2021 rugpjūčio 6 d. penktadienis, 7:42
Reklama  |  facebook

Rūkalių kaimynystė: kai negina įstatymas, neveikia prašymas, lieka pasmardinti žuvį

2014-05-06 07:19
Šimtai tūkstančių žmonių Lietuvoje gali pasakyti, kad yra apvogti viduryje baltos dienos. Kai pirko butą, jie sumokėjo ir už balkoną, nes ir patys tikėjo, ir pardavėjai tikino, kad balkonas nuosavybės teise priklauso pirkėjams. Pardavėjai juos apgavo.
nuotrauka
Portalo nuotrauka


Kasdien žmones apgaudinėja ir politikai tikindami, kad Lietuvos pilietis turi teisę gyventi sveikai.

Kodėl reikia keisti Konstituciją

Įstatymus, kurie leidžia apvogti ir kenkti sveikatai, reikia keisti.

Pasirodo, ir Lietuvos Respublikos įstatymai, ir net Konstitucija leidžia iš piliečių atimti balkoną. Tie patys įstatymai žmones verčia gyventi užsidarius langus ir duris. Nes kitos išeities, jeigu žmogus nerūko, o šalia apsigyvena dūmą balkone traukiantys kaimynai, nėra.

Standartiniame daugiabučiame name Vilniuje gyvenanti moteris iš trijų pusių turi rūkančius kaimynus – aukšte po jos butu ir iš abiejų pusių šalia.

„Ir visi jie rūko balkone ir labai intensyviai. Jų svečiai taip pat. Ir aš juos suprantu – pagaliau žmonės nusipirko butą, turi balkoną, tai leidžia sau pasijusti erdviai – rūko, kiek nori ir kada nori, – sako portalo pašnekovė. – Bet butą su balkonu nusipirkau ir aš. Ir negaliu balkonu naudotis. Net lango atsidaryti, nes kažkokiu stebuklingu būdu – nors tikriausiai dėl ventiliacijos ar kažko panašaus – dūmai ne sklaidosi lauke, o traukte įtraukiami į mano butą.“

Lietuvos Respublikos įstatymai sako, kad balkonas yra privati nuosavybė, todėl rūkaliai gali rūkyti, kiek ir kada tik panorėję.

Ką pražiopsojo p. Andriukaitis

Dabartinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis tikina, kad kiekvienas pilietis turi teisę į teisingą sveikatos apsaugą, į kurią, galima nutuokti iš aštrių ministro pasisakymų, kėsinasi privatininkai baltais chalatais. Tik niekur nėra nuostatos, kad žmogus turi teisę gyventi nenuodijamas; o tie, kurie kėsinasi į sveikatą, turi būti baudžiami.

Ir medikai, ir visuomenės sveikatos specialistai sako, kad pavojingas sveikatai yra ne tik rūkymas, bet ir buvimas šalia rūkančio – pasyvus rūkymas.

Jeigu esi verčiamas tapti pasyviu rūkaliumi ir dėl to turėti neigiamų pasekmių sveikatai, kodėl jokie įstatymai nebaudžia už žmogaus nuodijimą cigarečių dūmais?

Kaip p. Zuokienė kvietė ginkluotis lapeliais ir draugiškais žodžiais

Draudimas rūkyti viešose vietose yra geras. Tačiau nerūkantis žmogus viešai rūkantį bendrapilietį gali aplenkti be grėsmės priverstinai apsirūkyti.

Kitokia situacija namuose. Kai abipus tavo balkono ir dar apačioje gyvena rūkaliai, galimybės pabūti balkone sumažėja iki minimumo. O palikti atvertą langą arba net orlaidę – misija absoliučiai neįmanoma. Net minusinė temperatūra rūkaliams ne kliūtis. Pilni balkonai apsimuturiavusių žmogystų, nuo kurių kyla dūmas su visu savo specifiniu kvapu, tad atsidaryti langą net žiemą ne visada pavyksta.

Taigi rūkalių privačią nuosavybę ir teisę nuodyti kaimynus – gina įstatymas. O kas gina nerūkančiųjų privačią nuosavybę ir gina nuo tų, kurie kėsinasi į žmogaus sveikatą?

Šiame kontekste Agnės Zuokienės, tuomet Seimo narės, pamokymai tiesiog siutina tuos, kurie kenčia nuo rūkančių kaimynų. Ji pamokė, kad su kaimynais reikia tartis geruoju ir balkonus aplipinti lipdukais.

Ant kiekvieno cigarečių pakelio jau seniai po kaukolę nupiešta. Ir kas iš to?

Rinkiminės kampanijos koncepcija ir parama už viešą pasižadėjimą

Taigi šimtai tūkstančių Lietuvos žmonių yra apvogti – iš jų atimta privati jų nuosavybė – balkonai, šimtai tūkstančių žmonių yra nuodijami, kasdien kėsinamasi į jų – suaugusių, vaikų ir kūdikių – sveikatą. Ir nieko. Jiems niekas nepadeda, išskyrus p. Zuokienę su visais jos lipdukais.

„Kas ketverius metus politikai kaunasi dėl vietų į savivaldybių tarybas ir Seimą. Tiesiai priešais juos – šimtai tūkstančių rinkėjų. Jeigu tik į didžiąją politiką besiruošiantys piliečiai imtųsi spręsti šią problemą, rinkimai būtų laimėti: prieš rūkalius pakilę kandidatai gautų geidžiamą vietą, o bendrapiliečiai – teisę būti sveikais ir teisę naudotis teisėtai jiems priklausančia privačia nuosavybe“, – įsitikinusi portalo pašnekovė, kuri dėl rūkančių kaimynų negali naudotis balkonu.

Tik vieną sąlygą, anot pašnekovės, kandidatai turėtų įvykdyti – turėtų viešai pažadėti, kad savo pažadą įgyvendins, kiek tai jiems bekainuotų. Už tai jiems „grėstų“ dar viena kadencija Seime arba savivaldybės taryboje.

Bet tai geriau, negu turėti balkoną, į kurį negali įeiti, ir besidarinėjančius langus, kurių negali atidaryti.

Tu man – dūmus, aš tau – supuvusią žuvį

Norint sužinoti, ką apie šią problemą mano bendrapiliečiai, tereikia pasidairyti po internetą.

Jei uždraudė rūkyti laiptinėse, turėtų uždrausti rūkyti ir balkonuose, sako moteris, auginantis vaikus. Ankstų rytą, dalijasi ji internete, – cigarečių kvapas, dieną grįžti iš darbo – tas pats, eini miegoti (balkonas yra vaikų pusėje), – ir vėl rūkalai. Moteris su šeima gyvena ketvirtajame aukšte, o po jos butu – keli rūkantys. „Tiesiog neįmanoma, – rašo moteris. – Uždarai langus, per tvanku, norisi gryno oro, išvėdinti kambarius bent jau vaikams einant miegoti.“ Moteris su viltimi žvelgia į politikus sakydama, kad „Seime galėtų būti protingų žmonių ir suprasti“ nerūkančius, kenčiančius dėl rūkalių. „Tikiuosi, sulauksim kada nors ir mes, nerūkantys, tokios malonės, kada uždraus balkonuose rūkyti“, – viliasi moteris.

Kitas vyriškis, praradęs viltį susitarti su rūkančiais kaimynais geruoju, dalijasi savo būdais atsiteisti su tais, kurie iš jo atėmė balkoną. „O aš padariau taip. Įdėjau į kibirėlį supuvusios žuvies ir pakabinau balkono išorėje. Smirda kaip lavoninėje. Aš juk vis tiek lango atsidaryti negaliu dėl rūkalių. Tai dabar jie tegul pauosto. Mano kvapas jų sveikatai nekenkia“, – papasakojo internete vyriškis.

„Kaimynai mano butą pavertė rūkomuoju“

„Tikras siaubas rūkaliai. Patys nuodijasi ir kitus nuodija. Gaila vaikų.“

„Mes irgi kenčiame nuo tokių kaimynų rūkalių, vasarą neįmanoma balkono atidaryt, ištisai yra rūkoma. Būtų mano valia, išvis uždrausčiau cigaretes ir čia ne vienos mano nuomonė. Norit rūkyt –rūkykit savo bute užsidarę duris ir uostykit tą smarvę vieni, nenuodykit mūsų ir mūsų vaikų!!!!!“

„Mano nuomone, tai Lietuvoj turi teises gėjai ir rūkaliai, o normalūs žmonės be žalingų įpročių – jų neturi. Mes esame beteisiai. Jei aš klystu, laukiu išsamių komentarų.“

„Greičiau uždrauskite rūkyti balkonuose! Kodėl gali uždrausti klausytis muzikos, jei ji leidžiama nuosavame bute, o kai sklinda nuodingi dūmai, tai kažkodėl uždrausti negalima?!“

„Rūkyk, kiek nor,i ir rūkyk kuo daugiau, greičiau nustipsi.“

„Pagailėkit mano vaikų, o šiaip dar galiu pridurti, kas nesusidūrė su šia problema, t.y., rūkymu balkone, tas neįsivaizduoja, kokį košmarą turi išgyventi žmonės, turintys nuolat rūkantį kaimyną.“

„Mūsų balkono kaimynė nuolat rūko tiek dieną, tiek naktį, dėl to visa mūsų šeima priversta uostyti cigarečių dūmus, prašiau jos gražiuoju, kad bent pagailėtų mano vaikų, bet ji į tai nereaguoja, sako, čia mano balkonas, ką noriu – tą darau. Nebežinau, kaip toliau gyventi, nes mano butas tapo kaip rūkomasis ir visa tai turi uostyti mano mažiukai vaikai, užsidaryti balkono per vasarą negaliu, nes paskutinis aukštas ir nežmoniškas karštis nuo stogo. Manau, pažeidžiamos mano šeimos teises. Turėtų kuo skubiau uždrausti rūkyti balkonuose.“
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-08-05 11:35
Karantino metu išaugusi buitinės įrangos bei elektronikos prekių paklausa privertė vartotojus dažniau pagalvoti apie jų namų elektros energijos galios keitimą. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau nei 2,8 tūkst. gyventojų prašymų dėl elektros galios įvado didi...
nuotrauka
2021-08-05 09:54
Būstas neabejotinai yra vienas reikšmingiausių pirkinių, todėl gyventojams kyla įvairių abejonių ir nemažai nerimo. Kaip rodo darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva tyrimų kompanijos „Norstat“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, daugiausiai baimių nekilnojamąjį turtą į...
nuotrauka
2021-08-04 14:03
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) suteikė 67,5 mln. eurų paskolą daugiabučių gyvenamųjų namų energijos vartojimo efektyvumo gerinimo projektams finansuoti. Ji skirta projektams, jau vykdomiems pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ir suteiks galimybę atnaujinti a...
nuotrauka
2021-08-04 10:12
Norintys renovuoti daugiabutį neretai nežino, nuo ko pradėti. Daugiabučio atnaujinimas – ilgas procesas, kuris prasideda gerokai ankščiau prieš darbininkams įžengiant į statybų aikštelę.
nuotrauka
2021-08-02 13:28
Vilniuje pastebima nauja tendencija – į gyvenamuosius rajonus ateina senamiesčiams būdinga tradicija pirmuosius daugiabučių pastatų aukštus skirti komercinei ar kitai ūkinei veiklai. Šį pokytį lemia tiek naujas miesto bendrasis planas, tiek plėtotojų noras kurti darnesnį ir gyventojams patogesnį mie...
nuotrauka
2021-07-29 10:27
Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia NT plėtros bendrovės „Realco“ e...
nuotrauka
2021-07-26 10:09
Papildoma patalpa prie pastato ne tik apsaugo šildomas patalpas nuo vėjo, lietaus ar šalto oro, bet ir leidžia taupyti gyvenamojo būsto šildymo išlaidas, o papildomą patalpą įrengus pastate, sukuriama dar viena erdvė įvairiems daiktams laikyti. Visgi, norintiems pasistatyti pagalbines (ar papildomas...
nuotrauka
2021-07-22 10:05,      papildyta 2021-07-27 09:50, papildyta informacija
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (toliau – Statybos inspekcija) primena, kad prieš imantis tvoros statybos, verta išsiaiškinti, kokie reikalavimai jai keliami.
nuotrauka
2021-07-21 08:25
Už dokumentų klastojimą ir jų panaudojimą 47 metų V. Z. Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai skyrė 3 000 Eur baudą, kurią jis turės sumokėti per 10 mėnesių nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.
nuotrauka
2021-07-16 08:33
Nuo šiol gyventojai galės lengviau pasirinkti ir keisti elektros tiekėją, bus kuriama nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymų (planų) vieninga palyginimo sistema. Tai numatyta liepos 15 d. įsigaliojus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams. Jais siekiama didesnės elektros rinkos dalyvių konkuren...
nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-15 11:16
Blogai veikiantis elektros ar dujų apskaitos prietaisas – skaitiklis – gali nulemti mokesčių už šias paslaugas permokas ar nepriemokas, kurias anksčiau ar vėliau gyventojams teks padengti. Vidutinė tokios nepriemokos suma siekia 85 eurų, tačiau gali virsti ir gerokai didesne – 5 tūkst. eurų suma, ro...
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-08 06:30
Vilnius siūlo gyventojams išlaisvinti savo kiemus nuo automobilių chaoso ir gyventi jaukesnėje aplinkoje. „Gyventojų zona" – tai vieta, kur tvarkomos kiemų prieigos, apmokestinamas svečių automobilių stovėjimas, o gyventojai, pasinaudoję Kaimynijų programa, pačius kiemus gali tvarkyti taip, kaip jie...
nuotrauka
2021-07-05 07:27
Birželio pradžioje startavo paskutinis šiais metais paramos etapas, kurio metu gyventojai gali teikti paraiškas ir gauti paramą nuosavai salės elektrinei iš elektrinių parko įsigyti. Teikti paraiškas bus galima iki rugpjūčio 2 d. iš viso numatoma paramos suma siekia 3 mln. eurų.
nuotrauka
2021-07-01 13:48
Išaugus nekilnojamojo turto rinkos aktyvumui, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau kaip 7,5 tūkst. gyventojų prašymų jų statomą būstą prijungti prie elektros bei dujų tinklų. Ši procedūra vidutiniškai užtrunka 40 kalendorinių dienų prisijungiant prie elektros ...
nuotrauka
2021-06-30 16:44
Oro kondicionierius yra nepakeičiamas sprendimas karštomis vasaros dienomis, tačiau jį įsirengiant, būtina laikytis nustatytų taisyklių.
nuotrauka
2021-06-30 09:32
Efektyviau ir tvariau: sostinėje startavo pilotinis AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) projektas, kurio pirmame etape temperatūra centrinio šildymo tinkle bus palaipsniui žeminama nuo 70 iki 65 laipsnių, o antrame – tol, kol temperatūra tolimiausiose tinklo vietose pasieks 55 laipsnius.
nuotrauka
2021-06-29 11:49
Daugiabučių kiemuose palikta sena vonia ar nudėvėta sofa aplinkos ne tik nepuošia, bet ir ją teršia, o neretai pakursto nesutarimus su kaimynais. Vien šiemet tokių stambaus gabarito atliekų Vilniaus kiemuose rasta kone 400 tonų.
nuotrauka
2021-06-28 11:55
Natūralus apšvietimas daugeliui žmonių yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis naujus namus. Jį vertinant pirmiausia visuomet tikriname būste esančių langų dydį ir kryptį. Vis dėlto, tai nėra vienintelis svarbus dalykas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai