2021 birželio 19 d. šeštadienis, 17:41
Reklama  |  facebook

STT pasiūlymai, ką daryti, kad statybų užbaigimas netaptų stresu savininkams

2020-12-18 11:47
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl kotedžų statybos užbaigimo procedūrų problematikos, kai šeimos, įsigijusios būstus, sužino, kad jie yra pastatyti neteisėtai, gali būti nugriauti ir dėl to turi aiškintis teisme, antikorupciniu požiūriu įvertino teisės aktus, reglamentuojančius Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) veiklą, vykdant ir kontroliuojant statybų užbaigimo procedūras.
nuotrauka
STT iliustr.


Minimos įmonės
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos,

Nustatyta, kaip praneša STT, kad teisinis reguliavimas neužtikrina veiksmingo ir skaidraus statybų užbaigimo įgyvendinimo, todėl gali atsirasti prielaidos korupcijai pasireikšti.

Antikorupciniu požiūriu įvertinę statybos užbaigimo procedūras reglamentuojančius teisės aktus, STT korupcijos prevencijos pareigūnai nustatė korupcijos rizikas lemiančius veiksnius:
  • kai teikiama Statybų užbaigimo deklaracija, nėra įtvirtintos pareigos statybos vietose vizualiai įsitikinti, kad pastatyta tai, kam buvo išduotas leidimas;
  • numatyta nemažai sąlygų ir aplinkybių, kai VTPSI gaunami skundai gali būti paliekami nenagrinėti, bet nedetalizuojama tokių sprendimų priėmimo tvarka;
  • nėra aišku, kaip sudaromi patikrinimų planai, ar vertinamas tikrintinų objektų rizikingumas. Tai neužtikrina veiksmingo statybų proceso bei efektyvios statybų užbaigimo procedūrų kontrolės;
  • vykdant statybas valstybinėje žemėje, procedūrose nedalyvauja valstybinės žemės patikėtinis.

STT jau ne pirmą kartą atkreipia dėmesį, kaip rašoma pranešime, kad statybos leidimo išdavimo ir užbaigimo procedūrose turėtų dalyvauti tos pačios kompetentingos institucijos. Tačiau pagal dabartinį reglamentavimą, statybos užbaigimo procedūroje gali dalyvauti įstaigų atstovai, kurie nedalyvauja pirminiuose procedūrų etapuose. Tokios situacijos antikorupciniu požiūriu vertinamos, kaip rizikingos, esant galimiems neatitikimams statybos užbaigimo metu.

VTPSI pareigūnui suteikta itin plati diskrecija kiekvienu atveju nuspręsti, kurių institucijų atstovus paskirti į statybų užbaigimo komisiją, o kurių – nepaskirti. Dėl to į statybos užbaigimo komisijas gali būti paskirti subjektai, kurių kompetencija nėra tiesiogiai susijusi su statinio, kurio statybą siekiama užbaigti, ypatumais.

Kita situacija, kuri vertinama kaip rizikinga antikorupciniu požiūriu, rašoma STT pranešime, – komisijos nariams nepasirašius statybos užbaigimo akto, automatiškai sukuriamas jų pritarimas tam tikro statinio užbaigimui ir esant nukrypimų nuo patvirtinto statinio projekto ar neatitikimų teisės aktų reikalavimams.

Antikorupcinio vertinimo išvadoje pažymėta, kad į anksčiau STT teiktas pastabas dėl kai kurių statybos užbaigimo procedūrų bei informacinės sistemos „Infostatyba“ veikimo ypatumų, nebuvo atsižvelgta, todėl VTPSI pasiūlyta pakartotinai juos svarstyti.

Aplinkos ministerija ir VTPSI per 2 mėnesius turės informuoti STT, kaip buvo atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į antikorupcinio vertinimo išvados pasiūlymus.

Visą antikorupcinio vertinimo išvadą galima rasti čia. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-18 18:01
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2021-06-18 08:00
Seimas priėmė Atliekų tvarkymo ir Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama lengviau pereiti prie žiedinės ekonomikos užtikrinant, kad atliekos virstų ištekliais ir maksimaliai sumažėtų jų kiekis.
nuotrauka
2021-06-18 07:50
Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo procese yra tobulintinų veiklų: elektrinės uždarymo darbai ne visada atliekami laikantis grafiko, o giluminio atliekyno įrengimui būtina užsitikrinti reikiamus finansinius išteklius, rodo Valstybės kontrolės audito „Ignalinos atominės elektrinės...
nuotrauka
2021-06-17 13:31
Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė konkursą viešųjų sporto aikštynų atnaujinimo darbams ir visai šiose objektuose reikalingai įrangai įsigyti. Iš viso antram gyvenimui planuojama prikelti 10 įvairių sporto erdvių Vilniaus seniūnijose.
nuotrauka
2021-06-17 07:15
Nuo senų laikų didesnių dvarų, rūmų stogai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima apsižvalgius ne tik po naujai statomų, modernių namų kvartalus, bet ir Li...
nuotrauka
2021-06-17 06:51
2021 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvoje veikiantys bankai daugiau skolino gyventojams būstui įsigyti ir verslo įmonėms, tačiau paskolų srautas dar nepasiekė priešpandeminio lygio. Klientų indėliai bankuose toliau augo.
nuotrauka
2021-06-17 06:22
Aplinkos ministerijai atnaujinus apdoroto nuotekų dumblo reikalavimus, suvienodintos galimybės jį panaudoti tręšimui, pažeistoms teritorijoms rekultivuoti arba energijai gauti. Dabar vandentiekininkams nebereikės šitos žaliavos kaupti, kai nėra galimybių jos, pavyzdžiui, panaudoti kaip trąšą.
nuotrauka
2021-06-16 10:44
Žaliuojančios erdvės ir poreikis atkurti ryšį su gamta užima vis didesnę dalį Vilniaus gyvenime – atnaujinami parkai ir viešosios erdvės, kad miesto vidury būtų galima džiaugtis gamtos oaze.
nuotrauka
2021-06-16 08:59
„EfTEN Real Estate Fund III“ sudarė 10 mln. eurų pardavimo sandorį ir įsigijo 2 pramoninius pastatus Panevėžyje.
nuotrauka
2021-06-16 07:44
Panevėžio miesto savivaldybė artimiausiu metu skelbs daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų viešojo pirkimo konkursą. Tarp „Aukštaitijos“ ir ledo arenos įsiterpsiantis vientisas kompleksas, rekonstruojant senąjį pastatą ir statant naują baseino priestatą, formuojamas ...
nuotrauka
2021-06-15 08:20
2021 m. balandžio mėn. šalyje atlikta statybos darbų, kaip praneša Statistikos departamentas, už 284,5 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai yra 3,4 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei kovo mėn. (nepašalinus – 22 proc. daugiau).
nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos