2021 spalio 19 d. antradienis, 13:01
Reklama  |  facebook

Saulės architektūra – paprastas sprendimas dideliam pokyčiui pasiekti

Povilas SABALIAUSKAS      2016-01-30 09:00
„Kokia statybos paradigma dominuoja Lietuvoje? Įprastai mes siekiame pastatyti per kuo trumpesnį laiką ir kuo pigiau. Kokybės klausimas vis dar ir yra tik klausimas. Ne būtinybė. Tačiau šalia viso to tyliai vystoma ir darnios statybos idėja”, – konferencijoje „A klasės pastatai. Kaip sutaupyti energijos ir pinigų, pritaikant energinio efektyvumo laimėjimus ir galimybes“ ketvirtadienį kalbėjo dr. Edita Milutienė. Statybų pasaulio atstovams ji pristatė taip vadinamos saulės architektūros idėją.
nuotrauka
Šiaudiniai namai geba puikiai išlaikyti šilumą. Bendrovės „Ecococon“ nuotr.


Minimos įmonės
Ecococon, UAB
Keturių Žemių neturime

Dr. Milutienė primena, kad A ir A+ pastatų energinės klasės yra tik pradžia. Ateityje, po 2020 m., dėmesys bus sutelktas į atsinaujinančias medžiagas. Pastatai galiausiai privalės iš viso nenaudoti energijos. Ir tai yra ne ambicija, o būtinybė.

„Kur mes esame? Kodėl apskritai kalbame apie A+ klasės pastatus? Pasirodo, kad žmonija šiuo metu naudoja tiek išteklių, kiek nuolatos generuoti galėtų nebent keturios Žemės planetos. Tačiau, deja, mes ją turime tik vieną. Tam, kad visi joje tilptų, mūsų išteklių vartojimą reikėtų sumažinti dešimt kartų“, – kalbėjo ji.

Pasak daktarės, šiuo metu pastatai sunaudoja labai didelę dalį mūsų energijos išteklių. Galų gale, ištekliai naudojami ir gaminant pačias medžiagas, iš kurių vėliau statomi pastatai. Tačiau svarbiausia tai, kad pastatas labai ilgai veikia aplinką. Net ir po jo nugriovimo. Visiškai sunaikinus buvusį pastatą, jį griaunant išsiskyrusios dujos apie šimtą metų cirkuliuoja atmosferoje.

Kokia išeitis? Išeitis yra pereiti prie visiškai švarių, energijos nesiurbiančių pastatų. Statybų sektorius į ES įpareigojimus tai pradėti daryti ir palaipsniui link to eiti žiūri kreivai, lyg į bereikalingą vargą, bet, anot ponios dr. E. Milutienės, tai iš principo klaidingas požiūris.

„Atrodo, kad šiuo metu visi galvoja, jog viskas veikia lazdos principu. Štai Europa nuleido įstatymą, ir visi turim jo laikytis. Norėčiau pasakyti, kad labai ilgą laiką vyko moksliniai tyrimai, diskusikos eko bendruomenėse. Tik tada atsirado įstatymai. Taigi jie iš tikrųjų kyla iš apačios, o ne yra nuleidžiami iš viršaus“, – teigia ji.

Ir išeičių iš esamos padėties, jos įsitikinimu, tikrai yra.

„Taip atsitiko, kad 2003-aisiais dalyvavau pasauliniame Saulės kongrese. Tada nieko nesitikėjau, nieko neplanavau. Tačiau patekau į ekskursiją po namą be šildymo sistemos. Tas saulės architektūros pastatas atrodė kaip visiškas kosmosas. Viena dalyvė iš Didžiosios Britanijos pasiteiravo, kokios medžiagos buvo naudotos kuriant tokį pastatą. Architektas atsakė, kad tai buvo visiškai rinkoje įprastos medžiagos. Tada ir supratau, ką iš tikrųjų galime sukurti iš atsinaujinančių medžiagų“, - dėstė specialistė.

Atsakymas: saulės architektūra?

Kas būtent yra toji saulės architektūra ir atsinaujinančios statybos medžiagos, kurių idėja taip sužavėjo dr. E. Milutienę? Ji teigia, jog tai tikrai nėra kažkas visiškai naujo. Jau ne vieneri metai vyksta diskusijos, seminarai šia tema, o saulės architektūros koncepcija jau yra kaip reikiant iškristalizuota.

„Saulės architektūros pastatas yra tarsi vienas didelis saulės kolektorius. Visą reikiamą energiją jis gauna iš Saulės. Jam sukurti nereikalinga kažkokia ypatinga įranga ar klimato sąlygos. Mes dažnai painiojame saulės spinduliuotę su šiluma. Mes turime tiek pat saulės energijos, kiek ir, pvz., Vokietija, bet Vokietijoje yra šilčiau. Sutaupymai gali būti labai žymūs. Tereikia tinkamos vietos pastatui ir, žinoma, gero architekto, kuris gebėtų tinkamai suprojektuoti pastatą. Pasikartosiu, jokių ypatingų technologijų nereikia“, - dėstė specialistė.

Lietuvoje jau taip atlikti atitinkami eksperimentai. Netoli hidrometereologijos stoties pastatytas pavyzdinis pastatas, kuriame matuota saulės spinduliuotė ir temperatūra, kad pavyktų aiškiai matyti, kokia naudą mums gali duoti saulė. Pažymėtina, kad eksperimentas vyko name niekam negyvenant. Be to, jame buvo palikta nesandarių plyšių.  Todėl pastatas iš esmės atitiko C energinę klasė.

Nustatyta, kad per vieną šildymo sezoną saulės energijos kiekis padengia pusę šilumai reikalingos energijos. Geresnės energinės klasės pastate tas energijos kiekis duotų dar didesnį pokytį. Vien dėl to, kad energiškai efektyvių pastatų poreikiai yra gerokai mažesni. Vis tik reikia būti atsargiam ir nepadauginti langų, nes net vasario mėnesį tokiame name gali būti per karšta.

Dar geresnių rezultatų galima pasiekti derinant saulės energetiką ir natūralias medžiagas.

„Geras pavyzdys yra šiaudiniai namai. Ta techologija naudoja presuotus šiaudus, ir jie padengiami molio tinku. Taip pastate sukuriama šilumą akumuliuojanti masė, kuri yra labai svarbi. Ji išlaiko šilumą name. Beje, visos atsinaujinančios medžiagos atlieka kelias funkcijas. Tai ir konstrukcijos, ir šilumos izoliacijos, ir oro filtravimo, ir drėgmės palaikymo elementas“, – vardino specialistė.

Ji ragina nebijoti naudoti šiaudinių ar kanapinių medžiagų. Jos gal ir atrodo tarsi nerimtos. Bent jau lyginant su betonu. Tačiau iš šiaudų ir tinko mišinio galima statyti netgi daugiabučius. Visos neigiamos nuostatos, kurias galimai turime apie natūralias statybines medžiagos, tėra stereotipiško mąstymo būdo sukeltas dalykas.

„Galėtų kilti klausimas: jeigu jau turime tinkamas technologijas, kodėl jos taip lėtai skinasi kelią į gyvenimą? Tai susiję su vidiniais žmonijos niuansais. Visų pirma, turi atsirasti darni asmenybė, tada darni visuomenė ir tik tada darnūs pastatai. To darnaus bendravimo labiausiai ir norisi palinkėti. Aišku, gyvenimo kelionėje visko pasitaiko, bet jau pats ketinimas yra labai svarbus“, – teigia dr. Milutienė
Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2021-10-06 07:09
Baigėsi Lietuvos architektų sąungos vykdytas VšĮ Centro poliklinikos diagnostikos centro priestato Pylimo g. 3, Vilniuje, tarptautinės vertės atviras architektūrinis projekto konkursas.
nuotrauka
2021-09-28 06:06
VŠĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija būstinės S. Konarskio g. 49, Vilniuje, atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 5 projekto pasiūlymai, kurie bus eksponuojami LRT pagrindinio pastato foje (S. Konarskio g. 49, Vilnius).
nuotrauka
2021-09-27 15:31
Norint, kad Jūsų namai būtų šviesūs, jaukūs, kupini šilumos, labai svarbu sukurti gerą apšvietimą įvairiose namų erdvėse. Šviestuvai turėtų būti tinkamai apgalvoti, ne tik kaip interjero grožio detalė, kuri suteikia elegancijos ir subtilumo, bet ir būtų funkcionali Jūsų namų investicija.
nuotrauka
2021-09-24 10:39
Vykdydami sutartinius įsipareigojimus Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos techninio projekto rengėjai artimiausiu metu kreipsis dėl statybų leidimo išdavimo. Tai paskutinis projektavimo darbų etapas. Tačiau, kaip ir skelbta anksčiau, tolesni veiksmai projekte artimiausiu metu nebus vykd...
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-20 15:04
Susisiekimo ministras Marius Skuodis siūlo sparčiau atnaujinti ir plėtoti Vilniaus oro uosto terminalus, apsisprendžiant ir atsisakant beveik 70 metų senumo ir nemažų išlaikymo sąnaudų reikalaujančio oro uosto atvykimo terminalo senojo pastato. Okupacinę stalinizmo epochą menantį, pagal Rusijos oro ...
nuotrauka
2021-09-17 13:37
Klaipėdos centrinio pašto rūmų komplekse tikslingiausia yra įkurti daugiafunkcę kultūros erdvę – Klaipėdoje gimusio pasaulinio garso mokslininko astronomo F. W. Argelanderio vardo mokslo ir meno centrą su muziejinėmis, renginių, rezidencijų funkcijomis, įprasminant istorinį palikimą ir orientuojanti...
nuotrauka
2021-09-15 13:53
Sklandaus Vilniaus plėtra ir kūrimas prasideda nuo ABC – naujo patogaus įrankio vilnius.lt/vilnius-auga, kur kiekvienas planuojantis, statantis ar besidomintis miesto planavimo procesais ras informaciją, kas, kur ir kaip gali būti statoma ar želdinama, kokių architektūros standartų ir taisyklių laik...
nuotrauka
2021-09-09 10:47
Vilniaus miesto savivaldybė pritarė sostinės Lvovo gatvėje planuojamo statyti verslo centro „Hero“ projektiniams pasiūlymams. Juose projektą plėtojanti nekilnojamojo turto projektų vystymo bendrovė „Realco“ atsižvelgė į pirmo svarstymo metu pateiktas pastabas bei atnaujino verslo centro fasado spren...
nuotrauka
2021-09-09 09:56
Vandens, higienos ir prausimosi ritualai toli gražu ne visiems vaikams prigyja ir patinka vienodai. Dalis – vandenį vertina kaip pramogą, kiti – būtinus „reikalus“ susitvarko skubotai, o dar kitus užsukti į vonios kambarį kartais tenka ir varu varyti. Štai kodėl tokios erdvės turi būti įrengtos saug...
nuotrauka
2021-09-01 15:06
Nekilnojamojo turto projektų valdytoja ir plėtotoja, bendrovė „Baltic Asset Management“, Naujamiestyje, Smolensko g. 5 projekto architektūrinę idėją rinko architektūrinio konkurso būdu. Nugalėtoja tapo architektų studija „2 Bricks“.
nuotrauka
2021-08-20 15:20
Vonios kambaryje žmogus statistiškai praleidžia apie 20 minučių per dieną, tačiau galima daryti prielaidą, kad pastarieji karantininiai metai šį laiką dar prailgino. Štai kodėl vonios kambariams – jų įrengimui ar atnaujinimui – skiriama vis daugiau dėmesio.
nuotrauka
2021-08-19 15:05
Link pabaigos artėja teisminiai ginčai dėl naujų pastatų projektų Neries krantinėje, Žygimantų g. Beveik 2 metus trukusio mediacijos proceso metu rastas sprendimas. Taikos sutartimi šalys susitarė, kaip turi būti koreguojami sklypo Žygimantų g. 12 užstatymo sprendimai.
nuotrauka
2021-08-19 11:48
Kuo šviesesni namai – tuo maloniau. Todėl kuriant jaukius namus, svarbu pasirūpinti ne tik estetišku, tačiau funkcionaliu bei tinkamai suplanuotu apšvietimu.
nuotrauka
2021-08-19 10:44
Po ilgų derybų Vilniaus miesto savivaldybė išdavė leidimą statyti naują LIDL parduotuvę Nemenčinės pl. 15. Sutarus su projekto užsakovu ir architektais, palyginti su pirminiu planu, sumažėjo ir prekybos centro plotas, ir šalinamų medžių skaičius. Sutarta ir dėl gausesnio sklypo apželdinimo.
nuotrauka
2021-08-18 14:22
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ persikėlė į naują beveik 1500 kv. m ploto biurą savo valdomuose Paupio verslo namuose, tiesiai virš vilniečių jau pamėgto „Paupio turgaus“.
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-09 07:20
Paskelbti visi Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir viešojo transporto terminalo projekto konkursui pateikti darbai.
nuotrauka
2021-08-03 10:18
Vilniaus centre duris oficialiai atvėrė naujos kartos „Telia Global Services Lithuania“ biuras. Pandemijos metu kurta būstinė yra technologiškai ir funkciškai pritaikyta hibridiniam darbui bei atspindi pasikeitusius darbo modelius ir darbuotojų poreikius.
nuotrauka
2021-07-27 10:09
Didžiausias iššūkis kuriant mažas erdves – efektyviai išnaudoti turimą nedidelį plotą. Juk maža erdvė taip pat gali būti jauki, maloni ir estetiškai patraukli, jei viskas išdėstyta funkcionaliai ir apgalvota iki smulkiausių detalių.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras