2021 birželio 14 d. pirmadienis, 22:27
Reklama  |  facebook

Statybų rinka alkana, bet tinkamų specialistų darbdaviai negauna

Viktorija KARSOKAITĖ      2015-07-23 11:00
Pasibaigus egzaminų karštinei ir prasidėjus stojamųjų – visi lyg išprotėję klausia: „kuo noriu būti?“ Dažniausiai jaunuoliai renkasi specialybes iš socialinių mokslų srities, o tiksliųjų ir inžinerinių studijų programos net nebūna pilnai užpildytos. Portalas www.statybunaujienos.lt statybos sektoriui specialistus ruošiančių mokyklų klausė, kiek šiais metais į rinką išleido jaunųjų specialistų, kokių šiuo metu reikia ir kokios vyrauja tendencijos.
nuotrauka
Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais. KTU archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Raseinių statyba, UAB
Vilniaus statybininkų rengimo centras, VŠĮ
Kauno technikos kolegija,
Yvas, UAB
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija,
Vilniaus statybininkų rengimo centras: „dirbtinų“ programų neleisime

Vilniaus statybininkų rengimo centrą (VSRC) šiais metais baigė 384 absolventai. Daugiausiai – apdailininkų. Jų šiemet į rinką mokymo įstaiga išleido net 169. Taip pat nemažai išleista stalių (53), pastatų elektros sistemų montuotojų (18), santechnikų (13), statybos verslo paslaugų teikėjų (80), dekoratyvinio apželdinimo verslo darbuotojų (20) ir nekilnojamo turto agentų (31).

VSRC direktorius Juozas Baranauskas sako, kad šiemet planuojama priimti 425 asmenis. Darbo biržos darbo rinkos prognozės rodo, kad Vilniaus regione paklausiausi bus apdailininkai, betonuotojai, elektromontuotojai, mūrininkai, santechnikai ir plataus profilio statybininkai. Vidutines galimybes gauti darbą turi nekilnojamo turto agentai.

J. Baranauskas teigia, kad šias tendencijos mokymo įstaiga išryškina analizuodama Lietuvos darbo biržos parengtas prognozes, o taip pat bendraudama su statybos įmonėmis.

„Centras turi licencijas ir rengimo bazę visoms pagrindinėms statybos sektoriuje reikalingoms programoms rengti, todėl naujų „dirbtinai sugalvotų“ įsivesti neketiname. Tačiau, siekdami kokybiškesnio, labiau darbdavių lūkesčius atitinkančio specialistų parengimo, planuojame plačiau naudoti „pameistrystės“ mokymo būdą, kai besimokantis mokykloje įgytus pradinius įgūdžius tobulina mokydamasis darbo vietoje“, – kalba J. Baranauskas.

Kauno technikos kolegija: karjerą reikia rinktis pagal rinkos poreikius

Kauno technikos kolegija (KTK) išleido jau 11-ąją koleginių studijų absolventų laidą. Šiais metais profesinio bakalauro diplomai buvo įteikti 282 absolventams: 90 iš jų gavo automobilių transporto inžinerijos profesinio bakalauro diplomus, 12 diplomų įteikta mechanikos inžinerijos profesinio bakalauro studijų absolventams, 52 autotransporto elektronikos, 27 elektros energetikos, 12 elektronikos technikos studijų programų absolventams. Profesinio bakalauro diplomai įteikti ir 89 statybos inžinerijos krypties absolventams: 50-čiai jų suteiktas statybos inžinerijos profesinio bakalauro vardas, 39 tapo kelių inžinerijos profesiniais bakalaurais.

Atsižvelgdami į rinkos poreikius ir statybos sektoriaus rezultatus, šiemet planuoja į Statybos inžinerijos studijų programą priimti virš 70 pirmakursių.

Kalbant apie paklausių profesijų tendencijas, didieji pramonės, statybos ir energetinio sektoriaus žaidėjai jau keleri metai skambina pavojaus varpais – yra atsiradęs nemažas kvalifikuotų specialistų deficitas, tačiau tik nedaugelis būsimų studentų į tai dar atkreipia dėmesį. Pasak Kauno technikos kolegijos direktoriaus Nerijaus Varno (nuotraukoje kairėje), daugelis jaunų žmonių savo karjerą turėtų planuoti analizuodami rinkos poreikį, o ne kadaise buvusių prestižinių specialybių sąrašus. Tai turėtų būti pirmasis kriterijus, norintiems sėkmingos karjeros.

„Juk jau keletą metų iš eilės tarp labiausiai trūkstamų specialistų matome tas pačias profesijas – IT srities specialistai ir inžinerinių specialybių atstovai – kaip elektros energetikos specialistai, medžiagų apdirbimo ar statybos ir paveldo statinių inžinieriai. Nors apie tai daug kalbame, tačiau rinka vis dar alkana, o šios srities darbuotojų poreikis tik didėja“, – sako N. Varnas.

KTK įsitikinusi – šiandien mes išgyvename techninių specialybių renesansą. Skaičiuojama, kad artimiausius trejus metus Europos Sąjungoje (ES) inžinieriams planuojama sukurti daugiau nei 30 tūkstančių darbo vietų.

„Natūralu, kad IT ir inžinerinės profesijos kopia į populiariausiųjų bei geriausiai apmokamų specialybių lentelių pirmąsias vietas. Juk dauguma procesų automatizuojami, statyba Lietuvoje sparčiai skaitmenizuojasi, tokiems procesams valdyti reikalingi aukštos kvalifikacijos, naujos kartos specialistai, kurie geba komunikuoti keliomis kalbomis, supranta naujausias technologijas, gali patys rasti ir pasiūlyti geriausią problemos sprendimo būdą“, – teigia N. Varnas.

YVAS: renovacija augina statybininkų paklausą

UAB „Yvas“, suaugusiųjų mokymo ir atestavimo centro, direktorius Aurelijus Raugalas (nuotraukoje dešinėje) sako, kad šiemet mokymo centrą baigė apie 1500 mokinių: 60 suvirintojų, 30 apdailininkų, 40 pastatų renovatorių, 20 pastatų apšiltintojų , 450 krautuvų vairuotojų, 85 krovinių kabinėtojai, 220 aukštalipių, 120 telferistų. Šiemet planuojama apmokyti apie 500 žmonių: į rinką ateis suvirintojai, medienos apdirbimo staklininkai, pastatų apšiltintojai, renovatoriai, apdailininkai, savaeigių platforminių keltuvų operatoriai.

„Specialybių tendencijas diktuoja darbo pasiūla. Šiuo metu vykstant renovacijai visos statybinės specialybės išlieka populiarios, išskyrus (net keista) mūrininkus ir tinkuotojus. Mūrininkų mūsų centras nemokė jau 5 metus“, – teigia A. Raugalas.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija: aukštasis išsilavinimas – ne kliūtis mokytis dar kartą

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Statybos fakulteto dekanė Lina Sakalauskienė (nuotraukoje kairėje) sako, kad šiemet jų mokymo įstaigą iš viso baigė 671 absolventas, tačiau iš jų statybos fakultete – net septynis kartus mažiau – tik 97. Į rinką išleista 30 statybos specialistų, 23 statinių inžinerinių sistemų specialistų, susisiekimo, kelių ir statinių specialybę baigė 31, termoinžineriją – 18 bei geodeziją ir kadastrą – 25 žmonės. Šiais metais planuojama į statybos sektoriaus specialybes priimti dar 200 abiturientų.

„Darbo rinkoje paklausesni įgiję technologijų studijų srities Statybos inžinerijos krypties profesinį bakalaurą specialistai. Taigi tarp paklausiausių kolegijos studijų programų yra ir Statybos inžinerija, Susisiekimo keliai ir statiniai, Statinių inžinerinių sistemų studijų programos. Daugėja stojančiųjų, kurie jau turi aukštąjį išsilavinimą (statybos, mechanikos ar kt. techninį). Studentai motyvuoja tokį apsisrendimą praktinių kompetencijų poreikiu“, – teigia L. Sakalauskienė.

UAB „Raseinių statyba“ vadovas S. Bekampis: paruošimo lygis mūsų netenkina

Saulius Bekampis (nuotraukoje dešinėje), UAB „Raseinių statyba“ vadovas, sako, kad pagal savo darbų apimtis gali priimti dar apie 30 žmonių. Tačiau atėjusius iš mokymo įstaigų, kolegijų, profesinių mokyklų, reikia mokyti iš naujo.

„Įmonėje turime „pameistrystės“ programą, kai prie meistro „pririšam" mokinį ir bandome išsiugdyti, išmokyti. Tačiau po to būna problematiška tokį žmogų išlaikyti. Mes į jį investuojam pinigų, išmokom amato, o konkurentas, neinvestavęs pinigų, gali pasiūlyti didesnį atlyginimą“, – teigia S. Bekampis.

Be to, anot įmonės vadovo, tai nėra pati didžiausia problema. Įgavę žinių ir kompetencijų jaunuoliai išvažiuoja į užsienį. Tokia situacija susidarė, nes konkursai vyksta pagal mažiasią kainą ir verslininkai tiesiog negali pagal tokias sąmatas mokėti žmonės didesnio atlyginimo.

Tiesa, S. Bekampis nemano, kad laikas, praleistas mokymo įstaigoje, – tuščias. Pasak jo, kolegijoje ar profesinėje mokykloje jaunimas gauna bendrų teorinių žinių, kurias po to gali tobulinti pasirinktoje įmonė. Tačiau net ir tas teorinis parengimas jo netenkina.

„Gal kitiems pasisekė geriau, bet mūsų tikrai netenkina tas lygis. Turime kiekvienu atveju papildomai investuoti patys“, – teigia S. Bekampis.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.
nuotrauka
2021-06-08 08:13
Aplinkos ministerija ragina įmones pasirūpinti, kad iš jų teritorijos nesklistų nemalonūs kvapai. Tam jos privalo išsiimti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“, įpareigojančią įdiegti efektyvias kvapų valdymo priemones.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.