2024 vasario 25 d. sekmadienis, 0:57
Reklama  |  facebook

Tarpukario sandėlio rekonstrukcija palengvins eismą Vilniaus senamiestyje

2023-12-08 12:47
Vilniaus senamiestyje daugiabučių ir administracinį projektą „Vilniaus Džiazas“ plėtojanti prabangaus NT vystytoja „Unique Properties“ pristatė architektūrinį sprendimą, Drujos gatvėje sukursiantį daugiau erdvės visiems eismo dalyviams ir kartu leisiantį išlaikyti vientisą tarpukario pastatų kompleksą.
nuotrauka
Igno Uoginto nuotr.


Minimos įmonės
Unique properties, UAB
DO architects, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
„Vilniaus Džiazo“ projektą sudarys dviejų korpusų naujos statybos daugiabutis, rekonstruojamas kultūros paveldo objektas – 1936 m. statybos buvusi Lenkijos vartotojų kooperatyvo Vilniaus būstinė – ir jos priestatas (sandėlis).

Būtent šis sandėlis dar prieš keliolika metų tiesiant pietinį senamiesčio apvažiavimą neteko kultūros paveldo objekto statuso, jį planuota nugriauti; tai iki šiol numato detalusis planas. Tačiau savivaldybei laiku nesutarus su ankstesniais turto savininkais, pastatas išlieka gerai žinomas vairuotojams. Šiuo metu apleistas sandėlis gatvėje neužima eismo juostos, tačiau yra itin arti važiuojamosios dalies, riboja pėsčiųjų bei dviratininkų eismą ir kelia pavojų visiems eismo dalyviams.

Unique PropertiesStudijos
„Do Architects“
vizualizacija

Tad po diskusijų su paveldosaugininkų, architektų, miesto administracijos, vairuotojų ir gyventojų bendruomenių atstovais, projekto vystytojas sandėliui sukūrė kompromisinį sprendimą, „nupjaunantį“ eismui trukdančią pastato dalį. Dėl to vieno aukšto pastatas su mansarda turės permatomą pietinį fasadą – pjūvį, atveriantį pastato vidaus struktūrą. Likusi rekonstruota sandėlio dalis iš esmės nepakis ir išlaikys istorinę pastato atmintį.

Pasak „Unique Properties“ vadovo Gedimino Tursos, sklypus ir pastatus 2021 m. įsigijusi bendrovė turėjo visas teisines galimybes sandėlį tiesiog nugriauti. Šį scenarijų palaikė dalis interesantų. Kitas variantas buvo sandėlį restauruoti nekeičiant jo tūrio, tačiau tai išlaikytų esamą padėtį, apsunkinančią transporto ir pėsčiųjų eismą. Todėl galiausiai buvo sukurtas kompromisinis scenarijus.

„Gilindamiesi į viso tarpukario komplekso istoriją supratome, kad sandėlis yra idėjiškai neatskiriamas nuo elegantiškosios vartotojų kooperatyvo būstinės. Į sandėlį atvykdavo vagonai, čia buvo iškraunamos prekės, o važtaraščiai buvo perduodami per sandėlio langelį į pagrindinio pastato buhalteriją. Manau, kad tiesiant aplinkkelį buvo kiek paskubėta išbraukti šį sandėlį iš kultūros paveldo sąrašo, bet eismo problema vis vien nebuvo išspręsta. Kaip vystytojas visada esu už paveldo išsaugojimą, tačiau girdėjau ir tuos, kuriems šis butelio kaklelis kliuvo. Manau, kad mums galiausiai pavyko sukurti ne tik labai skirtingus interesus suderinantį, bet ir neeilinį bei kokybišką architektūrinį sprendimą, kurį įvertins tiek „Vilniaus Džiazo“ komplekso naudotojai, tiek visi miestiečiai“, – sako pranešime cituojamas G. Tursa.

Unique PropertiesStudijos
„Do Architects“
vizualizacija

Įgyvendinus sprendimą, Drujos g. šiaurinėje pusėje atsiras erdvės pėstiesiems ir dviratininkams (kaip numatyta detaliajame plane), o pati gatvė turės daugiau variantų įvairioms galimoms korekcijoms ateityje. Ankstesniuose projektiniuose pasiūlymuose numatyti pėsčiųjų ir dviračių takai „Vilniaus Džiazo“ komplekso vidinėje teritorijoje taip pat išliks. O pačiame sandėlyje per visą fasadą projektuojami vitrininiai langai leis ne tik gerai apšviesti pirmo aukšto ir mansardos patalpas, bet ir pagerins rūsio apšvietimą.

„Sukurtą sprendimą vadinčiau net ne kompromisu, o deklaracija ir iliustracija, kas nutinka bandant suderinti labai skirtingus interesus. Kita vertus, Vilniaus senamiesčiui per daugelį amžių buvo būdingi kompromisai ir skirtingi sluoksniai – kone kiekviename sename pastate ar gatvėje rastume įvairių papildymų ar atėmimų, skirtingų architektūrinių stilių junginių ir kitos natūralios įvairovės. Kartu su vystytoju radome sprendimą, kuris padės išsaugoti istorinę atmintį, pagerins eismo sąlygas, o dalies pastato vidaus erdvių atvėrimas, tikiuosi, kokybiškai ir konceptualiai įamžins šiandienos visuomenės realijas“, – komentuoja pranešime cituojama Andrė Baldišiūtė, projektą rengusios „Do Architects“ studijos architektė ir partnerė.

Pats administracinis kompleksas buvo tarpukariu pastatytas kaip Lenkijoje iki šiol veikiančio visuotinio vartotojų kooperatyvo „Spolem“ Vilniaus skyriaus valdybos būstinė. Šiuo metu administracinis pastatas yra netekęs stogo ir yra prastos būklės, tačiau jis išlaikė įspūdingą fasadą, autentišką laiptinę, krosnių apdailą ir kitas autentiškas detales. Kompleksą vadinamuoju tarpukario retrospektyvizmo stiliumi suprojektavo vilnietis inžinierius-architektas Waclaw Syrtowt, galėjęs turėti lietuviškų šaknų. Tarp kitų ryškesnių architekto darbų Vilniuje yra savo metui inovatyvias statybines technologijas pritaikęs kooperatyvo namas visai šalia Katedros, Tilto g. 7.

Unique Properties

Studijos „Do Architects“ vizualizacija

Visą „Vilniaus džiazo“ kompleksą sudarys naujas daugiabutis su 66 butais ir 11 komercinių patalpų dviejuose korpusuose. Kompleksą taip pat sudarys rekonstruojamas 1200 kv. m ploto administracinės paskirties kultūros paveldo objektas ir 521 kv. m ploto buvęs sandėlis, taip pat turėsiantis administracinę paskirtį. „Unique Properties“ dar šių metų pradžioje gavo tvarkybos leidimą istoriniam administraciniam pastatui, o kitų statybą leidžiančių dokumentų laukiama artimiausiu metu. Viso komplekso statybas ir rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti kitąmet. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-02-23 08:44
Panevėžys atsinaujina ir jau šį pavasarį duris atvers dar vienas ambicingas ir perspektyvus miesto traukos objektas – Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Šio projekto rangos darbai jau užbaigti, šiuo metu vyksta vidaus įrangos, baldų, ekspozicijos detalių montavimo, įrengimo ir kt. darbai.
nuotrauka
2024-02-22 15:51
Klaipėdoje toliau ieškoma galimybių įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų. Pradėtas didžiulis projektas Kauno gatvės mikrorajone – įgyvendinus keturis smulkesnius projektus bus įrengtos 957 naujos parkavimo vietos.
nuotrauka
2024-02-22 11:01
Sostinės Viršuliškių g. 101 daugiabučio gaisrą tyrusi komisija jau baigė darbą ir pateikė išvadas bei rekomendacijas namo valdytojui. Pastatas šiuo metu avarinės būklės – ekspertai siūlo vidurinę nuo gaisro nukentėjusią daugiabučio dalį išardyti ir naujai atstatyti.
nuotrauka
2024-02-20 15:21
Diskutuojant apie Šeškinės kalno transformaciją, kalba dažniausiai sukasi apie centrinę komplekso ašį – Nacionalinį stadioną. Tačiau tai tik vienas iš daugelio Daugiafunkciame komplekse numatytų statinių. Kartu su šiuo objektu atsiras ir tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas, trys ...
nuotrauka
2024-02-20 10:26
Vilniaus miesto savivaldybė, įgyvendindama „LIFE GreenMe5" projektą, dalyje Salomėjos Neries gatvės išbandys įvairias priemones sumažinti transporto keliamą triukšmo ir oro taršą. Planuojama, kad pasiteisinusios priemonės vėliau bus pritaikomos ir kitose Vilniaus gatvėse.
nuotrauka
2024-02-19 18:47
Etnografija garsėjančiame Rumšiškių miestelyje, Kaišiadorių r. savivaldybėje planuojama statyti atvirą centralizuotą muziejinių vertybių saugyklą su kompetencijų centru.
nuotrauka
2024-02-14 09:20
Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs 48 tomų baudžiamąją bylą dėl korupcijos Panevėžio rajono savivaldybėje organizuojant viešuosius pirkimus, netenkino nei nuteistojo Algio Dziko, buvusio Panevėžio rajono savivaldybės administracijos vyriausiojo specialisto, prašymo jį išteisinti dėl piktnaud...
nuotrauka
2024-02-14 08:52
Teismas atmetė Kauno statybos bendrovės ieškinį, kuriuo prašyta pripažinti neteisėtomis konkurso sąlygas, nutraukti pirkimą ir priteisti bylinėjimosi išlaidas. Tokį teismo sprendimą priėmė Klaipėdos apygardos teismas.
nuotrauka
2024-02-13 15:13
Ilgai laukti pokyčiai Vydmantų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Pasagėlė“: prasideda šios įstaigos pastato kapitalinio remonto darbai.
nuotrauka
2024-02-13 15:04
Atliepiant Druskininkų gyventojų ir svečių poreikius turėti laivuojamą Nemuno upę visoje Druskininkų savivaldybėje, Druskininkų meras ir VVKD sukirto rankomis dėl vandens kelio (17,7 km) paruošimo, pritaikymo laivybai Nemuno upės atkarpoje ties Druskininkais.
nuotrauka
2024-02-13 10:49
Ketvirtadienį pasirašyta Palangos asmens sveikatos priežiūros centro, arba kitaip vadinamos poliklinikos, rekonstravimo darbų sutartis. Šį dokumentą savo parašais patvirtino Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Violeta Staskonienė ir konkursą laimėjusio rangovo – UAB „Telšių meistr...
nuotrauka
2024-02-13 10:44
Jau šiais metais prasidės Panevėžio irklavimo bazės statybos darbai. Artimiausiu metu bus skelbiami viešieji pirkimai Smėlynės g. 2D valčių elingo su pagalbinėmis patalpomis rangos darbams įsigyti.
nuotrauka
2024-02-13 09:58
Vilniaus vystymo kompanija kviečia rangovus dalyvauti konkurse dėl lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose statybos. Naujasis sporto centras bus statomas pagal konkursą laimėjusios architektų studijos „IMPLMNT architects“ projektą. Lengvaatlečiams skirtame projekte vienu metu galėtų treniruotis apie...
nuotrauka
2024-02-12 14:34
Lietuvos automobilių kelių direkcija šiais metais didina dėmesį pasienio kelių ruožų infrastruktūros atnaujinimui ir plėtrai. Bendrovė pasirašė sutartį dėl kelio atnaujinimo darbų šalia Lazdijų pasienio punkto. Taip pat bus tvarkoma buvusio Lazdijų pasienio kontrolės punkto teritorija. Šiais metais ...
nuotrauka
2024-02-09 13:15
Daugelį metų pavojų pėstiesiems ir vairuotojams kėlusi keturšalė sankryža Ginkūnuose, Šiaulių rajone, dar šiemet bus rekonstruota į žiedinę. Darbai čia turėtų prasidėti jau kovo mėnesį. Sutarties vertė – 1,318 mln. eurų, darbai šioje sankryžoje turi būti atlikti per 7 mėnesius.
nuotrauka
2024-02-09 12:31
Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai past...
nuotrauka
2024-02-09 09:49
Siekdama gerinti šilumos tiekimo kokybę, centralizuotai šilumą tiekianti AB „Panevėžio energija“ tęsia nuoseklią šilumos tinklų rekonstrukciją, tad šiemet planuoja atnaujinti 6,24 km įvairaus skersmens vamzdynų visame bendrovės eksploatuojamame regione. Bendra investicijų vertė sieks apie 4,2 mln. e...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-09 09:19
Daugiafunkcio komplekso statybų projektas – itin kompleksiškas ir sudėtingas, todėl siekiant suteikti kuo daugiau aiškumo apie sostinei ir visai Lietuvai reikšmingą daugiafunkcį kompleksą, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas atsako į 10 svarbiausių klausimų apie projektą, kurio dalis yra ir naci...
nuotrauka
2024-02-08 12:41
Klaipėdos gatvėse remonto darbai aktyviai vyksta ir žiemą. Dėl temperatūros pokyčių atsirandantys asfalto pažeidimai – kasmetinė daugelio miestų ir rajonų problema. Siekiant užtikrinti eismo saugumą ir komfortą, Klaipėdoje pavasario nelaukiama ir duobės tvarkomos iškart. Kol neturima pakankamos karš...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse