2024 spalio 12 d. šeštadienis, 22:48
Reklama  |  facebook

Specialistai: nepamirškite patikrinti vėdinimo sistemų filtrų

2018-03-02 10:30
Oro kokybė ir mikroklimatas biure priklauso ne tik nuo biure dirbančių žmonių skaičiaus, bet ir nuo pastato vėdinimo sistemų technologinių sprendimų bei jų priežiūrai skiriamo dėmesio.
nuotrauka
Bendrovės „YIT Kausta" nuotr.


Minimos įmonės
YIT Kausta, UAB

Šaltuoju metu laiku, kai uždarose patalpose praleidžiame iki 80 proc. paros laiko, tinkamas patalpų vėdinimas tampa ypatingai svarbiu. Šildomas ir netinkamai vėdinamas biurų oras skatina darbo efektyvumo mažėjimą, nemalonų drėgmės trūkumo pojūtį ir net darbuotojų susirgimus.

Biurai irgi „serga"

Specialistai pastebi, jog jei žmogus biure jaučia galvos svaigimą, mieguistumą, akių paraudimą ar net pykinimą, tačiau palikus darbo vietą simptomai dingsta – tai gali būti sergančio pastato sindromo ženklas.

Verslo namai, biuru mokroklimatas, yit kausta

Profesinės sveikatos centro gydytoja Danguolė Gorobecienė pasakoja, kad vidaus patalpų apdailos medžiagų yra gausybė: dažai, glaistas, gruntas, lakas ir kitos. Jų sudėtyje būna cheminių ir iš jų išsiskiriančių lakiųjų medžiagų, kurios ypatingai teršia aplinką dirginančiomis, svaiginančiomis, alergizuojančiomis ar kitaip nepalankiai sveikatą veikiančiomis dujomis ar garais.

„Tam tikri komponentai gali skirtis ir ilgesnį laiką. Sveikatai nepalankios savybės išryškėja patalpų apdailai nesaikingai naudojant plastikines ir polimerines medžiagas, kartu jas užsandarinant", – aiškina D. Gorobecienė.

Kitos apdailos statybinių medžiagų savybės – laidumas triukšmui, šilumai, drėgmei, cheminis nestabilumas, aplinkoje esančių cheminių medžiagų absorbavimas, dulkių ir nešvarumų kaupimas, neatsparumas pelėsių ir grybų dauginimuisi – taip pat veikia patalpos oro kokybę. Į tai labai svarbu atsižvelgti renkantis ar įrengiant biuro patalpas.

Visgi, net ir teisingai įrengta, tačiau neprižiūrima ar blogai prižiūrima patalpa gali tapti nesveika.

Pasak jos, patalpų ore visuomet yra dulkių ir mikroorganizmų (mikrobų, virusų), kurie gali būti mikroskopinių lašelių pavidalu. Juose itin ilgai gyvybingi išlieka ligų sukėlėjai. Patalpoje esantys žmonės į aplinką išskiria šilumą, vandens garus, anglies dioksidą ir kitokias dujas.

„Iš ligonių ir užkrato nešiotojų į patalpų orą patenka ligas sukeliančių mikrobų ir virusų. Tai itin aktualu tose patalpose, kuriose grindys išklotos kiliminėmis dangomis, nes tai apsunkina patalpos priežiūrą", – teigia gydytoja D. Gorobecienė.

Svarbu tikrinti filtrus

Statybų ir darnios NT plėtros bendrovės „YIT Kausta" technikos direktorius Sigitas Aglinskas pastebi, kad neįrengtos arba neteisingai įrengtos rekuperacinės oro vėdinimo sistemos viena dažniausių prastos savijautos biure priežasčių.

mikroklimatas, yit kausta, zaliasis pasttaass, verslo namai

„Didžiojoje dalyje biurų retai įrengiami atidaromi langai. Dažnai jie negali būti varstomi, todėl tokiuose biuruose įrengiamos rekuperacinės vėdinimo sistemos, kurias neteisingai parinkus ar sumontavus gali atsirasti skersvėjai, tvyrantys pašalinai kvapai, nemalonūs fiziniai pojūčiai ir bendras diskomforto jausmas", – pasakoja S. Aglinskas.

Tokius pojūčius gali sukelti ir prastai prižiūrimi bei per retai keičiami vėdinimo sistemų oro filtrai. Jie lemia į patalpas tiekiamo oro kokybę. Gydytoja D. Gorobecienė teigia, jog biuruose turėtų būti atidaromi langai ar viršulangiai. Anot jos, rekuperacinės sistemos reikalauja reguliarios priežiūros, o neprižiūrimos sukelia daugiau problemų nei naudos.

„Vėdinimo uždavinys yra palaikyti kuo švaresnį ir grynesnį patalpų orą, pašalinti dulkes, mikrobus, virusus bei nemalonius kvapus. Pastaruosius panaikinti yra bene svarbiausia, kadangi jie refleksiškai keičia kvėpavimą, o per ilgą laiką prislegia nuotaiką, padidina nuovargį", – pastebi gydytoja.

Nors darbuotojų savijautą ir darbo našumą veikia įvairūs faktoriai, pastebėta, kad patalpose, kurių oro temperatūra yra žema ir jos blogai vėdinamos, dažnai būna drėgna, tad ant drėgnų paviršių susidaro palankios sąlygos atsirasti ir plisti pelėsiui, kuris neretai išskiria nemalonų kvapą, sukelia alergines reakcijas, gali paaštrinti simptomus sergantiems astma.

Specialistai teigia, kad šaltuoju metų laiku dėl šildymo biuruose oras dažnai būna per sausas. Toks oras kenkia žmogaus kvėpavimo takams, sausina nosies ir burnos gleivinę, todėl virusai ir bakterijos gali lengviau patekti į organizmą. Oro drėgnumą galima reguliuoti per vėdinimo sistemų, turinčių oro drėkinimo funkciją, pagalba arba oro drėkintuvais. Taip pat naudojant kitas pagalbines priemones: gausiai laistyti kambarinius augalus, pasistatyti patalpose vazas su vandeniu, dirbtinius krioklius ir fontanus. 

Žaliuosiuose pastatuose sergama rečiau

Technikos direktorius pastebi, kad pastaraisiais metais nekilnojamojo turto vystytojai vis daugiau dėmesio skiria pastatų inžinerinių sistemų bei pastatų mikroklimato kokybės užtikrinimui. Energiją taupantys ir ekologiški sprendimai leidžia vystyti ir aplinkai, ir darbuotojams draugiškus žaliuosius pastatus.

„Tokie pastatai paprastai turi įdiegtus tam tikrus elgesio modelius, kurie palaiko tinkamą temperatūrą ir patalpų vėdinimo balansą. Pavyzdžiui, „YIT Kausta" pastatytame verslo centre „Duetto" sumontuota šildymo – vėsinimo sistema leidžia vienu metu ir vėsinti, ir šildyti skirtingas patalpas, o rekuperacinė vėdinimo sistema su drėkinimo funkcija užtikrina komfortišką patalpų mikroklimatą ištisus metus. Šis žaliausiu 2017 metų pastatu išrinktas verslo centras yra įvertintas pagal poveikio aplinkai standartą BREEAM ir turi sertifikatą", – teigia S. Aglinskas.

Pasak „YIT Kausta" technikos direktoriaus tarptautinė praktika rodo, kad tokį sertifikatą turinčiuose pastatuose pasiekiamas 5–10 proc. didesnis darbuotojų darbo našumas, užtikrinamos komfortiškos darbo sąlygos, o darbuotojai serga iki keturių kartų rečiau nei kitokiuose biuruose.

S. Aglinskas priduria, jog pagal dabar šalyje galiojančias higienos normas, darbo patalpų oro temperatūra žiemos metu turėtų būti 22–24 ℃, oro santykinis drėgnumas 40 – 60 proc. 

Bendrovės „YIT Kausta" nuotr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...
nuotrauka
2024-10-07 15:27
Būsto saugumas ir patogumas dažnai priklauso net ir nuo tokių smulkių detalių kaip elektros kištukiniai lizdai. Elektros inžinierius atskleidžia, kaip neapsirikti ir išsirinkti tinkamiausio tipo bei galios kištukinius lizdus su USB jungtimi virtuvei, darbo ar miegamojo kambariui.
nuotrauka
2024-10-02 16:37
Paskelbti kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus. Energetikos ministerijos inicijuota 8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti ...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-06 09:34
Šaldomos lubos – tai inovatyvus būdas kontroliuoti patalpų temperatūrą. Tokia sistema susideda iš šilumos siurblio ir specialių plokščių, kuriose išvedžioti ploni vamzdeliai aušinimo skysčiui cirkuliuoti. Tokios plokštės gali būti montuojamos ne tik lubose, bet ir sienose ar grindyse. Plokštės gali ...
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-10 09:42
Ar žinojote, kad UAB „Traidenis“ yra ne tik nuotekų valymo sektoriaus ekspertė? Įmonė pagal individualių talpų užsakymų gamybą lyderiauja visoje Europoje. „Traidenis“ kuria gaminius pagal konkrečius klientų reikalavimus, garantuodamas produkto unikalumą ir aukščiausią kokybę.
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos