2021 gegužės 13 d. ketvirtadienis, 6:27
Reklama  |  facebook

Prasidėjus šaltajam sezonui Vilnius kovoja su oro tarša

2020-11-09 10:52
Įsibėgėjus šildymo sezonui aplinkos oro kokybė kiekvienais metais ypač prastėja tada, kai gyventojai pradeda šildytis individualiai. Didžiausias užterštumo padidėjimas jaučiamas termometrų stulpeliams leidžiantis žemyn, esant ramiems, nevėjuotiems orams, kai teršalai sunkiau išsisklaido, kaupiasi vienoje teritorijoje.
nuotrauka
Karoliniškės. Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
Vilnius Tech / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Vilniaus planas, SĮ,

Šaltuoju sezonu Vilniuje, kaip praneša sostinės savivaldybė, didesnė tarša stebima Senamiesčio seniūnijoje, Markučiuose, Šnipiškėse, Žvėryne. Tam įtakos turi tai, kad centrinė miesto dalis yra upių slėnyje, kur teršalai yra sunkiau išsklaidomi. Taip pat didesnė tarša fiksuojama kituose individualiai besišildančiuose namų ūkių kvartaluose: Balsiuose, Riešėje, Vilniaus priemiesčiuose, kur dalis individualių namų šildomi kietuoju kuru. Siekiant sumažinti šildymo sezono metu sukuriamą žalą gyventojai skatinami naudotis Europos Sąjungos parama katilų keitimui į aplinkai draugiškus katilus. Prastas kuras, seni katilai ir deginamos atliekos ne tik didina oro taršą ir kenkia aplinkiniams gyventojams, tačiau vertintinas ir kaip neefektyvus šildymas, didinantis gyventojų išlaidas. Šia suteikiama parama tikimasi sumažinti aplinkos taršą ir gyventojų išlaidas.

„Individualių namų keliama tarša, kietojo kuro naudojimas yra įvardijamas kaip vienas didžiausių oro taršos šaltinių mieste. Siekiant užtikrinti, kad oro kokybė būtų gera ir ribinės vertės nebūtų viršijamos, Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu buvo parengta Aplinkos oro kokybės valdymo programa 2020–2025 m.“, – pranešime cituojama SĮ „Vilniaus planas“ aplinkos duomenų analitikė Agnė Eigminienė. SĮ „Vilniaus planas“, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir SIA „ELLE“ parengtu planu siekiama mažinti kietojo kuro keliamą taršą.

Antakalnis. Sauliaus Žiūros nuotr. 

Ne vienerius metus pastebima, kad gyventojai linkę kūrenti ir aplinkai pavojingiausias atliekas – baldus, drabužius, tekstilę ar plastiką. Priešingai nei didžiosiose pramonės įmonėse, individualios krosnys nėra pritaikytos deginti atliekas, joms visiškai sudegti trukdo per žema temperatūra.

Be to, kaip praneša savivaldybė, daugelis gyvenamųjų namų kaminų neturi filtrų, todėl į aplinką patenka itin kenksmingos medžiagos, kurias išskleidžia deginamos chemiškai apdorotos bei dažytos atliekos. Į aplinką patekusiais teršalais pirmiausia kvėpuoja atliekas deginančių namų gyventojai ir jų kaimynai. Po deginimo likę pelenai, kuriuose yra toksinių elementų, sunkiųjų metalų, kancerogenų, gali būti išnešiojami vėjo į kitas gyvenamąsias zonas arba jais yra tręšiama žemė.

Tokias šildymo priemones gyventojai renkasi dėl skirtingų priežasčių, neretai pasirinkimą nulemia finansai. Savivaldybė padeda socialiniuose ir savivaldybės būstuose gyvenantiems vilniečiams, kurie šildo būstus kietuoju kuru – valomos jų krosnys, kaminai. Bendruomenės taip pat skatinamos padėti kaimynams išvalyti kaminus, atvežti sausų malkų.

Kiekvieno šildymo sezono metu gyventojai yra raginami patikrinti namo šildymui naudojamus įrenginius ir laikytis jų eksploatavimo taisyklių. Svarbu įvertinti būsto ventiliacinės sistemos efektyvumą bei pagal galimybes rinktis mažiau aplinką teršiantį šildymo būdą – prisijungti prie centralizuotu būdu tiekiamos šildymo energijos, įsirengti dujinį katilą ar šilumos siurblius. 

Statybunaujienos.lt
Savivaldybėse

nuotrauka
2021-05-12 15:41
Kauno parkų renesansas tęsiasi – šį kartą tvarkybos darbai startuoja Neries krantinės parke. Čia numatyta rekonstruoti esamas ir sukurti naujas rekreacines erdves, bus atnaujinta mažoji architektūra, gerinamas takų tinklas.
nuotrauka
2021-05-12 14:00
Vilniaus miesto savivaldybės taryba nutarė komitetuose apsvarstyti sprendimą statomo daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro veiklą vykdyti organizuojant operatoriaus atranką koncesijos būdu. Koncesijos (viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė) sutartis planuojama ne ilgesniam kaip 14 metų peri...
nuotrauka
2021-05-10 18:42
Alytaus rajono Butrimonių miestelyje esantis fontanas išsiskiria savo forma, yra vienintelis toks šalyje.
nuotrauka
2021-05-07 14:36
Virsmas iš buvusios karinės teritorijos į pramonės inovacijų zoną – tokia parko vizija gvildenama Aleksoto inovacijų pramonės parko (AIPP) urbanistinėje galimybių studijoje. Aleksoto rajono širdyje siekiama sukurti kompaktišką, žalią ir bendravimą skatinantį inovacijų slėnį, kuris atitiktų šiuolaiki...
nuotrauka
2021-05-07 11:03
Grandiozinė Liepkalnio g. – Žirnių g. – Minsko pl. sankryžos rekonstrukcija pasiekė finišo tiesiąją. Jau savaitgalį, nuo gegužės 8-9 d. (priklauso nuo oro sąlygų) darbų vietoje bus pakeistas eismo organizavimas, po kurio eismas iš dalies bus leidžiamas naujuoju tuneliu ir viaduku.
nuotrauka
2021-05-05 16:06
Visuomenė kviečiama susipažinti ir teikti pasiūlymus parengtiems Via Baltica ruožo nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos rekonstravimo projektams. Gyventojai bus supažindinami ir galės teikti siūlymus dėl kiekvieno iš keturių ruožų rekonstravimo projekto atskirai.
nuotrauka
2021-05-03 16:47
Sostinės savivaldybė suderino naujojo Bendrojo plano sprendinius su 38 institucijomis. Ilgą biurokratinį procesą įveikusį Bendrąjį planą miesto taryba turėtų tvirtinti liepos pradžioje.
nuotrauka
2021-04-29 17:03
Vilniaus miesto savivaldybė pritarė dviejų naujų vaikų darželių Pilaitėje projektiniams pasiūlymams. Pagal savivaldybės užsakymą, vienas jų suprojektuotas Pajautos g. 7, kitas – Tolminkiemio g. 11A. Iš viso abiejuose darželiuose galės būti ugdoma apie 650 vaikų. Po praėjusį spalį įvykusio viešo pris...
nuotrauka
2021-04-28 12:49
Siekdama, kad savivaldybių infrastruktūros plėtra būtų kuo aiškiau sureguliuota, Aplinkos ministerija siūlo patikslinti Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymą ir parengtą jo pataisų projektą trečiadienį, balandžio 28 d., pateikė Vyriausybei svarstyti.
nuotrauka
2021-04-26 16:18
Apleistas buvusios aviacijos gamyklos angaras, esantis Kaune, tarp Europos prospekto ir Lakūnų plento, pasikeis neatpažįstamai. Čia iškils pirmasis statinys naujai kuriamame inovacijų parke, kuris bus pritaikytas šiuolaikinio verslo ir mokslo poreikiams.
nuotrauka
2021-04-26 12:03
Vilniaus miesto savivaldybė užbaigė remonto darbus keturių ugdymo įstaigų stadionuose. Levo Karsavino mokykloje, Sausio 13-osios progimnazijoje, Baltupių progimnazijoje ir Abraomo Kulviečio klasikinėje gimnazijoje baigtas atnaujintų aikštynų dangų paruošimas, sužymėtos ir logotipais išpieštos aikšte...
nuotrauka
2021-04-26 09:35
Panevėžio miesto ir rajono, Pasvalio, Kėdainių ir Jonavos rajonų savivaldybės bei verslo bendruomenė diskutavo apie europinio standarto geležinkelio linijos tiesimo planus nuo Kauno iki Lietuvos ir Latvijos sienos, taip pat apie „Rail Balticos“ įtaką regiono plėtrai ir investicijoms. Šie infrastrukt...
nuotrauka
2021-04-21 15:47
Vilniaus miesto taryba po svarstymo komitetuose pritarė siūlymui papildyti ir patikslinti sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus. Taip įtvirtinta sostinės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus nuostata, kad konkursas yra patikimiausias kelias r...
nuotrauka
2021-04-21 08:55
Kauno mieste beveik 5 proc. atpigo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kaina. Tokiam Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos siūlymui šio antradienio posėdyje pritarė Kauno miesto savivaldybės taryba.
nuotrauka
2021-04-21 08:49
Praėjusiais metais Neringos savivaldybės taryba pritarė efektyvaus atsinaujinančių išteklių panaudojimo projektų įgyvendinimui pagal Klimato kaitos programą. Numatoma, kad Neringos savivaldybės administracijoje, Neringos muziejuose, Nidos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“, Neringos pirminiame sveikat...
nuotrauka
2021-04-20 10:02
Gyvenamųjų namų su komercinėmis patalpomis projektas vietoj užmiesčio tipo prekybos centro – 1,14 ha teritorijos tarp Šeimyniškių, Raitininkų ir Sporto gatvės plėtros planai vis tikslesni ir vis artimesni tam, ko vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis linkėtų centrinei miesto daliai. T...
nuotrauka
2021-04-20 08:50
Kauno kogeneracinės jėgainės (KKJ) poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programa, kurioje siūloma didinti pajėgumus nuo 200 tūkst. tonų iki 255 tonų atliekų per metus, nesulaukė Kauno rajono savivaldybės palaikymo.
nuotrauka
2021-04-15 13:40
Nekasti greta tranšėjų, nenaudoti mechanizuotos technikos, nestatyti sunkios įrangos, nepakeisti natūralaus grunto lygio, – tikslius atstumus, darbo priemones ir kitus medžius apsaugančius sprendimus įvardijantys Vilniaus miesto savivaldybės reikalavimai kartais pritrūksta rangovų dėmesio.
nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse