2023 spalio 4 d. trečiadienis, 10:56
Reklama  |  facebook

Skaitmeninė statyba: konferencija BIMLINK 2015 arba PROVERŽIO LINK

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-12-15 13:50
Būtent taip – proveržio link – konferencijos BIMLINK 2015 organizatoriai siūlo iššifruoti jos pavadinimą. Jis reiškia, kad kalbama ne tik apie naujas galimybes, kurias Lietuvos statybų sektoriui žada perėjimas prie statinio informacinio modeliavimo sistemos, bet ir apie tai, kas ir kaip turi atverti duris BIM, kad jis taptų tuo laukiamu proveržiu.
nuotrauka
Šiandien statybų ir susijusio verslo atstovai diskutuoja apie BIM. Andriaus Bialyj, UAB „AGACAD“, nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
LSIS (Lietuvos statybos inžinierių sąjunga),
AGA CAD, UAB
Tad ir konferencijos dalyviai, save vadinantys „tais, kurie eina BIM link“, daug kalbėjo ne tik apie jau sukauptą patirtį ir nuveiktus darbus, bet ir apgailestavo, kad kol kas vilkinama priimti teisės aktus, kurie leistų plėtoti skaitmeninę statybą ir išnaudoti visas BIM teikiamas galimybes.

Einantys BIM link

„Susirinkti visiems į vieną vietą yra pradžia, būti kartu – yra pažanga, o visiems kartu pabandyti ką nors padaryti – yra sėkmė“, – sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, gruodžio 15 dieną „Litexpo“ centre vykstančioje konferencijoje „BIMLINK 2015“.

Primindamas, kaip prieš metus 13 asociacijų, kurios suinteresuotos skaitmeninės statybos plėtra, ir tikinčių, kad inovatyvios technologijos padės pasiekti proveržį statybos sektoriuje, įkūrė VšĮ „Skaitmeninė statyba“, šiandien jis jau vardijo nuveiktus darbus ir kartu su kolegomis svarstė, kaip įveikti biurokratines kliūtis ir visiems atskleisti BIM pridėtinę vertę, kurią jau atrado ir įvertino ne viena šalis Vakarų Europoje ir Skandinavijoje.

D. Gedvilas minėjo, kad nors Aplinkos ministerija sutiko su jų siūloma sektoriaus plėtros vizija, tačiau kol kas galima tik viltis, kad nubrėžtos gairės – programinių siekių įgyvendinimas bus finansuojamas iš ES struktūrinės paramos fondų lėšų, nes sprendimai dėl finansavimo užtruko.

Jis priminė, kad 2015 metų rugsėjo 28 dieną Lietuvoje buvo priimtas pirmasis teisės aktas, kuriame paminėtas BIM – statinių informacinis modeliavimas – tada Vyriausybė priėmė sprendimą, atvėrusį skaitmeninėms technologijoms kelią į statybų sektorių, ir priėmė sprendimą sukurti grupę, kuri plėtos šalyje BIM metodologiją, tačiau „siekiamybė yra pereiti prie verslo modelio, kad BIM neštų naudą tiems, kurie investavo į informacinį modelį“.

Jis taip pat kalbėjo apie Statybos įstatymo pataisas, kurios kol kas guli Seime. Joms „Skaitmeninė statyba“ pateikė pasiūlymus, kad statybos sektoriuje be apribojimų būtų leista naudotis skaitmeniniu parašu, tačiau ši iniciatyva labai sunkiai skinasi kelią – Aplinkos ministerija pateikė pasiūlymą tai leisti tik nuo kitų metų gruodžio 1 dienos.

„Argumentų, kodėl šiandien negalima leisti naudotis nuo naujų metų, nerandu. Vienas argumentas – mes dar nesame pasiruošę“, – apgailestavo D. Gedvilas, pabrėždamas, kad nors naujosios technologijos naudojamos, statybų sektoriuje jas įteisinti vilkinama. Vis dėlto jis sakė tikintis, kad parlamentarai palaikys elektroninio parašo įteisinimą, kuris padės statybų sektoriui žengti svarbų žingsnį plėtojant skaitmeninę statybą.

Anot D. Gedvilo, didieji Lietuvos miestai galėtų pradėti galvoti apie trimačių miestų modelių kūrimą. Tokius modelius jau kuria Helsinkis, Singapūras, žadantis 2016 metų pavasarį pristatyti jį parodoje RESTA, o pas mus informacija dažniausiai taip ir lieka serveriuose, kitose laikmenose, todėl jos prireikus, pasinaudoti sudėtinga. Pasak D. Gedvilo, Vilniaus merui Remigijui Šimašiui veikiausiai buvo naujiena, kad biurų pastatas suprojektuotas kaip 3D modelis. „Jei sudėtume visą turimą informaciją į trimatį Vilniaus modelį, architektai, projektuotojai turėtų didžiulę informacinę bazę, kurią galėtų efektyviai panaudoti ir taupytų laiką bei finansus“, – sakė D. Gedvilas.

LSA vadovas taip pat pasidžiaugė, kad yra nemažai bendrovių, investuojančių į darbuotojus, ir siekiančių stiprinti jų gebėjimus dirbti BIM aplinkoje, kad būtų pasirengę patenkinti užsakovų poreikius, o įmonė turėtų naudos.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“ D. Gedvilas taip pat akcentavo, kad labai svarbu aprašyti procesus, ir dirbama siekiant, kad Lietuvoje atsirastų reglamentai, standartai, kad visi, dirbantys BIM aplinkoje, turėtų kuo vadovautis – kad būtų tam tikra duomenų struktūra, tam tikros taisyklės, keitimosi duomenimis standartai ir kita. Jis taip pat informavo, kad VšĮ „Skaitmeninė statyba“ iniciatyva į lietuvių kalbą verčiami britų RIBA dokumentai, kuriais vadovaujasi ir austrai bei skandinavai. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad jei bus nuspręsta vadovautis šiais dokumentais, gali tekti keisti ne vieną STR-ą ir kitus statybos sektoriaus dokumentus.

Kalbėdamas apie elektroninį parašą, jis pabrėžė, kad jau yra sukurtas elektroninis statybos darbų žurnalas, tačiau reikia, kad prie jo su mobiliu/elektroniniu parašu galėtų prieiti inspektuojančios organizacijos. Tuo metu kūrėjai, pasak D. Gedvilo, guodžiasi, kad ko gero paprasčiau buvo jį sukurti, negu įteisinti. „Ne taip lengva pasiekti, kad pažanga į mūsų gyvenimą ateitų per trumpą laiką. Tai užtrunka“, – konferencijoje kalbėjo LSA vadovas.

Lietuvos statybų sektorius lygiuojasi į Šiaurės Europos šalis

Diskusijoje apie tai, dėl ko BIM plėtra Lietuvoje vyksta palyginti sunkiai, kokias kliūtis tenka įveikti entuziastams bei kokias galimybes BIM metodologijos taikymas gali atverti projektuotojams, statytojams, užsakovams įvairiuose statinio gyvavimo etapuose, dalyvavo D. Gedvilas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos vykdomasis direktorius ir BIM almanacho „Skaitmeninė statyba“ redaktorius Edvinas Butkus, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius ir architektas, Lietuvos architektų sąjungos BIM grupės vadovas Marius Žygaitis.

Vieni diskusijoje labiau akcentavo teisinius, kiti programinius aspektus, treti svarstė, kad yra nemažai nesuinteresuotų sėkminga BIM plėtra ir delsdami priimti reikiamus sprendimus siekia kuo ilgiau išsaugoti „status quo“.

Anot E. Butkaus, „skaitmeninės statybos reikalai yra nepaprastai geri, mes pasiekėme daug, sąjunga su valdžia sudaryta, mūsų lokomotyvas lekia greitai“. Kita vertus, pastebi jis, akivaizdi Lietuvos kryptis į šiaurę, nes „Lietuvos pažangos strategija mato mus kaip šiaurės šalį“, ir statybų sektorius dirba orientuodamasis į šias šalis.

Vis dėlto, pabrėžia M. Statulevičius, proveržiui reikia daug laiko ir pastangų, dėl to BIM projektai kol kas „yra vienetiniai“, nes susidūrę su vienokiomis ar kitokiomis problemomis pabandžiusieji nutarė palaukti, kadangi „plėtoti verslą reikia dabar“.

Tuo metu A. Vaičiulis diskusijoje pasidalino nuogąstavimais, kad didžiausios kliūtys kyla dėl to, kad yra tam tikra grupė, kurią iš esmės tenkina esama situacija, todėl „grėsmės kyla iš tų, kurie propaguoja status quo – esamą situaciją ir jos nenori keisti“. Jis pridūrė, kad iniciatyvos, kurios turėtų prisidėti prie proveržio, žlugdomos. Kaip vieną iš tokių pavyzdžių jis paminėjo ir Aplinkos ministerijos sprendimą atidėti reikalavimo statyti A energinės klasės daugiabučius įgyvendinimą.

Architektų bendruomenei atstovaujantis J. Vaškevičius kalbėjo, kad skaitmeninės statybos procesų plėtra visų pirma aktuali projektuotojams, nes skaitmenizavimas pirmiausia veikia jų bendruomenę. J. Vaškevičius daro prielaidą, kad projektuotojai šiek tiek baiminasi naujųjų technologijų. Nors visi siekia vieno tikslo – projekto kokybės, todėl BIM yra pažangu ir neišvengiama, tačiau trūksta konkretumo. „Turi būti aprašas, kas yra BIM, nes neapibrėžtų dalykų negali būti, ypač teisiniuose dokumentuose“, – diskusijoje sakė A. Vaškevičius.

LSA vadovas D. Gedvilas akcentavo, kad viena iš problemų, kurios kol kas kiltų nusprendusiems įgyvendinti projektą BIM aplinkoje – trūksta informacijos ir reglamentavimo. Jis pasakojo, kad pavyzdžiui, Suomijoje privati iniciatyva aplenkė valdžios institucijas ir atsirado buildingSMART ir jei kas nors nusprendžia įgyvendinti projektą BIM aplinkoje, laikosi buildingSMART apibrėžtų standartų. „Jeigu mūsų valdžios institucijos dar ilgai buksuos, „Skaitmeninės statybos“ tinklalapyje atsiras standartai, atsiras reglamentavimas (….) Šiandien tai palikta projektuotųjų iniciatyvai“, – sakė D. Gedvilas.

BIM instrumentus prenumeruosime

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad investuoti į BIM plėtrą šiuo metu lengviau didžiosioms Lietuvos kompanijoms, nes įsigyti ir naudoti naujausią brangią legalią programinę įrangą daugeliui įmonių, kai projektavimo ir statybos konkursuose laimi mažiausią paslaugų kainą pasiūliusios bendrovės, yra gana brangu. Tačiau spręsti modernios programinės įrangos problemas galima įvairiai. E. Butkus, pabrėžęs, kad ne tik pačios didžiausios įmonės investuoja į naujausias technologijas, tačiau nedidelėms įmonėms galbūt trūksta kompetencijos, svarstė galimybę įsteigi konsultantų grupes. Tačiau jis skatino galvoti ir apie kitą alternatyvą – kintant aplinkai „reikiami BIM įrankiai jau patalpinti „debesyje“ ir gali būti prenumeruojami, užuot įsigijus programos licencijas". Tai vartotojui padeda lengviau įsigyti legalias darbo priemones be didelių pradinių investicijų.

Diskusijos dalyviai taip pat akcentavo, kad didžiąją BIM naudą visi pajus tada, kai bus eksploatuojami BIM aplinkoje sukurti statiniai. Kadangi tam reikalingos žinios apie pastatus, „BIM laukas turi apimti ne tik naujus, bet ir seniau statytus objektus“.

Konferencijoje „BIMLINK 2015“, kurioje dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos, VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos, Lietuvos architektų sąjungos, įvairių projektavimo, statybos įmonių atstovai, aptariamos BIM plėtros galimybės ir būtiniausi darbai, kuriuos reikia atlikti siekiant įveikti trukdžius, pateikiami praktiniai pavyzdžiai bei dalijamasi patirtimi, kaip tinkamai pasiruošti BIM modelio kūrimui, kaip pritaikyti jam 3D modelius, kaip identifikuoti informacijos gavėjus visame statinio gyvavimo cikle ir pan.

Gruodžio 15 dieną LITEXPO, kurioje vyksta konferencija, surengtos ir BIM dirbtuvės. Jose BIM naujokai – CAD platformos programų naudotojai – gali išbandyti BIM programinės įrangos „Autodesk Revit“ galimybes, o „Revit“ naudotojus jiems rūpimais klausimais nemokamai konsultuoja ekspertai.

Projektavimo, nekilnojamojo turto ir statybų sektoriaus atstovų konferencijos „BIMLINK 2015“, kurią organizavo UAB „AGA CAD“ ir partneriai, konferencijos tikslas – pristatyti statybos progreso vystymu suinteresuotus NT plėtotojus, užsakovus, architektus ir kitus projektuotojus bei statybų sektoriaus atstovus, suteikti jiems erdvę pasidalinti BIM taikymo Lietuvoje patirtimi ir žiniomis, taip pat užmegzti naujus verslo ryšius. 

Statybunaujienos.lt specialiai iš konferencijos

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-10-04 07:52
Statybų procese itin svarbu ne tik rinktis kokybiškas medžiagas, kurios tarnaus ilgus metus, bet ir būti atidiems įsigyjant montavimo bei apdailos priemones, kurios padėtų siekti efektyvaus rezultato. Prekės ženklas PENOSIL pristato naujieną – paruoštą naudoti gipso kartono plokščių siūlių glaistą „...
nuotrauka
2023-10-03 12:20
Turto valdymo bendrovė „Nter Asset Management“ įsigijo 1,03 ha ploto sklypą su buvusios gydyklos ir kitais statiniais prestižiniame Vilniaus Antakalnio rajone, adresu P. Širvio g. 5.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 08:17
Vienai iš pirmaujančių statybos bendrovių „Naresta“ beveik tris dešimtmečius vadovavusį generalinį direktorių Arūną Šlenį keičia šiemet vasarį prie vadovų komandos prisijungęs vykdomasis direktorius Tadas Grincevičius. Jis pareigas eiti pradeda spalio 2 d. Buvęs vadovas A. Šlenys lieka vadovauti nau...
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:47
Vilnius pripažintas draugiškiausiu verslui augančios Europos miestu – paskelbė organizacija „Emerging Europe" šių metų indekse „The Business-Friendly City Perception". Atrankos komisija buvo sudaryta iš 100 visame pasaulyje garsių investavimo ekspertų, kurie vertino miestus su daugiau nei 200 tūkst....
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-27 07:20
Dėl ydingos verslo aplinkos, viešųjų pirkimų praktikos, politikų baimės imtis sprendimų stringa projektai, griūva įmonių planai. Nors politikai deklaruoja mažinantys administracinę naštą verslui, statybos įmonės verčiamos vykdyti joms nebūdingas veiklas, kiekviename konkurse vis iš naujo įrodinėti, ...
nuotrauka
2023-09-26 11:49
Žaliakalnio karūna tituluojamoje laikinosios sostinės vietoje kompanijos „Citus“ valdomame projekte „Radio City by CITUS“ baigtas pirmasis etapas. Į jį investuota daugiau nei 8,3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-25 16:39
Rugsėjo 22d. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje atidarytos rekonstruotos kareivinės. Kareivinių rekonstrukcijai buvo skirta 2,7 mln. eurų, darbus atliko UAB „Statrama“. Rekonstruotose kareivinėse galės tarnauti ir gyventi apie 200 karių.
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas