2024 liepos 16 d. antradienis, 9:21
Reklama  |  facebook

Tarpukario sandėlio rekonstrukcija palengvins eismą Vilniaus senamiestyje

2023-12-08 12:47
Vilniaus senamiestyje daugiabučių ir administracinį projektą „Vilniaus Džiazas“ plėtojanti prabangaus NT vystytoja „Unique Properties“ pristatė architektūrinį sprendimą, Drujos gatvėje sukursiantį daugiau erdvės visiems eismo dalyviams ir kartu leisiantį išlaikyti vientisą tarpukario pastatų kompleksą.
nuotrauka
Igno Uoginto nuotr.


Minimos įmonės
Unique properties, UAB
DO architects, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
„Vilniaus Džiazo“ projektą sudarys dviejų korpusų naujos statybos daugiabutis, rekonstruojamas kultūros paveldo objektas – 1936 m. statybos buvusi Lenkijos vartotojų kooperatyvo Vilniaus būstinė – ir jos priestatas (sandėlis).

Būtent šis sandėlis dar prieš keliolika metų tiesiant pietinį senamiesčio apvažiavimą neteko kultūros paveldo objekto statuso, jį planuota nugriauti; tai iki šiol numato detalusis planas. Tačiau savivaldybei laiku nesutarus su ankstesniais turto savininkais, pastatas išlieka gerai žinomas vairuotojams. Šiuo metu apleistas sandėlis gatvėje neužima eismo juostos, tačiau yra itin arti važiuojamosios dalies, riboja pėsčiųjų bei dviratininkų eismą ir kelia pavojų visiems eismo dalyviams.

Unique PropertiesStudijos
„Do Architects“
vizualizacija

Tad po diskusijų su paveldosaugininkų, architektų, miesto administracijos, vairuotojų ir gyventojų bendruomenių atstovais, projekto vystytojas sandėliui sukūrė kompromisinį sprendimą, „nupjaunantį“ eismui trukdančią pastato dalį. Dėl to vieno aukšto pastatas su mansarda turės permatomą pietinį fasadą – pjūvį, atveriantį pastato vidaus struktūrą. Likusi rekonstruota sandėlio dalis iš esmės nepakis ir išlaikys istorinę pastato atmintį.

Pasak „Unique Properties“ vadovo Gedimino Tursos, sklypus ir pastatus 2021 m. įsigijusi bendrovė turėjo visas teisines galimybes sandėlį tiesiog nugriauti. Šį scenarijų palaikė dalis interesantų. Kitas variantas buvo sandėlį restauruoti nekeičiant jo tūrio, tačiau tai išlaikytų esamą padėtį, apsunkinančią transporto ir pėsčiųjų eismą. Todėl galiausiai buvo sukurtas kompromisinis scenarijus.

„Gilindamiesi į viso tarpukario komplekso istoriją supratome, kad sandėlis yra idėjiškai neatskiriamas nuo elegantiškosios vartotojų kooperatyvo būstinės. Į sandėlį atvykdavo vagonai, čia buvo iškraunamos prekės, o važtaraščiai buvo perduodami per sandėlio langelį į pagrindinio pastato buhalteriją. Manau, kad tiesiant aplinkkelį buvo kiek paskubėta išbraukti šį sandėlį iš kultūros paveldo sąrašo, bet eismo problema vis vien nebuvo išspręsta. Kaip vystytojas visada esu už paveldo išsaugojimą, tačiau girdėjau ir tuos, kuriems šis butelio kaklelis kliuvo. Manau, kad mums galiausiai pavyko sukurti ne tik labai skirtingus interesus suderinantį, bet ir neeilinį bei kokybišką architektūrinį sprendimą, kurį įvertins tiek „Vilniaus Džiazo“ komplekso naudotojai, tiek visi miestiečiai“, – sako pranešime cituojamas G. Tursa.

Unique PropertiesStudijos
„Do Architects“
vizualizacija

Įgyvendinus sprendimą, Drujos g. šiaurinėje pusėje atsiras erdvės pėstiesiems ir dviratininkams (kaip numatyta detaliajame plane), o pati gatvė turės daugiau variantų įvairioms galimoms korekcijoms ateityje. Ankstesniuose projektiniuose pasiūlymuose numatyti pėsčiųjų ir dviračių takai „Vilniaus Džiazo“ komplekso vidinėje teritorijoje taip pat išliks. O pačiame sandėlyje per visą fasadą projektuojami vitrininiai langai leis ne tik gerai apšviesti pirmo aukšto ir mansardos patalpas, bet ir pagerins rūsio apšvietimą.

„Sukurtą sprendimą vadinčiau net ne kompromisu, o deklaracija ir iliustracija, kas nutinka bandant suderinti labai skirtingus interesus. Kita vertus, Vilniaus senamiesčiui per daugelį amžių buvo būdingi kompromisai ir skirtingi sluoksniai – kone kiekviename sename pastate ar gatvėje rastume įvairių papildymų ar atėmimų, skirtingų architektūrinių stilių junginių ir kitos natūralios įvairovės. Kartu su vystytoju radome sprendimą, kuris padės išsaugoti istorinę atmintį, pagerins eismo sąlygas, o dalies pastato vidaus erdvių atvėrimas, tikiuosi, kokybiškai ir konceptualiai įamžins šiandienos visuomenės realijas“, – komentuoja pranešime cituojama Andrė Baldišiūtė, projektą rengusios „Do Architects“ studijos architektė ir partnerė.

Pats administracinis kompleksas buvo tarpukariu pastatytas kaip Lenkijoje iki šiol veikiančio visuotinio vartotojų kooperatyvo „Spolem“ Vilniaus skyriaus valdybos būstinė. Šiuo metu administracinis pastatas yra netekęs stogo ir yra prastos būklės, tačiau jis išlaikė įspūdingą fasadą, autentišką laiptinę, krosnių apdailą ir kitas autentiškas detales. Kompleksą vadinamuoju tarpukario retrospektyvizmo stiliumi suprojektavo vilnietis inžinierius-architektas Waclaw Syrtowt, galėjęs turėti lietuviškų šaknų. Tarp kitų ryškesnių architekto darbų Vilniuje yra savo metui inovatyvias statybines technologijas pritaikęs kooperatyvo namas visai šalia Katedros, Tilto g. 7.

Unique Properties

Studijos „Do Architects“ vizualizacija

Visą „Vilniaus džiazo“ kompleksą sudarys naujas daugiabutis su 66 butais ir 11 komercinių patalpų dviejuose korpusuose. Kompleksą taip pat sudarys rekonstruojamas 1200 kv. m ploto administracinės paskirties kultūros paveldo objektas ir 521 kv. m ploto buvęs sandėlis, taip pat turėsiantis administracinę paskirtį. „Unique Properties“ dar šių metų pradžioje gavo tvarkybos leidimą istoriniam administraciniam pastatui, o kitų statybą leidžiančių dokumentų laukiama artimiausiu metu. Viso komplekso statybas ir rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti kitąmet. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 13:09
Siekiant išsiaiškinti, kaip ateityje būtų galima pagreitinti Utenos rajono savivaldybei priklausančių vietinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo darbus, Utenoje išbandyta nauja technologija – kelio pagrindo stabilizavimas ligninu.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-12 11:36
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-05 15:14
Jau keletą metų Marijampolės savivaldybėje vyksta ypač intensyvūs ugdymo įstaigų stadionų ir sporto aikštynų atnaujinimo darbai. Šią savaitę atnaujintų sporto objektų sąrašas pasipildė dar vienu – Sūduvos gimnazijos stadionu. Su rangovais susitiko bei atliktus darbus įvertino Marijampolės savivaldyb...
nuotrauka
2024-07-05 14:34
Vilniuje po rekonstrukcijos pašventintas ir lankymui atidarytas Liuteronų sodas – Vilniaus evangelikų senosios kapinės ant Tauro kalno. Sovietmečiu likvidavus kapines teritorija buvo žinoma kaip parkas šalia Vilniaus santuokų rūmų. Rekonstruotas ir dabar šios vietos istoriją ir tikrąją paskirtį su d...
nuotrauka
2024-07-05 10:52
Liepos 12 d. po 2,5 metų trukusių atnaujinimo darbų lankytojams duris atvers „baltąja gulbe“ vadinama istorinė miesto rotušė. Daugiau nei 1500 kv. m. pastatas po didžiausio remonto per pastaruosius kelis dešimtmečius pasitiks su unikalia, Kauno miestui skirta ekspozicija, parodoms ir edukacijai skir...
nuotrauka
2024-07-04 14:14
Pastačius naują mokyklą Tauralaukyje, senosios Tauralaukio progimnazijos teritorija Klaipėdos gatvėje netrukus ištuštės. Čia ruošiamasi rekonstrukcijos darbams. Jau pasirašyta rangos darbų sutartis dėl vieno iš pastatų atnaujinimo – artimiausiu metu pokyčių sulauks statinys, kuriame buvo ugdomi prad...
nuotrauka
2024-07-03 13:43
Prasideda kasmetinės meno rėmimo programos „Kuriu Vilnių" paraiškų teikimo etapas. Menininkai yra kviečiami iki rugsėjo 16 d. siūlyti kūrinių idėjas iš anksto parinktoms Vilniaus erdvėms papuošti.
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.
nuotrauka
2024-07-02 14:24
Tokios Atgimimo aikštės, kokia yra dabar, klaipėdiečiai ir miesto svečiai daugiau nebematys – teritorija jau juosiama statybinėmis tvoromis ir rengiamasi pradėti rekonstrukcijos darbus. Artimiausiu metu čia startuos detalūs archeologiniai tyrinėjimai, kartu bus įrengiama spraustasienė, pamatų poliai...
nuotrauka
2024-07-01 09:41
Abipus Nemuno krantų ryškėjant dviejų naujų tiltų vietoms, visuomenei oficialiai pristatyta ir būsima trečioji. Šįkart – per Nerį. 312 metrų ilgio dviratininkų ir pėsčiųjų tiltas taps itin svarbia jungtimi tarp Senamiesčio ir Vilijampolės. Statybas planuojama pradėti jau kitąmet.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.