2024 balandžio 25 d. ketvirtadienis, 20:12
Reklama  |  facebook

Stereotipai griūva: neribotas galimybes keisti pasaulį inžinerija suteikia ir moterims

2018-02-22 14:26
Elizabeth Bragg buvo pirmoji moteris JAV, įgijusi išsilavinimą inžinerijos srityje. Civilinės inžinerijos diplomą ji atsiėmė 1876 metais. Airė Alice Perry žinoma kaip pirmoji inžinierė moteris Britų salyne ir, manoma, Europoje. Taip pat civilinės inžinerijos išsilavinimą ji įgijo 1906 metais. Pirmoji moteris Lietuvoje, gavusi statybos inžinierės diplomą, buvo Sara Mitkovskaitė iš Vilkaviškio. Tai nutiko 1930 metais. Praėjo beveik šimtmetis, tačiau stereotipas, kad inžinerija – vyriška specialybė, vis dar įsišaknijęs.
nuotrauka
Studentai. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Inžinerija dažniausia visuomenėje asocijuojasi su vyrišku darbu, dideliu darbo krūviu, pramone, technika, technologijomis, įvairiais sudėtingais procesais, į kuriuos moterims neva ne valia kištis.

Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto (KTU EVF) docentė Alma Dervinienė pripažįsta, kad moterų veiklą pramonėje vis dar riboja stereotipai, bet situacija keičiasi.

Nes keičiasi visuomenė psichografiniu požiūriu – formuojasi naujos vertybės, plėtojasi laisvės ir lyčių lygybės idėjos, savęs suvokimas tampa noru lyderiauti, būti pastebėtu ir įvertintu. Tai lemia vis drąsesnius svarstymus ir apie moterų inžinierių galimybes, teigia A. Dervinienė.

Moterų vaidmuo pramonėje didėja

„Kalbant apie moterų vaidmenį pramonėje, svarbu pabrėžti pačios pramonės, kaip vienos iš strategiškai reikšmingų kiekvienai Europos Sąjungos valstybei, vaidmenį siekiant visuomenės gerovės ir užimtumo“, – sako A. Dervinienė.

„Pažymima ir tai, kad moterų pasiskirstymą pramonėje lemia stereotipai, net ir nepaisant jų išsilavinimo ar profesinių galimybių. Tačiau šiandien yra pasiekta, jog moterų vaidmuo pramonėje turi būti paremtas darbo užmokesčio bei karjeros perspektyvų lygybės principais, tad jos turi būti skatinamos aktyviau įsitraukti net ir į tas pramonės sritis, kurios paprastai nėra laikomos moteriškomis“.

Pasak KTU docentės, egzistuoja ir tokių pramonės sektorių, kuriuose moterų yra palyginus labai daug – pavyzdžiui, elektros ir elektronikos įrangos, kabelių, kamščių pramonės, maisto, tekstilės, drabužių, avalynės.

A. Dervinienė džiaugiasi, jog moterų vaidmuo pramonėje įgauna prasmę, jog yra stiprinami vienodo darbo užmokesčio, darbo sąlygų, karjeros galimybių, profesinio mokymo, motinystės ir tėvystės, kaip pagrindinių socialinių vertybių, aspektai.

Taip pat skatinamas moterų verslumas pramonėje, finansiškai remiant moterims priklausančių įmonių kūrimąsi. Stengiamasi pabrėžti moterų savivertę, motyvuojant įgyti naujų įgūdžių, būtinų sėkmingai dirbti.

Turi reikiamas savybes arba gali jas lavinti

KTU EEF lektorė Neringa Dubauskienė teigia, kad moterys, kaip ir vyrai, inžinerijos studijas renkasi dėl jų dinamiškumo, aktualumo ir beveik neribotų galimybių keisti pasaulį į gerąją pusę.

Pasak N. Dubauskienės, jokių išskirtinai vyriškų savybių jokiai inžinerijos sričiai nereikia, tačiau tam, kad merginos rinktųsi inžinerijos studijas, svarbūs teigiami įkvepiantys pavyzdžiai, kurių tiek realių, tiek knygose ar filmuose yra labai mažai.

„Visuomenėje gajūs stereotipai apie moterų galimybes bei pačią inžinerijos profesiją taip pat nepadeda. Jei į žmones žiūrėtume kaip į asmenybes, o ne kaip į stereotipų rinkinius, tiek studijuojančių, tiek dirbančių inžinerijos srityje moterų būtų daugiau“, – įsitikinusi N. Dubauskienė.

„Inžineriniai mokslai moteris išmoko vadovautis logika, mąstyti ir veikti pragmatiškai, atsiriboti nuo emocijų, kaip lemiančio veiksnio, priimant sprendimus. Ne paslaptis, moterų atsakomybės jausmas iš prigimties yra stipresnis, jos žvelgia plačiai ir mato ne vien rezultatą, bet ir kontroliuoja procesus, pastebi detales, kurios gali būti reikšmingos rezultatui. Moterys yra empatiškesnės, vadovaudamos jos labiau atsižvelgia į komandos nuotaikas, dažniau ir atviriau bendrauja su kolektyvu. Loginis mąstymas ir moteriška empatija – labai geras DNR inžinerijos mokslams“ – teigia Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinė direktorė Olga Grigienė.

Studenčių inžinerijoje daugėja

Kai kurias KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) programas vis dar renkasi kone tik vaikinai (pavyzdžiui, transporto elektronikos bakalaurą šiuo metu studijuoja tik 1 mergina iš 63, automatiką ir valdymą – tik 3 iš 133), tačiau bendras į EEF studijų programas stojančiųjų merginų skaičius kasmet auga 10 proc.

Kaip sako KTU atstovai, merginos vis dažniau bando save realizuoti vienoje iš inžinerijos sričių ir vis drąsiau stengiasi įsilieti į technologijomis prisotintą pramoninę erdvę. Dažniausia merginos renkasi elektronikos inžinerijos, robotikos ir atsinaujinančios energetikos studijų programas.  

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-04-25 10:09
Trečiadienį pilna apimtimi pradėjo veikti naujoji Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) informacinė sistema SSVIS. Naujoje sistemoje kol kas vyksta statybos specialistų ir įmonių atestavimo procedūros.
nuotrauka
2024-04-25 10:03
Bendros Lietuvos-Lenkijos dujotiekio jungties GIPL Lietuvoje, užbaigtos 2021 m. statybų generalinė rangovė UAB „Alvora" sulaukė pirmojo palankaus teismo sprendimo dėl projekto užsakovo „Amber Grid" mestų kaltinimų neva „Alvorai" netinkamai įvykdžius dujotiekio tiesimo darbus. Vilniaus apygardos teis...
nuotrauka
2024-04-25 08:04
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ tęsia strategiškai svarbių projektų įgyvendinimą. Jau birželio pradžioje, bus pradėti įgyvendinti Jonavos aplinkkelio statybų I etapo ir kelio Jonava-Žasliai-Kalniniai Mijaugonys rekonstravimo rangos darbai. Jonavos aplinkkelis papildys magistralinį kelią Kaunas-Zarasai...
nuotrauka
2024-04-25 07:53
Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti naujai įsteigto Nacionalinio architektūros instituto direktoriaus pareigas.
nuotrauka
2024-04-25 07:17
Prognozuojama, kad iki šio šimtmečio pabaigos daugės karščio bangų ir tropinių naktų, o šaltų dienų sumažės. Numatoma, kad toliau didės ir bendras metinis kritulių kiekis nuo dabartinių 684 mm – 42-98 mm, ypač žiemos sezonu. Baltijos jūros lygio pakilimas svyruos nuo 22 cm iki 35 cm.
nuotrauka
2024-04-25 07:10
Balandžio 25 d. „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „RESTA 2024“ Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) organizuoja konferenciją „Pastatų renovacija skydais Lietuvoje: iššūkiai ir perspektyvos“. Konferencijoje išskirtinis dėmesys bus skiriamas efektyviems senų daugiabučių modernizavimo sprendimams. L...
nuotrauka
2024-04-24 14:15
Šalia Klaipėdos miesto savivaldybei priklausančios „Gilijos“ pradinės mokyklos (Taikos pr. 68) atliekami paskutiniai naujo stadiono įrengimo darbai – tvarkoma aplinka. Daugiau nei pusantro hektaro užimančioje mokyklos teritorijoje, seno stadiono vietoje, įrengtas naujas sporto aikštynas.
nuotrauka
2024-04-24 14:05
Du trečdaliai Europos gyventojų veikiami didėjančio nuolatinio triukšmo dėl transporto, o Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad tai viena iš didžiausių problemų, po oro užterštumo. Gyventojų skaičiumi augančiame Vilniuje ši problema – taip pat tampa vis aktualesnė, todėl numatyta apie šimtas...
nuotrauka
2024-04-24 13:24
Panevėžyje kultūros ir turiningo laisvalaikio mėgėjams veriasi vis daugiau kokybiško laisvalaikio galimybių. Jau šį šeštadienį, balandžio 27 d., oficialiu atidarymo renginiu bus vainikuotas vienijančio kūrybiškumo centro – Pragiedrulių sodybos projekto II etapo užbaigimas.
nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2024-04-24 07:59
Valstybinio kelių tinklo plėtrai svarstoma pasitelkti viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) modelį. AB „Via Lietuva“ pradeda parengiamuosius darbus ir konsultacijas su rinkos dalyviais dėl galimybės įgyvendinti kelių infrastruktūros projektus pasitelkiant šią finansinę priemonę.
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-24 06:18
Lietuvių įmonė „Acrylicon Baltic“, kuri specializuojasi įrengdama pramoninių grindų dangas, užsienio rinkose vykdo daugiau negu pusę visų užsakymų. 20 metų veiklą vykdanti įmonė pastaruosius 17 metų projektus įgyvendina ne tik Europoje, bet ir Amerikoje, Azijoje, Afrikoje.
nuotrauka
2024-04-23 10:56
Žalia šviesa laivų šliuzo per Nemuną projektui: pasirašyta sutartis dėl projektinių pasiūlymų ir poveikio aplinkai vertinimo.
nuotrauka
2024-04-23 10:25
Į Kultūros paveldą įrašytas Vilniaus pakraštyje esantis Kazbėjų tiltas, kurio rekonstrukcijos ilgai laukė vietos bendruomenė bei sostinės vairuotojai, pagaliau bus sutvarkytas. Jo kapitalinio remonto darbų imasi tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva", laimėjusi Vilniaus mie...
nuotrauka
2024-04-23 08:21
Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, obelų sodas, sporto aikštelė.
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-23 07:34
„Nemokamas sūris tik pelėkautuose" – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas. Visgi net ir augti pasiryžusi organ...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-23 07:15
Aplinkos ministerijoje pirmadienį atidaryta Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) organizuojama paroda „Lietuvos sienų istorinė raida“. Joje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...