2021 rugpjūčio 6 d. penktadienis, 6:15
Reklama  |  facebook

Rūkymas laiptinėje: kova su vėjo malūnais

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-04-30 08:37
30-metė Rima, gyvenanti viename sostinės miegamųjų rajonų, sako niekada per daug nekreipdavusi dėmesio į prirūkytą laiptinę. Tačiau pradėjusi lauktis, moteris vieną vakarą paprašė kaimynų neberūkyti prie lifto esančioje aikštelėje. Atsakymas ją pribloškė – rūkyti namuose kaimynai negalintys, nes patys augina mažametį vaiką, o kelioms minutėms prie lifto stabtelintys to paties aukšto gyventojai didelės žalos dėl dūmų esą neturėtų pajausti.
nuotrauka
Rūkaliai pasirūpina net peleninėmis, nors rūkyti bendrojo naudojimo patalpose draudžiama. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai,
Nors draudimų rūkoriams – apstu, problema išlieka viena aktualiausių. Su rūkoriais kovojama ir valstybės mastu, ir savivaldybių lygmenyje. 2008 m. Lietuvoje uždrausta rūkyti restoranuose, kavinėse ir kitose viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietose. Praėjusiais metais nerūkymo zonų padaugėjo Kauno mieste, o šiemet nuo sausio pirmos dienos sostinėje nebegalima rūkyti viešojo transporto stotelėse, Vinco Kudirkos aikštėje ir Bernardinų sode.

LR Tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p. nurodoma, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.
Bendro naudojimo patalpose rūkyti draudžiama

Apie tai, kad pasyvus rūkymas kenkia sveikatai, skelbia ir Pasaulio sveikatos organizacija. Daugelyje šalių jau įvesti apribojimai, saugantys nerūkančius nuo žalingo tabako dūmų poveikio.

Lietuvoje už rūkymą draudžiamoje vietoje taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų. 

„Draudimas rūkyti laiptinėse ir kitose bendro naudojimo patalpose – reikalingas dalykas, tačiau mano nuomone, tai labiau turėtų būti akcentuojama kaip tarpusavio kultūros reikalas, o ne griežtas draudimas. Kol kas nėra jokio mechanizmo, kaip būtų galima tą draudimą įgyvendinti“, – sako Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Kad reikia kontroliuoti vietas, kur gyventojai gali rūkyti, pritaria ir Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė. Politikė įsitikinusi, kad pirmiausia reikia šviesti visuomenę ir ypatingai jaunimą, kad rūkymas apskritai yra žalingas. Tačiau, pasak R. Baškienės, vien šviečiant, kalbant ir įtikinėjant, rezultatų nepasieksime.

„Bendro naudojimo patalpose kartu su rūkančiais gali būti ir nerūkantys žmonės, kurie bus priversti kvėpuoti dūmais. Juk laiptinėse vaikšto ir mūsų vaikai, ir seneliai. Mano manymu, įstatymas yra teisingas ir bendro naudojimo patalpose kategoriškai turėtų būti draudžiama rūkyti“, – sako Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.

Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius nuo metų pradžios jau surašė 266 baudų protokolus (bendrai visame Vilniuje, kalbant apie Sereikiškių sodą, V.Kudirkos a., rūkymą transporto laukimo paviljonuose ir t.t.).

Neįgyvendinamas draudimas

Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis įsitikinęs, kad dabartinė baudų sistema rūkalių nepažabos, mat kol kas nėra apsvarstyta, kaip realiai įgyvendinti šį reglamentą.

„Pagal dabartinę tvarką, pamatęs rūkantį žmogų bendro naudojimo patalpose turiu kviesti policiją, savivaldybės atstovą, garsiai rėkti, kad išeitų kaimynai ir pamatytų įvykį, fotografuoti rūkantįjį. O jis po minutės tiesiog sugrįš į savo butą. Kur logika?“, – sunkiai įgyvendinamas draudimo rūkyti bendrojo naudojimo patalpose sąlygas vardija J. Antanaitis.

Pasak Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidento, vietoj kategoriško draudimo, reikėtų daugiau dėmesio skirti gyventojų švietimui ir auklėjimui, apie rūkymo žalą organizmui ir apie pasyvaus rūkymo pasekmes aplinkiniams.

„Aš pats esu drausminęs vieną žmogų, rūkantį laiptinėje. Pasakiau, kad nerūkytų, nes mums smirda, o tas žmogus nieko nelaukęs man trenkė per veidą. Laimė, tuo metu į koridorių išėjo kaimynė ir galėjo paliudyti apie pasipriešinimą teisėtiems reikalavimams. Aš pranešiau policijai, nes tuo metu vykdžiau namo pirmininko pareigas, vadinasi, buvau tarnyboje. Buvo teismas, tam žmogui priteisė 100 litų. Kitą kartą aš tokių pastabų niekam neduosiu, o matydamas, kad rūko „pacanai“ – net artyn neisiu“, – nemalonų incidentą prisimena Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Balkone rūkyk, kiek nori?

Apie priverstinį pasyvų rūkymą nuolat skundžiamasi ne tik dėl traukiančių cigaretes bendro naudojimo patalpose. Ne mažiau problemų kelia ir daugiabučių gyventojų rūkymas balkone – šalia gyvenančius kaimynus kankina pro langus vidun sklindantys dūmai ir nemalonus kvapas.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse atsakomybė už rūkymą namuose ar balkone nėra numatyta.

„Balkonas nėra nuosavas, tai yra bendroji dalinė nuosavybė. Tai vieša patalpa, kurioje taip pat negalima rūkyti“, – savo poziciją dėl rūkymo draudimo balkonuose dėsto Juozas Antanaitis.

Bendro naudojimo patalpa balkonas traktuojamas tuomet, kai juo naudojasi keli savininkai. Tai ypatingai aktualu naujos statybos daugiabučių gyventojams, kai jų balkonai ar terasos ribojasi su kaimynų. Priešingu atveju, priemonių pažaboti balkone rūkančius kaimynus – nėra.

Baudos nepadeda

20-50 litų bauda už rūkymą neleistinoje vietoje, pasak ekspertų – juokinga. Seime jau užregistruoti projektai, siūlantys didinti baudas už tokį nusižengimą iki 200 litų. Į draudimo rūkyti zonas taip pat siūloma įtraukti ir automobilių salonus, jeigu juose yra vaikų.

„Apskritai su draudimais reikėtų labai atsargiai elgtis ir apsvarstyti visas tokio draudimo pasekmes. Uždraudus rūkyti kavinėse ir restoranuose visi lankytojai pradėjo eiti į kiemus ir rūkyti ten. Dėl tokio sprendimo dabar kenčia šalia senamiesčio kavinių gyvenantys žmonės, kurie priversti kvėpuoti dūmais, o vakarais ir naktimis dar klausytis šurmulio, triukšmo“, – apsvarstyti visas pasekmes prieš įvedant dar vieną draudimą siūlo Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-08-05 11:35
Karantino metu išaugusi buitinės įrangos bei elektronikos prekių paklausa privertė vartotojus dažniau pagalvoti apie jų namų elektros energijos galios keitimą. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau nei 2,8 tūkst. gyventojų prašymų dėl elektros galios įvado didi...
nuotrauka
2021-08-05 09:54
Būstas neabejotinai yra vienas reikšmingiausių pirkinių, todėl gyventojams kyla įvairių abejonių ir nemažai nerimo. Kaip rodo darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva tyrimų kompanijos „Norstat“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, daugiausiai baimių nekilnojamąjį turtą į...
nuotrauka
2021-08-04 14:03
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) suteikė 67,5 mln. eurų paskolą daugiabučių gyvenamųjų namų energijos vartojimo efektyvumo gerinimo projektams finansuoti. Ji skirta projektams, jau vykdomiems pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ir suteiks galimybę atnaujinti a...
nuotrauka
2021-08-04 10:12
Norintys renovuoti daugiabutį neretai nežino, nuo ko pradėti. Daugiabučio atnaujinimas – ilgas procesas, kuris prasideda gerokai ankščiau prieš darbininkams įžengiant į statybų aikštelę.
nuotrauka
2021-08-02 13:28
Vilniuje pastebima nauja tendencija – į gyvenamuosius rajonus ateina senamiesčiams būdinga tradicija pirmuosius daugiabučių pastatų aukštus skirti komercinei ar kitai ūkinei veiklai. Šį pokytį lemia tiek naujas miesto bendrasis planas, tiek plėtotojų noras kurti darnesnį ir gyventojams patogesnį mie...
nuotrauka
2021-07-29 10:27
Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia NT plėtros bendrovės „Realco“ e...
nuotrauka
2021-07-26 10:09
Papildoma patalpa prie pastato ne tik apsaugo šildomas patalpas nuo vėjo, lietaus ar šalto oro, bet ir leidžia taupyti gyvenamojo būsto šildymo išlaidas, o papildomą patalpą įrengus pastate, sukuriama dar viena erdvė įvairiems daiktams laikyti. Visgi, norintiems pasistatyti pagalbines (ar papildomas...
nuotrauka
2021-07-22 10:05,      papildyta 2021-07-27 09:50, papildyta informacija
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (toliau – Statybos inspekcija) primena, kad prieš imantis tvoros statybos, verta išsiaiškinti, kokie reikalavimai jai keliami.
nuotrauka
2021-07-21 08:25
Už dokumentų klastojimą ir jų panaudojimą 47 metų V. Z. Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai skyrė 3 000 Eur baudą, kurią jis turės sumokėti per 10 mėnesių nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.
nuotrauka
2021-07-16 08:33
Nuo šiol gyventojai galės lengviau pasirinkti ir keisti elektros tiekėją, bus kuriama nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymų (planų) vieninga palyginimo sistema. Tai numatyta liepos 15 d. įsigaliojus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams. Jais siekiama didesnės elektros rinkos dalyvių konkuren...
nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-15 11:16
Blogai veikiantis elektros ar dujų apskaitos prietaisas – skaitiklis – gali nulemti mokesčių už šias paslaugas permokas ar nepriemokas, kurias anksčiau ar vėliau gyventojams teks padengti. Vidutinė tokios nepriemokos suma siekia 85 eurų, tačiau gali virsti ir gerokai didesne – 5 tūkst. eurų suma, ro...
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-08 06:30
Vilnius siūlo gyventojams išlaisvinti savo kiemus nuo automobilių chaoso ir gyventi jaukesnėje aplinkoje. „Gyventojų zona" – tai vieta, kur tvarkomos kiemų prieigos, apmokestinamas svečių automobilių stovėjimas, o gyventojai, pasinaudoję Kaimynijų programa, pačius kiemus gali tvarkyti taip, kaip jie...
nuotrauka
2021-07-05 07:27
Birželio pradžioje startavo paskutinis šiais metais paramos etapas, kurio metu gyventojai gali teikti paraiškas ir gauti paramą nuosavai salės elektrinei iš elektrinių parko įsigyti. Teikti paraiškas bus galima iki rugpjūčio 2 d. iš viso numatoma paramos suma siekia 3 mln. eurų.
nuotrauka
2021-07-01 13:48
Išaugus nekilnojamojo turto rinkos aktyvumui, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kas mėnesį sulaukia daugiau kaip 7,5 tūkst. gyventojų prašymų jų statomą būstą prijungti prie elektros bei dujų tinklų. Ši procedūra vidutiniškai užtrunka 40 kalendorinių dienų prisijungiant prie elektros ...
nuotrauka
2021-06-30 16:44
Oro kondicionierius yra nepakeičiamas sprendimas karštomis vasaros dienomis, tačiau jį įsirengiant, būtina laikytis nustatytų taisyklių.
nuotrauka
2021-06-30 09:32
Efektyviau ir tvariau: sostinėje startavo pilotinis AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) projektas, kurio pirmame etape temperatūra centrinio šildymo tinkle bus palaipsniui žeminama nuo 70 iki 65 laipsnių, o antrame – tol, kol temperatūra tolimiausiose tinklo vietose pasieks 55 laipsnius.
nuotrauka
2021-06-29 11:49
Daugiabučių kiemuose palikta sena vonia ar nudėvėta sofa aplinkos ne tik nepuošia, bet ir ją teršia, o neretai pakursto nesutarimus su kaimynais. Vien šiemet tokių stambaus gabarito atliekų Vilniaus kiemuose rasta kone 400 tonų.
nuotrauka
2021-06-28 11:55
Natūralus apšvietimas daugeliui žmonių yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis naujus namus. Jį vertinant pirmiausia visuomet tikriname būste esančių langų dydį ir kryptį. Vis dėlto, tai nėra vienintelis svarbus dalykas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai