2024 gegužės 9 d. ketvirtadienis, 2:57
Reklama  |  facebook

Skaitmeninė statyba: konferencija BIMLINK 2015 arba PROVERŽIO LINK

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-15 13:50
Būtent taip – proveržio link – konferencijos BIMLINK 2015 organizatoriai siūlo iššifruoti jos pavadinimą. Jis reiškia, kad kalbama ne tik apie naujas galimybes, kurias Lietuvos statybų sektoriui žada perėjimas prie statinio informacinio modeliavimo sistemos, bet ir apie tai, kas ir kaip turi atverti duris BIM, kad jis taptų tuo laukiamu proveržiu.
nuotrauka
Šiandien statybų ir susijusio verslo atstovai diskutuoja apie BIM. Andriaus Bialyj, UAB „AGACAD“, nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
LSIS (Lietuvos statybos inžinierių sąjunga),
AGA CAD, UAB
Tad ir konferencijos dalyviai, save vadinantys „tais, kurie eina BIM link“, daug kalbėjo ne tik apie jau sukauptą patirtį ir nuveiktus darbus, bet ir apgailestavo, kad kol kas vilkinama priimti teisės aktus, kurie leistų plėtoti skaitmeninę statybą ir išnaudoti visas BIM teikiamas galimybes.

Einantys BIM link

„Susirinkti visiems į vieną vietą yra pradžia, būti kartu – yra pažanga, o visiems kartu pabandyti ką nors padaryti – yra sėkmė“, – sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, gruodžio 15 dieną „Litexpo“ centre vykstančioje konferencijoje „BIMLINK 2015“.

Primindamas, kaip prieš metus 13 asociacijų, kurios suinteresuotos skaitmeninės statybos plėtra, ir tikinčių, kad inovatyvios technologijos padės pasiekti proveržį statybos sektoriuje, įkūrė VšĮ „Skaitmeninė statyba“, šiandien jis jau vardijo nuveiktus darbus ir kartu su kolegomis svarstė, kaip įveikti biurokratines kliūtis ir visiems atskleisti BIM pridėtinę vertę, kurią jau atrado ir įvertino ne viena šalis Vakarų Europoje ir Skandinavijoje.

D. Gedvilas minėjo, kad nors Aplinkos ministerija sutiko su jų siūloma sektoriaus plėtros vizija, tačiau kol kas galima tik viltis, kad nubrėžtos gairės – programinių siekių įgyvendinimas bus finansuojamas iš ES struktūrinės paramos fondų lėšų, nes sprendimai dėl finansavimo užtruko.

Jis priminė, kad 2015 metų rugsėjo 28 dieną Lietuvoje buvo priimtas pirmasis teisės aktas, kuriame paminėtas BIM – statinių informacinis modeliavimas – tada Vyriausybė priėmė sprendimą, atvėrusį skaitmeninėms technologijoms kelią į statybų sektorių, ir priėmė sprendimą sukurti grupę, kuri plėtos šalyje BIM metodologiją, tačiau „siekiamybė yra pereiti prie verslo modelio, kad BIM neštų naudą tiems, kurie investavo į informacinį modelį“.

Jis taip pat kalbėjo apie Statybos įstatymo pataisas, kurios kol kas guli Seime. Joms „Skaitmeninė statyba“ pateikė pasiūlymus, kad statybos sektoriuje be apribojimų būtų leista naudotis skaitmeniniu parašu, tačiau ši iniciatyva labai sunkiai skinasi kelią – Aplinkos ministerija pateikė pasiūlymą tai leisti tik nuo kitų metų gruodžio 1 dienos.

„Argumentų, kodėl šiandien negalima leisti naudotis nuo naujų metų, nerandu. Vienas argumentas – mes dar nesame pasiruošę“, – apgailestavo D. Gedvilas, pabrėždamas, kad nors naujosios technologijos naudojamos, statybų sektoriuje jas įteisinti vilkinama. Vis dėlto jis sakė tikintis, kad parlamentarai palaikys elektroninio parašo įteisinimą, kuris padės statybų sektoriui žengti svarbų žingsnį plėtojant skaitmeninę statybą.

Anot D. Gedvilo, didieji Lietuvos miestai galėtų pradėti galvoti apie trimačių miestų modelių kūrimą. Tokius modelius jau kuria Helsinkis, Singapūras, žadantis 2016 metų pavasarį pristatyti jį parodoje RESTA, o pas mus informacija dažniausiai taip ir lieka serveriuose, kitose laikmenose, todėl jos prireikus, pasinaudoti sudėtinga. Pasak D. Gedvilo, Vilniaus merui Remigijui Šimašiui veikiausiai buvo naujiena, kad biurų pastatas suprojektuotas kaip 3D modelis. „Jei sudėtume visą turimą informaciją į trimatį Vilniaus modelį, architektai, projektuotojai turėtų didžiulę informacinę bazę, kurią galėtų efektyviai panaudoti ir taupytų laiką bei finansus“, – sakė D. Gedvilas.

LSA vadovas taip pat pasidžiaugė, kad yra nemažai bendrovių, investuojančių į darbuotojus, ir siekiančių stiprinti jų gebėjimus dirbti BIM aplinkoje, kad būtų pasirengę patenkinti užsakovų poreikius, o įmonė turėtų naudos.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“ D. Gedvilas taip pat akcentavo, kad labai svarbu aprašyti procesus, ir dirbama siekiant, kad Lietuvoje atsirastų reglamentai, standartai, kad visi, dirbantys BIM aplinkoje, turėtų kuo vadovautis – kad būtų tam tikra duomenų struktūra, tam tikros taisyklės, keitimosi duomenimis standartai ir kita. Jis taip pat informavo, kad VšĮ „Skaitmeninė statyba“ iniciatyva į lietuvių kalbą verčiami britų RIBA dokumentai, kuriais vadovaujasi ir austrai bei skandinavai. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad jei bus nuspręsta vadovautis šiais dokumentais, gali tekti keisti ne vieną STR-ą ir kitus statybos sektoriaus dokumentus.

Kalbėdamas apie elektroninį parašą, jis pabrėžė, kad jau yra sukurtas elektroninis statybos darbų žurnalas, tačiau reikia, kad prie jo su mobiliu/elektroniniu parašu galėtų prieiti inspektuojančios organizacijos. Tuo metu kūrėjai, pasak D. Gedvilo, guodžiasi, kad ko gero paprasčiau buvo jį sukurti, negu įteisinti. „Ne taip lengva pasiekti, kad pažanga į mūsų gyvenimą ateitų per trumpą laiką. Tai užtrunka“, – konferencijoje kalbėjo LSA vadovas.

Lietuvos statybų sektorius lygiuojasi į Šiaurės Europos šalis

Diskusijoje apie tai, dėl ko BIM plėtra Lietuvoje vyksta palyginti sunkiai, kokias kliūtis tenka įveikti entuziastams bei kokias galimybes BIM metodologijos taikymas gali atverti projektuotojams, statytojams, užsakovams įvairiuose statinio gyvavimo etapuose, dalyvavo D. Gedvilas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos vykdomasis direktorius ir BIM almanacho „Skaitmeninė statyba“ redaktorius Edvinas Butkus, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius ir architektas, Lietuvos architektų sąjungos BIM grupės vadovas Marius Žygaitis.

Vieni diskusijoje labiau akcentavo teisinius, kiti programinius aspektus, treti svarstė, kad yra nemažai nesuinteresuotų sėkminga BIM plėtra ir delsdami priimti reikiamus sprendimus siekia kuo ilgiau išsaugoti „status quo“.

Anot E. Butkaus, „skaitmeninės statybos reikalai yra nepaprastai geri, mes pasiekėme daug, sąjunga su valdžia sudaryta, mūsų lokomotyvas lekia greitai“. Kita vertus, pastebi jis, akivaizdi Lietuvos kryptis į šiaurę, nes „Lietuvos pažangos strategija mato mus kaip šiaurės šalį“, ir statybų sektorius dirba orientuodamasis į šias šalis.

Vis dėlto, pabrėžia M. Statulevičius, proveržiui reikia daug laiko ir pastangų, dėl to BIM projektai kol kas „yra vienetiniai“, nes susidūrę su vienokiomis ar kitokiomis problemomis pabandžiusieji nutarė palaukti, kadangi „plėtoti verslą reikia dabar“.

Tuo metu A. Vaičiulis diskusijoje pasidalino nuogąstavimais, kad didžiausios kliūtys kyla dėl to, kad yra tam tikra grupė, kurią iš esmės tenkina esama situacija, todėl „grėsmės kyla iš tų, kurie propaguoja status quo – esamą situaciją ir jos nenori keisti“. Jis pridūrė, kad iniciatyvos, kurios turėtų prisidėti prie proveržio, žlugdomos. Kaip vieną iš tokių pavyzdžių jis paminėjo ir Aplinkos ministerijos sprendimą atidėti reikalavimo statyti A energinės klasės daugiabučius įgyvendinimą.

Architektų bendruomenei atstovaujantis J. Vaškevičius kalbėjo, kad skaitmeninės statybos procesų plėtra visų pirma aktuali projektuotojams, nes skaitmenizavimas pirmiausia veikia jų bendruomenę. J. Vaškevičius daro prielaidą, kad projektuotojai šiek tiek baiminasi naujųjų technologijų. Nors visi siekia vieno tikslo – projekto kokybės, todėl BIM yra pažangu ir neišvengiama, tačiau trūksta konkretumo. „Turi būti aprašas, kas yra BIM, nes neapibrėžtų dalykų negali būti, ypač teisiniuose dokumentuose“, – diskusijoje sakė A. Vaškevičius.

LSA vadovas D. Gedvilas akcentavo, kad viena iš problemų, kurios kol kas kiltų nusprendusiems įgyvendinti projektą BIM aplinkoje – trūksta informacijos ir reglamentavimo. Jis pasakojo, kad pavyzdžiui, Suomijoje privati iniciatyva aplenkė valdžios institucijas ir atsirado buildingSMART ir jei kas nors nusprendžia įgyvendinti projektą BIM aplinkoje, laikosi buildingSMART apibrėžtų standartų. „Jeigu mūsų valdžios institucijos dar ilgai buksuos, „Skaitmeninės statybos“ tinklalapyje atsiras standartai, atsiras reglamentavimas (….) Šiandien tai palikta projektuotųjų iniciatyvai“, – sakė D. Gedvilas.

BIM instrumentus prenumeruosime

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad investuoti į BIM plėtrą šiuo metu lengviau didžiosioms Lietuvos kompanijoms, nes įsigyti ir naudoti naujausią brangią legalią programinę įrangą daugeliui įmonių, kai projektavimo ir statybos konkursuose laimi mažiausią paslaugų kainą pasiūliusios bendrovės, yra gana brangu. Tačiau spręsti modernios programinės įrangos problemas galima įvairiai. E. Butkus, pabrėžęs, kad ne tik pačios didžiausios įmonės investuoja į naujausias technologijas, tačiau nedidelėms įmonėms galbūt trūksta kompetencijos, svarstė galimybę įsteigi konsultantų grupes. Tačiau jis skatino galvoti ir apie kitą alternatyvą – kintant aplinkai „reikiami BIM įrankiai jau patalpinti „debesyje“ ir gali būti prenumeruojami, užuot įsigijus programos licencijas". Tai vartotojui padeda lengviau įsigyti legalias darbo priemones be didelių pradinių investicijų.

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad didžiąją BIM naudą visi pajus tada, kai bus eksploatuojami BIM aplinkoje sukurti statiniai. Kadangi tam reikalingos žinios apie pastatus, „BIM laukas turi apimti ne tik naujus, bet ir seniau statytus objektus“.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“, kurioje dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos, VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos, Lietuvos architektų sąjungos, įvairių projektavimo, statybos įmonių atstovai, aptariamos BIM plėtros galimybės ir būtiniausi darbai, kuriuos reikia atlikti siekiant įveikti trukdžius, pateikiami praktiniai pavyzdžiai bei dalijamasi patirtimi, kaip tinkamai pasiruošti BIM modelio kūrimui, kaip pritaikyti jam 3D modelius, kaip identifikuoti informacijos gavėjus visame statinio gyvavimo cikle ir pan.

Gruodžio 15 dieną LITEXPO, kurioje vyksta konferencija, surengtos ir BIM dirbtuvės. Jose BIM naujokai – CAD platformos programų naudotojai – gali išbandyti BIM programinės įrangos „Autodesk Revit“ galimybes, o „Revit“ naudotojus jiems rūpimais klausimais nemokamai konsultuoja ekspertai.

Projektavimo, nekilnojamojo turto ir statybų sektoriaus atstovų konferencijos „BIMLINK 2015“, kurią organizavo UAB „AGA CAD“ ir partneriai, konferencijos tikslas – pristatyti statybos progreso vystymu suinteresuotus NT plėtotojus, užsakovus, architektus ir kitus projektuotojus bei statybų sektoriaus atstovus, suteikti jiems erdvę pasidalinti BIM taikymo Lietuvoje patirtimi ir žiniomis, taip pat užmegzti naujus verslo ryšius. 

Statybunaujienos.lt specialiai iš konferencijos

Statybunaujienos.lt



Skaitmeninė statyba

nuotrauka
2024-05-04 07:54
Parodos „RESTA 2024“ metu įvyko tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“. Tryliktus metus iš eilės rengiama konferencija, laikoma didžiausiu skaitmeninės statybos ir BIM (Building Information Modeling) metodologijos tematikos forumu šalyje, subūrė kelis šimtus NT vystytojų, valdy...
nuotrauka
2024-05-01 07:58
Statybos sektorius sparčiai skaitmenizuojamas, tačiau šis procesas kelia nemažų įtampų verslui dėl technologijų kompleksiškumo, investicijų, pagaliau – kompetencijų trūkumo. Todėl, kaip sako UAB „Statybos ritmas“ direktorius, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) Marijampolės filialo tarybos...
nuotrauka
2024-04-29 16:39
Balandžio 26 d. didžiausiame skaitmeninės statybos forume Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius" – paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusiais metais Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai.
nuotrauka
2024-04-29 07:56
Statytojai (užsakovai), statantys tiek valstybės biudžeto (viešieji finansai), tiek privačiomis lėšomis, turi naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Jie privalo užtikrinti, kad, pildant šį žurnalą, būtų naudojamos elektroninės priemonės, kurios leidžia identifikuoti kiekvieną pildantį ir pasira...
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-01-05 09:46
Šveicarijos tarptautinio vadybos instituto IMD pristatomame pasaulio skaitmeninio konkurencingumo indekse Lietuva užėmė 28 vietą iš 64 valstybių – tai viena iš aukščiausių pozicijų per penkerius metus. Šioje srityje mūsų šalies stiprybė yra žinios, reikalingos naujų technologijų atradimui, supratimu...
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-18 11:45
Skaitmenizacija ir verslo procesų integracija visada buvo svarbiausiais Pramonės 4.0 aspektais, tačiau COVID-19 pandemijos kontekste verslų skaitmeninimas įgavo tik dar didesnį pagreitį ir reikšmę. Skaitmenizacijos nauda akivaizdi, ji dažnai tampa ir didelių verslui kylančių iššūkių priežastimi. Kas...
nuotrauka
2023-05-02 11:53
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius vystant šalies infrastruktūrą, diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje – t...
nuotrauka
2023-04-26 05:21
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystymui bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoj...
nuotrauka
2023-04-24 11:04
Pandemija negrįžtamai pakeitė darbo rinką – saugant darbuotojų sveikatą pradėtas taikyti hibridinis darbo modelis, ilgainiui tapęs bemaž įprastu darbuotojų pageidavimu atrankose. Šis pokytis sprendimų ieškoti privertė ne tik personalo specialistus, tačiau ir NT vystytojus bei valdytojus, sukančius g...
nuotrauka
2023-03-28 11:24
Sparčiai besikeičiantis statybų sektorius, veikiamas daiktų interneto, pastatų informacinio modeliavimo ir skaitmeninių dvynių bei kitų naujovių, verčia nuolat tobulėti ir verslo įmones, ir akademinę bendruomenę. Efektyviai pritaikius šias naujas technologijas galima padidinti statybos sektoriaus ef...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-08 14:44
Lietuvos veiksmus įgyvendinant nuo karo ir kitų nelaimių nukentėjusių valstybių atstatymo paramos iniciatyvas nuo šiol koordinuos VšĮ Statybos sektoriaus vystymo agentūra, iš Aplinkos ministerijos taip pat perimanti pažangos ir plėtros skatinimo statybose politiką.
nuotrauka
2022-10-25 15:32
Projektuojant ir eksploatuojant pastatus sukuriama bei surenkama daug įvairios informacijos, kuri neretai yra menkai panaudojama. Tačiau šiuolaikinės technologijos leidžia integruoti šiuos duomenis – pastato geometriją, energijos vartojimo, mikroklimato ir kitus realaus laiko duomenis – bei šią info...
nuotrauka
2022-10-20 10:21
Milžiniški objektai, kurie radarams atrodo maži, nematomi „apsiaustai“ galintys paslėpti bet ką, 3D spausdinta optika ir radijo imtuvai. Gali būti, kad šie dalykai atrodo tarsi iš mokslinės fantastikos knygos apie ateitį, tačiau mokslininkai teigia, kad ši ateitis jau visai šalia.
nuotrauka
2022-09-29 13:26
Turbūt retas žmogus galėtų įsivaizduoti gyvenimą be navigacijos telefone, ar be galimybės žaibiškai surasti, kur skaniausi sušiai mieste. Vis labiau pasaulį užkariaujančios skaitmenizavimo inovacijos kuriamos ir Kaune. KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro (IMIC) komandos skaitmenizuotas KT...
nuotrauka
2022-06-09 11:29
Nenaudojamos ir apleistos dvarų sodybos, unikalūs medinės architektūros pavyzdžiai ar Ukrainoje nuo karo nukentėję istoriniai statiniai greitu metu gali tapti prarastu paveldu. Jį išsaugoti skaitmeniniu pagrindu ir sukaupti duomenis vėlesniam tokių objektų atstatymui ar rekonstravimui gali padėti ši...

Statybunaujienos.lt » Skaitmeninė statyba