2021 gegužės 13 d. ketvirtadienis, 6:52
Reklama  |  facebook

Statybų ekspertas pataria, kur ieškoti gerų statybininkų

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-11-26 09:17
Ar esate darę būsto remontą? Arba pirkę statybininkų paslaugas naujai įsigytam būstui galutinai sutvarkyti? Liūdna, tačiau paklausę tokio klausimo draugų kompanijoje greičiausiai sulauktumėte viena už kitą „spalvingesnių“ istorijų apie nekokybišką statybininkų darbą. Statybos ekpertas Vytautas Jančiauskas seminare „Tavo namai: nuo įsigijimo iki įsirengimo“ klausytojams atskleidė, kokiais būdais reikėtų ieškoti statybininko bei kaip įvertinti jo gebėjimus darbą atlikti kokybiškai.
nuotrauka
Kaip rasti gerai dirbantį ir patikimą statybininką? Svetainės morguefile.com nuotr.


Darbų terminai ir sąmatos – ar kada nors jie lieka tokie, kokie numatyti iš pradžių?

Statybų rinkoje yra gana įprasta, jog darbų sąmata išauga. Keliais ar keliasdešimt tūkstančių. Statybininkai dėl to neišgyvena.

Kai su klientu esame sutarę tikslią sąmatą, aš perduodu ir statybininkui: jei nori atlikti papildomus darbus – daryk, tačiau pinigų už juos negausi. Žinoma, sąmatoje privalo būti skiltis nenumatytiems darbams“, – kaip suvaldyti statybininkų apetitą augančioms sąmatoms patarė V. Jančiauskas.

Panaši situacija kaip su sąmatomis, susidaro ir su darbų terminais. Gali svajoti įsikelti į naująjį butą iki Kalėdų, tačiau.

Terminai priklauso nuo techninių darbo procesų. Įtakos tam turi specialistų užimtumas – ne visi specialistai gali pradėti darbus tada, kai jūs esate tai susiplanavę. Dar prisideda specialistų kaita – jie išvažiuoja į Angliją, Norvegiją ir panašiai. Taip pat neretai vėluoja medžiagų tiekėjai“, – pasakojo V. Jančiauskas.

Statybos darbus ištęsti gali ir pats užsakovas – jei statybų eigoje jo norai ar pageidavimai keičiasi.

Dar viena vėlavimų priežastis – elementarios žmogiškosios klaidos. Statybų bendrovės dažniausiai šias sąnaudas įskaičiuoja į darbų kainą ir prisiima atsakomybę, kad darbas būtų atliktas laiku. Samdant pavienius specialistus tikėtina, jog darbai užsitęs ilgiau, nei planuota.

Kur ieškoti gerų statybininkų?

„Savo klientams dažniausiai turiu tris klausimus. Pirmas: kiek jūs galite toleruoti savo sąmatos padidėjimą? Laimingo kliento atsakymas būna: na, kiek jau bus, tiek“, – juokėsi V. Jančiauskas, prisiminęs, jog yra turėjęs kelis klientus, kuriems širdies neskaudėjo ir dėl poros šimtų tūkstančių eurų išaugusių statybos sąnaudų.

Kitas klausimas: kada planuojate įsikraustyti? Trečiasis – koks tavo požiūris į darbo kokybę bei padarytą broką?

 

V.  Jančiausko teigimu, laimingas klientas neplanuoja, kada įsikels į naują būstą ir tikisi, jog padarę broką tie patys statybininkai jį ir ištaisys.

„Planuodami statybas turite rasti atsakymus į šiuos klausimus: kur ir kaip ieškoti statybininkų? Kaip juos įvertinti? Kokią sąmatą jie man pateiks? Ar spės darbus atlikti laiku ir ar darbų sąmata neišaugs? Ar bus duota garantija? Ar yra rekomendacijos?“ – vardijo pranešėjas.

Statybų eksperto skaičiavimais, Lietuvoje iš viso yra apie 100 tūkstančių statybininkų, tačiau pagal individualios veiklos patentą dirba vos 26 tūkstančiai. Likusi dalis yra arba įsidarbinę statybų bendrovėse, arba savo veiklos nedeklaruoja.

Tad kur jų ieškoti?

Internete statybininkų galima ieškoti pagal informaciją forumuose, pagal paiešką google.com, pagal skelbimus.

Taip pat vis dar egzistuoja popieriniai skelbimai laikraščiuose ir draugų, pažįstamų rekomendacijos.

V. Jančiauskas patarė pirmiausia pasikliauti rekomendacijomis, tuomet – diskusijomis forumuose ir paieška google.com.

Gaukite rekomendacijas apie kelis meistrus ir rinkitės iš jų. Beje, atkreipkite dėmesį, kas jums rekomendavo šį meistrą: močiutė, tėvai ar draugas? Kaip tas žmogus supranta statybas? Ieškokite būtent to žmogaus, kurį jums rekomendavo, ne bendrovės, kurioje jis dirbo.

Kaip įvertinti rastą statybininką?

V. Jančiauskas išvardijo 6 kriterijus: meilė darbui, išvaizda, tobulėjimas, specializacija, darbo metodikos ir patirtis.

Išvaizdą ir patirtį įvertinti – nesunku. Sudėtingiau su likusiais kriterijais.

„Ar gali būti pigus ir geras statybininkas? Gali. Jei jis rinkos naujokas, dirba metus ar dvejus, dar nelaiko savęs specialistu, tačiau specializuojasi tam tikroje srityje, jis dirbs pakankamai kokybiškai“, – sakė V. Jančiauskas.

Statybininkui dirbant kaupiasi jo „patenkintų klientų krepšelis“ ir automatiškai turi kilstelti savo darbo kainą.

Kuo skiriasi statybų ekspertai nuo profesionalų?

„Ekspertas – tai daugiausia klaidų per savo patirtį padaręs profesionalas. Jis išmano įvairias metodikas, žino, kuri iš jų nepasiteisins. Tuo metu profesionalas puikiai išmano vieną sritį, jis dirba gerai, tačiau nepasiūlys jums kitų metodų atlikti darbą“, – sakė V. Jančiauskas.

Ideali sąmata – neegzistuojanti, tačiau siektina

Atsirinkti statybininkus gali padėti diskusijos dėl sąmatos. Idealioje sąmatoje turėtų būti gerokai daugiau grafų, nei mums yra įprasta matyti. Todėl vargu, ar tokią sąmatą gausite, tačiau bent jau nepamirškite aptarti visų čia išvardytų punktų.

„Joje turi būti įrašytas darbas, jo atlikimo technologijos (beveik niekur tai neįtraukiama į sąmatas, o kaip žinoti, ar iš tiesų būtent tokių darbų reikia, kodėl tokia metodika pasirinkta?), naudojamos medžiagos, statybų kokybę kontroliuojančio žmogaus veiksmai (galbūt galite tai padaryti pats?), rizikos (piniginės sumos, jei, pavyzdžiui, paaiškės, jog grindų perdanga sename būste yra supuvusi, jei reikės perdaryti elektros instaliaciją), darbininkai (koks darbuotojas kokį darbą atliks, tuomet bus lengviau įvertinti darbų kainas)“, – sakė pranešėjas.

Jo teigimu, turėdami ūpo, kasdien galite „pereiti“ visas sienas su gulsčiuku, kasdien paskambinę pasiteirauti darbuotojų, ką jie per šiandien nuveikė ir ką planuoja daryti artimiausiu metu. Taip ne tik palaikysite kontrolę, tačiau darbininkai iš anksto prisimins, kokių medžiagų trūksta.

„Kaip patikrinti, ar siena buvo gruntuota prieš dažymą? Kiek kartų ji buvo išdažyta? – gudrybę atskleidė V. Jančiauskas. – Gamyklose buvo naudojamas toks būdas – „tuščių tarų kontrolė“. Jei esu nupirkęs keturias talpas, statybininkai sako, jog viską išnaudojome, o tuščios tik trys – gali kilti įtarimų.“

Tekste – svetainės morguefile.com nuotr.

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-05-11 11:38
Didžiausia centralizuoto šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė šildymo sezoną ir pradeda kasmetinius šilumos trasų tikrinimo bei remonto darbus. Iki spalio mėnesio kitam šildymo sezonui bendrovė paruoš apie 750 km požeminių sostinės vamzdynų.
nuotrauka
2021-05-06 09:54
Bendrovės „Realco“ atliktos naujakurių apklausos rodo, kad daugiausia nesklandumų, su kuriais susiduria naujo būsto gyventojai, kyla pirmaisiais gyvenimo jame metais. Augant iš brėžinių parduodamų būstų skaičiui, dalis pirkėjų vis garsiau kalba ir apie informacijos stoką.
nuotrauka
2021-05-04 10:55
Šiemet iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 11 mln. eurų kompensacinėms išmokoms individualiems vieno ar dviejų butų gyvenamiesiems namams atnaujinti – 1 mln. eurų daugiau nei pernai.
nuotrauka
2021-04-30 10:16
Pirmieji šiais metais dujų balionus pasikeitė dviejų daugiabučių Radviliškio raj. Baisiogalos sen. gyventojai. Dar daugiau nei 250 daugiabučių visoje Lietuvoje jau yra užsitikrinę paramą ir pradėję rangos darbus, o 116 daugiabučių jau pateikė paraiškas ir laukia patvirtinimo dėl skirto finansavimo.
nuotrauka
2021-04-30 07:46
Būsto energijos taupymo agentūros „Metų renovacijos projekto 2020“ rinkimuose Klaipėdoje renovuotas namas (adresas – Taikos pr. 3) tapo absoliučiu lyderiu. UAB „Lankstinys“ įgyvendintas projektas laimėjo su didele persvara aplenkęs konkurentus.
nuotrauka
2021-04-26 12:00
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. balandžio 23 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos išt...
nuotrauka
2021-04-22 16:11
Lietuvoje bus steigiamas pastatų renovacija užsiimsiantis kompetencijų centras, kuris turėtų užtikrinti renovacijos proveržį. „Vieno langelio“ principu veiksiantis centras koordinuos ir valdys pastatų atnaujinimo procesus.
nuotrauka
2021-04-21 09:31
Aplinkos ministerijos kuriama Nuotekų tvarkymo informacinė sistema (NTIS) padės saugoti šalies vandens telkinius nuo taršos individualiai tvarkomomis nuotekomis ir pagerinti jų būklę. Joje fiksuojami duomenys aiškiai parodys, kaip sklypo savininkas tvarko nuotekas, ar neviršija taršos normų.
nuotrauka
2021-04-21 08:55
Kauno mieste beveik 5 proc. atpigo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kaina. Tokiam Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos siūlymui šio antradienio posėdyje pritarė Kauno miesto savivaldybės taryba.
nuotrauka
2021-04-19 11:03
Augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-06 07:51
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo () išplėstinė teisėjų kolegija ištyrė Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto energetikos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu „Dėl Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo patvirtin...
nuotrauka
2021-04-02 11:36
Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-29 11:31
Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl būsto paskolos, tiek sutarties pasirašymas vyksta nuotoliniu būdu. Šiemet liepą įsigaliojus Notariato įstatymo pataisoms, kurios sutei...
nuotrauka
2021-03-25 11:03
Būsto rinkai šalies didmiesčiuose nemažinant apsukų vis daugiau gyventojų siekia įsigyti savo svajonių namus. Visgi nusipirkti būstą – tai ne tas pats, kas naujus batus ar televizorių. Dėl to tokį pirkinį planuojantiems gyventojams paprastai kyla nemažai klausimų ar sunkumų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai