
Vis tik sulaukę pirmosios vasaros tokių namų savininkai supranta, ką reiškia „sandarus namas“.
„Saulė per langus būstą įkaitina itin greitai. Ir ši šiluma taip pat negali niekur išeiti! Tokiu atveju vėsinimas pareikalauja daugiau energijos sąnaudų, negu šildymas“, – sandarių namų paradoksą atskleidė M. Enkus.
Tuo metu spinduliniu (įrengtu lubose bei sienose) arba grindiniu šildymu būstą galima ir šildyti, ir vėsinti. Kai kurie žmonės klaidingai įsivaizduoja, jog įjungus vėsinimą grindys virs „ledo aikšte“.
„Būtent dėl sistemos kontrolės mechanizmų, yra palaikoma tokia temperatūra, kad nesidarytų kondensatas ir grindys nebūtų itin šaltos“, – paaiškino M. Enkus.
Sistemai – 50-ies metų garantija
Kaip veikia ši sistema? Jūsų sienose ir lubose kuo arčiau paviršiaus išvedžiojami vandens vamzdeliai – analogiški kaip ir grindinio šildymo sistemose. Tačiau ar nekyla rizika, jog vieną dieną ant galvos pradės tekėti „dušas“?
„Viskas priklauso nuo vamzdelio kokybės. Mūsų vamzdeliai yra kokybiški, be guminių tarpinių, nėra kam senti. Stengiamės įrengti kuo mažiau jungčių, daryti kuo mažiau įvairių rizikingų sprendimų. Jei jungtis būtų padaryta blogai – vanduo bėgtų jau per patikrą. O sistema visuomet tikrinama prieš užbetonuojant ar uždažant. Mes deklaruojame, jog mūsų sistemos turi tarnauti ne mažiau kaip 50 metų. Viena iš mūsų sistemų iš tiesų gaminama nuo 1970-ųjų, todėl tai – ne tušti pažadai. Savo sistemomis mes pasitikim“, – sakė M. Enkus.
„Uponor“ šiais metais parodoje pristato ir kitos srities naujovę – higienišką vandentiekio sistemą. Ši sistema apsaugo namus nuo legionelės bakterijų, stovinčio vandens – ji atitinka aukščiausius higienos normas.