2024 kovo 2 d. šeštadienis, 9:46
Reklama  |  facebook

Skaitmeninė statyba: konferencija BIMLINK 2015 arba PROVERŽIO LINK

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-15 13:50
Būtent taip – proveržio link – konferencijos BIMLINK 2015 organizatoriai siūlo iššifruoti jos pavadinimą. Jis reiškia, kad kalbama ne tik apie naujas galimybes, kurias Lietuvos statybų sektoriui žada perėjimas prie statinio informacinio modeliavimo sistemos, bet ir apie tai, kas ir kaip turi atverti duris BIM, kad jis taptų tuo laukiamu proveržiu.
nuotrauka
Šiandien statybų ir susijusio verslo atstovai diskutuoja apie BIM. Andriaus Bialyj, UAB „AGACAD“, nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
LSIS (Lietuvos statybos inžinierių sąjunga),
AGA CAD, UAB
Tad ir konferencijos dalyviai, save vadinantys „tais, kurie eina BIM link“, daug kalbėjo ne tik apie jau sukauptą patirtį ir nuveiktus darbus, bet ir apgailestavo, kad kol kas vilkinama priimti teisės aktus, kurie leistų plėtoti skaitmeninę statybą ir išnaudoti visas BIM teikiamas galimybes.

Einantys BIM link

„Susirinkti visiems į vieną vietą yra pradžia, būti kartu – yra pažanga, o visiems kartu pabandyti ką nors padaryti – yra sėkmė“, – sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, gruodžio 15 dieną „Litexpo“ centre vykstančioje konferencijoje „BIMLINK 2015“.

Primindamas, kaip prieš metus 13 asociacijų, kurios suinteresuotos skaitmeninės statybos plėtra, ir tikinčių, kad inovatyvios technologijos padės pasiekti proveržį statybos sektoriuje, įkūrė VšĮ „Skaitmeninė statyba“, šiandien jis jau vardijo nuveiktus darbus ir kartu su kolegomis svarstė, kaip įveikti biurokratines kliūtis ir visiems atskleisti BIM pridėtinę vertę, kurią jau atrado ir įvertino ne viena šalis Vakarų Europoje ir Skandinavijoje.

D. Gedvilas minėjo, kad nors Aplinkos ministerija sutiko su jų siūloma sektoriaus plėtros vizija, tačiau kol kas galima tik viltis, kad nubrėžtos gairės – programinių siekių įgyvendinimas bus finansuojamas iš ES struktūrinės paramos fondų lėšų, nes sprendimai dėl finansavimo užtruko.

Jis priminė, kad 2015 metų rugsėjo 28 dieną Lietuvoje buvo priimtas pirmasis teisės aktas, kuriame paminėtas BIM – statinių informacinis modeliavimas – tada Vyriausybė priėmė sprendimą, atvėrusį skaitmeninėms technologijoms kelią į statybų sektorių, ir priėmė sprendimą sukurti grupę, kuri plėtos šalyje BIM metodologiją, tačiau „siekiamybė yra pereiti prie verslo modelio, kad BIM neštų naudą tiems, kurie investavo į informacinį modelį“.

Jis taip pat kalbėjo apie Statybos įstatymo pataisas, kurios kol kas guli Seime. Joms „Skaitmeninė statyba“ pateikė pasiūlymus, kad statybos sektoriuje be apribojimų būtų leista naudotis skaitmeniniu parašu, tačiau ši iniciatyva labai sunkiai skinasi kelią – Aplinkos ministerija pateikė pasiūlymą tai leisti tik nuo kitų metų gruodžio 1 dienos.

„Argumentų, kodėl šiandien negalima leisti naudotis nuo naujų metų, nerandu. Vienas argumentas – mes dar nesame pasiruošę“, – apgailestavo D. Gedvilas, pabrėždamas, kad nors naujosios technologijos naudojamos, statybų sektoriuje jas įteisinti vilkinama. Vis dėlto jis sakė tikintis, kad parlamentarai palaikys elektroninio parašo įteisinimą, kuris padės statybų sektoriui žengti svarbų žingsnį plėtojant skaitmeninę statybą.

Anot D. Gedvilo, didieji Lietuvos miestai galėtų pradėti galvoti apie trimačių miestų modelių kūrimą. Tokius modelius jau kuria Helsinkis, Singapūras, žadantis 2016 metų pavasarį pristatyti jį parodoje RESTA, o pas mus informacija dažniausiai taip ir lieka serveriuose, kitose laikmenose, todėl jos prireikus, pasinaudoti sudėtinga. Pasak D. Gedvilo, Vilniaus merui Remigijui Šimašiui veikiausiai buvo naujiena, kad biurų pastatas suprojektuotas kaip 3D modelis. „Jei sudėtume visą turimą informaciją į trimatį Vilniaus modelį, architektai, projektuotojai turėtų didžiulę informacinę bazę, kurią galėtų efektyviai panaudoti ir taupytų laiką bei finansus“, – sakė D. Gedvilas.

LSA vadovas taip pat pasidžiaugė, kad yra nemažai bendrovių, investuojančių į darbuotojus, ir siekiančių stiprinti jų gebėjimus dirbti BIM aplinkoje, kad būtų pasirengę patenkinti užsakovų poreikius, o įmonė turėtų naudos.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“ D. Gedvilas taip pat akcentavo, kad labai svarbu aprašyti procesus, ir dirbama siekiant, kad Lietuvoje atsirastų reglamentai, standartai, kad visi, dirbantys BIM aplinkoje, turėtų kuo vadovautis – kad būtų tam tikra duomenų struktūra, tam tikros taisyklės, keitimosi duomenimis standartai ir kita. Jis taip pat informavo, kad VšĮ „Skaitmeninė statyba“ iniciatyva į lietuvių kalbą verčiami britų RIBA dokumentai, kuriais vadovaujasi ir austrai bei skandinavai. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad jei bus nuspręsta vadovautis šiais dokumentais, gali tekti keisti ne vieną STR-ą ir kitus statybos sektoriaus dokumentus.

Kalbėdamas apie elektroninį parašą, jis pabrėžė, kad jau yra sukurtas elektroninis statybos darbų žurnalas, tačiau reikia, kad prie jo su mobiliu/elektroniniu parašu galėtų prieiti inspektuojančios organizacijos. Tuo metu kūrėjai, pasak D. Gedvilo, guodžiasi, kad ko gero paprasčiau buvo jį sukurti, negu įteisinti. „Ne taip lengva pasiekti, kad pažanga į mūsų gyvenimą ateitų per trumpą laiką. Tai užtrunka“, – konferencijoje kalbėjo LSA vadovas.

Lietuvos statybų sektorius lygiuojasi į Šiaurės Europos šalis

Diskusijoje apie tai, dėl ko BIM plėtra Lietuvoje vyksta palyginti sunkiai, kokias kliūtis tenka įveikti entuziastams bei kokias galimybes BIM metodologijos taikymas gali atverti projektuotojams, statytojams, užsakovams įvairiuose statinio gyvavimo etapuose, dalyvavo D. Gedvilas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos vykdomasis direktorius ir BIM almanacho „Skaitmeninė statyba“ redaktorius Edvinas Butkus, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius ir architektas, Lietuvos architektų sąjungos BIM grupės vadovas Marius Žygaitis.

Vieni diskusijoje labiau akcentavo teisinius, kiti programinius aspektus, treti svarstė, kad yra nemažai nesuinteresuotų sėkminga BIM plėtra ir delsdami priimti reikiamus sprendimus siekia kuo ilgiau išsaugoti „status quo“.

Anot E. Butkaus, „skaitmeninės statybos reikalai yra nepaprastai geri, mes pasiekėme daug, sąjunga su valdžia sudaryta, mūsų lokomotyvas lekia greitai“. Kita vertus, pastebi jis, akivaizdi Lietuvos kryptis į šiaurę, nes „Lietuvos pažangos strategija mato mus kaip šiaurės šalį“, ir statybų sektorius dirba orientuodamasis į šias šalis.

Vis dėlto, pabrėžia M. Statulevičius, proveržiui reikia daug laiko ir pastangų, dėl to BIM projektai kol kas „yra vienetiniai“, nes susidūrę su vienokiomis ar kitokiomis problemomis pabandžiusieji nutarė palaukti, kadangi „plėtoti verslą reikia dabar“.

Tuo metu A. Vaičiulis diskusijoje pasidalino nuogąstavimais, kad didžiausios kliūtys kyla dėl to, kad yra tam tikra grupė, kurią iš esmės tenkina esama situacija, todėl „grėsmės kyla iš tų, kurie propaguoja status quo – esamą situaciją ir jos nenori keisti“. Jis pridūrė, kad iniciatyvos, kurios turėtų prisidėti prie proveržio, žlugdomos. Kaip vieną iš tokių pavyzdžių jis paminėjo ir Aplinkos ministerijos sprendimą atidėti reikalavimo statyti A energinės klasės daugiabučius įgyvendinimą.

Architektų bendruomenei atstovaujantis J. Vaškevičius kalbėjo, kad skaitmeninės statybos procesų plėtra visų pirma aktuali projektuotojams, nes skaitmenizavimas pirmiausia veikia jų bendruomenę. J. Vaškevičius daro prielaidą, kad projektuotojai šiek tiek baiminasi naujųjų technologijų. Nors visi siekia vieno tikslo – projekto kokybės, todėl BIM yra pažangu ir neišvengiama, tačiau trūksta konkretumo. „Turi būti aprašas, kas yra BIM, nes neapibrėžtų dalykų negali būti, ypač teisiniuose dokumentuose“, – diskusijoje sakė A. Vaškevičius.

LSA vadovas D. Gedvilas akcentavo, kad viena iš problemų, kurios kol kas kiltų nusprendusiems įgyvendinti projektą BIM aplinkoje – trūksta informacijos ir reglamentavimo. Jis pasakojo, kad pavyzdžiui, Suomijoje privati iniciatyva aplenkė valdžios institucijas ir atsirado buildingSMART ir jei kas nors nusprendžia įgyvendinti projektą BIM aplinkoje, laikosi buildingSMART apibrėžtų standartų. „Jeigu mūsų valdžios institucijos dar ilgai buksuos, „Skaitmeninės statybos“ tinklalapyje atsiras standartai, atsiras reglamentavimas (….) Šiandien tai palikta projektuotųjų iniciatyvai“, – sakė D. Gedvilas.

BIM instrumentus prenumeruosime

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad investuoti į BIM plėtrą šiuo metu lengviau didžiosioms Lietuvos kompanijoms, nes įsigyti ir naudoti naujausią brangią legalią programinę įrangą daugeliui įmonių, kai projektavimo ir statybos konkursuose laimi mažiausią paslaugų kainą pasiūliusios bendrovės, yra gana brangu. Tačiau spręsti modernios programinės įrangos problemas galima įvairiai. E. Butkus, pabrėžęs, kad ne tik pačios didžiausios įmonės investuoja į naujausias technologijas, tačiau nedidelėms įmonėms galbūt trūksta kompetencijos, svarstė galimybę įsteigi konsultantų grupes. Tačiau jis skatino galvoti ir apie kitą alternatyvą – kintant aplinkai „reikiami BIM įrankiai jau patalpinti „debesyje“ ir gali būti prenumeruojami, užuot įsigijus programos licencijas". Tai vartotojui padeda lengviau įsigyti legalias darbo priemones be didelių pradinių investicijų.

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad didžiąją BIM naudą visi pajus tada, kai bus eksploatuojami BIM aplinkoje sukurti statiniai. Kadangi tam reikalingos žinios apie pastatus, „BIM laukas turi apimti ne tik naujus, bet ir seniau statytus objektus“.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“, kurioje dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos, VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos, Lietuvos architektų sąjungos, įvairių projektavimo, statybos įmonių atstovai, aptariamos BIM plėtros galimybės ir būtiniausi darbai, kuriuos reikia atlikti siekiant įveikti trukdžius, pateikiami praktiniai pavyzdžiai bei dalijamasi patirtimi, kaip tinkamai pasiruošti BIM modelio kūrimui, kaip pritaikyti jam 3D modelius, kaip identifikuoti informacijos gavėjus visame statinio gyvavimo cikle ir pan.

Gruodžio 15 dieną LITEXPO, kurioje vyksta konferencija, surengtos ir BIM dirbtuvės. Jose BIM naujokai – CAD platformos programų naudotojai – gali išbandyti BIM programinės įrangos „Autodesk Revit“ galimybes, o „Revit“ naudotojus jiems rūpimais klausimais nemokamai konsultuoja ekspertai.

Projektavimo, nekilnojamojo turto ir statybų sektoriaus atstovų konferencijos „BIMLINK 2015“, kurią organizavo UAB „AGA CAD“ ir partneriai, konferencijos tikslas – pristatyti statybos progreso vystymu suinteresuotus NT plėtotojus, užsakovus, architektus ir kitus projektuotojus bei statybų sektoriaus atstovus, suteikti jiems erdvę pasidalinti BIM taikymo Lietuvoje patirtimi ir žiniomis, taip pat užmegzti naujus verslo ryšius. 

Statybunaujienos.lt specialiai iš konferencijos

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-03-01 15:25
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
nuotrauka
2024-03-01 09:59
Rinkdamiesi būstą Lietuvos gyventojai ypatingą dėmesį skiria ne tik lokacijai ar erdvių išplanavimui, bet ir darniai bei saugiai kvartalo kaimynystei. KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atliktos didmiesčių gyventojų apklausos duomenys rodo, kad pastarasis aspektas yra svarbus trims ket...
nuotrauka
2024-03-01 09:27
Praėjusių metų spalis Europos gamintojams žymi reikšmingą pokytį – prasidėjo pereinamasis Pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM, angl. CBAM – Carbon border adjustment mechanism) laikotarpis, kurio metu importuotojai privalo teikti ataskaitas apie tam tikrų į Europos Sąjungą įvežamų ...
nuotrauka
2024-02-29 09:29
„Workland", pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių operatorius Baltijos šalyse ir Suomijoje, plečia savo tinklą regione ir Vilniuje atidarys dar vieną centrą – „Workland Flow". Artimiausiuose įmonės planuose – ir po naują centrą Rygoje bei Taline, kurie padidins „Workland" portfelį daug...
nuotrauka
2024-02-28 12:31
Didžiausia Lietuvoje pramonės atliekų tvarkymo bendrovė „Žalvaris“, priklausanti žiedinės ekonomikos įmonių grupei „GreenGroup“, paskelbė pasirašiusi medžio granulių gamintojos UAB „Granulita“ įsigijimo sutartį. Sulaukus Konkurencijos tarybos leidimo, sandorį ketinama užbaigti šių metų antrojo ketvi...
nuotrauka
2024-02-28 07:59
Malkų įlankoje esančios Vakarų laivų gamyklos (VLG) įmonių grupės krantinės yra visiškai pritaikytos, kad galėtų remontuoti didžiuosius laivus. Tai tapo įmanoma įmonei „Borta“ rekonstravus dvi krantines (taip vadinamą pirsą) ir sutvirtinus 135A krantinę. Tokiu būdu atsirado galimybė tinkamai išnaudo...
nuotrauka
2024-02-27 08:50
SBA grupės nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „SBA Urban“ savo prekybos ir verslo miestus „Urban HUB“ plėtos su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB). Su naujuoju strateginiu investuotoju pasirašyta akcininkų sutartis dėl 30 mln. eurų vertės nuosavo kapitalo investicijos į jau vysto...
nuotrauka
2024-02-23 08:44
Panevėžys atsinaujina ir jau šį pavasarį duris atvers dar vienas ambicingas ir perspektyvus miesto traukos objektas – Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Šio projekto rangos darbai jau užbaigti, šiuo metu vyksta vidaus įrangos, baldų, ekspozicijos detalių montavimo, įrengimo ir kt. darbai.
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-22 11:24
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ planuoja statyti gyvenamuosius namus Lenkijoje. Įmonė pasirašė preliminarias sutartis žemės sklypui Varšuvoje įsigyti, investicijos į projektą sieks 24 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-21 08:37
Pirmaujanti Latvijos medinių langų gamintoja „Arbo Windows" įsigijo vieną didžiausių Lietuvos medinių langų gamybos įmonių UAB „Arlanga Wood", kuri priklausė įmonių grupės „Arlanga Group" įkūrėjui Arūnui Mažoniui. Sandorį finansavo bankas „BluOr Bank" su Latvijos „Plėtros finansų įstaigos Altum" užt...
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-20 10:40
Didžiausia prekybinių sandėlių (angl. stock office) plėtotoja Vilniuje „Darnu Group“ Gariūnų gatvėje pradeda antrojo „Vilniaus verslo parko“ etapo statybas. Šiuo metu baigiamą statyti 4700 kv. m. ploto I etapą papildys dar 3500 kv. m. patalpų, kuriose bus įrengta 12 savarankiškas inžinerines sistema...
nuotrauka
2024-02-20 07:51
Kaip statyti pastatus greitai, naudoti kuo mažiau darbo jėgos, bet užtikrinti kuo aukštesnę kokybę? Atsakas – didinti statybos darbų mechanizacijos lygį, o sienas statant naudoti stambiagabarites sienines plokštes, kurios tinka ne tik pramoninei, bet ir gyvenamųjų pastatų statybai. Šiems rinkos iššū...
nuotrauka
2024-02-19 12:02
Suomijoje, Joensuu Abloy gamykloje, sukurta „Abloy Cumulus“ – naujos kartos platforma įeigos sistemai be raktų. CUMULUS sujungia aukštos kokybės užraktus ir saugų įeigos teisių valdymą.
nuotrauka
2024-02-15 17:38
Sostinės biurų rinka pasipildė nauju verslo centru. Administracinės paskirties pastato, iškilusio Vilniaus centre, Sporto gatvėje, rangos darbus atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Naująjį verslo centrą rangovas pastatė už daugiau nei 12 mln. eurų nekilnojamojo turto plė...
nuotrauka
2024-02-12 16:09
Vykdydama verslo centro „Europa“ atnaujinimo ir modernizavimo planą, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ baigė daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės renovacijos darbus. Jie truko vienerius metus, įmonės investicijos siekė 5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-12 10:33
Lietuvos apeliacinis teismas iš dalies tenkino akcinės draudimo bendrovės „Gjensidige“ apeliacinį skundą ir konstatavo, kad UAB „Agromena lt“ ir BĮ Kultūros infrastruktūros centras, dėl kurių darbuotojų kaltės Tytuvėnų Bernardinų vienuolyne ir bažnyčioje 2012 m. kilo gaisras, šiuos pastatus apdraudu...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...
nuotrauka
2024-02-08 08:04
Rinkoje vertinami sprendimai, kurie sudaro sąlygas statyti greitai, optimaliomis sąnaudomis bei gauti kokybišką rezultatą. Todėl itin populiarūs lego principu surenkami namai. Vieną tokių galimybių siūlo „ShellBau“ – karkasiniai namai iš patobulintų struktūrinių izoliacinių skydų (SIP).

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas