Rudens pokyčiai: kaip verslui išvengti papildomų išlaidų už elektrą?
2019-10-11 09:44
Verslo įmonės jau planuoja kitus metus: atnaujinamos strateginės kryptys, planuojami biudžetai, peržiūrimos sutartys su tiekėjais, ieškoma bendradarbiavimo galimybių, padėsiančių prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų ir klientų lūkesčių. Ekspertai pastebi, kad sprendimai kartais gali būti ir netikėti – papildomų finansinių išteklių įmonės aptinka net ir prie išlaidų už elektros energiją. Sutaupyti galima tiek optimizuojant energijos sąnaudas, tiek ir renkantis elektros tiekėją bei jo siūlomą planą.
Norint užsitikrinti geriausias elektros energijos tiekimo sąlygas, svarbu konsultuotis su tiekėju, ieškoti geriausių sprendimų pagal individualius kompanijos poreikius. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.
Minimos įmonės
Elektrum Lietuva, UAB
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) duomenimis, šiuo metu daugiau nei 15 tūkst. įmonių Lietuvoje nėra pasirinkusios nepriklausomo energijos tiekėjo ir naudojasi garantinio tiekimo paslauga. Joms už elektros energiją gali tekti sumokėti daugiau nei įmonėms, sudariusioms sutartis su nepriklausomu energijos tiekėju. Tai lemia garantinio tiekimo kainos apskaičiavimo tvarka.
„Įmonėms, nepasirinkusioms energijos tiekėjo, kaina apskaičiuojama prie ankstesnį mėnesį „Nord Pool“ biržoje susiformavusios kainos pridedant 25 proc. siekiančią maržą. Paprasčiau tariant, biržos kaina kaskart padauginama iš koeficiento, kurio dydis siekia 1,25. Tad dažnai verslo įmonės patiria papildomas išlaidas, kurių galėtų išvengti pasirinkdamos nepriklausomą energijos tiekėją“, – pranešime cituojamas Artūras Zatulinas, „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas.
Tiesa, vis daugiau kompanijų, siekdamos būti kuo konkurencingesnės rinkoje, sudaro sutartis su nepriklausomais tiekėjais ir taip gali optimizuoti biudžetą elektros energijai. Tokias tendencijas iliustruoja statistika – per pastaruosius metus garantinio tiekimo paslauga besinaudojančių įmonių skaičius susitraukė. Praėjusių metų spalį jis siekė maždaug 17 tūkst., o šiuo metu tokių įmonių Lietuvoje yra kiek daugiau nei 15 tūkst. Nors tendencija ir juda teigiama linkme, vis dar daug įmonių šios galimybės potencialo neišnaudoja.
Fiksuota kaina gali suteikti stabilumo
Anot eksperto, verslo įmonės, nusprendusios elektros energiją pirkti iš nepriklausomų tiekėjų, iš esmės turi du pasirinkimus. Pirmasis – rinktis įkainius, priklausomus nuo elektros energijos kainų svyravimų biržoje. Šis būdas joms gali būti rizikingas, nes rinkos kaina gali skirtis net kelis kartus. Pavyzdžiui, šių metų rugsėjo 15 d. (sekmadienį) elektros kaina siekė vos 23.55 EUR/MWh, tačiau po pusantros savaitės rugsėjo 26 d. (ketvirtadienį), kai daugumoje įmonių darbas vyko visu pajėgumu, ji jau siekė 85.45 EUR/MWh Lietuvos ir Latvijos kainų zonose, o Estijoje ir Suomijoje ji pasiekė net 89.75 EUR/MWh.
Antrasis kelias – rinktis fiksuotą įkainį ir taip visas rizikas, susijusias su kainų svyravimais, perleisti tiekėjui. Tuomet kompanija galės užsitikrinti didesnį stabilumą ir tiksliau prognozuoti būsimas išlaidas elektros energijai, o tai palengvins ilgalaikį biudžeto planavimą. Anot A. Zatulino, tiekėjas, įvertinęs kliento vartojimo įpročius, išrinks geriausią planą ir sutarties laikotarpį.
„Norint užsitikrinti geriausias sąlygas, svarbu konsultuotis su tiekėju, ieškoti geriausių sprendimų pagal individualius kompanijos poreikius. „Elektrum Lietuva“ teikiamų paslaugų krepšelyje ne tik elektros energijos tiekimas. Savo klientams galime pasiūlyti ir papildomų, pridėtinę vertę kuriančių, paslaugų. Pavyzdžiui, padėti pasigaminti energiją iš saulės, konsultuoti rinkoje vykstančių pokyčių ar efektyvaus energijos vartojimo klausimais“, – sako A. Zatulinas.
Tiekėjo pasirinkimas – paprasta procedūra
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad kompanijos, pasirinkusios nepriklausomą energijos tiekėją, kiekvieną mėnesį gauna dvi sąskaitas. Vieną sąskaitą suformuoja energijos skirstymo operatorius „ESO“ už elektros persiuntimo paslaugą, o antrąją – nepriklausomas tiekėjas už sunaudotą elektros energiją.
„Tokius sprendimus kompanijos planuoja iš anksto, tačiau kai visos aplinkybės įvertintos ir gerai pasvertos, tolesnė procedūra gana paprasta. Kai klientai kreipiasi ir visos sąlygos suderinamos, pasirašoma sutartis, o likusius formalumus už kompaniją atliekame mes“, – sako A. Zatulinas.
„Elektrum Lietuva“ atstovas pastebi, kad tais atvejais, kai priimamas sprendimas keisti vieną tiekėją kitu, svarbu įsitikinti, ar sutartyje nebuvo numatyti tam tikri įsipareigojimai, kuriuos privalu išpildyti, rašoma pranešime.
Aktualijos
2025-01-24 14:24
Vis daugiau Lietuvos gyventojų kasdieniam susisiekimui renkasi elektromobilius, o tai turi įtakos ir būsto pirkėjų prioritetams. Miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atlikto Tvarumo barometro tyrimo duomenys rodo, kad d...
2025-01-24 09:24
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ir sprendimai.
2025-01-22 10:10
Sausio 13–17 dienomis Miunchene (Vokietijoje) vykusi tarptautinė statybų paroda BAU 2025 subūrė statybos sektoriaus lyderius, inovatorius ir profesionalus iš viso pasaulio. Ši paroda yra viena didžiausių ir svarbiausių pasaulyje, pritraukianti ne tik architektus ir inžinierius, bet ir politikos bei ...
2025-01-22 09:29
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimo bei sukčiavimo pripažino buvusį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narį Sergejų Popovą. Teismas jam skyrė 15 tūkst. eurų baudą.
2025-01-22 09:24
Nuo sprogimo viename iš butų nukentėjusiame daugiabutyje Naujininkuose, Vilniuje, prasideda konstrukcijų atstatymo darbai. Pastato administratoriui UAB „Rasų valda" konkurso būdu pasirašius sutartį su rangovu UAB „Telšių Alpina", iki kovo mėn. pabaigos turėtų būti baigtas bendrųjų konstrukcijų – sie...
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
2025-01-21 15:41
Aplinkos ministras patvirtino dvi pavyzdines formas, kurias būtina pildyti priimant sprendimus dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo). Pirma – butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo dėl daugiabučio atnaujinimo protokolo formą. Antra – sutarties dėl daugiabučio atnaujinimo projekto organi...
2025-01-21 15:13
Lietuvos bankų sektorius 2024 m. trečiąjį ketvirtį aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms, gerėjo paskolų kokybė, augo kapitalizacija.
2025-01-21 09:27
Lietuvos architektų rūmai teigiamai vertina lapkritį aplinkos ministro atliktus Statybos techninio reglamento „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ pakeitimus, kuriais atsisakoma perteklinio ir pakartotinio vėdinamų sistemų sertifikavimo ir tikrinimo, kuomet sistema yr...
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
2025-01-17 15:12
Artėjanti šv. Valentino diena – metas, kai įsimylėjusieji ieško unikalių būdų praleisti laiką drauge ir sustiprinti savo ryšį. Trumpalaikės ir ilgalaikės būsto nuomos portalo Lietuvoje Rentu.lt direktorius Igor Petrenko pastebi, kad jau dabar mato padidėjusį svetainės lankytojų susidomėjimą išskirti...
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
2025-01-16 14:50
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad kvietimą savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimui planuojama skelbti vasario mėn., o ne sausį, kaip buvo pranešta anksčiau.
2025-01-16 09:38
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu. Įtariama, kad dė...
2025-01-15 12:23
Pernai Lietuvoje renovuota 55 daugiabučiais namais daugiau nei 2023 m. Išlieka ankstesnių metų tendencija, kad pagal renovacijos tempus išsiskiria didieji miestai – daugiausiai senų daugiabučių atnaujinta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, visuose vienodai, po 28 namus.
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
2025-01-14 17:17
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) Priežiūros skyriui per 2024 m. buvo perduota atlikti 98 vertinimus. Iš jų 9 vertinimai nutraukti: 7 vertinimai buvo nutraukti, dar neparengus vertinimo išvados projekto, o 2 vertinimai buvo nutraukti po to, kai perkančiosios organizacijos, gavusios vertinimo išvadų pro...
2025-01-14 17:00
Aplinkos ministerijai praėjusių metų pabaigoje inicijavus Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų pakeitimus dėl duomenų tikslumo ir išsamumo, Registrų centras į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės archyvą jau perkėlė beveik 457 tūkst. žymų apie žemės sklypams taikomas teritorijas, kuriose taik...
2025-01-13 12:12
Latvijoje ir Estijoje dūmų detektorius namuose turinčių asmenų skaičius auga, Lietuvoje – lieka nepakitęs. Tyrimo duomenimis, per metus mūsų šalyje detektorius įsirengė vos 1 proc. gyventojų. Skaičiai rodo, kad Estijoje šiuos įrenginius namuose naudoja net 94 proc. gyventojų, Latvijoje – 76 proc. vi...