2022 spalio 1 d. šeštadienis, 12:11
Reklama  |  facebook

Skaitmeninė statyba: konferencija BIMLINK 2015 arba PROVERŽIO LINK

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-15 13:50
Būtent taip – proveržio link – konferencijos BIMLINK 2015 organizatoriai siūlo iššifruoti jos pavadinimą. Jis reiškia, kad kalbama ne tik apie naujas galimybes, kurias Lietuvos statybų sektoriui žada perėjimas prie statinio informacinio modeliavimo sistemos, bet ir apie tai, kas ir kaip turi atverti duris BIM, kad jis taptų tuo laukiamu proveržiu.
nuotrauka
Šiandien statybų ir susijusio verslo atstovai diskutuoja apie BIM. Andriaus Bialyj, UAB „AGACAD“, nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
LSIS (Lietuvos statybos inžinierių sąjunga),
AGA CAD, UAB
Tad ir konferencijos dalyviai, save vadinantys „tais, kurie eina BIM link“, daug kalbėjo ne tik apie jau sukauptą patirtį ir nuveiktus darbus, bet ir apgailestavo, kad kol kas vilkinama priimti teisės aktus, kurie leistų plėtoti skaitmeninę statybą ir išnaudoti visas BIM teikiamas galimybes.

Einantys BIM link

„Susirinkti visiems į vieną vietą yra pradžia, būti kartu – yra pažanga, o visiems kartu pabandyti ką nors padaryti – yra sėkmė“, – sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, gruodžio 15 dieną „Litexpo“ centre vykstančioje konferencijoje „BIMLINK 2015“.

Primindamas, kaip prieš metus 13 asociacijų, kurios suinteresuotos skaitmeninės statybos plėtra, ir tikinčių, kad inovatyvios technologijos padės pasiekti proveržį statybos sektoriuje, įkūrė VšĮ „Skaitmeninė statyba“, šiandien jis jau vardijo nuveiktus darbus ir kartu su kolegomis svarstė, kaip įveikti biurokratines kliūtis ir visiems atskleisti BIM pridėtinę vertę, kurią jau atrado ir įvertino ne viena šalis Vakarų Europoje ir Skandinavijoje.

D. Gedvilas minėjo, kad nors Aplinkos ministerija sutiko su jų siūloma sektoriaus plėtros vizija, tačiau kol kas galima tik viltis, kad nubrėžtos gairės – programinių siekių įgyvendinimas bus finansuojamas iš ES struktūrinės paramos fondų lėšų, nes sprendimai dėl finansavimo užtruko.

Jis priminė, kad 2015 metų rugsėjo 28 dieną Lietuvoje buvo priimtas pirmasis teisės aktas, kuriame paminėtas BIM – statinių informacinis modeliavimas – tada Vyriausybė priėmė sprendimą, atvėrusį skaitmeninėms technologijoms kelią į statybų sektorių, ir priėmė sprendimą sukurti grupę, kuri plėtos šalyje BIM metodologiją, tačiau „siekiamybė yra pereiti prie verslo modelio, kad BIM neštų naudą tiems, kurie investavo į informacinį modelį“.

Jis taip pat kalbėjo apie Statybos įstatymo pataisas, kurios kol kas guli Seime. Joms „Skaitmeninė statyba“ pateikė pasiūlymus, kad statybos sektoriuje be apribojimų būtų leista naudotis skaitmeniniu parašu, tačiau ši iniciatyva labai sunkiai skinasi kelią – Aplinkos ministerija pateikė pasiūlymą tai leisti tik nuo kitų metų gruodžio 1 dienos.

„Argumentų, kodėl šiandien negalima leisti naudotis nuo naujų metų, nerandu. Vienas argumentas – mes dar nesame pasiruošę“, – apgailestavo D. Gedvilas, pabrėždamas, kad nors naujosios technologijos naudojamos, statybų sektoriuje jas įteisinti vilkinama. Vis dėlto jis sakė tikintis, kad parlamentarai palaikys elektroninio parašo įteisinimą, kuris padės statybų sektoriui žengti svarbų žingsnį plėtojant skaitmeninę statybą.

Anot D. Gedvilo, didieji Lietuvos miestai galėtų pradėti galvoti apie trimačių miestų modelių kūrimą. Tokius modelius jau kuria Helsinkis, Singapūras, žadantis 2016 metų pavasarį pristatyti jį parodoje RESTA, o pas mus informacija dažniausiai taip ir lieka serveriuose, kitose laikmenose, todėl jos prireikus, pasinaudoti sudėtinga. Pasak D. Gedvilo, Vilniaus merui Remigijui Šimašiui veikiausiai buvo naujiena, kad biurų pastatas suprojektuotas kaip 3D modelis. „Jei sudėtume visą turimą informaciją į trimatį Vilniaus modelį, architektai, projektuotojai turėtų didžiulę informacinę bazę, kurią galėtų efektyviai panaudoti ir taupytų laiką bei finansus“, – sakė D. Gedvilas.

LSA vadovas taip pat pasidžiaugė, kad yra nemažai bendrovių, investuojančių į darbuotojus, ir siekiančių stiprinti jų gebėjimus dirbti BIM aplinkoje, kad būtų pasirengę patenkinti užsakovų poreikius, o įmonė turėtų naudos.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“ D. Gedvilas taip pat akcentavo, kad labai svarbu aprašyti procesus, ir dirbama siekiant, kad Lietuvoje atsirastų reglamentai, standartai, kad visi, dirbantys BIM aplinkoje, turėtų kuo vadovautis – kad būtų tam tikra duomenų struktūra, tam tikros taisyklės, keitimosi duomenimis standartai ir kita. Jis taip pat informavo, kad VšĮ „Skaitmeninė statyba“ iniciatyva į lietuvių kalbą verčiami britų RIBA dokumentai, kuriais vadovaujasi ir austrai bei skandinavai. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad jei bus nuspręsta vadovautis šiais dokumentais, gali tekti keisti ne vieną STR-ą ir kitus statybos sektoriaus dokumentus.

Kalbėdamas apie elektroninį parašą, jis pabrėžė, kad jau yra sukurtas elektroninis statybos darbų žurnalas, tačiau reikia, kad prie jo su mobiliu/elektroniniu parašu galėtų prieiti inspektuojančios organizacijos. Tuo metu kūrėjai, pasak D. Gedvilo, guodžiasi, kad ko gero paprasčiau buvo jį sukurti, negu įteisinti. „Ne taip lengva pasiekti, kad pažanga į mūsų gyvenimą ateitų per trumpą laiką. Tai užtrunka“, – konferencijoje kalbėjo LSA vadovas.

Lietuvos statybų sektorius lygiuojasi į Šiaurės Europos šalis

Diskusijoje apie tai, dėl ko BIM plėtra Lietuvoje vyksta palyginti sunkiai, kokias kliūtis tenka įveikti entuziastams bei kokias galimybes BIM metodologijos taikymas gali atverti projektuotojams, statytojams, užsakovams įvairiuose statinio gyvavimo etapuose, dalyvavo D. Gedvilas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos vykdomasis direktorius ir BIM almanacho „Skaitmeninė statyba“ redaktorius Edvinas Butkus, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius ir architektas, Lietuvos architektų sąjungos BIM grupės vadovas Marius Žygaitis.

Vieni diskusijoje labiau akcentavo teisinius, kiti programinius aspektus, treti svarstė, kad yra nemažai nesuinteresuotų sėkminga BIM plėtra ir delsdami priimti reikiamus sprendimus siekia kuo ilgiau išsaugoti „status quo“.

Anot E. Butkaus, „skaitmeninės statybos reikalai yra nepaprastai geri, mes pasiekėme daug, sąjunga su valdžia sudaryta, mūsų lokomotyvas lekia greitai“. Kita vertus, pastebi jis, akivaizdi Lietuvos kryptis į šiaurę, nes „Lietuvos pažangos strategija mato mus kaip šiaurės šalį“, ir statybų sektorius dirba orientuodamasis į šias šalis.

Vis dėlto, pabrėžia M. Statulevičius, proveržiui reikia daug laiko ir pastangų, dėl to BIM projektai kol kas „yra vienetiniai“, nes susidūrę su vienokiomis ar kitokiomis problemomis pabandžiusieji nutarė palaukti, kadangi „plėtoti verslą reikia dabar“.

Tuo metu A. Vaičiulis diskusijoje pasidalino nuogąstavimais, kad didžiausios kliūtys kyla dėl to, kad yra tam tikra grupė, kurią iš esmės tenkina esama situacija, todėl „grėsmės kyla iš tų, kurie propaguoja status quo – esamą situaciją ir jos nenori keisti“. Jis pridūrė, kad iniciatyvos, kurios turėtų prisidėti prie proveržio, žlugdomos. Kaip vieną iš tokių pavyzdžių jis paminėjo ir Aplinkos ministerijos sprendimą atidėti reikalavimo statyti A energinės klasės daugiabučius įgyvendinimą.

Architektų bendruomenei atstovaujantis J. Vaškevičius kalbėjo, kad skaitmeninės statybos procesų plėtra visų pirma aktuali projektuotojams, nes skaitmenizavimas pirmiausia veikia jų bendruomenę. J. Vaškevičius daro prielaidą, kad projektuotojai šiek tiek baiminasi naujųjų technologijų. Nors visi siekia vieno tikslo – projekto kokybės, todėl BIM yra pažangu ir neišvengiama, tačiau trūksta konkretumo. „Turi būti aprašas, kas yra BIM, nes neapibrėžtų dalykų negali būti, ypač teisiniuose dokumentuose“, – diskusijoje sakė A. Vaškevičius.

LSA vadovas D. Gedvilas akcentavo, kad viena iš problemų, kurios kol kas kiltų nusprendusiems įgyvendinti projektą BIM aplinkoje – trūksta informacijos ir reglamentavimo. Jis pasakojo, kad pavyzdžiui, Suomijoje privati iniciatyva aplenkė valdžios institucijas ir atsirado buildingSMART ir jei kas nors nusprendžia įgyvendinti projektą BIM aplinkoje, laikosi buildingSMART apibrėžtų standartų. „Jeigu mūsų valdžios institucijos dar ilgai buksuos, „Skaitmeninės statybos“ tinklalapyje atsiras standartai, atsiras reglamentavimas (….) Šiandien tai palikta projektuotųjų iniciatyvai“, – sakė D. Gedvilas.

BIM instrumentus prenumeruosime

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad investuoti į BIM plėtrą šiuo metu lengviau didžiosioms Lietuvos kompanijoms, nes įsigyti ir naudoti naujausią brangią legalią programinę įrangą daugeliui įmonių, kai projektavimo ir statybos konkursuose laimi mažiausią paslaugų kainą pasiūliusios bendrovės, yra gana brangu. Tačiau spręsti modernios programinės įrangos problemas galima įvairiai. E. Butkus, pabrėžęs, kad ne tik pačios didžiausios įmonės investuoja į naujausias technologijas, tačiau nedidelėms įmonėms galbūt trūksta kompetencijos, svarstė galimybę įsteigi konsultantų grupes. Tačiau jis skatino galvoti ir apie kitą alternatyvą – kintant aplinkai „reikiami BIM įrankiai jau patalpinti „debesyje“ ir gali būti prenumeruojami, užuot įsigijus programos licencijas". Tai vartotojui padeda lengviau įsigyti legalias darbo priemones be didelių pradinių investicijų.

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad didžiąją BIM naudą visi pajus tada, kai bus eksploatuojami BIM aplinkoje sukurti statiniai. Kadangi tam reikalingos žinios apie pastatus, „BIM laukas turi apimti ne tik naujus, bet ir seniau statytus objektus“.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“, kurioje dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos, VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos, Lietuvos architektų sąjungos, įvairių projektavimo, statybos įmonių atstovai, aptariamos BIM plėtros galimybės ir būtiniausi darbai, kuriuos reikia atlikti siekiant įveikti trukdžius, pateikiami praktiniai pavyzdžiai bei dalijamasi patirtimi, kaip tinkamai pasiruošti BIM modelio kūrimui, kaip pritaikyti jam 3D modelius, kaip identifikuoti informacijos gavėjus visame statinio gyvavimo cikle ir pan.

Gruodžio 15 dieną LITEXPO, kurioje vyksta konferencija, surengtos ir BIM dirbtuvės. Jose BIM naujokai – CAD platformos programų naudotojai – gali išbandyti BIM programinės įrangos „Autodesk Revit“ galimybes, o „Revit“ naudotojus jiems rūpimais klausimais nemokamai konsultuoja ekspertai.

Projektavimo, nekilnojamojo turto ir statybų sektoriaus atstovų konferencijos „BIMLINK 2015“, kurią organizavo UAB „AGA CAD“ ir partneriai, konferencijos tikslas – pristatyti statybos progreso vystymu suinteresuotus NT plėtotojus, užsakovus, architektus ir kitus projektuotojus bei statybų sektoriaus atstovus, suteikti jiems erdvę pasidalinti BIM taikymo Lietuvoje patirtimi ir žiniomis, taip pat užmegzti naujus verslo ryšius. 

Statybunaujienos.lt specialiai iš konferencijos

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-09-30 07:36
Įgyvendinant „Teltonikos“ Technologijų centro statybos projektą, rangovai turėjo aiškias užduotis: aukšta kokybė ir preciziškas darbų kalendorius.
nuotrauka
2022-09-29 14:54
Jau artimiausiu metu Turto banko valdomo administracinio pastato, esančio J. Jablonskio g. 30, Anykščiuose, modernizacijos darbai. Valstybės turtą valdanti įmonė Turto bankas rangos darbų sutartį pasirašė su bendrove „Aukštaitijos ranga“. Bendros investicijos, kurios dengiamos Turto banko bei Europo...
nuotrauka
2022-09-29 13:26
Turbūt retas žmogus galėtų įsivaizduoti gyvenimą be navigacijos telefone, ar be galimybės žaibiškai surasti, kur skaniausi sušiai mieste. Vis labiau pasaulį užkariaujančios skaitmenizavimo inovacijos kuriamos ir Kaune. KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro (IMIC) komandos skaitmenizuotas KT...
nuotrauka
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...
nuotrauka
2022-09-29 09:38
Dėl karo Ukrainoje išaugusios statybinių medžiagų kainos, pabrangusi elektra ir dujos, sutrikęs žaliavų tiekimas privertė sustabdyti daug projektų. Naujos statybos būstų paleidimas į rinką pastaruoju metu buvo vis dažniau atidedamas, o darbų užbaigimo terminai nukeliami neapibrėžtam laikui. Kaip art...
nuotrauka
2022-09-29 07:00
„Teltonikos“ technologijų centras Molėtuose duris atvėrė dvigubai greičiau negu buvo planuota. 10,8 tūkst. kv. m pastatas, kuriame kuriasi telemedicinos ir tinklo įrangos projektavimo biuras, laboratorijos bei testavimo ir robotizuotos surinkimo linijos, iškilo per 10 mėnesių.
nuotrauka
2022-09-27 07:16
Statybininkų dienos proga apdovanoti du įmonės „Layher Baltic“ darbuotojai. Projektų vadybininkei Margaritai Leganovičiūtei įteikta Lietuvos statybininkų asociacijos padėka, o vyr. pastolių projektavimo inžinieriui Ramanui Dzikavitskiui – Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkės padėka.
nuotrauka
2022-09-26 07:14
Nusėdęs, pakrypęs, skylantis statinys – gal ir nedažna, bet labai sunki liga, galinti pasibaigti ir avarija ar pastato nugriovimu. Baltijos šalyse ir Lenkijoje lietuviško kapitalo bendrovė „Geolift Baltic“ siūlo konstrukcijų stabilizavimą ir pakėlimą geopolimerinėmis injekcijomis – greita ir elegant...
nuotrauka
2022-09-23 11:12
Sostinės būsto nuomos rinkoje paklausai ir toliau viršijant pasiūlą, visuomenei oficialiai buvo pristatytas pirmasis daugiabutis, skirtas tik nuomai. Vilniaus Šnipiškių rajone esančiame „Naujojo Skanseno“ kvartale, įsikūrusiame tarp Žalgirio ir Linkmenų gatvių, pirmuoju etapu pasiūlyti 124 įvairaus ...
nuotrauka
2022-09-23 07:10
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastate tęsiami atnaujinimo darbai. Jau įrengtas pastato konstruktyvas, atlikta didžioji dalis fasado darbų. Pastato viduje atliekami apdailos darbai bei daug iššūkių keliantys technologiniai scenos mechanizmų, apšvietimo įrengimo darbai.
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 05:54
Konstitucijos prospekte Vilniuje – vis ryškesni vieno ambicingiausių pastarojo dešimtmečio sostinėje statomų pastatų kontūrai. Pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo suprojektuoto verslo centro „Artery“ statybos Vilniaus centrinio verslo kvartalo širdyje žengia į finalinius etapus: jau past...
nuotrauka
2022-09-20 09:39
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ baigė pirmąjį „Vilniaus verslo parko“ etapą. Sostinės Ukmergės gatvėje pastatytas pirmasis prekybinių sandėlių (angl. stock office) patalpų kompleksas, kur vienoje vietoje veikia įmonių biurai, sandėliai ir prekybinės patalpos. Netrukus bendrovė pla...
nuotrauka
2022-09-19 15:32
Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kartu su partneriu „Reefo“ (antrinė įmonė UAB „Corein“) viešajame aukcione įsigijo 1,1 ha ploto sklypą kartu su 7580 kv.m. patalpų Vilniaus centre. Adresu J. Basanavičiaus g. 28 esančiame sklype, kuriame šiuo metu stovi Vilniaus Gedimino techn...
nuotrauka
2022-09-19 07:18
Plėtrą Lietuvoje tęsiantis prekybos tinklas „Lidl“ pradeda antrojo logistikos centro statybas šalyje. Naujasis logistikos centras įsikurs Vilniuje, netoli Lentvario, jo plotas sieks apie 64 tūkst. kv. metrų. Investicijos į projektą sieks daugiau nei 100 mln. eurų, čia planuojama sukurti per 300 nauj...
nuotrauka
2022-09-19 06:48
„Dabartinė geopolitinė situacija regione yra ypač įtempta. Kurdami tinkamas sąlygas kariams prisidedame prie nacionalinio saugumo didinimo ir užtikriname Lietuvos kariuomenės bei sąjungininkų poreikius“, – Krašto apsaugos ministerijos pranešime cituojamas viceministras Žilvinas Tomkus, dalyvaudamas ...
nuotrauka
2022-09-14 07:55
Saugius, energiją taupančius ir aplinkai nekenksmingus statybos sprendimus siūlantis prekės ženklas PENOSIL pristato naują produktą – akrilinį užpildą „Penosil LightFiller 620“. Šis produktas yra itin lengvas ir padeda atlikti remonto darbus ne tik lengviau, bet ir greičiau. Panaudojus užpildą, dažy...
nuotrauka
2022-09-12 06:44
Remiantis oficialiais duomenimis, liepos mėnesio vidutinė biržos elektros kaina Lietuvoje buvo didžiausia per visą dalyvavimo biržoje laikotarpį nuo 2013 m. Rugpjūtį, palyginti su liepa, kaina biržoje išaugo dar 57 proc. Įmonių atstovai skundžiasi, ruošia „protesto akcijas“, siekdami atkreipti dėmes...
nuotrauka
2022-09-12 06:41
Atliekant statybos darbus, kiekvienam naujos statybos ar renovuojamam pastatui reikia didelio kiekio tvirtinimo detalių. Ir jos – ne vien sąmatos eilutė, bet ir galutinio rezultato, pastato gyvavimo ciklo kokybės lėmėjos.
nuotrauka
2022-09-09 07:29
Modernizuodami daugiabučius namus ne tik padidiname jų energinį efektyvumą, taip sumažindami išlaidas šildymui, bet ir kuriame sąlygas sveikesnei, patogesnei gyvenamajai aplinkai bei pageriname estetinę pastato išvaizdą. Jau ne paslaptis, kad butas modernizuotame name yra patrauklesnis ir kainuoja d...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...