2024 birželio 16 d. sekmadienis, 11:07
Reklama  |  facebook

Specialistai įspėja: yrantys balkonai gali tapti rimtos nelaimės priežastimi

2024-05-30 09:33
Šią savaitę Vilniaus Gedimino prospekte nukritęs balkonas dar kartą priminė apie prastos būklės balkonų keliamas grėsmes tiek praeiviams, tiek daugiabučių gyventojams. Daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai" statinių techninės priežiūros specialistas Povilas Lysiukas perspėja, kad apie ketvirtadalis visų sostinės senamiestyje esančių namų balkonų yra vertinami kaip prastos būklės, o pro pirštus į tai žiūrintys gyventojai rizikuoja savo ir praeivių saugumu.
nuotrauka
David van Roon nuotr.


Minimos įmonės
Civinity, AB
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, VŠĮ
Už tvarkingą balkonų techninę būklę atsako visi daugiabučio gyventojai

Balkonai, kaip ir kitos daugiabučio namo konstrukcijos, yra priskiriami bendrajai nuosavybei, todėl už jų tvarkingą techninę būklę atsako visi daugiabučio butų ir kitų patalpų savininkai.

Tai reiškia, kad gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jų bute yra balkonas, ar ne, prisiima atsakomybę už daugiabutyje esančių balkonų tinkamą techninę būklę ir moka už jų tvarkymą.

Balkonų, kaip ir kitų daugiabučio namo konstrukcijų, techninę būklę prižiūri ir vertina daugiabučio namo techninis prižiūrėtojas. Jis atlieka reguliarias balkonų apžiūras ir teikia rekomendacijas, susijusias su jų priežiūra ir tvarkymu.

Avarinės būklės balkonai privalo būti tvarkomi nedelsiant

Avarinė balkono būklė nustatoma tokiais atvejais, kai fiksuojama balkono konstrukcijų erozija, įdrėkęs, suskilęs ar ištrupėjęs balkono apsauginis laikančiųjų konstrukcijų betono sluoksnis, balkono turėklai yra stipriai paveikti korozijos, atkibę nuo tvirtinimo taškų, kliba ir yra nesaugūs naudoti.

Vilniaus m.
savivaldybės nuotr.
 
Tokios techninės būklės balkonais draudžiama naudotis ir juos būtina nedelsiant tvarkyti. Be to, siekiant apsaugoti gyventojus, praeivius bei materialų turtą, tokios būklės balkonai paremiami specialiomis konstrukcijomis, kad jie nenukristų.

Pasak pranešime cituojamo P. Lysiuko, visais atvejais pirmiausia siūloma gyventojams patiems nuspręsti tvarkyti avarinės būklės balkonus, tačiau jiems nesutikus administratorius turi užsakyti techninę ekspertizę, kuriai patvirtinus pirmines išvadas, privalo nedelsiant imtis balkono tvarkymo darbų.

„Teisiškai balkonams esant avarinės būklės gyventojų pritarimo gauti nereikia, tačiau visada siūlome gyventojams patiems nuspręsti dėl tvarkymo darbų, nes privaloma ekspertizė papildomai kainuoja nuo 1000 Eur iki 3000 Eur. Kadangi tokių balkonų būklė yra akivaizdi ir matoma plika akimi, rekomenduojame ekspertizės darbų kainą verčiau skirti patiems tvarkymo darbams," – sako P. Lysiukas.

Teisės aktai nustato griežtą atsakomybę administratoriams ir bendrijoms, jeigu laiku nesiimama avarinių balkonų tvarkymo darbų. Balkono griūties atveju arba paaiškėjus, kad jo būklė kelia pavojų statinyje ar arti jo esančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, gresia baudos iki 1500 Eur, o sužalojus žmones gali kilti ir baudžiamoji atsakomybė.

Dėl prastos techninė būklės balkonų tvarkymo sprendžia gyventojai

Tais atvejais, kai balkonų būklė nėra avarinė, tačiau prasta, kada ir kaip balkonai bus tvarkomi balsuodami sprendžia patys gyventojai.

Prasta balkono būkle laikomi atvejai, kai fiksuojami nuo balkono atskilę pavieniai betono arba architektūrinių detalių elementai, atviros plieninės laikančiosios konstrukcijos, veikiamos aplinkos veiksnių, neįrengta arba suirusi hidroizoliacija, dėl kurios vanduo skverbiasi į balkono pagrindą, taip pat turėklų korozija.

Techniniam namo prižiūrėtojui nustačius prastą balkono būklę jis yra aptraukiamas tinklu tam, kad krisdamos pavienės dalys nepadarytų žalos žmonėms ir turtui. Pasak „Civinity Namai" eksperto, tokie tinklai – tik laikinas sprendimas, o prastos būklės balkonas turi būti tvarkomas iš esmės: „Tinklu aptrauktas balkonas nešalina problemos, tik laikinai apsaugo nuo galimos žalos praeiviams ir šalia balkono esančiam turtui. Nerekomenduojame tinklų ant balkonų laikyti ilgiau kaip metus, nes po tinklu ilgainiui kaupiasi drėgmė, kuri toliau daro žalą balkono konstrukcijoms," – sako P. Lysiukas.

Balkono būklei esant prastos, tačiau ne avarinės būklės, balkonų nerekomenduojama gausiai apstatyti augalų vazonais ir kitais daiktais ir drauge su namo administratoriumi iš anksto suplanuoti jų remonto darbus.

Vilniaus m.
savivaldybės
nuotr.
 
Į prastą balkonų būklę dažnai žiūrima pro pirštus

Pasak P. Lysiuko, už daugiabučių namų balkonų priežiūrą atsakingi yra patys gyventojai, tačiau į jų būklę dažnai numojama ranka, net jei renovacija yra akivaizdžiai reikalinga:

„Vis dar dažnas atvejis, kai gyventojai į prastos būklės balkonus jų daugiabučiame name žiūri pro pirštus ir vengia spręsti šį klausimą: nedalyvauja susirinkimuose, kuriuose keliamas šis klausimas, arba balsuoja prieš tokių darbų atlikimą. Pagrindinė to priežastis – nenoras mokėti už remonto darbus: teisiškai balkonai priklauso visiems namo būtų ir kitų patalpų savininkams ir už jų remontą turi mokėti visi, nors balkonais naudojasi tik konkrečių butų gyventojai," – pasakoja „Civinity Namai" atstovas.

Senamiesčio gyventojai gali pasinaudoti parama


Su prastos būklės balkonais susiduriantys Vilniaus miesto gyventojai gali pasinaudoti Vilniaus miesto savivaldybės teikiama parama pastatų fasadų, stogų, balkonų, autentiškų medinių langų ir durų tvarkymui, kuri kompensuoja net 80 proc. balkonų tvarkybos projektavimo ir tvarkymo darbų kainos.

Lysiuko teigimu, norint atlikti minėtus balkonų atnaujinimo darbus pirmiausia reikia kreiptis į namą prižiūrintį administratorių arba bendriją tam, kad būtų suorganizuotas gyventojų susirinkimas arba balsavimas raštu, kurio metu sprendžiama dėl namo tvarkybos projekto ir rangos darbų apimties, administratorius įgaliojamas rengti projektavimo paslaugų viešąjį konkursą. Pasirinkus projektuotoją rengiamas tvarkybos projektas.

Parengus projektą skelbiamas konkursas rangos darbams atlikti, gyventojai pasirenka rangovą, su juo pasirašoma sutartis, organizuojama sąmatos ekspertizė, kuri kartu su paramos prašymu pateikiama Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūrai.

Sutvarkius dokumentaciją prasideda rangos darbai, kuriems pasibaigus juos priima atestuotas paveldo specialistas ir statybos prižiūrėtojas, informacija apie darbų pabaigą pateikiama Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūrai ir laukiama paramos išmokėjimo. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-13 13:19
Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią vieš...
nuotrauka
2024-06-13 07:00
Atidarytas didžiausias savivaldybės iniciatyva įrengtas saulės elektrinių parkas Lietuvoje. 4,1 mln. eurų vertės parkas įrengtas 5 ha teritorijoje Ukmergėje, o jame sumontuota 5332 vnt. saulės fotomodulių. Saulės elektrinių parką įrengė savivaldybės valdoma įmonė „Ukmergės šiluma“ drauge su energeti...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-11 11:54
Dar šį mėnesį planuojama pradėti Lazdynėlių gatvės rekonstrukciją. Bus tvarkoma beveik kilometro gatvės atkarpa nuo Erfurto iki Lietaus gatvės, kartu bus nutiestas ir naujas dviračių takas, rekonstruotos sankryžos su Erfurto, Žaros, Lūkesčių ir Lietaus gatvėmis.
nuotrauka
2024-06-10 13:19
Pradedami Vilniaus Viršuliškių rajone sausio mėnesį degusio daugiabučio pažeistų ir pavojingų konstrukcijų ardymo darbai. Pastatas šiuo metu yra avarinės būklės, gyventojai laukia pastato atstatymo, kad galėtų kuo greičiau grįžti į savo gyvenamuosius butus. Pradinių darbų tikslas – demontuoti sprogi...
nuotrauka
2024-06-10 12:57
Uostamiestyje dar šiemet bus tvarkoma teritorija prie Santuokų rūmų, planuojama pradėti ir Santuokų rūmų pastato atnaujinimo darbus.
nuotrauka
2024-06-07 11:04
Priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-06-07 10:24
Po maždaug pustrečio mėnesio trukusių darbų baigtas tvarkyti Žvėryno rajoną su centrine miesto dalimi jungiantis Žvėryno tiltas. Šalia Seimo esantis tiltas paskutinį kartą rekonstruotas prieš beveik du dešimtmečius – 2005 metais. Planinio remonto darbų metu atstatytas projektinis Žvėryno tilto vaizd...
nuotrauka
2024-06-06 12:27
Gera žinia „Švyturio“ sodų bendrijos savininkams: netrukus prasidės žvyrkelių Raganių 1-osios ir Raganių 2-osios asfaltavimo darbai. Šių sodų bendrijoje taip pat bus nutiesti lietaus nuotekų tinklai. Sutartys su rangovais jau yra pasirašytos, planuojama, kad darbai prasidės dar šį mėnesį.
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-06-04 13:25
Regionų administracinis teismas tenkino viešąjį interesą ginančio Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimą ir panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio mėn. priimtą įsakymą, pagal kurį sostinės Valakampių rajone buvo suprojektuoti keturi nauji valstybiniai ž...
nuotrauka
2024-06-04 13:11
Nuo gegužės 14 d. savivaldybių administracijos ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) gali teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Iki paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos likus kiek mažiau nei dviem savaitėms, jau sulaukta paraiškų vir...
nuotrauka
2024-06-03 16:40
Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė ir daugiau nei 13 tūkst. e...
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.
nuotrauka
2024-06-03 09:40
Vienoje didžiausių Vilniaus miesto žaliųjų erdvių – Tauro kalno teritorijoje – intensyviai vyksta aplinkos tvarkymo darbai. Ši teritorija atnaujinama keliais etapais: statybos, infrastruktūros, želdinimo. Darbai apima 11,4 ha plotą, įskaitant Liuteronų sodą. Planuojama, kad didžioji darbų dalis bus ...
nuotrauka
2024-05-31 14:46
Palangoje, Taikos g. 2, atidarytas greito elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu gali įsikrauti net 20 elektromobilių. Papildomai dar 4 elektromobilių įkrovimo prieigos įrengtos Ronžės g. 5A. Elektromobilių įkrovimo parke veikia iš viso 16 įkrovimo prieigų, kurių galia 60 kW ir 4 įkrovim...
nuotrauka
2024-05-31 14:39
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda rengti uostamiesčio centrinio pašto įveiklinimo koncepciją. Pasirašyta paslaugų teikimo sutartis dėl Frydricho Vilhelmo Augusto Argelanderio mokslo ir meno centro – buvusio Klaipėdos centrinio pašto – įveiklinimo koncepcijos parengimo tarp Klaipėdos miesto saviv...
nuotrauka
2024-05-31 09:26
Alytaus miesto savivaldybė su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė Alytaus Jaunimo parko ir aplinkinės teritorijos atgaivinimo projekto finansavimo sutartį. Bendra projekto vertė 3,1 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 09:19
Aplinkos projektų valdymo agentūra primena, kad jau nuo gegužės 28 d. savivaldybių administracijos kviečiamos pasinaudoti parama, atliekant valstybinės miško žemės sklypų priežiūrą, apsaugą ir tvarkymo darbus bei rengiant valstybinės miško žemės sklypų miškotvarkos projektus. Šiai paramos priemonei ...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse