2021 birželio 25 d. penktadienis, 17:04
Reklama  |  facebook

Techninis darbo projektas kainuoja pinigų ir laiko, bet gelbsti nuo galvos skausmo ir nemalonumų

2015-03-26 17:02
Statybos valstybinę priežiūrą vykdantys pareigūnai pastebi, kad dažnai statinių statybos eigą, jos užbaigimo procedūras sunkina laiku neparengta visa būtina projektinė dokumentacija. Kliūtimi sklandžiai statybos eigai tampa ir nepakankamai detalūs projektų sprendiniai. Neretai tai turi neigiamos įtakos darbų kokybei ir numatytiems statybos užbaigimo terminams.
nuotrauka
Dviem etapais statinio projektas statytojo pageidavimu dažniausiai rengiamas ypatingų statinių statybos atveju, nes sudėtinga iškart detalizuoti visus sprendinius. Portalo nuotr.


Šių nesklandumų galima išvengti statytojui su projektuotoju išsamiai aptarus pagal teisės aktų reikalavimus privalomos projektinės dokumentacijos sudėtį, apimtį ir sprendinių detalumą.

Pataria pasidomėti projektuotojo kvalifikacija

Pirmiausiai projektuotojas turėtų patarti, kaip – vienu ar dviem etapais – racionaliau rengti statinio projektą, kai statytojas kreipiasi į jį užsakyti projektavimo paslaugą. Padėti priimti geriausią sprendimą gali tik kvalifikuotas, patyręs ir sąžiningas specialistas, kuris prisiima projekto vadovo pareigas. Todėl verta pasidomėti pasirinkto projekto vadovo atliktais darbais, išgirsti atsiliepimų apie jo projektų kokybę iš juos įgyvendinusių žmonių. Informaciją apie specialistus, kuriems suteikta teisė eiti ypatingo statinio projekto vadovo pareigas, galima rasti Statybos produkcijos sertifikavimo centro tinklalapyje www.spsc.lt.

Nustatyti atvejai, kada privaloma statinio projektą rengti dviem etapais

Statinio projektiniai dokumentacijos reikalavimai išdėstyti statybos techniniame reglamente STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“. Statinio projekto pirmasis ir pagrindinis etapas yra techninis projektas. Darbo projektas – antrasis etapas, techninio projekto tąsa, jo sprendinių detalizavimas. Yra nustatyti atvejai, kada privaloma statinio projektą rengti dviem etapais – techninį projektą ir darbo projektą. Tai statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto projektai, kai statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą, taikant Viešųjų pirkimų įstatymą. Taip pat atskirai rengiami techninis projektas ir darbo projektas, kai to pageidauja pats statytojas.

Dviem etapais statinio projektas statytojo pageidavimu dažniausiai rengiamas ypatingų statinių statybos atveju, nes sudėtinga iškart detalizuoti visus sprendinius. Šiuo atveju darbo projektas paprastai rengiamas dalimis statybos metu ir, jeigu reikia, pagal jį pataisomas techninis projektas.

Kitais atvejais gali būti iš karto rengiamas techninis darbo projektas, sujungiantis techninį ir darbo projektus.

Darbo projektas yra privalomas

Darbo projektas (kai vienu etapu neparengtas techninis darbo projektas) yra privalomas – pagal jį turi būti atliekami statybos darbai, jį būtina pateikti ypatingos ir neypatingos kategorijos statinio statybos užbaigimo komisijai ar pridėti prie prašymo patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą. Kai statytojas kreipiasi su prašymu išduoti pažymą apie nebaigto statyti statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių, tikrinama, ar darbai vykdomi pagal darbo projektą. Statytojui nepateikus darbo projekto, šios procedūros neatliekamos. Todėl patartina pasirašant neypatingo statinio (ypač 1 ir 2 butų gyvenamojo namo) projektavimo darbų rangos sutartį nurodyti, kad turi būti parengtas techninis darbo projektas. Be abejo, tai pareikalaus ne tik didesnių projektuotojų darbo sąnaudų, bet ir papildomų statytojo išlaidų statinio projektavimo stadijoje. Vis dėlto šios investicijos pasiteisintų, nes statybos metu nereikėtų sukti galvos dėl vieno ar kito sprendinio įgyvendinimo, dėl to gaišti laiko, o atėjus statybos užbaigimo stadijai nustebti, kad trūksta projektinės dokumentacijos. Ją parengti skubos tvarka taip pat nemažai kainuoja. Be to, statybą vykdant laiku neparengus darbo projekto, tenka priimti sprendimus tiesiog statybvietėje, dėl to kyla pavojus pažeisti esminius techninio projekto sprendinius. Tokiu atveju statyba įgautų savavališkos statusą su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Būtina laiku pasirūpinti, kad neesminiai nukrypimai nuo projekto būtų užfiksuoti

Parengus statinio projektą vienu etapu (techninį darbo projektą), sako Statybos inspekcijos atstovai, galima užtikrinti statybą be trukdžių ir išvengti nenumatytų išlaidų, taisant pagal statybvietėje priimtus sprendimus netinkamai atliktų darbų trūkumus, kai projektavimo dviem etapais atveju darbo projektą dažnai vėluojama pateikti.

Beje, primena Statybos inspekcija, įgyvendinant ir vienu etapu parengtą techninį darbo projektą, būtina laiku pasirūpinti, kad neesminiai nukrypimai nuo projekto sprendinių statybos metu būtų užfiksuoti ir atitinkamai pataisytas projektas. 

Statybunaujienos.lt
Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2021-06-18 11:54
Namelis medyje – tai unikali erdvė poilsiui bei pramogoms, kuri skirta ne tik vaikams, tačiau ir suaugusiems, ekstremalių pojūčių mėgėjams, norintiems praleisti laiką gamtos apsuptyje. Ką svarbu žinoti, jeigu planuojate įsirengti tokį namelį?
nuotrauka
2021-06-10 16:22
Kiekvienas asmuo, nusprendęs įsigyti sodo sklypą, nori susikurti jaukią, funkcionalią aplinką, kad ji taptų erdve, kurioje smagu užsiimti ne tik sodininkyste, bet ir ilsėtis, pramogauti. Dažnas turi svajonių sodo viziją, tačiau ar visi norai gali būti įgyvendinti ir kaip?
nuotrauka
2021-06-08 14:37
Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti, kokius dokumentus gauti, jeigu keičiate langus daugiabučiame gyvenamajame name.
nuotrauka
2021-06-03 07:40
KLAUSIMAS. Kokie reikalavimai taikomi, įrengiant kondicionierių daugiabučiame name?
nuotrauka
2021-06-02 07:50
Autonominės saulės elektrinės tapo prieinamos beveik visiems namų savininkams. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pastebi, kad padaugėjo atvejų, kai gyventojams, nusprendusiems ant pastato stogo ar žemės sklype sumontuoti saulės el...
nuotrauka
2021-05-31 07:49
Pakartotinai patikrinusi Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pritarė jo teikimui tvirtinti savivaldybės tarybai.
nuotrauka
2021-05-24 09:29
Dauguma nuosavų žemės sklypų ar sodų savininkų savo sklypuose stato šiltnamius. Gerokai didesnių ir kitokių parametrų šiltnamių prireikia gėlininkams. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad šiltnamis – paprastas, nesudėtingas objektas, tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Apl...
nuotrauka
2021-05-24 08:57
KLAUSIMAS. Vietoj rastinio ūkinio pastato (6 x 12 m), jį nugriovus, kaimiškoje vietovėje, privačiame sklype, planuojama statyti karkasinį (6 x 10 m). Ar reikalingas leidimas griauti ūkinį pastatą ir pastatyti naują?! Veiksmas vyks kaimiškoje rajono sodyboje, privačioje teritorijoje.
nuotrauka
2021-05-21 09:29
Artėjant maudynių ir žvejybos sezonui lieptas tampa erdve mėgautis vandens malonumais. Nusprendusiems įsirengti lieptą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pataria pirmiausia išsiaiškinti, ar planuojamas lieptas laikytinas statiniu....
nuotrauka
2021-05-19 09:03
KLAUSIMAS. Kur kreiptis, norint ūkio būdu statyti sodo namelį iki 80 kv. m? Kokių reikia dokumentų?
nuotrauka
2021-05-14 09:48
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija), vykdydama tiek planinius, tiek ir neplaninius patikrinimus, susiduria su atvejais, kai statytojas, pateikęs savivaldybės administracijai prašymą gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), dar neturėdamas SLD pradeda vykdyti...
nuotrauka
2021-05-06 08:52
Daugeliui gyventojų gerai žinoma situacija, kai ryte skubama į darbus, ugdymo įstaigas, o prie vonios kambario išsirikiuoja namiškių eilė. Papildomos vonios (tualeto) kambario įrengimas gali tapti puikiu sprendimu, leisiančiu sutaupyti laiko, nervų ir galbūt padėsiančiu išvengti nemalonių (nepatogių...
nuotrauka
2021-04-30 09:47
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Statybos inspekcija) neretai teiraujamasi, kaip atskirti, ar planuojamas remontas vadintinas paprastuoju ar kapitaliniu remontu? O gal tai statinio rekonstrukcija? Greta šių klausimų pateikiamas ir vienas iš svarbiausių statytojus dominančių ...
nuotrauka
2021-04-21 09:24
Apleisti ar nebaigti statyti statiniai gali tapti susibūrimo vietomis, keliančiomis pavojų asmenims, vaikščiojantiems statybvietėse ar netoli jų. Kadangi apleistos statybvietės ir statiniai kelia pavojų gyventojams, Statybos inspekcija primena, kur reikėtų kreiptis pastebėjus tokius statinius bei ka...
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-06 07:28
Siekdama didinti visuomenės įsitraukimą į aplinkos formavimo procesus bei gyventojams sudaryti palankesnes galimybes ginti teises gyventi sveikatai ir gerovei tinkamoje aplinkoje, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir st...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.
nuotrauka
2021-03-24 12:03
Statytojai, parduodami nebaigtą statyti namą (70–80 proc. baigtumas), būsimų savininkų dažnai neinformuoja, kokius kelius dar teks nueiti, norint užbaigti tokio pastato statybą, ir klaidingai nurodo, kad liko „tik“ pateikti deklaraciją apie statybos užbaigimą.
nuotrauka
2021-03-18 09:17
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atkreipia dėmesį, kad jos pateiktų privalomųjų nurodymų šalinti neteisėtos statybos padarinius, kurie yra vykdomieji dokumentai, nevykdymas gali sukelti pasekmių.
nuotrauka
2021-03-18 08:40
KLAUSIMAS. Kokių dokumentų reikia, norint 34 kv. m sodo namelį padidinti iki 80 kv. metrų? Ar galima pirmiausia pastatyti, o po to įteisinti?

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja