2021 birželio 14 d. pirmadienis, 20:40
Reklama  |  facebook

Profesija. Kodėl verta rinktis būti elektriku

doc. dr. Pranas SMOLSKAS, Kauno technikos kolegija      2015-06-07 10:55
Gyvenimas vietoje nestovi, keičiasi, juda į priekį ir ateina lemiama akimirka - kur pasukti, ką pasirinkti . Ir tai reikia padaryti dar tik sulaukus penkiolikos-aštuoniolikos metų. Svarbiausias patarimas, paremtas manojo gyvenimo patyrimu, būtų toks: jei lengva iš pradžių – sunku visą gyvenimą, t. y. pasirinkus „lengviausią“ mokytis specialybę, dažniausiai teks visą gyvenimą „sunkiai arti“.
nuotrauka
Pasirinkta specialybė turi suteikti ne tik pragyvenimo šaltinį, bet ir malonumą. KTK nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technikos kolegija,
Paprastas pavyzdys. Jeigu lengva mokytis, vadinasi, tokią specialybę be didelių pastangų įgyti gali bet kas, tad tokios srities specialistų bus perteklius. Aišku, įsitvirtinti rinkoje (net ir pasaulinėje) bus sudėtinga, o ir atlyginimas, gyvenimo kokybė nebus viliojantys. Arba teks dirbti darbą ne pagal savo pasirinktą specialybę ir vėl mokytis iš naujo. Blogiausiu atveju, gali tekti ilgai būti bedarbiu ir po to pradėti viską nuo nulio.

Stebint paskutinių dvidešimties metų tendencijas, visame pasaulyje, ypač Europoje (taip pat ir Lietuvoje) ima trūkti techniškųjų specialybių inžinierių. O tai reiškia, kad techniškųjų specialybių ruošiama per mažai. Baigę beveik visi dirba pagal specialybę. Ateityje tokių specialistų poreikis tik didės.

O štai socialinių mokslų srities specialistų – perteklius, nes jie daug kur ruošiami, jų daug. Tad ir dirbama ne savo srityje arba ieškoma laimės svetur.

Aš, kaip elektros inžinerijos srities atstovas, siūlau rinktis techniškąją kryptį, susijusią su elektra (pagal tarptautinių žodžių žodyną, viena iš žodžio „elektrà“ [gr. ēlektron – gintaras] reikšmių yra visuma reiškinių, susijusių su elektros krūvių buvimu, judėjimu ir sąveika, jų kuriamais laukais). Norėčiau paaiškinti kodėl. Įsivaizduokime šiuolaikinį gyvenimą, kad ir vieną valandą, be elektros. Sakysite, nieko baisaus nenutiks, nes telefonas, kompiuteris turi savo akumuliatorių baterijas, automobilis irgi važiuos, kambaryje užsidegsiu žvakę ar žibintuvėlį. Bus blogiau, jei nebent užstrigsite lifte ar troleibuse.

Net nevalgę ir negėrę galime ištverti daug ilgiau, tačiau kiek išbūsite nekvėpavę? Tas pats ir su elektra, ji turi būti visada, nes ne visi žinote ar įsivaizduojate šiuolaikinę elektros energijos tiekimo sistemą ir jos didžiuosius vartotojus – fabrikus, gamyklas su jų sudėtingais cechais, telefono ryšį, internetą, televizijos stotis ir perdavimo bokštus, ligoninių operacines, aerouostų, geležinkelių, gatvių šviesoforų valdymą ir daug kitų sričių, kur elektros energija negali nutrūkti net sekundei!

Žinoma, tam yra akumuliatoriai, atsarginiai generatoriai ir kiti šaltiniai. Taip, bet jų galia yra labai maža ir užtenka tik trumpam avariniam darbui. Be to, jie ir jų gaminama energija yra neproporcingai brangūs.

Iš kitos pusės, net ir įsivaizduoti sunku, kokia būtų katastrofa šiuolaikiniam miestui ar visai valstybei, jeigu elektros nebūtų mėnesį ar daugiau, o ypač žiemą. Todėl akivaizdžiai peršasi išvada, kad elektra yra ir bus reikalinga visada. Tad bus reikalingi ir elektrotechninės pakraipos specialistai, inžinieriai – prižiūrintys, remontuojantys, plečiantys bei tobulinantys šią sistemą ir ne tik. Jie bus net reikalingesni už kitų profesijų atstovus, nes be elektros energijos beveik visi kiti darbai sustoja. Tokia gyvenimo filosofija ir realybė.

Rinktis elektrotechninės pakraipos studijas, po kuriomis slepiasi visos įmanomos specialybės, surištos su elektra ir elektronika, verta. O Kauno technikos kolegijoje galėsite studijuoti šias specialybes (plačiau apie tai skaitykite www.ktk.lt): elektros energetika; elektronikos technika; transporto elektros sistemų inžinerija (nauja programa); autotransporto elektronika.

Patarti, ką konkrečiai studijuoti, negaliu, nes tai bus mano subjektyvi nuomonė, todėl rinkitės tai, kas jums atrodo priimtiniau, kas labiau patinka. Gyventi ir dirbti reikės jums. O pasirinkta specialybė tegul suteikia ne tik pragyvenimo šaltinį, bet ir malonumą.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.
nuotrauka
2021-06-08 08:13
Aplinkos ministerija ragina įmones pasirūpinti, kad iš jų teritorijos nesklistų nemalonūs kvapai. Tam jos privalo išsiimti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“, įpareigojančią įdiegti efektyvias kvapų valdymo priemones.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.