2023 spalio 3 d. antradienis, 16:35
Reklama  |  facebook

Robotizacijos banga atsirita ir į biurus: kaip iš to laimėti?

2018-06-21 10:00
Lietuvoje daugiau nei 60 proc. darbo vietų gali tapti nereikalingos, kai robotizacijos ir automatizacijos sprendimai bus pritaikyti platesniu mastu. Tai vienas aukščiausių rodiklių tarp EBPO šalių, reiškiantis, kad didelė dalis darbo vietų šalyje gali būti pakeistos pritaikius efektyvesnius darbo procesus. Nuo to neapsaugoti ir biurų darbuotojai. Kita vertus, tai galimybė Lietuvai daugiau dėmesio skirti didesnės vertės paslaugų kūrimui, – sako Gediminas Misevičius, „Swedbank“ Skaitmeninės plėtros vadovas.
nuotrauka
Asociatyvi Pexel.com nuotr.


Kiekviena verslo organizacija visuomet siekia dirbti pelningai, o vienas iš būdų tą pasiekti – taikyti kaip galima mažiau kainuojančius ir kuo efektyvesnius veiklos procesus. Automatizuoti ir robotizuoti sprendimai, nors jiems reikia nemažų pradinių investicijų, ilguoju laikotarpiu gerokai sumažina veiklos sąnaudas. Be to, šios technologijos pajėgios pakeisti ne tik prie surinkimo linijų besidarbuojančius žmones gamyklose, bet ir nesudėtingas užduotis atliekančius biuro darbuotojus.

Tarptautinės kompanijos, kurios anksčiau dalį darbo vietų perkeldavo į pigesnės darbo jėgos šalis, vis dažniau pasitelkia RPA (angl. Robotic Process Automation) sprendimus. Tai specialios kompiuterio programos – programiniai robotai, kurie atkartoja žmogaus atliekamus veiksmus pele bei klaviatūra ir gali elgtis skirtingai, atsižvelgdamos į apdorojamus duomenis. Toks robotas gali prisijungti prie įvairių kompiuterinių sistemų, paimti informaciją, perkelti į kitas sistemas ar dokumentus, grafinę informaciją atpažinti kaip tekstinę, išsiųsti laiškus ir panašiai.

robotai

Gediminas Misevičius, „Swedbank“ Skaitmeninės plėtros vadovas

Programiniai robotai yra pritaikomi įvairiose organizacijose, jų naudojimui nebūtini IT specialistai, nes tam nereikia jokių programavimo žinių – darbuotojus užtenka apmokyti naudotis šiais įrankiais bei suprasti, kaip kasdienį darbo procesą paversti algoritmu ar schema. Yra ne vienas RPA įrankis, o tarp stipriausių ir labiausiai paplitusių galima paminėti „BluePrism“, „UiPath“, „Automation Anywhere“ bei „Pegasystems“.

Programiniai robotai užduotis atlieka nuo 4 iki 15 kartų greičiau negu žmonės, jie gali veikti ištisą parą ir išsiversti be laisvadienių. Kitas jų pranašumas – jie nedaro klaidų, nes užduotis atlieka pagal griežtai nustatytas taisykles. Tiesa, yra ir trūkumų. Užtenka nedidelio pakeitimo tam tikros sistemos vartotojo sąsajoje, pavyzdžiui, pakeistos duomenų laukelio vietos, ir šie sprendimai nustoja veikti. Tokiu atveju prireiks specialisto įsikišimo, kuris pakoreguotų algoritmą. Kitas trūkumas – šie įrankiai dirba su duomenimis ne tiesiogiai, o per vartotojo sąsają, kas yra ne taip efektyvu ir patikima, nors padidina jų universalumą.

RPA sprendimai ypač tinka ten, kur naudojama sena programinė įranga, jos atnaujinimas nėra numatytas, galbūt duomenų bazės nėra pasiekiamos tiesiogiai ar tuo metu vystoma nauja sistema. Net jeigu jie bus reikalingi vos kelerius metus, investicijos į programinius robotus gana greitai atsiperka, tam paprastai užtenka dviejų metų. Be to, programinius robotus galima patobulinti integravus kompiuterinį mokymąsi arba dirbtinio intelekto sistemas (angl. RPA Artificial Intelligence).

RPA sprendimus naudoja ir „Swedbank“. Juos pasitelkia ne tik verslo procesams optimizuoti, bet ir IT sistemoms automatizuoti. Ieškome naujų RPA specialistų paspartinti diegimo greitį, ir jiems visai nebūtinas IT išsilavinimas ar patirtis, svarbiausia – suvokti verslo procesus, gebėti juos tobulinti ir sukurti užduoties atlikimo algoritmą.

Galiausiai, programiniai robotai yra naudingi ir organizacijai (sumažina sąnaudas, leidžia išvengti klaidų), ir klientui (greičiau pateikia atsakymą, jis yra tikslesnis), ir darbuotojams (leidžia dėmesį sutelkti į kūrybiškas ir didesnę vertę teikiančias veiklas).

Pasaulinė RPA rinka šiuo metu sparčiai auga. Jei 2017 m. jos vertė sudarė 0,5 mlrd. JAV dolerių, tai 2021 m. ji turėtų pasiekti 2,9 mlrd. JAV dolerių, rodo „Forrester“ tyrimų bendrovės prognozė. Tuo metu „Hadoop“ analitikai įvertino, kad dėl RPA pritaikymo kompanijos visame pasaulyje iki 2025 m. sutaupys 5-7 trln. JAV dolerių. Po septynerių metų programiniai robotai turėtų atlikti užduočių, kurioms atlikti reiktų 140 mln. darbuotojų.

Stebint globalias automatizavimo tendencijas ir IT specialistų trūkumą, galima prognozuoti, kad RPA sprendimus naudos vis daugiau organizacijų, o Lietuvai bus vis sunkiau pritraukti naujų paslaugų centrų, siūlant tik nebrangią darbo jėgą. Jau dabar paslaugų centruose galima vis dažniau matyti kartu dirbančius programinius robotus ir specialistus, kurie padeda atlikti užduotis pirmiesiems.

Todėl Lietuva vis labiau turės pasiūlyti didesnės pridėtinės vertės paslaugų, tarp kurių – ir procesų automatizavimas per RPA įrankius, pradedant nuo analizės ir įdiegimo bei baigiant palaikymu. Taip bus galima pritraukti naujo tipo paslaugų centrų ir pasiūlyti įdomesnių bei geriau apmokamų darbo vietų šalies gyventojams. 

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos