Pradėjus statyti sandarius namus pagrindine problema tampa ne šildymas
2016-04-29 18:32
Prie bendrovės „Uponor“ stendo statybų ir remonto parodoje „RESTA“ lankytojai stoviniuoja ilgai. Nors grindinis ar spindulinis šildymas Lietuvoje jau nėra naujiena, daugeliui norisi pasitikslinti įvairius sistemos niuansus su šios srities ekspertais.
Bendrovės „Uponor“ stendas statybų parodoje „RESTA“. Portalo nuotr.
Kalbėdami su šios bendrovės projektų vadovu Martynu Enkumi išsiaiškiname naują tendenciją: sandariuose namuose vėsinimas tampa ne mažiau aktualus už šildymą, todėl verčiau apie abi šias sistemas pagalvoti iškart. O dar geriau – jei viena sistema gali atlikti abu šiuos darbus.
„Parodose visuomet orientuojamės į žmogų, kuris ateina ir ieško inžinerinio sprendimo savo namams. Vartotojams siūlome sprendimą, užtikrinantį ekonomiją ir komfortą. Siūlome praktiškai visą namo inžineriją: ir vandentiekį, ir vėdinimą, ir šildymą“, – sakė bendrovės „Uponor“ pardavimų atstovas Martynas Enkus (portalo nuotr. apačioje)
Jo teigimu, bendrovė konsultuoja ir montuotojus, ir atlieka skaičiavimus klientams, kokį vėsinimo ar šildymo būdą konkrečiu jų namo atveju būtų geriausia pasirinkti.
Šiltas namas – o gal pernelyg šiltas?
„Viena populiariausių mūsų sistemų nuo seno yra grindinis šildymas: ir vamzdynas, ir kolektoriai, ir automatika, patalpose reguliuojanti temperatūrą – tai buvo ir yra mūsų pagrindinis arkliukas. Be to, buvome savotiški grindinio šildymo pradininkai. Tačiau pastaruoju metu vis aktualesnis tampa vėsinimas“, – sakė bendrovės atstovas.
O kas nutiko, jog grindininis šildymas ėmė „lipti“ aukštyn sienomis ir lubomis (ir buvo pavadintas spinduliniu šildymu)?
„Grindinis šildymas buvo sugalvotas remiantis elementariais fizikos dėsniais: šiltas oras kyla, šaltas – leidžiasi. Tačiau vėliau pastebėta, jog namai yra pakankamai gerai izoliuoti, vėsos pritekėjimas yra nedidelis. Lubinis šildymas gali būti nedidelės galios – ir to užtenka. Pasyviuose, ypač energiškai efektyviuose namuose neretai jau nebeklojamas grindinis šildymas, užtenka šildymo sienomis ir lubomis“, – kalbėjo M. Enkus.
Vis tik sulaukę pirmosios vasaros tokių namų savininkai supranta, ką reiškia „sandarus namas“.
„Saulė per langus būstą įkaitina itin greitai. Ir ši šiluma taip pat negali niekur išeiti! Tokiu atveju vėsinimas pareikalauja daugiau energijos sąnaudų, negu šildymas“, – sandarių namų paradoksą atskleidė M. Enkus.
Tuo metu spinduliniu (įrengtu lubose bei sienose) arba grindiniu šildymu būstą galima ir šildyti, ir vėsinti. Kai kurie žmonės klaidingai įsivaizduoja, jog įjungus vėsinimą grindys virs „ledo aikšte“.
„Būtent dėl sistemos kontrolės mechanizmų, yra palaikoma tokia temperatūra, kad nesidarytų kondensatas ir grindys nebūtų itin šaltos“, – paaiškino M. Enkus.
Sistemai – 50-ies metų garantija
Kaip veikia ši sistema? Jūsų sienose ir lubose kuo arčiau paviršiaus išvedžiojami vandens vamzdeliai – analogiški kaip ir grindinio šildymo sistemose. Tačiau ar nekyla rizika, jog vieną dieną ant galvos pradės tekėti „dušas“?
„Viskas priklauso nuo vamzdelio kokybės. Mūsų vamzdeliai yra kokybiški, be guminių tarpinių, nėra kam senti. Stengiamės įrengti kuo mažiau jungčių, daryti kuo mažiau įvairių rizikingų sprendimų. Jei jungtis būtų padaryta blogai – vanduo bėgtų jau per patikrą. O sistema visuomet tikrinama prieš užbetonuojant ar uždažant. Mes deklaruojame, jog mūsų sistemos turi tarnauti ne mažiau kaip 50 metų. Viena iš mūsų sistemų iš tiesų gaminama nuo 1970-ųjų, todėl tai – ne tušti pažadai. Savo sistemomis mes pasitikim“, – sakė M. Enkus.
„Uponor“ šiais metais parodoje pristato ir kitos srities naujovę – higienišką vandentiekio sistemą. Ši sistema apsaugo namus nuo legionelės bakterijų, stovinčio vandens – ji atitinka aukščiausius higienos normas.
Vienas iš esminių efektyvaus nuotekų tvarkymo dalykų – siurblinės. Jos turi būti parinktos pagal konkrečius poreikius ir atitikti aplinkosaugos standartus. Naujos kartos „Innovative Water Systems“ (IWS) siurblinės yra sandarios, atsparios smūgiams, todėl patikimos ir patogios montuoti.
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...