2021 spalio 19 d. antradienis, 13:07
Reklama  |  facebook

Svajonė turėti geoterminį šildymą virto realybe, o dalį išlaidų kompensavo fondas

Irena DIRGĖLIENĖ      2014-08-24 11:02
Šilalės rajono Kvėdarnos miestelyje gyvenantis Alfonsas Rupšlaukis daugelį metų svajojo apie geoterminį šildymą, o kai pagaliau savo svajonę įgyvendino, vyrui nusišypsojo sėkmė – dalį išleistų pinigų jam grąžino Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų.
nuotrauka
Įsirengus geoterminį šildymą išlaidos liko maždaug tokios pat, kaip ir šildant kietuoju kuru, tačiau toks šildymo būdas – žymiai patogesnis. Pašnekovo, A. Rupšalukio, nuotr.


Minimos įmonės
LAAIF (Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas),

Prieš 21 metus A. Rupšlaukio šeima įsigijo sklypą su nebaigtu statyti namu. Norėjosi gyventi šilčiau, jaukiau ir patogiau, tad vyras negailėjo investicijų į namo atnaujinimą – laikui bėgant pakeitė langus, apšiltino sienas.

Daugelį metų A. Rupšlaukis savo didžiulį namą šildydavo kietuoju kuru: malkomis, anglimis, pjuvenų briketais ir vis pasvajodavo apie patogesnį būdą – geoterminį šildymą. Geoterminio šildymo įrengimu ir jo teikiamais privalumais vyras pradėjo domėtis gana seniai, vos tik Lietuvoje atsirado galimybė tokį įsirengti.

Susipažino su visų tokią paslaugą mūsų šalyje teikiančių įmonių veikla, kai kurioms išsiuntinėjo klausimų, o kai viską išsiaiškino, pasirinko vieną bendrovę iš Vilniaus. Tokį pasirinkimą lėmė tai, kad bendrovė pasirodė patikima, o jai vadovauja A. Rupšlaukio kraštietis. Vyrai ir anksčiau pasikalbėdavo apie geoterminio šildymo įrengimą ir jo privalumus. Namo šeimininkas patenkintas viskuo pasirūpinusios bendrovės darbu. Darbininkai ne tik atvežė įrenginį, bet ir pajungė, paleido, pamokė, kaip jį sureguliuoti.

Ne pigiau, bet patogiau

Kvėdarniškis sako, kad įsirengus geoterminį šildymą išlaidos liko maždaug tokios pat, kaip ir šildant kietuoju kuru, tačiau toks šildymo būdas – žymiai patogesnis. „Dabar namuose visą parą būna 22 laipsniai šilumos ir nereikia nei malkų ruošti, nei ugnies kūrenti, nei pelenų išnešti, nei kamino valyti. Gali išvykti savaitei ir grįžęs randi šiltus namus“, – džiaugiasi šeimininkas.

Alfonsas Rupšlaukis, norėdamas sužinoti, kiek kainuoja elektra namui ir vandeniui šildyti, įsirengė atskirą skaitiklį. Pasak jo, elektra vandeniui pašildyti keturių asmenų šeimai naudojant geoterminį šildymą dabar kainuoja apie 60 litų per mėnesį. Žiemą 300 kvadratinių metrų namo patalpoms sušildyti, esant 14 – 15 laipsnių šalčio lauke, A. Rupšlaukis išleidžia 400-500 litų, kai lauke temperatūra pakyla iki 25 – 28 laipsnių – tuomet už šildymą tenka pakloti 800 litų per mėnesį.

Susigrąžino beveik 15 tūkst. litų

Geoterminį šildymą A. Rupšlaukis jau buvo įsirengęs, kai naršydamas internete netikėtai aptiko kvietimą teikti paraiškas Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui. Vyras pasinaudojo tokia galimybe ir parengė paraišką. Geoterminio šildymo įrengimas A. Rupšlaukiui kainavo 52 tūkst. litų, iš fondo sulaukė 14 800 litų kompensacijos.

Fondo atstovai buvo atvažiavę patikrinti A. Rupšlaukio įsirengtos geoterminio šildymo sistemos, pateikė pastabų, nufotografavo, o pinigus pervedė maždaug po pusmečio. „Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo specialistai situaciją įvertino teisingai, nepagrįstų priekabių neieškojo“, – sako A. Rupšlaukis.

Šiemet lėšos jau paskirstytos

Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) ir Gaminių ar pakuotės atliekų tvarkymo programų projektų skyriaus vedėjas Vytautas Bernadišius sako, kad pagal šiais metais Aplinkos ministro patvirtintą Klimato kaitos programos sąmatą detalizuojantį planą ir pagal Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo kvietimus pateiktas fizinių asmenų registracijos formas numatyta paskirstyti – 2519,8 tūkst. Lt atsinaujinančių energijos šaltinių priemonėms. Tai saulės kolektoriai karšto vandens ar elektros energijai gaminti, vėjo jėgainės elektros energijai gaminti, geoterminės energijos įrenginiai, biokuro (granulių ar kieto kuro) katilai ir kt. Aukščiau minėta pinigų suma rezervuota atsinaujinančius energijos šaltinius diegiantiems 298 fiziniams asmenims.

Vieno ar dviejų butų gyvenamiesiems namams atnaujinti (moderinizuoti), pasiekiant pastato energinio naudingumo C klasę ir sumažinant energijos suvartojimo sąnaudas ne mažiau 20 proc., skirti 3427,3 tūkst. Lt. Tai lėšos pastatų sienoms, pamatams (cokoliui), grindims, perdangoms ir stogui šiltinti (įskaitant dangos keitimą), langų, durų, šildymo bei karšto vandens vamzdynų ir jais susijusių radiatorių bei kitų prietaisų keitimą ir kitas priemones, leidžiančias sumažinti pastato energijos suvartojimą. Minėta pinigų suma bus paskirstyta vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimą (moderinizavimą) vykdantiems 183 fiziniams asmenims. 16 asmenų, pateikusių registracijos formas jų priėmimo sustabdymo dieną, įtraukta į rezervinį sąrašą.

Patenkino ne visus prašymus

Visos priemonės pakankamai populiarios, tačiau dažniausiai žmonės diegia biokuro granulių katilus ir šiltina fasadus bei cokolius. Vienam atsinaujinančių energijos šaltinių priemonių projektui subsidija vidutiniškai sudaro – 6331,2 tūkst. Lt, o vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimo (moderinizavimo) projektams – 18,7 tūkst. Lt. Maksimali subsidijos suma negali būti didesnė nei 50 tūkst. Lt., o diegiamos įrangos bei darbų kompensuojamos išlaidos negali viršyti 30 proc. aplinkos ministro įsakymų patvirtintų jų atskirų maksimalių tinkamų išlaidų dydžių.

Pasak V. Bernadišiaus, buvo netenkintos registracijos formos, kurios neatitiko Klimato kaitos specialiosios programos lėšų naudojimo tvarkos apraše nurodytų reikalavimų. Dažniausi neatitikimai – pareiškėjų namai, kuriems prašoma subsidijų, nebaigti statyti (neįregistruoti, kaip baigti nekilnojamojo turto registre), namų paskirtis ne gyvenamoji, o, pavyzdžiui, sodų, poilsio ar kt., registracijos formą pateikė ne namo savininkas. Buvo ir tokių registracijos formų, kuriose nurodytam namui pagal nekilnojamojo turto registro duomenis įregistruotas teismo antstolių areštas. Neatitinkančių minėtų reikalavimų per abi priemones buvo apie 134 atvejai. Tokios registracijos formos buvo atmestos.

A. Rupšlaukio nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-10-19 07:18
Laikas, kai namai perkami iš brėžinių, naudingas tik statytojams. Patiklių pirkėjų gali laukti ne tik dideli nusivylimai, bet ir piniginiai nuostoliai.
nuotrauka
2021-10-18 09:20
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, Plungės rajono savivaldybė yra viena iš lyderių renovuojant daugiabučius namus – pagal rezultatus lenkia net 49 Lietuvos savivaldybes iš 60.
nuotrauka
2021-10-13 15:34
Vyriausybė spalio 13 d. pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.
nuotrauka
2021-10-07 07:15
Individualiųjų gyvenamųjų namų, sodų bendrijų, kaimiškųjų vietovių gyventojai, kuriems nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, įsirengia vietinius nuotekų valymo įrenginius, skirtus buitinėms arba joms artimoms nuotekoms valyti. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos...
nuotrauka
2021-10-07 06:46
Šalia verslo centrų ar Senamiestyje iš kaminų rūkstantys juodi anglies dūmai greitai turėtų tapti praeitimi – Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto uždrausti gyvenamuosiuose būstuose naudoti taršų kietąjį kurą – akmens anglį ir durpių briketus. Juos deginant sklinda blogas kvapas, teršiamas or...
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:25
Nuo 2022 m. pabaigos trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose nebegalės būti naudojami suskystintų naftos dujų balionai dujų (toliau – dujų balionai).
nuotrauka
2021-10-05 11:26
Kompensacijoms už atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos siurblius arba biokuro katilus, įsigytus vietoje iškastinį kurą naudojančio seno šildymo katilo, gauta 1991 paraiškų už 5,52 mln. eurų. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai.
nuotrauka
2021-09-30 05:51
Reaguodama į tarptautinėse dujų ir elektros rinkose susidariusią situaciją, Vyriausybė pristatė kompleksinį priemonių planą, kurio tikslas – mažinti elektros ir dujų kainų augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms. Plane numatytos kompensacinės, kainų šoko suvaldymo, energijos...
nuotrauka
2021-09-29 10:26
Nepaisant pernai įvykusios balkono griūties, sostinės Architektų g. 65 esančio daugiabučio gyventojai atsisakė daugiabučio renovacijos. Vilniaus miesto savivaldybė apgailestauja, kad gyventojai į savo namo priežiūrą numojo ranka ir ragina juos apsigalvoti, nes ant kortos – ir aplinkinių saugumas, ir...
nuotrauka
2021-09-29 05:32
Didėjant būsto šildymo kainoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nepasiturintiems šalies gyventojams kaip ir anksčiau mokesčiai už šildymą bus kompensuojami.
nuotrauka
2021-09-28 11:27
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), dėl to, jog vartotojas nesutiko su ESO apskaitytu neįprastai dideliu elektros energijos kiekiu objekte, nutarė, jog vartotojo prašymas nepagrįstas, nes skaitikl...
nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai