2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 12:55
Reklama  |  facebook

Statybos inspekcija nuo šiol nagrinės ir skundus dėl dešimtmečio senumo statybų

2016-07-18 13:50,      papildyta Statybos inspekcijos komentaru 2016-07-19 15:30
2016 m. liepos 14 d. įsigaliojo kai kurie Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo pakeitimai, tarp kurių ir naujos nuostatos dėl skundų ar pranešimų nagrinėjimo. Statybos teisėtumui nustatyti nebus taikoma senatis, jeigu dėl to teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą arba įtariamas viešojo intereso pažeidimas, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.
nuotrauka
Statybos. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos (VTPSI), kaip ir iki šiol, nebus nagrinėjami skundai ar pranešimai dėl viešojo administravimo subjekto išduoto statybą leidžiančio dokumento (SLD) išdavimo teisėtumo, jeigu jis išduotas anksčiau kaip prieš 3 metus ar nuo statybos pradžios praėjo daugiau kaip vieni metai. Tačiau tais atvejais, kai dėl SLD išdavimo teisėtumo atlieka tyrimą teisėsaugos institucijos arba yra įtarimų, kad pažeistas viešasis interesas, tokio skundo VTPSI neatmes.

Taip pat įstatymo pakeitimu įtvirtinta nuostata, kurią VTPSI jau buvo numačiusi savo Asmenų prašymų, skundų, pranešimų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo taisyklėse, dėl statybos teisėtumo tyrimo. Nustatyta, kad VTPSI nenagrinėja skundų ir pranešimų dėl  galimai nelegalių statybų, jeigu statybos darbai atlikti anksčiau kaip prieš 10 metų, išskyrus atvejus, kai dėl statybos teisėtumo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą arba yra įtarimų, kad yra pažeistas viešasis interesas.

Skundai, pateikti iki šių nuostatų įsigaliojimo, nagrinėjami (nenagrinėjami), taikant tuo metu galiojusį reglamentavimą.

Kokiais atvejais galime įtarti pažeistą viešąjį interesą?

Tarkime, jog kaimyno namas jums užstoja vaizdą ir jaučiatės nuskriausti bei nepatenkinti. Tačiau kaip žinoti, ar jis statydamas sieną pažeidė viešą interesą? Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė Vida Aliukonienė teigia, jog pagal Teritorijų planavimo įstatymą, viešuoju interesu laikomi ne tik apčiuopiami dalykai, tačiau ir visuomenės gyvenimo kokybė, pagrįsta objektyviais visuomenės poreikiais ir ištekliais bei nuosavybės teisių apsaugos prioritetu.

Viešasis interesas gina kraštovaizdžio, gamtos ir nekilnojamojo kultūros paveldo vertybes, žemės ūkio naudmenas su derlinguoju dirvožemiu, miškų, žemės gelmių išteklius, ginamas darnus kultūrinio kraštovaizdžio formavimas. Taip pat ginama valstybės ir savivaldybių funkcijoms ar teritorijų funkcionavimui reikalinga socialinė ar inžinerinė infrastruktūra.

Saugomi valstybei svarbūs projektai ir visuomenės teisė gauti informaciją bei dalyvauti priimant statybos sprendimus. Remdamiesi teritorijų planavimo įstatymu, statybos valstybinės priežiūros specialistai, spręsdami dėl viešojo intereso pažeidimo, turi atsižvelgti į šiuos kriterijus:

 1) jei pažeidimai susiję su valstybės, savivaldybės žemės naudojimu, statybos vyksta saugomose teritorijose, miškuose, visuomeninės paskirties statiniuose ar teritorijose;

 2) jei pažeidimai susiję su imperatyviais paveldosaugos, aplinkos apsaugos reikalavimais;

3) gresia statinių griūtis;

4) kiti pažeidimai, susiję su visuomenės, valstybės ar jos dalies interesų pažeidimu

„Priimant sprendimą dėl viešojo intereso gynimo turi būti nepažeisti teisėtų lūkesčių, teisinio tikrumo ir teisinio stabilumo principai, įvertinta, prieš kiek laiko padaryti galimi pažeidimai, jų mastas, aplinkybės, ar dėl padarytų pažeidimų atsirado padariniai, ar padarinių atsiradimui galima užkirsti kelią. Praktikoje kiekvienas atvejis vertinamas individualiai“, – sakė V. Aliukonienė

Statybunaujienos.lt
Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2021-09-22 05:43
Tvarkant aplinką, statant vienbutį ar dvibutį gyvenamąjį namą kartais prireikia performuoti sklypo reljefą. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pabrėžia, kad esant būtinybei sklypo reljefą galima keisti, tačiau atliekami darbai netu...
nuotrauka
2021-09-17 10:01
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) dažnai teiraujamasi, ar galima atskirų statinių ar jų dalių statybos užbaigimo procedūras vykdyti ne vienu metu?
nuotrauka
2021-09-15 10:40
KLAUSIMAS. Nupirktų sklypų savininkas juos palygino, palikdamas nuolydį į kaimynų sklypą. Dėl to po lietaus kaimynų sklypo gruntas plaunamas į griovį. Ar įstatymai neįpareigoja žemės darbus talikti taip, kad kaimynams nekiltų problemų?
nuotrauka
2021-09-09 10:38
Sutvarkyta aplinka, aptvertoje teritorijoje iškastas tvenkinys, tačiau idilę sugriauna kieme buvusio savininko pradėtas ir nebaigtas statyti pastatas, kurio paskirtį ir išvaizdą naujasis savininkas nori pakeisti. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Stat...
nuotrauka
2021-09-07 07:31
KLAUSIMAS. Kuo skiriasi lodžija nuo balkono? kokiais atvejais balkonas-lodžija turi būti įtraukti į bendrą buto plotą?
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-27 11:51
Pasitaiko atvejų, kai žemės sklypą, kuriame pastatyti du gyvenamieji namai ir kuriems išduotas statybą leidžiantis dokumentas (SLD) vieno asmens vardu, norima padalyti į du atskirus žemės sklypus. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) pataria, ką daryti, kad pa...
nuotrauka
2021-08-23 10:50
Pirmiausia, kaip primena Statybos inspekcija, svarbu žinoti, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai, vykdydami ūkinę ir kitą veiklą savo naudojamuose žemės sklypuose, privalo nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų.
nuotrauka
2021-08-19 09:13
Palėpė – erdvė tarp stogo ir viršutinio namo aukšto, ir ji yra visų daugiabučio namo gyventojų bendra nuosavybė. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pataria, kokių suderinimų reikia, norint laiptinę pratęsti į palėpę.
nuotrauka
2021-08-19 08:41
Sodo namas – tai I grupės nesudėtingasis poilsiui skirtas statinys, kurio visų aukštų, antstolių, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma yra ne didesnė kaip 80 kv. m, o didžiausias aukštis – 8,5 m.
nuotrauka
2021-08-16 12:02
Norint šalia savo namo pastatyti pagalbinio ūkio paskirties pastatą, reikia laikytis nesudėtingojo pagalbinio ūkio paskirties pastatų statybai keliamų reikalavimų.
nuotrauka
2021-08-12 08:28
Atraminės sienelės įrenginėjamos, kai reikai sulaikyti už jos esantį gruntą, kad šis negriūtų ar nešliaužtų. Nusprendusiems įrengti tokią sienelę visų pirma svarbu žinoti, ko reikai, kad nekiltų konfliktų su besiribojančių sklypų savininkais.
nuotrauka
2021-08-11 12:05
Asmenims, statantiems pastatus, paprastai yra žinoma, kad statinių išdėstymas greta esančių sklypų atžvilgiu net ir nuosavame sklype yra reglamentuotas teisės aktuose ir šių reikalavimų privalu laikytis. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) primena, kokiu atst...
nuotrauka
2021-08-05 10:33
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Statybos inspekcija) neretai teiraujamasi, ar pagalbiniame ūkio paskirties pastate galima gyventi? Statybos inspekcija primena, kad pagalbinis ūkio paskirties pastatas, kaip ir bet kuris kitas statinys, turi aiškiai reglamentuotą paskirtį ir ...
nuotrauka
2021-08-04 16:34
Norint išsiaiškinti, ar planuojamiems stogo keitimo darbams reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), pirmiausia reikėtų žinoti, kokios statybos rūšies darbus ketinama atlikti.
nuotrauka
2021-08-02 11:00
Abejojate, ar numatyti statybos darbai priskirtini statinio kapitaliniam remontui, ar rekonstravimui? Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kokie yra esminiai skirtumai tarp šių statybos rūšių.
nuotrauka
2021-07-29 09:58
Lietuvoje sparčiai populiarėjantys kupoliniai statiniai stebina paskirčių įvairove: kupolas – poilsiui, laisvalaikiui ir pramogoms, kupolinė pirtis ar baseinas, kupolas – šiltnamis. Ieškantiems išskirtinumo, jaukumo, erdvės, norintiems būti gamtoje ar vakarais stebėti žvaigždes neišeinant iš kambari...
nuotrauka
2021-07-26 10:09
Papildoma patalpa prie pastato ne tik apsaugo šildomas patalpas nuo vėjo, lietaus ar šalto oro, bet ir leidžia taupyti gyvenamojo būsto šildymo išlaidas, o papildomą patalpą įrengus pastate, sukuriama dar viena erdvė įvairiems daiktams laikyti. Visgi, norintiems pasistatyti pagalbines (ar papildomas...
nuotrauka
2021-07-22 10:05,      papildyta 2021-07-27 09:50, papildyta informacija
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (toliau – Statybos inspekcija) primena, kad prieš imantis tvoros statybos, verta išsiaiškinti, kokie reikalavimai jai keliami.
nuotrauka
2021-07-15 15:41
Vilniaus apygardos teismas tenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) apeliacinį skundą dėl Vilniaus m. apylinkės teismo nutarimo statytojui UAB „IREC Baltic“ skirti 5 000 eurų baudą. Teismas priėmė naują nutarimą, kuriuo už Stat...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja