2021 rugsėjo 24 d. penktadienis, 15:47
Reklama  |  facebook

Senjorų kaupimo manija stipresnės už gresiančius pavojus – ir turtui, ir gyvybei

2014-06-24 08:28
Daugiabučių namų gyventojai bendrojo naudojimo patalpas neretai paverčia daiktų saugyklomis. Dalį savo turto sandėliuoja koridoriuose, laiptinėse įrengtose spintose ir spintelėse, dėžėse, rizikuodami gaisro atveju.
nuotrauka
Garbaus amžiaus daugiabučių gyventojai savo turtą sandėliuoja ir bendrojo naudojimo koridoriuose. Vilniaus APGV nuotr.


Vilnietė Eglė, gyvenanti viename iš sostinės Lazdynų rajono daugiaaukščių namų, yra didžiausias savo kaimynų priešas. Konfliktas kilo tuomet, kai Eglė, atsikrausčiusi į ką tik įsigytą butą, iš kaimynų pareikalavo atlaisvinti laiptinę – išnešti seną spintą, kuri buvo pastatyta tiesiog prie Eglės buto durų. Garbaus mažiaus pora spintoje laikė stiklainius, senus rakandus ir seną avalynę.

Su tokiais atvejais neretai susiduria ir Priešgaisrinės priežiūros specialistai, namų administratoriai. Į kaimynų santykius jie nesikiša, bet rakandų, dėžių ir spintų neleidžia laikyti dėl priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimų.

Senjorai kaupia turtą bendro naudojimo koridoriuose

Vilniaus APGV valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresnioji inspektorė Tatjana Molienė, atlikdama numatytus sostinės daugiabučių namų patikrinimus, bendrojo naudojimo koridorius rado užgriozdintus įvairiais daiktais, dėžėmis. Gyventojai, anot pareigūnės, motyvuoja tuo, kad neturi sandėliukų, tad daiktus belieka sandėliuoti koridoriuose.

Paprastai tai yra senos statybos namai ir garbaus amžiaus gyventojai. Jauni žmonės, kaip pastebi priešgaisrinės priežiūros pareigūnai, taip nesielgia.

Pasak T. Molienės, esant įprastoms sąlygoms, praeiti tie daiktai gal ir netrukdo. „Bet grėsmė ta, kad kilus gaisrui, patalpos uždūminamos, matomumas tampa labai mažas, žmonės gali užkliūti už tų baldų, daiktų, pargriūti, patirti ir traumas, ir uždusti, nespėję išeiti“, – sako pareigūnė.

Grėsmė kyla ir ugniagesiams gelbėtojams

Karoliniškėse, Viršuliškėse yra namų, kur į laiptinę patenkama per atvirus balkonus arba į apačią galima nusileisti tik liftu. Gaisro atveju naudotis liftu draudžiama, nes jis gali užstrigti, o žmonės uždusti. Tad ištikus nelaimei, kilus gaisrui, vienintelis išėjimas – per balkoną. Šiuose praėjimuose žmonės neretai ir įsirengia daiktų saugyklas.

„Pasitaiko ir taip, kad įsirengia grotas arba užrakina išėjimo į balkoną duris. Tokiu būdu bando saugotis nuo pašalinių asmenų, kad nepatektų į jų aukštą, – dalijasi T. Molienė. – Tačiau jeigu kas nors liks bute be raktų nuo grotų, durų su spyna, tai negalės išeiti iš aukšto. Žmonės labai rizikuoja. O gal ten liks maži vaikai, kurie net nesugebės atrakinti durų, kita vertus, iš baimės gali ir nebematyti tų raktų. Mūsų taisyklės leidžia tokiose duryse įsirengti stacionarų užraktą, kai būna – atidaromos tik iš vienos pusės. Iš vidaus kabliukas gali būti, bet ne užrakinta, jokiu būdu ne su grotomis.“

Pasak T. Molienės, dėl užgriozdintų patalpų, kilus gaisrui, problemų gali turėti ne tik gyventojai, bet ir ugniagesiai gelbėtojai. Jie eina gesinti į uždūmintas patalpas, nešini žarnomis, kitomis būtinomis priemonėmis. Tokiu būdu spintos gali atimti tas brangias minutes, kurios yra itin svarbios gesinant ugnį.

Keliasdešimt metų saugo plyteles iš sovietmečio

Spinteles žmonės stato ir šalia elektros skydinių, nors taisyklės draudžia sandėliuoti daiktus arčiau negu vienas metras nuo šių patalpų. „Jeigu įvyks techninis gedimas, trumpas elektros jungimas, gali nuo elektros instaliacijos užsidegti ir šalia esantys daiktai. Toks gaisras buvo ir Ledo rūmuose. Šalia elektros skydinės stovėjo minkštasuolis. Uždūminimas buvo nemažas“, – pasakojo T. Molienė.

T. Molienė sako, kad daiktų sandėliavimas bendrojo naudojimo patalpose yra tarsi mada, kuri sklinda iš vieno namo į kitą. „Vienas iš kito mokosi, pagalvojo, kad patogu daiktus susidėti čia pat koridoriuje“, – pastebi pareigūnė.

Didžiausios problemos kyla su garbaus amžiaus žmonėmis. Viena moteriškė aiškino, kad tokioje spintoje ji laiko plyteles, kurios esančios „geros ir gražios, labai reikalingos, dar iš sovietinių laikų“.

Bendrijų pirmininkams nelengva, nes jie turi kovoti su savo kaimynais, todėl ne kiekvienas tam ryžtasi.

Jei neišduoda kaupikų – moka visas namas

UAB „Viršuliškių būstas“ vyr. pastatų administravimo vadybininkė Anželika Jarmoliuk sako, kad užgriozdinimo atvejų pasitaiko gana dažnai. „Primename, jog tokių daiktų negalima laikyti bendrojo naudojimo vietose, t.y., tiek laiptinėse, tiek rūsių praėjimuose, tiek džiovyklose – balkonuose ar priešgaisrinėse laiptinėse, – sako ji. – Dažnai tenka kviesti valymo paslaugas teikiančią įmonę, kuri išneša ir išveža esančius daiktus.“ Prieš atliekant tokius darbus gyventojai yra informuojami skelbimų lentose ar net kiekviename aukšte kabinami skelbimai, tačiau net ir aiškiai pateikta informacija ne visada padeda išvengti papildomų mokesčių.

Pasak administratorių atstovės A. Jarmoliuk, gyventojų argumentai yra paprasti – čia ne mano džiovykla, rūsiu nesinaudoju, daiktus palikome ne mes, o tie, kurie išsikraustė. „Gyventojai žino, kurie kaimynai tuos daiktus sunešė, tačiau nenori gadinti santykių, – sako A. Jarmoliuk. – Gyventojai nesupranta, kad bendrosios erdvės yra bendra visų nuosavybė, todėl nesvarbu, kur bus padėtas daiktas – 1 aukšte ar 9-ame, – už jį yra atsakingi visi daugiabučio gyventojai.“

Jeigu pavyksta nustatyti, kieno tai yra daiktai, namą administruojantis vadybininkas prašo savininką susitvarkyti, kad visiems namo gyventojams nereikėtų mokėti už šiukšlių, netinkamoje vietoje sudėtų daiktų išvežimą. 

Fotogalerijoje Vilniaus APGV ir UAB "Viršuliškių būstas" nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai