2021 birželio 15 d. antradienis, 23:00
Reklama  |  facebook

Skaitmeninė statybų revoliucija įsibėgėja ir Lietuvoje

2018-02-28 11:07
Jau keleri metai statybų pramonėje vyksta pertvarka, kurią būtų galima vadinti BIM revoliucija. BIM šifruojamas kaip pastato skaitmeninis projektavimas (angl. Building information modeling), tačiau iš tiesų tai yra ištisas procesas, sėkmingai taikomas ne tik pastatų, bet ir tokių infrastruktūros objektų kaip keliai, geležinkeliai, oro uostai statyboje. Pranešime spaudai nurodoma, kad neseniai daugiau kaip 400 specialistų iš 17 valstybių, tarp jų – ir Lietuvos, susirinko į Suomijoje vykusią pirmąją tarptautinę konferenciją, skirtą infrastruktūrai „InfraBIM Open“. Įspūdžiais iš konferencijos dalijasi kompanijos „LiMAP“ projektų vadovas Mantas Martinkus.
nuotrauka
Bendrovės „Ugira" vizualizacija


Minimos įmonės
Skaitmeninė statyba, VŠĮ

Kas yra BIM ir kodėl ši metodologija dabar tokia aktuali?

Jei kalbėtume paprastai, BIM – tai 3D brėžinys, kur vienoje vietoje nuodugniai aprašomas kiekvienas įgyvendinamas projekto etapas. Duomenys gali būti keičiami, nuolat pildomi, ir visi pakeitimai matomi iškart, taip išvengiant nesusipratimų. Anksčiau dažnu atveju kiekvienas statybų procese dalyvaujantis specialistas turėdavo „savo“ planą, todėl, pakeitus vieną planą, tekdavo taisyti visus. Taip buvo švaistomas laikas, o nepakeitus planų – patiriama didelių nuostolių. BIM gerokai viską supaprastina. Visi proceso dalyviai – architektai, statybininkai, inžinieriai, rangovas – turi galimybę bet kuriuo metu matyti visus pakeitimus ir skirti dėmesio kiekvienai detalei. Kaip tik dėl to ši metodologija yra taikoma inovatyvioje statybos pramonėje.

Kokie pagrindiniai BIM pranašumai, palyginti su klasikine praktika?

Tų pranašumų labai daug. Ir materialiai apčiuopiamų, kaip eksploatacinės išlaidos bei sąnaudos, ir lengvinančių projekto įgyvendinimą bei sprendimų priėmimą. BIM leidžia tuo pat metu suvaldyti gausybę procesų, bendradarbiauti, efektyviau planuoti, kontroliuoti statybų kokybę, valdyti infrastruktūrą. Nebėra jokių atskirų informacijos šaltinių, jokių nesuderinamų programų. Visi dirba vienoje platformoje

Taigi BIM – daugiau nei 3D modeliavimas?

Taip, 3D modeliavimas – tik dalis BIM, tai – daug daugiau. BIM gali apimti ir 4D (trys minėtosios plius laikas), 5D (išlaidos), 6D (valdymas), 7D (tvarumas) ir net 8D (saugumas – ir objekto, ir statybos proceso).

Kaip jūs dalyvaujate šiame procese?

Mūsų kompanija padeda visais BIM etapais, pateikdama geodezinius matavimo duomenis. Surenkame esamos situacijos duomenis ir parengiame 3D modelį, iš kurio projektuotojai bei architektai mato realią situaciją ir sutaupo laiką, kurį būtų skyrę jai modeliuoti. Antruoju etapu nuskenuojame pastatytą projektą jo kokybei patikrinti, o trečiuoju surenkame duomenis projektui rekonstruoti.

Ką naujo išgirdote per konferenciją?

Lietuvoje BIM dažniausiai vis dar taikomas pastatų statyboje. Šioje konferencijoje daugiausia dėmesio buvo skiriama transporto infrastruktūrai. Buvo pristatyti didžiuliai projektai, pastatyti taikant BIM metodologiją. Daug dėmesio buvo skiriama galimybėms derinti skirtingų formatų produktus. Buvo labai įdomu pamatyti, kokiais būdais buvo renkami geodezniai duomenys pristatytiems projektams.

Kuris pranešimas paliko didžiausią įspūdį?

Smagu, kad Helsinkio miestas turi ganėtinai geros kokybės 3D modelį ir naudoja jį spręsdamas problemas.

Kokia situacija dėl BIM Lietuvoje?

BIM pas mus tikrai nėra naujiena. Ši metodologija palyginti aktyviai taikoma, tuo tikslu buvo įkurta viešoji įstaiga „Skaitmeninė statyba“, kuri, beje, rengia ir „Lietuvos BIM projektų apdovanojimus“. Prisideda ir Lietuvos Vyriausybė, oficialiai pritarusi idėjai skaitmenizuoti Lietuvos statybos sektorių. Vis dėlto galėtų būti daugiau dėmesio skiriama būtent infrastruktūros objektams. BIM technologija sujungia žmones, procesą ir idėjas, taip sudarydama sąlygas kurti kur kas atsparesnę ir tvaresnę infrastruktūrą. Tikėkimės, kad bendras Baltijos šalių projektas „Rail Baltica“ bus puikus to pavyzdys.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-15 08:20
2021 m. balandžio mėn. šalyje atlikta statybos darbų, kaip praneša Statistikos departamentas, už 284,5 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai yra 3,4 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei kovo mėn. (nepašalinus – 22 proc. daugiau).
nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 07:18
Statybų įmonės dažnai giriasi A++ energinės klasės pastatais. Tačiau nemaža dalis pastatų realiai neatitinka deklaruojamų savybių. Sumažinti pažeidimų skaičių galėtų griežtesnė sertifikavimo kontrolė ir pirkėjų reiklumas, siekiant įsitikinti, ar gauna tai, už ką sumokėjo.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos