2023 birželio 2 d. penktadienis, 5:41
Reklama  |  facebook

Specialistai: nepamirškite patikrinti vėdinimo sistemų filtrų

2018-03-02 10:30
Oro kokybė ir mikroklimatas biure priklauso ne tik nuo biure dirbančių žmonių skaičiaus, bet ir nuo pastato vėdinimo sistemų technologinių sprendimų bei jų priežiūrai skiriamo dėmesio.
nuotrauka
Bendrovės „YIT Kausta" nuotr.


Minimos įmonės
YIT Kausta, UAB

Šaltuoju metu laiku, kai uždarose patalpose praleidžiame iki 80 proc. paros laiko, tinkamas patalpų vėdinimas tampa ypatingai svarbiu. Šildomas ir netinkamai vėdinamas biurų oras skatina darbo efektyvumo mažėjimą, nemalonų drėgmės trūkumo pojūtį ir net darbuotojų susirgimus.

Biurai irgi „serga"

Specialistai pastebi, jog jei žmogus biure jaučia galvos svaigimą, mieguistumą, akių paraudimą ar net pykinimą, tačiau palikus darbo vietą simptomai dingsta – tai gali būti sergančio pastato sindromo ženklas.

Verslo namai, biuru mokroklimatas, yit kausta

Profesinės sveikatos centro gydytoja Danguolė Gorobecienė pasakoja, kad vidaus patalpų apdailos medžiagų yra gausybė: dažai, glaistas, gruntas, lakas ir kitos. Jų sudėtyje būna cheminių ir iš jų išsiskiriančių lakiųjų medžiagų, kurios ypatingai teršia aplinką dirginančiomis, svaiginančiomis, alergizuojančiomis ar kitaip nepalankiai sveikatą veikiančiomis dujomis ar garais.

„Tam tikri komponentai gali skirtis ir ilgesnį laiką. Sveikatai nepalankios savybės išryškėja patalpų apdailai nesaikingai naudojant plastikines ir polimerines medžiagas, kartu jas užsandarinant", – aiškina D. Gorobecienė.

Kitos apdailos statybinių medžiagų savybės – laidumas triukšmui, šilumai, drėgmei, cheminis nestabilumas, aplinkoje esančių cheminių medžiagų absorbavimas, dulkių ir nešvarumų kaupimas, neatsparumas pelėsių ir grybų dauginimuisi – taip pat veikia patalpos oro kokybę. Į tai labai svarbu atsižvelgti renkantis ar įrengiant biuro patalpas.

Visgi, net ir teisingai įrengta, tačiau neprižiūrima ar blogai prižiūrima patalpa gali tapti nesveika.

Pasak jos, patalpų ore visuomet yra dulkių ir mikroorganizmų (mikrobų, virusų), kurie gali būti mikroskopinių lašelių pavidalu. Juose itin ilgai gyvybingi išlieka ligų sukėlėjai. Patalpoje esantys žmonės į aplinką išskiria šilumą, vandens garus, anglies dioksidą ir kitokias dujas.

„Iš ligonių ir užkrato nešiotojų į patalpų orą patenka ligas sukeliančių mikrobų ir virusų. Tai itin aktualu tose patalpose, kuriose grindys išklotos kiliminėmis dangomis, nes tai apsunkina patalpos priežiūrą", – teigia gydytoja D. Gorobecienė.

Svarbu tikrinti filtrus

Statybų ir darnios NT plėtros bendrovės „YIT Kausta" technikos direktorius Sigitas Aglinskas pastebi, kad neįrengtos arba neteisingai įrengtos rekuperacinės oro vėdinimo sistemos viena dažniausių prastos savijautos biure priežasčių.

mikroklimatas, yit kausta, zaliasis pasttaass, verslo namai

„Didžiojoje dalyje biurų retai įrengiami atidaromi langai. Dažnai jie negali būti varstomi, todėl tokiuose biuruose įrengiamos rekuperacinės vėdinimo sistemos, kurias neteisingai parinkus ar sumontavus gali atsirasti skersvėjai, tvyrantys pašalinai kvapai, nemalonūs fiziniai pojūčiai ir bendras diskomforto jausmas", – pasakoja S. Aglinskas.

Tokius pojūčius gali sukelti ir prastai prižiūrimi bei per retai keičiami vėdinimo sistemų oro filtrai. Jie lemia į patalpas tiekiamo oro kokybę. Gydytoja D. Gorobecienė teigia, jog biuruose turėtų būti atidaromi langai ar viršulangiai. Anot jos, rekuperacinės sistemos reikalauja reguliarios priežiūros, o neprižiūrimos sukelia daugiau problemų nei naudos.

„Vėdinimo uždavinys yra palaikyti kuo švaresnį ir grynesnį patalpų orą, pašalinti dulkes, mikrobus, virusus bei nemalonius kvapus. Pastaruosius panaikinti yra bene svarbiausia, kadangi jie refleksiškai keičia kvėpavimą, o per ilgą laiką prislegia nuotaiką, padidina nuovargį", – pastebi gydytoja.

Nors darbuotojų savijautą ir darbo našumą veikia įvairūs faktoriai, pastebėta, kad patalpose, kurių oro temperatūra yra žema ir jos blogai vėdinamos, dažnai būna drėgna, tad ant drėgnų paviršių susidaro palankios sąlygos atsirasti ir plisti pelėsiui, kuris neretai išskiria nemalonų kvapą, sukelia alergines reakcijas, gali paaštrinti simptomus sergantiems astma.

Specialistai teigia, kad šaltuoju metų laiku dėl šildymo biuruose oras dažnai būna per sausas. Toks oras kenkia žmogaus kvėpavimo takams, sausina nosies ir burnos gleivinę, todėl virusai ir bakterijos gali lengviau patekti į organizmą. Oro drėgnumą galima reguliuoti per vėdinimo sistemų, turinčių oro drėkinimo funkciją, pagalba arba oro drėkintuvais. Taip pat naudojant kitas pagalbines priemones: gausiai laistyti kambarinius augalus, pasistatyti patalpose vazas su vandeniu, dirbtinius krioklius ir fontanus. 

Žaliuosiuose pastatuose sergama rečiau

Technikos direktorius pastebi, kad pastaraisiais metais nekilnojamojo turto vystytojai vis daugiau dėmesio skiria pastatų inžinerinių sistemų bei pastatų mikroklimato kokybės užtikrinimui. Energiją taupantys ir ekologiški sprendimai leidžia vystyti ir aplinkai, ir darbuotojams draugiškus žaliuosius pastatus.

„Tokie pastatai paprastai turi įdiegtus tam tikrus elgesio modelius, kurie palaiko tinkamą temperatūrą ir patalpų vėdinimo balansą. Pavyzdžiui, „YIT Kausta" pastatytame verslo centre „Duetto" sumontuota šildymo – vėsinimo sistema leidžia vienu metu ir vėsinti, ir šildyti skirtingas patalpas, o rekuperacinė vėdinimo sistema su drėkinimo funkcija užtikrina komfortišką patalpų mikroklimatą ištisus metus. Šis žaliausiu 2017 metų pastatu išrinktas verslo centras yra įvertintas pagal poveikio aplinkai standartą BREEAM ir turi sertifikatą", – teigia S. Aglinskas.

Pasak „YIT Kausta" technikos direktoriaus tarptautinė praktika rodo, kad tokį sertifikatą turinčiuose pastatuose pasiekiamas 5–10 proc. didesnis darbuotojų darbo našumas, užtikrinamos komfortiškos darbo sąlygos, o darbuotojai serga iki keturių kartų rečiau nei kitokiuose biuruose.

S. Aglinskas priduria, jog pagal dabar šalyje galiojančias higienos normas, darbo patalpų oro temperatūra žiemos metu turėtų būti 22–24 ℃, oro santykinis drėgnumas 40 – 60 proc. 

Bendrovės „YIT Kausta" nuotr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2023-05-24 08:00
Perjungimo vožtuvai gali būti naudojami šildymo terpės srautui perjungti tarp dviejų šilumos šaltinių arba imtuvų. Jie gerai veikia, pavyzdžiui, sistemose su šilumos siurbliais.
nuotrauka
2023-05-05 07:00
„Geberit FlowFit“ – tai inovatyvi vamzdynų sistema, skirta tiekti geriamąjį vandenį, tačiau ji gali būti naudojama ne tik atliekant įprastą funkciją – šildant vandenį, bet šaldyti, ar suspausti orą. Sistema sukurta siekiant išvengti montavimo klaidų, kasdien pasitaikančių statybvietėse, ir iš esmės ...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-18 07:45
Neseniai užbaigti apšvietimo sistemų įrengimo darbai dviejuose sporto paskirties objektuose – Kauno lengvosios atletikos manieže ir Vilniaus padelio teniso kortuose. Apšvietimo sprendinius jiems tiekė LEDVANCE, vienas iš didžiausių apšvietimo rinkos žaidėjų pasaulyje.
nuotrauka
2023-04-13 08:28
Energetikos ministerija primena, kad verslo įmonės dar gali kreiptis paramos diegiant aplinkai draugiškas, naujesnes ir mažiau energijos vartojančias technologijas.
nuotrauka
2023-04-12 07:33
Šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas (ŠVOK) lemia patalpų mikroklimatą, nuo kurio priklauso komfortas, darbingumas ir sveikata. Tai yra aksioma, dėl kurios niekas nesiginčija. Tačiau sprendinių, kaip sukurti komfortišką patalpų mikroklimatą, ieškoma nuolat.
nuotrauka
2023-04-07 07:50
Pagrindinis uždavinys, rekonstruojant buvusio centrinio Vilniaus pašto pastatą, buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią. Inžinerinių sistemų montavimo įmonei „Vartolita“ tai buvo pats didžiausias iššūkis, su kokiu teko susidurti per visą įmonės veiklos istoriją.
nuotrauka
2023-03-28 16:59
Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
nuotrauka
2023-03-13 07:46
Augant įrenginių, naudojančių, pvz., šilumos siurblius, paklausai, didėja susidomėjimas perjungimo vožtuvais. Jie dažniausiai naudojami šildymo sistemose, kai reikia perjungti du skirtingus šilumos šaltinius arba du skirtingus imtuvus.
nuotrauka
2023-02-27 11:43
Ar gali universitete pradėtos veiklos, gimusios idėjos ir projektai tapti pelną nešančiu verslu? Taip. Pasak Virgilijaus Pamakščio, „Axioma Metering“ Inovacijų ir technikos departamento direktoriaus, bendras skaitiklių projektas su KTU prasidėjo dar 1991 m., o dabar įmonė yra vienintelis ultragarsin...
nuotrauka
2023-02-24 07:44
Vyraujant šaltiems orams, namų vėdinimas atvėrus langus tampa ne itin malonus, tačiau turint efektyvią rekuperacinę vėdinimo sistemą to daryti nereikia. Bendrovės „Realco statyba“ ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dar nemažai žmonių yra linkę vėdinti namus atidarydami langus, nors gyvena auk...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-08 07:02
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpro...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-23 07:17
Net 85–95 % Europoje esančių pastatų dar bus eksploatuojami 2050 m., tad senesniems pastatams reikės iki 20 kartų daugiau energijos nei naujesniems, energiškai efektyviems pastatams. Kadangi per metus renovuojama tik 1 % šių pastatų, būtina ieškoti energiją taupančių priemonių, kurios ne tik sudaryt...
nuotrauka
2023-01-14 07:22
Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu (EEEF) įsteigta KŪB „Tvarių investicijų plėtros skatinimas” (TIPS) pasirašė paskolos sutartį su UAB „Venteos“, kuri viešosios–privačios partnerystės būdu įgyvendins Kauno rajono gatvių apšvietimo sistemos modern...
nuotrauka
2023-01-13 07:57
Statant modernią 19 tūkst. kv. m ploto Vokietijos polimerų milžinės REHAU gamyklą, ypatingas dėmesys buvo skiriamas priešgaisrinei saugai. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, buvo parinktos padidinto atsparumo ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios sau...
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-02 11:05
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skelbia pradedanti naują išmanaus vandentiekio sostinėje diegimo etapą, kurio metu vilniečių namuose mechaniniai šalto vandens skaitikliai bus keičiami išmaniaisiais įrenginiais. Skaitiklių keitimą gyventojų namuose bendrovė ketina prad...
nuotrauka
2022-12-01 09:25
Kiekvieno miesto puošmena – seni, praeitį menantys statiniai kultūros paveldo vietovėse. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena nusprendusiems ant tokių pastatų fasado įsirengti kondicionierių ar kitą inžinerinį įrenginį, kad š...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos