2021 rugsėjo 21 d. antradienis, 13:35
Reklama  |  facebook

Techninių specialybių, tiksliųjų mokslų specialistai graibstomi, bet jaunimas renkasi perteklines specialybes

2015-04-06 08:46
Visame pasaulyje technologijos ir aplinka, kurioje gyvename ar dirbame, miestai keičiasi ir auga tokiu greičiu, kad aukštosios mokyklos nespėja ruošti šioms sritims darbuotojų. Tuo skundžiasi ir darbdaviai, nerandantys kvalifikuotų statybininkų, inžinierių ar kitų profesijų specialistų. Kauno technikos kolegijos (KTK) direktoriaus Nerijaus Varno nuomone, studentai dažnai dar neįvertina techninių specialybių potencialo ir pasirinkę lengviausią mokymosi kelią neretai lieka be darbo.
nuotrauka
Kauno technikos kolegijos studentų praktikos darbai. KTK nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technikos kolegija,
YIT, Suomijos statybos kompanija,
Enerstena grupė, UAB
Kauno tiltai, AB
Achema, AB
Rekonsta, UAB
Tetas, UAB
KTK yra vienintelė Lietuvoje aukštoji mokykla, rengianti tik techninių profesijų specialistus, kurių daugiau nei 80 proc. randa darbą. Kolegijos partnerių sąrašuose – AB „YIT Kausta“, AB „Kauno tiltai“, AB „Achema“, UAB „Enerstena“, UAB „Rekonsta“, UAB „Tetas“ ir kt. 2014 m. pabaigoje pirmą kartą parengtame dalykiniame 70 koleginių studijų krypčių vertinime KTK įsitvirtino trečioje vietoje tarp visų kolegijų ir pirmauja 2-ose studijų kryptyse. 

Didžiausia paklausia – energetikos bei statybos sektoriuose

Po krizės atsigaunantys šalies statybos ir energetikos sektoriai vilioja gerais atlyginimas ir ieško kvalifikuotų specialistų. Tuo tarpu socialinių ir humanitarinių mokslų absolventų yra gausu ir dažnai jie – tiesiog nereikalingi.

„Jauni žmonės renkasi lengviausią kelią ir vengia tiksliųjų mokslų, todėl turime gausybę bedarbių vadybininkų, teisininkų, istorikų, filosofų. Žvelgdami į juos, baksnojame pirštu ir sakome, kad rinkoje nėra darbo vietų. Tačiau jei pažvelgtume į technines specialybes, tiksliuosius mokslus, tai specialistai yra tiesiog graibstomi. Verslo organizacijos jau kelerius metus pageidauja, kad ruoštume daugiau specialistų“, – sako direktorius N. Varnas (nuotraukoje dešinėje).

Pasak jo, kolegija, bendradarbiaudama su savo partneriais – privačiomis kompanijomis ir valstybinėmis organizacijomis, analizuoja partnerių poreikius ir mato, kokiose srityje kyla ir kaip keičiasi specialistų poreikis.

„Pastaraisiais metais geras įsidarbinimo galimybes turi statybos inžinerijos absolventai. Šio sektoriaus specialistų augimą lėmė atsigaunanti statybų rinka. Taip pat galėčiau išskirti paveldo statinių inžineriją, kurios specialistus pradedame rengti 2015 m. ir pastatų automatizavimo (elektronikos technikos) specialistus, kurių poreikis, atsižvelgiant į naujausias, pvz., BIM technologijas ir jų taikymo poreikį, yra jau šiandien“, – teigia direktorius.

Kauno technikos kolegijos Inžinerijos mokslų fakulteto dėstytojo dr. Prano Smolsko teigimu, dauguma pastatų Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse yra statomi pagal senus standartus ir juose diegiama palyginti nedaug automatikos, o apšvietimo, žaibosaugos ir kitos sistemos ne visada atitinka moderniausius šiuolaikinius sprendimus. Tačiau Europos direktyvos numato, kad visi pastatai netrukus turės būti statomi energiškai efektyvūs. Tai praktiškai neįmanoma be minėtų sistemų.

„Pastatų automatizavimo specialistai yra būtini, o jų – labai mažai, todėl Kauno technikos kolegija užpildo šią nišą. Studentai dirba su Europos šalių standartus atitinkančia nauja įranga kolegijos Multidisciplininiame praktinio mokymo centre, todėl ir karjeros galimybės jiems atsiveria visoje Europoje. Šios srities specialistų poreikis tik augs“, – teigia dr. P. Smolskas.

Pasirinkimus lemia stereotipai

Kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai dr. Marija Jotautienė teigia, kad šiuo metu sparčiai didėja ir medžiagų apdirbimo inžinerijos darbuotojų poreikis. Tokie specialistai yra tiesiogiai susiję su statybos sektoriumi, kadangi gamina įrangą, kuri montuojama naujai statomuose gamybos ir pramonės objektuose. Tačiau šioje studijų programoje kolegijai vis dar trūksta studentų.

„Partnerių įmonės ir organizacijos jau šiandien gali įdarbinti apie 40 studentų, o baigiančių, deja, turime perpus mažiau. Tokia situacija susidarė dėl to, kad rinkdamiesi specialybę jaunuoliai techninę specialybę retai įvertina kaip perspektyvų karjeros kelią, nepasidomi, kokie konkurencingi atlygiai yra siūlomi tokiems specialistams. Taigi besirenkančiųjų specialybę sprendimus lemia susiformavę stereotipai ir informacijos stoka“, – sako dr. M. Jotautienė.

Įprastais inžinieriaus darbo įrankiais tapo nešiojami kompiuteriai, planšetės, įvairūs šiuolaikiniai matavimo prietaisai. Lietuvoje įsigali nauji skaitmeninės statybos principai ir naujos statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijos. BIM perkelia statybą į naują, daug greitesnį ir kartu efektyvesnį lygmenį. „Šiuolaikinis inžinierius turi nebijoti mąstyti, prisiimti atsakomybę bei pasirinkti racionaliausią ir priimtiniausią sprendimą“, – tvirtina direktorius N. Varnas.

Specialistai sutaria, kad šiandien šalyje pastatų modernizavimas vis dar nevyksta tokiais tempais, kokių norėtųsi. Dažniausiai problema yra būtent statybos specialistų trūkumas. Be kitų dalykų, šią problemą lemia ir emigracija, kuri daugiausia gerų specialistų atėmė būtent iš statybos sektoriaus. Siekdamos išlaikyti geriausius darbuotojus, įmonės didina jų atlyginimus.

Antra vertus, pastaraisiais metais Lietuvoje energetikos sektorių remia valstybė, daug projektų vykdomi ES fondų lėšomis, šiandien privačios įmonės taip pat investuoja savo lėšas į šilumos ir garo gamybos sistemas bei tokių objektų statybą tam, kad sumažintų sąnaudas ir būtų konkurencingos rinkoje arba tiektų šilumą mažesne kaina. Išaugus paklausai, šiame sektoriuje dirbančios įmonės taip pat susidūrė su realiu darbuotojų trūkumu.

„Per artimiausius trejus metus planuojama sukurti 30 tūkst. darbo vietų inžinieriams, o kvalifikuotų specialistų, spėjama, 2030 m. Europoje trūks apie 8,3 mln., todėl savo karjerą reikia planuoti atsakingai, kad nereikėtų gailėtis“, – pataria dr. M. Jotautienė. 

 KTK nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-20 07:20
Vilma Vaičekauskienė, UAB „BAU Solutions“ generalinė direktorė, šiemet pripažinta geriausia technine prižiūrėtoja. Tai vienas iš trijų „Geriausio metų statybos inžinieriaus“ apdovanojimų, kuriuos kasmet organizuoja Lietuvos statybos inžinierių sąjunga.
nuotrauka
2021-09-17 11:55
Slankiojančios prekybos centrų durys, žemi slenksčiai ar erdvūs liftai, kuriuose patogiame aukštyje įrengti dideli mygtukai su Brailio raštu, taip pat galimybė reguliuoti televizoriaus garsą, telefono ekrano apšvietimą, interneto svetainių puslapių dydį ir ryškumą, reguliuojamos automobilio sėdynės,...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 12:14
Didžiausio Baltijos šalyse ir Suomijoje greitojo maisto restoranų tinklo „Hesburger“, gavęs reikiamus statybos leidimus, pradeda statyti pirmąjį savo restoraną Druskininkuose, M.K. Čiurlionio g. 78. Naujasis restoranas turėtų pradėti veikti po metų, iš viso į šį projektą planuojama investuoti 1,3 ml...
nuotrauka
2021-09-16 11:48
Ant Tauro kalno sostinėje kuriamo naujo, modernaus ir daugiafunkcio meno centro – Nacionalinė koncertų salės „Tautos namai“ naujienos – projekto eiga ir tikslai nuo šiol bus skelbiami naujoje interneto svetainėje.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 15:02
Vyriausybė trečiadienį, rugsėjo 15 d., Aplinkos ministerijai suteikė įgaliojimus vieningam visų pastatų renovacijos kompetencijų centrui sukurti.
nuotrauka
2021-09-15 11:42
Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo reikalavimus. Nuo šiol šias atliekas bus galima saugiai panaudoti keliams tiesti, pastatų pamatams, šalinamų atliekų sluoksniams perdengti, sąvartynų uždarymui ir laikiniems keliams juo...
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-15 10:40
KLAUSIMAS. Nupirktų sklypų savininkas juos palygino, palikdamas nuolydį į kaimynų sklypą. Dėl to po lietaus kaimynų sklypo gruntas plaunamas į griovį. Ar įstatymai neįpareigoja žemės darbus talikti taip, kad kaimynams nekiltų problemų?
nuotrauka
2021-09-14 21:33
Statybų sektorius – viena svarbiausių šalies ūkio sričių, kurioje dirba 115 tūkst. žmonių ir veikia 9,3 tūkst. bendrovių. Per praėjusius metus mūsų statybininkai pastatė 7 425 pastatus ir 13 903 butus, išasfaltavo 372,25 km žvyrkelių ir nutiesė bei suremontavo 24 645 km dviračių takų. Užsienyje stat...
nuotrauka
2021-09-13 11:47
Pirmoje 2021 m. pusėje pasaulio ekonomika pasižymėjo itin sparčiu žaliavų kainų kilimu. Brangsta, atrodo, viskas: metalai, mediena, žemės ūkio produkcija. Kas tai sąlygoja ir ko tikėtis per šiuos ir ateinančius metus?
nuotrauka
2021-09-13 11:37
Svarbiausiuose maždaug 111 kilometrų ilgio sienos su Baltarusija ruožuose fizinio barjero statybos darbus atliks grupės UAB „EPSO-G“ įmonė UAB „Tetas“. Tam pritarė Ministrės Pirmininkės vadovaujama Projekto priežiūros komisija, pirmadienį patvirtinusi esmines sutarties su šia bendrove sąlygas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos