2024 rugsėjo 17 d. antradienis, 1:28
Reklama  |  facebook

Studentų suprojektuoti pasyvūs namai stebino net daug mačiusius

2016-03-16 09:55
Energiją efektyviai taupantis pasyvus namas – džiaugsmas jo gyventojams ir tikras iššūkis architektams. Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) doktorantas Paulius Grigaliūnas atskleidžia, jog, projektuojant tokį pastatą, svarbi ne tik statybos specialistų patirtis ir žinios, bet ir žmonių gyvenimo būdas bei įpročiai.
nuotrauka
Siekiant kuo geresnių energijos taupymo rezultatų, būtina rasti stiprų ryšį tarp architektūrinių ir inžinerinių namo sprendimų, atkreipti dėmesį į supančią aplinką. Aurimo Valujevičiaus projektas.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
KTU mokslininko teigimu, siekiant kuo geresnių energijos taupymo rezultatų, būtina rasti stiprų ryšį tarp architektūrinių ir inžinerinių namo sprendimų, atkreipti dėmesį į supančią aplinką ir pasirinkti optimaliausią pastato formą.

Gyvenamieji kambariai – pietinėje pusėje

„Pradėti reiktų nuo tinkamo sklypo ir namo orientacijos pasaulio šalių atžvilgiu. Būtina atkreipti dėmesį į tiesioginę saulę galinčius užstoti statinius. Labai svarbus namo formos ir tūrio bei visų išorinių atitvarų santykis“, – pasakoja P. Grigaliūnas.

Jaunasis mokslininkas atkreipia dėmesį, kad geometriškai pati efektyviausia pastato forma yra rutulys arba kubas. Žinoma, tai nereiškia, kad visi efektyvūs namai turi būtinai būti tik tokių formų, tačiau į jas atsižvelgti reikia. Sudėtingos architektūrinės formos reikalauja išskirtinio dėmesio projektavimo stadijoje.

Specialistas taip pat pamini tokius reikalavimus pasyviam namui, kaip mažas atitvarų šilumos laidumo koeficientas, padidintų šilumos srautų atitvaruose (šiluminių tiltelių) eliminavimas ar sandarumas. Ypatingai svarbu gyvenamuosius kambarius orientuoti į pietų, o laiptinę, vonios kambarius, drabužines, virtuvę – į šiaurinę pusę.

Projektuojant langus, derėtų prisiminti seniai žinomas tiesas: teisingai ir kokybiškai pietų pusėje įrengti langai saulėtomis žiemos dienomis tampa šilumos energijos šaltiniu. Svarbu nepamiršti iš lauko pusės numatyti aktyvias ar pasyvias priemones langams suteikti pavėsį vasaros metu.

„Labai svarbus bendras projekto ir namo inžinerinių sistemų suderinamumas. Renkantis namo konstrukcijos medžiagas, svarbu įvertinti koks šilumos kiekis gali būti suakumuliuotas įvairiose namo konstrukcijose, per kiek laiko jis atiduodamas, kaip greitai į pasikeitusias saulės apšvietos sąlygas geba reaguoti priverstinio vėdinimo sistema ir kaip užtikrinama oro kokybė patalpose“, – teigia Kauno technologijos universiteto doktorantas.

Andriaus Zutkio projektas

Studentas suprojektavo penkiakampį namą

Nors suprojektuoti pasyvų namą – nelengva užduotis net ir patyrusiems specialistams, šviežiomis mintimis ir originaliomis idėjoms ekspertus maloniai nustebino modulį „Individuali statyba“ pasirinkusių studentų idėjos ir brėžiniai.

Praktinius studentų semestro darbus vertinusius ekspertus – KTU SAF dekaną Žymantą Rudžionį, jo asistentą P. Grigaliūną bei bendrovės „Descon“ vadovą Mindaugą Dagį – sužavėjo tai, jog būsimieji specialistai savo darbuose nesistengė tik atitikti formalius projekto reikalavimus, bet ir parengė įdomius architektūrinius sprendimus.

„Studentai nevengė sudėtingų architektūrinių formų. Galėčiau paminėti ypatingai efektyvius Statybos inžineriją studijuojančio Manto Zalieskos pasyvaus namo projekto sprendimus. Penkiakampis dviejų aukštų namas suprojektuotas šlaite, didžiąją dalį pirmojo aukšto įrengiant grunte, kur suprojektuotos pagalbinės patalpos, o pietinėje pusėje suprojektuoti dideli vitrininiai langai, už kurių erdvios gyvenamosios patalpos“, – apie geriausią semestrinį darbą pasakojo P. Grigaliūnas.

Dėstytojas atkreipė dėmesį ir į architektūrą KTU studijuojančių Lauryno Bublio, Ingos Siderevičiūtės, Andriaus Zutkio bei Aurimo Valujavičiaus projektus, kurie pasižymi stipriu ir efektyviu architektūriniu sprendimu bei projektų vizualizacijų kokybe.

Modulis „Individuali statyba“ taip pat dėstomas tarptautinių studijų studentams, kurių darbai išsiskyrė plačiu požiūriu į atsinaujinančių energijos šaltinių ar lietaus vandens panaudojimą. Pasak pašnekovo, studentui Haoda Wen netgi pavyko šiuolaikinio pasyvaus namo standartus įkomponuoti į tradicines Kinijos architektūros formas.

Ingos Siderevičiūtės projektas

Taupus šildymas – patraukli investicija

P. Grigaliūnas pastebi, kad pasyvių namų sparčiai daugėja, nors įstatymiškai jie dar neturi būti projektuojami pagal aukščiausius energinio efektyvumo reikalavimus.

„Lietuvoje energijos taupymo pastatų šildymui problema yra gerai žinoma ir individualius namus besistatantys žmonės noriai investuoja į naujų ar esamų pastatų energiją tausojančias technologijas ir šiltinimo medžiagas. Tačiau pasyvaus namo filosofija ir reglamentavimas atneš į šią rinką daugiau bendros tvarkos.

Ilgainiui pastatuose taps įprasta skaičiuoti ne tik šiltinamojo sluoksnio storį, bet į pastato naudingumą žvelgti kompleksiškai, įvertinant bendrą sunaudojamos ir sugeneruojamos energijos kiekį, energijos šaltinių draugiškumą aplinkai ir kitus aspektus“, – teigia specialistas.

Pasak P. Grigaliūno, šiuo atveju svarbūs tampa net ir įprasti žmonių įpročiai, gyvenimo būdas bei statybos darbus atliekančių specialistų patirtis. Efektyvaus, visapusiškai apgalvoto bei kokybiškai pastatyto pasyvaus namo šildymui pakanka jame nuolat gyvenančių kelių žmonių, gaminamo maisto, įprastai naudojamų elektros prietaisų išskiriamos šilumos.

Manto Zaliesko projektas

Į projektavimą pažvelgia kūrybiškai

Su prof. Ž. Rudžioniu Statybos inžinerijos ir Architektūros studentams rudens semestre dėstęs doktorantas pripažįsta, kad, norint skatinti pasyvaus namo kultūrą, tą būtina daryti jau nuo pirmųjų kursų universitete.

„Kartu su dekanu ruošdamiesi moduliui „Individuali statyba“, kurį laisvai gali pasirinkti trečiakursiai, nusprendėme, kad studentams būtina atsižvelgti į šių dienų aktualijas ir jau nuo pirmųjų savo projektų atkreipti dėmesį į statinių energetinį efektyvumą“, – apie semestro užduotį pasakojo P. Grigaliūnas.

Pasak specialisto, pasyvaus namo projektavimas tai kompleksinis procesas, kurio metu studentai pasitikrina statybinės fizikos, statybinių medžiagų, statybos reglamentavimo, projektavimo programų žinias, bei gauna galimybę į pastato kūrimo procesą pažvelgti kūrybiškai ir įvairiapusiškai.

„Iš dalies galėtume teigti, kad pasyvaus namo filosofija šiek tiek varžo architektūrinę laisvę, tačiau iš kitos pusės, statybos inžinierių ir architektų iššūkis yra maksimaliai apgalvoti erdvių funkcijas, parinkti tinkamas medžiagas ir konstrukcijas, sukurti pastato fizinį ryšį su aplinka bei apgalvoti pastato gyvavimo ciklą, įvertinant įvairius pastato eksploatacijos režimus, esant maksimaliems šalčiams ir karščiams bei pritaikyti jį prie maksimalių aplinkos pokyčių.

Pasyvaus namo projektavimas leidžia gana interaktyviai pažvelgti į ryšį tarp pastato architektūrinių ir inžinerinių sprendimų bei pajausti, kaip pastato architektūra įtakoja inžineriją ir atvirkščiai“, – pasyvaus namo projektavimo ypatumus pabrėžė KTU doktorantas P. Grigaliūnas.

Iš kairės į dešinę: P. Grigaliūnas, M. Zalieska, M. Dagys ir Ž. Rudžionis. KTU nuotr.

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-09-16 12:31
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ planuojamas verslo centro projektas vietoj dabartinio biurų pastato sostinės Geležinio Vilko g. 18A pagerintų urbanistinę situaciją teritorijoje. Tokią išvadą pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT), išnagrinėjusi nacionalinės premijos lau...
nuotrauka
2024-09-16 11:22
Verslo centras „Artery“ pelnė „Grand Prix“ apdovanojimą Baltijos šalių vertingiausių pastatų konkurse. Unikalus konkursas „Tvarumas Baltijos šalių architektūroje, statyboje ir dizaine 2024“ organizuojamas jau dešimt metų, čia vertinami vertingiausi projektai Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-09-12 14:41
Rugsėjo 24 d. gyventojai bus kviečiami susipažinti su A. Goštauto kvartalo statybos projektiniais pasiūlymais.
nuotrauka
2024-09-06 10:19
Vilniaus Jeruzalės rajone planuojamo naujo darželio projektuotojais pretenduoja tapti 12 projektavimo įmonių, kurios atsiliepė į Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą atvirą architektūrinio projekto konkursą. Gyventojai kviečiami susipažinti su architektūrinėmis idėjomis, kaip turėtų atrodyti naujasis...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-08-30 13:24
Aplinkos ministras patvirtino Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad sprendimas leisti fiziniams ir juridiniams asmenims teikti architektūrines ir inžinerines bei Aplinkos ministerijos valdymo sritims...
nuotrauka
2024-08-27 12:29
Artėjant rudeniui vis daugiau laiko praleisime namuose, todėl neišvengiamai kyla noras savo asmeninę erdvę kiek atnaujinti. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad namų interjerą galima pagyvinti visiškai paprastais būdais, kurie yra draugiški kiekvieno piniginei.
nuotrauka
2024-08-27 09:28
Klasicistinio architektūros stiliaus pavyzdys, Vilniaus miesto politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą reprezentuojanti Vilniaus rotušė jau netrukus bus remontuojama. Planuojama tvarkyti jos fasadą, rūsio patalpas, restauruoti vertinguosius fasado elementus, langus, duris ir atlikti kitus būtinu...
nuotrauka
2024-08-21 08:50
Kretingos dvaro parke ruošiamasi griauti sovietmečiu statytą pastatą – buvusį Kretingos tarybinio ūkio-technikumo bendrabutį. Jau prasidėjo pasiruošimo griovimui darbai. Tokiu sprendimu siekiama Dvaro parką, kultūros paveldo statusą turinčią teritoriją, išvalyti nuo dar vieno svetimkūnio ir pamažu a...
nuotrauka
2024-08-20 15:52
Šiemet Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas tvarkyti Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų pastato dalies virš Teatro salės stogas, pernai – virš Aulos. Nors tokio tipo darbai senamiestyje – įprasta praktika, mažiau įprastas intensyvus VU gyvenimo ritmas, prie kurio reikia pris...
nuotrauka
2024-08-20 09:36
Aplinkos ministerija primena, kad visos Lietuvos savivaldybės iki 2024 m. pabaigos turi parengti, apsvarstyti regioninėse architektūros tarybose ir pasitvirtinti Architektūros kokybės vertinimo metodikos taikymo gaires, atsižvelgiant į jų teritorijoms būdingus urbanistinius ypatumus, architektūros o...
nuotrauka
2024-08-13 14:41
Vasaros pabaigoje „Bitė Lietuva" atnaujino centrinės būstinės Vilniuje korpusą, kuris naudojamas nuo pat įmonės veiklos pradžios 1995 m. Atnaujintame korpuse, kuriame anksčiau buvo viešas baseinas, dabar įrengtas erdvus teatras, ergonomiški susitikimų kambariai ir vaikų kambarys darbuotojų vaikams, ...
nuotrauka
2024-08-13 09:53
Kiekvienam vaikui reikia savo kampelio namuose, kur jis galėtų kurti, ilsėtis ir mokytis. Ši erdvė turi būti ne tik jauki, bet ir funkcionali bei atitinkanti šiuolaikinius vaikų poreikius. Čia puikiai gali padėti įvairūs išmaniųjų namų sprendimai – nuo kokybiško apšvietimo ar pažangaus kištukinio li...
nuotrauka
2024-08-09 11:15
Šiuolaikinių namų architektūroje lauko terasos vaidina svarbų vaidmenį išplečiant gyvenamąsias erdves už keturių sienų ribų. Kaip ir vidaus interjero dizainą, taip ir lauko erdvių estetiką bei funkcionalumą diktuoja dizaino ir technologijų tendencijos, kurias sumaniai pritaikius, galima sukurti jauk...
nuotrauka
2024-08-08 12:34
Įveiktas vienas didžiausių iššūkių įgyvendinant Klaipėdos pilies bokšto atkūrimo projektą. Šiandien ant piliavietės šlaitus jau praaugusio mūro sienų užkelta stogo konstrukcija. Tai sudėtingas procesas – 30 tonų sveriantis bokšto smailės (špiliaus) karkasas su dalimi pritvirtintų gegnių ne tik turėj...
nuotrauka
2024-08-08 11:53
Šiuolaikiniame interjero dizaine svarbi kiekviena detalė. Net ir tokia maža kaip jungiklis ar kištukinis lizdas. Juodi JUNG jungikliai – tai drąsus pasirinkimas, galintis įvairiapusiškai prisidėti prie harmoningo ir išskirtinio interjero dizaino sukūrimo. Šie elegantiški ir stilingi elementai puikia...
nuotrauka
2024-08-08 10:09
Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (Mažeikių r.) tvarkyta Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu. Senoji bažnyčia buvo uždengta skiedromis, dabar nuo kritulių pastatą saugo ilgaamžė plieninė skarda. Atlikti konservavimo, restauravimo, avarijos grėsmės pašalinimo, remonto darbai.
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-02 12:25
Tyrimai rodo, kad šalia įdomių pastatų žmonės yra linkę būti geranoriškesni, taip pat daugiau judėti ir yra geresnės nuotaikos. Tačiau ar galime apibrėžti kuo turi pasižymėti įdomus pastatas? Ekspertai pastebi, kad tai iš dalies subjektyvu, tačiau bendrų vardiklių galima rasti – pradedant jų išvaizd...
nuotrauka
2024-07-29 09:31
Nekilnojamojo turto bendrovės „Darnu Group“ inicijuotas šalies gyventojų tyrimas atskleidė, kad pastatai ir tai, kaip jie atrodo, daro didelę įtaką žmonių savijautai – gali iššaukti stiprias emocines reakcijas ir netgi formuoti jų nuostatas. Daugiau nei pusė – 51 proc. – apklaustųjų sutinka, kad pas...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras