2023 birželio 10 d. šeštadienis, 17:03
Reklama  |  facebook

Pramonė orientuojasi gaminti modernius, taupančius energiją produktus

2015-12-29 06:01
Lietuvos pramonininkų asociacijos (LPK) konkurse „Lietuvos metų gaminys 2015“ dalyvavo 13 inžinerinės pramonės įmonių. Todėl asociacijos „Linpra“ ekspertų komisijos dėl mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių gaminių pripažinimo „Lietuvos Metų gaminiais 2015“ komisijos pirmininkas doc. dr. Vladas Algis Gapšys sako, kad kalbėti apie tai, kas iš tiesų vyko šiame sektoriuje 2015 metais, negalima.
nuotrauka
Inžinerinė pramonė. Linpra iliustr.


Minimos įmonės
Enerstena grupė, UAB
Umega grupė, AB
Biokaitra, UAB
Kalvis, UAB
Soli Tek cels, UAB
Terekas, UAB
Baltled, UAB
Vilniaus lokomotyvų remonto depas, UAB
LTG (Lietuvos geležinkeliai), AB
Vakarų Baltijos laivų statykla, UAB

Tačiau viena tendencija yra aiški – visos įmonės, pristatydamos rinkai paslaugas ir produktus, akcentuoja ekonomiškumą. „Iš tų įmonių, kurios dalyvavo konkurse, ypač ryškiai išsiskiria katilų gamintojai. Šiemet buvo pristatyti penki katilai“, – sakė V. A. Gapšys. 

Tai šiaudų granulėmis kūrenamas pramoninis katilas (UAB „Enerstena“); krosnelė – židinys „Vienybė. Retro“ ir elektrinė aukštos temperatūros krosnis SNOL 128/1200 (AB „Umega“); universalus granulinis katilas „BIO20“ (UAB „Biokaitra“); kietojo kuro vandens šildymo katilas „Kalvis 190M-1“ (UAB „Kalvis“).

Pirmasis pramoninis katilas, kūrenamas šiaudų granulėmis

ENERSTENA katilasUAB „Enerstena“ pristatė 2 MW šiaudų ir medžių granulėmis kūrenamą pramoninį garo katilą, kuris įdiegtas Klaipėdos tabako gaminių įmonėje „Philip Morris Lietuva“ (iliustracijoje kairėje). Katilas pagamina iki 3 t garo per valandą ir yra naudojamas įmonės technologinėms reikmėms. Katilo valdymas visiškai automatizuotas, jo galia, priklausomai nuo įmonės poreikio, gali būti reguliuojama nuo 30 iki 100 proc. nominalios galios.

„Tai ne pirmas įmonės projektas, pripažintas „Metų gaminiu“, tačiau jis yra pirmas, kuris kūrenamas Lietuvoje nepanaudotų šiaudų granulėmis“, – sakė V. A. Gapšys. Be aukso medalio už pramoninį katilą bendrovei „Enerstena“ taip pat skirtas ir prizas „Inovatyvi įmonė“ – už vykdytą inovacinę veiklą. 

AB „Umega“ pristatė du šios grupės produktus, tai krosnelė –židinys „Vienybė. Retro“ ir elektrinė aukštos temperatūros krosnis SNOL 128/1200. Pirmojoje įdiegtas dvigubo degimo procesas. Kaip sakė ekspertas, degimo metu susidariusios medžiagos yra sudeginamos dar krosnelės viduje – antroje kameroje, tad į aplinką patenka mažiau teršalų. Antrasis gaminys – pramoninė krosnis, tinkanti metalo gaminius kaitinti juos grūdinant bei kitoms reikmėms. Detalės kaitinamos konteineryje, kuris užpildomas apsauginėmis dujomis, kad detalės nesioksiduotų. Krosnies kaitinimo procesas valdomas mikroprocesoriniu valdikliu. Termoizoliacinės medžiagos turi Det Norske Veritas sertifikatą.

Į rinką veržiasi vis ekonomiškesni katilai

Universalus granulinis katilas BIO20Universalus granulinis katilas „BIO20“ (nuotraukoje kairėje) – bendrovės „Biokaitra“ gaminys. Įmonėje gaminamų katilų gama papildyta mažiausiu pagal galią katilu. Ji siekia 20 KW. Katilas galintis apšildyti iki 200 kv. m. patalpas. Katilo galia automatiškai gali būti reguliuojama nuo 6 iki 20 KW. Šis nedidelis katilas gali būti kūrenamas šiaudų ar medienos granulėmis. Kuru užpildžius bunkerį, katilas 3–7 paras gali dirbti savarankiškai. Kaip sakė gaminį pristatydamas V. A. Gapšys, katilas gali būti pertvarkomas ir kūrenti malkomis, gali būti valdomas ir nuotoliniu būdu.

Kitas konkurso gaminys – kietojo kuro vandens šildymo katilas „Kalvis -190 M-1“, kurį pagamino bendrovė „Kalvis“. Tai naujas 190 KW galios šildymo katilas su judančiu ardynu pakuroje. Jis yra skirtas patalpoms, kuriose įrengtos centrinio šildymo sistemos, šildymui, šilto vandens paruošimui, netgi šilumos tiekimui technologinėms reikmėms. Katilo galia gali būti reguliuojama nuo 59 iki 190 KW. Kuras, jei naudojamos medienos pjuvenos ar skiedros, paduodamas mechanizuotai. Galima kūrenti ir rankiniu būdu, jei naudojamos malkos, anglis ar briketai.

„Šilumokaitis – vamzdinis, vamzdžiais praeina karšti dūmai, vandens talpa – 0,9 kub m., šildymo paviršius – apie 18 kv. metrų, – vardijo V. A. Gapšys. – Katilo valdymo sistema kontroliuoja visus procesus – nuo kuro tiekimo iki dujų emisijos pašalinimo.“

Gaminys buvo pristatytas parodose Londone, Lenkijoje, Rusijoje.

Iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo administruojamų lėšų gyventojams skiriamos kompensacijos, siekiant skatinti senus, aplinką teršiančius šildymo katilus keisti aplinkai draugiškomis, atsinaujinančius šaltinius naudojančiomis technologijomis. Į kompensacijas gali pretenduoti visi vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatų savininkai. Kompensacija taikoma, kai namai šildomi dujomis ar anglimi kūrenamais katilais, kurie keičiami draugiškais aplinkai. Kompensuojama 30 proc. nuo tinkamomis pripažįstamų išlaidų, bet ne daugiau nei patvirtintas maksimalus įkainis. V. A. Gapšio manymu, tokia kompensacija yra paskata ir gyventojams keisti kūrenimo būdą, ir verslui – siūlyti kuo daugiau, kuo ekonomiškesnių, patrauklių katilų. 

Karštiems produktams – plastmasinė tara

Polikristalinį saulės elementą konkursui pristatė UAB „Soli Tek cels“. Tai visai naujas aukštųjų technologijų produktas Lietuvoje. Tikimasi, kad jis bus konkurencingas pasaulio rinkose, nes paruošta technologija ir priemonės ją įgyvendinti yra labai aukšto lygio. Vieno elemento galia – 4,0–4,3 W. Pasiektas efektyvumo vidurkis – apie 17,75 proc. yra laikomas gana konkurencingu. 

Elemento pagrindas – importuojama polikristalinė silicio plokštelė, 0,2 mm storio, kvadrato formos 156 x 156 mm.

„Bendrovė „Terekas“ padarė gerą daiktą“, – sako V. A. Gapšys, pristatydamas kretingiškių įmonę ir jos automatinę PET taros pūtimo mašiną „LITO4/4 hot fill“. 

Įmonė jau daugelį metų gamina PET taros pūtimo mašinas, jas vis tobulindama. Mašinos parduodamos rytų ir Vakarų rinkose.

„Tai ženkliai patobulinta 2-4 lizdų mašina, pritaikyta gaminti tarą, tinkamą pilstyti karštus produktus. Tam mašinoje įdiegta nauja speciali taros gamybos technologija, dėl ko plastmasinė tara tampa tinkama pilstyti į ją karštus produktus“, – pasakoja ekspertas. 

Ruošiniai gali būti 17-91gramų , taros talpa – iki 3 litrų. Vieno mašinos lizdo našumas – iki 1000 butelių per valandą. Mašina pristatyta parodose JAV, Rusijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje.

Bendrovei „Terekas“ už šį įrenginį įteiktas ne tik aukso medalis, bet ir prizas „Inovatyvus produktas“.

Mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių grupėje taip pat pristatytos skalės precizinėms lazerinėms sistemoms. UAB „Precizika Metrology“ kartu su KTU mokslininkais atliko metrologinių skalių gamybos modernizavimo darbus, siekiant pagerinti jų eksploatacines savybes. Skalėms panaudotas mažiau jautrus temperatūriniams pokyčiams stiklas, pagerintas atspindys, panaudota danga nuo mechaninių pažeidimų. Skalės jau parduodamos Didžiosios Britanijos įmonei „Renishaw“.

Atgaivino lokomotyvą

Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ ir „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“ modernizavo keleivinį lokomotyvą. Pakeitus dyzelinį variklį, pagrindinį generatorių ir įdiegus kompiuterinę lokomotyvo valdymo ir diagnostikos sistemą, eismo saugumą užtikrinančias priemones, lokomotyvas tapo šiuolaikinės išvaizdos ir komfortabilus. Lokomotyvas gali važiuoti greičiu iki 160 km per valandą.

Bendrovė „BRD“ pristatė individualizuotus akinių lęšius. Jų gamyba pradėta 2015 m. modernioje akinių lęšių laboratorijoje „Baltic Optical Dimension“, įrengtoje Trakų rajone. Čia gaminami vieno židinio, bifikaliniai ir progresiniai akinių lęšiai pagal individualius užsakymus. Įmonėje veikia akinių lęšių gamybos linija, kurios pajėgumas – iki 4000 vienetų per parą. Proceso metu lęšių kokybės parametrai tikrinami kelis sykius, jie dengiami kietomis dangomis.

UAB „Baltled“ konkursui pristatė LED panelę.

Verslas – mokslui, o mokslas – verslui

Etaloninis varpo tipo įrenginys oro/dujų skaitikliams ir srauto matuokliams kalibruoti, tikrinti ir bandyti – tai yra Lietuvos energetikos instituto kūrinys. 

„Varpas – tai indas, orientuotas dugnu į viršų. Besileidžiantis į kitą indą, užpildytą sandarinančiu skysčiu, išstumia orą, kurio tūris proporcingas poslinkiui. Toks yra matavimo principas, – pasakoja V. A. Gapšys. – Matuojamo srauto debitas gali būti nuo 0,016 iki 16 kub. metrų per valandą. Jo valdymas – automatizuotas.“ Įrenginys buvo pateiktas tarplaboratoriniams palyginimams pagal EUROMET programą ir buvo gerai įvertintas. Kaip sakė ekspertas, keletas tokių įrenginių jau pagaminti ir eksploatuojami Lietuvos verslo įmonėse.

Mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ sukurtas „Vakarų Baltijos laivų statyklos“ specialistų, bendradarbiaujant su Klaipėdos universitetu. Tai katamaraninio tipo, 39 m ilgio ir 12 m pločio laivas–plaukiojanti laboratorija, jų įrengtos net dvi. Jos skirtos geologiniams, biologiniams, fizikiniams – cheminiams tyrimams.

Laivą įsigijo Klaipėdos universitetas

„Lietuvos pramonininkų konfederacijos „Metų gaminio“ konkursuose nuo 2003 metų jau dalyvavo 54 skirtingos įmonės. Keturios naujos iš jų – prisidėjo šiemet“, – suskaičiavo „Linpra“ ekspertų komisijos dėl mašinų ir įrenginių, elektronikos ir elektrotechnikos pramonės įmonių gaminių pripažinimo „Lietuvos Metų gaminiais 2015“ komisijos pirmininkas doc. dr. Vladas Algis Gapšys. 

Trylikai iš konkursui „Lietuvos metų gaminys 2015“ pateiktų gaminių įteikti aukso medaliai, vienas medalis – sidabro. Jis skirtas „Umegos“ krosnelei – židiniui. 
Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2023-06-07 16:43
Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), paskelbtas trumpasis nominantų sąrašas, kurį išrinko speciali komisija. Devynių NAA kategorijų ir Didžiojo prizo laimėtojai bus apdovanoti birželio 30-ąją – Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2023-06-04 15:55
Lietuvoje plėtojami nekilnojamojo turto (NT) projektai varžysis dėl geriausiųjų titulo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos partnerių rengiamame konkurse „Už darnią plėtrą“.
nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-22 07:25
Konkurso „Lietuvos BIM projektai 2023“ nugalėtojais tapo 2 darnios miestų plėtros įmonės „YIT Lietuva“ Vilniuje įgyvendinti projektai. Verslo centras „Žalgirio 112“ pelnė geriausio visuomeninių pastatų BIM projekto vardą, o „Matau Vilnių“ tapo geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 12:04
SPA VILNIUS Druskininkai buvo įteiktas prestižinis „Žaliojo rakto“ sertifikatas už įsipareigojimą užtikrinti aplinkosauginę atsakomybę ir tvarią veiklą turizmo sektoriuje.
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-13 16:47
2021 m. pradėtas ir 2022 m. pradžioje įgyvendintas Palangos oro uosto rekonstrukcijos projektas, kurio pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas pelnė pirmą vietą konkurse „Latvijas Būvniecības gada balva 2022“ (Latvij...
nuotrauka
2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga eksp...
nuotrauka
2023-02-22 04:59
Pernai pirmą kartą „Financial Times“ investicijų ekspertų pastebėtas Panevėžys įvertintas ir šiais metais. Aukštaitijos sostinė „Europos ateities miestai ir regionai 2023“ reitinge net trijuose geriausiųjų dešimtukuose: tiesioginių užsienio investicijų strategiją vertinančioje „fDi strategijos“ kate...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-10 09:47
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-01-27 04:56
Tradiciniai, jau 25-ieji, „Šv. Kristoforo" apdovanojimai šiemet tapo Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalimi. Tarp vienuolikos apdovanotųjų – net šeši, nominuoti už pagalbą ir kovojančiai Ukrainai, ir Vilniuje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Reikšmingiausiems miesto apdovanojimams vilniečia...

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos