2021 gegužės 15 d. šeštadienis, 16:40
Reklama  |  facebook

Techninių specialybių, tiksliųjų mokslų specialistai graibstomi, bet jaunimas renkasi perteklines specialybes

2015-04-06 08:46
Visame pasaulyje technologijos ir aplinka, kurioje gyvename ar dirbame, miestai keičiasi ir auga tokiu greičiu, kad aukštosios mokyklos nespėja ruošti šioms sritims darbuotojų. Tuo skundžiasi ir darbdaviai, nerandantys kvalifikuotų statybininkų, inžinierių ar kitų profesijų specialistų. Kauno technikos kolegijos (KTK) direktoriaus Nerijaus Varno nuomone, studentai dažnai dar neįvertina techninių specialybių potencialo ir pasirinkę lengviausią mokymosi kelią neretai lieka be darbo.
nuotrauka
Kauno technikos kolegijos studentų praktikos darbai. KTK nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technikos kolegija,
YIT, AB
Enerstena grupė, UAB
Kauno tiltai, AB
Achema, AB
Rekonsta, UAB
Tetas, UAB
KTK yra vienintelė Lietuvoje aukštoji mokykla, rengianti tik techninių profesijų specialistus, kurių daugiau nei 80 proc. randa darbą. Kolegijos partnerių sąrašuose – AB „YIT Kausta“, AB „Kauno tiltai“, AB „Achema“, UAB „Enerstena“, UAB „Rekonsta“, UAB „Tetas“ ir kt. 2014 m. pabaigoje pirmą kartą parengtame dalykiniame 70 koleginių studijų krypčių vertinime KTK įsitvirtino trečioje vietoje tarp visų kolegijų ir pirmauja 2-ose studijų kryptyse. 

Didžiausia paklausia – energetikos bei statybos sektoriuose

Po krizės atsigaunantys šalies statybos ir energetikos sektoriai vilioja gerais atlyginimas ir ieško kvalifikuotų specialistų. Tuo tarpu socialinių ir humanitarinių mokslų absolventų yra gausu ir dažnai jie – tiesiog nereikalingi.

„Jauni žmonės renkasi lengviausią kelią ir vengia tiksliųjų mokslų, todėl turime gausybę bedarbių vadybininkų, teisininkų, istorikų, filosofų. Žvelgdami į juos, baksnojame pirštu ir sakome, kad rinkoje nėra darbo vietų. Tačiau jei pažvelgtume į technines specialybes, tiksliuosius mokslus, tai specialistai yra tiesiog graibstomi. Verslo organizacijos jau kelerius metus pageidauja, kad ruoštume daugiau specialistų“, – sako direktorius N. Varnas (nuotraukoje dešinėje).

Pasak jo, kolegija, bendradarbiaudama su savo partneriais – privačiomis kompanijomis ir valstybinėmis organizacijomis, analizuoja partnerių poreikius ir mato, kokiose srityje kyla ir kaip keičiasi specialistų poreikis.

„Pastaraisiais metais geras įsidarbinimo galimybes turi statybos inžinerijos absolventai. Šio sektoriaus specialistų augimą lėmė atsigaunanti statybų rinka. Taip pat galėčiau išskirti paveldo statinių inžineriją, kurios specialistus pradedame rengti 2015 m. ir pastatų automatizavimo (elektronikos technikos) specialistus, kurių poreikis, atsižvelgiant į naujausias, pvz., BIM technologijas ir jų taikymo poreikį, yra jau šiandien“, – teigia direktorius.

Kauno technikos kolegijos Inžinerijos mokslų fakulteto dėstytojo dr. Prano Smolsko teigimu, dauguma pastatų Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse yra statomi pagal senus standartus ir juose diegiama palyginti nedaug automatikos, o apšvietimo, žaibosaugos ir kitos sistemos ne visada atitinka moderniausius šiuolaikinius sprendimus. Tačiau Europos direktyvos numato, kad visi pastatai netrukus turės būti statomi energiškai efektyvūs. Tai praktiškai neįmanoma be minėtų sistemų.

„Pastatų automatizavimo specialistai yra būtini, o jų – labai mažai, todėl Kauno technikos kolegija užpildo šią nišą. Studentai dirba su Europos šalių standartus atitinkančia nauja įranga kolegijos Multidisciplininiame praktinio mokymo centre, todėl ir karjeros galimybės jiems atsiveria visoje Europoje. Šios srities specialistų poreikis tik augs“, – teigia dr. P. Smolskas.

Pasirinkimus lemia stereotipai

Kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai dr. Marija Jotautienė teigia, kad šiuo metu sparčiai didėja ir medžiagų apdirbimo inžinerijos darbuotojų poreikis. Tokie specialistai yra tiesiogiai susiję su statybos sektoriumi, kadangi gamina įrangą, kuri montuojama naujai statomuose gamybos ir pramonės objektuose. Tačiau šioje studijų programoje kolegijai vis dar trūksta studentų.

„Partnerių įmonės ir organizacijos jau šiandien gali įdarbinti apie 40 studentų, o baigiančių, deja, turime perpus mažiau. Tokia situacija susidarė dėl to, kad rinkdamiesi specialybę jaunuoliai techninę specialybę retai įvertina kaip perspektyvų karjeros kelią, nepasidomi, kokie konkurencingi atlygiai yra siūlomi tokiems specialistams. Taigi besirenkančiųjų specialybę sprendimus lemia susiformavę stereotipai ir informacijos stoka“, – sako dr. M. Jotautienė.

Įprastais inžinieriaus darbo įrankiais tapo nešiojami kompiuteriai, planšetės, įvairūs šiuolaikiniai matavimo prietaisai. Lietuvoje įsigali nauji skaitmeninės statybos principai ir naujos statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijos. BIM perkelia statybą į naują, daug greitesnį ir kartu efektyvesnį lygmenį. „Šiuolaikinis inžinierius turi nebijoti mąstyti, prisiimti atsakomybę bei pasirinkti racionaliausią ir priimtiniausią sprendimą“, – tvirtina direktorius N. Varnas.

Specialistai sutaria, kad šiandien šalyje pastatų modernizavimas vis dar nevyksta tokiais tempais, kokių norėtųsi. Dažniausiai problema yra būtent statybos specialistų trūkumas. Be kitų dalykų, šią problemą lemia ir emigracija, kuri daugiausia gerų specialistų atėmė būtent iš statybos sektoriaus. Siekdamos išlaikyti geriausius darbuotojus, įmonės didina jų atlyginimus.

Antra vertus, pastaraisiais metais Lietuvoje energetikos sektorių remia valstybė, daug projektų vykdomi ES fondų lėšomis, šiandien privačios įmonės taip pat investuoja savo lėšas į šilumos ir garo gamybos sistemas bei tokių objektų statybą tam, kad sumažintų sąnaudas ir būtų konkurencingos rinkoje arba tiektų šilumą mažesne kaina. Išaugus paklausai, šiame sektoriuje dirbančios įmonės taip pat susidūrė su realiu darbuotojų trūkumu.

„Per artimiausius trejus metus planuojama sukurti 30 tūkst. darbo vietų inžinieriams, o kvalifikuotų specialistų, spėjama, 2030 m. Europoje trūks apie 8,3 mln., todėl savo karjerą reikia planuoti atsakingai, kad nereikėtų gailėtis“, – pataria dr. M. Jotautienė. 

 KTK nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-05-14 12:57
VĮ Turto bankas inicijavo 2 mln. eurų vertės žaliosios elektros energijos pirkimą. Planuojama, kad jau nuo liepos 1 d. visiems Turto banko administruojamiems objektams centralizuotai bus tiekiama tik iš atsinaujinančių šaltinių pagaminta elektros energija.
nuotrauka
2021-05-14 12:03
Artimiausiu metu Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) planuoja skelbti naują kvietimą teikti paraiškas norintiems įsirengti saulės elektrines ar įsigyti saulės elektrinių dalį iš saulės parkų. Tam numatyta skirti daugiau kaip 20 mln. eurų.
nuotrauka
2021-05-14 09:32
2021 m. pirmąjį ketvirtį baigti statyti 1 768 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 12,2 proc. mažiau nei 2020 m. atitinkamą ketvirtį.
nuotrauka
2021-05-14 08:35
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą pagal UAB „Ecoservice projektai“ (ieškovės) kasacinį skundą dėl UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (atsakovės, perkančiosios organizacijos) vykdyto tarptautinio viešojo pirkimo, paliko nepakeistą apeliacinės instancijos teismo pr...
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-05-13 14:33
Aplinkos ministro įsakymu pratęsiamas terminas teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą – jos bus priimamos iki gruodžio 31 d.
nuotrauka
2021-05-13 14:08
Išanalizavusi 226 dideles Europos Sąjungos gamybos įmones, tyrėjų komanda iš Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos nustatė, kad įmonių tvarumo ataskaitose iš žiedinės ekonomikos principų daugiausiai minimas išteklių naudojimo efektyvumas ir atliekų mažinimas. Tačiau kiti produkto gyvavimo ciklo principai, ...
nuotrauka
2021-05-13 13:33
Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė netenkinti Izraelio piliečių prevencinio ieškinio, kuriuo buvo siekiama uždrausti planuojamus Vilniaus kongresų centro įrengimo bei buvusių Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių išsaugojimo darbus.
nuotrauka
2021-05-13 07:41
Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotelių peronai (aikštelės), keleivių paviljonai, nuo kurių didžiąja dalimi priklauso viešojo transporto saugumas i...
nuotrauka
2021-05-12 15:30
Vilniaus miesto savivaldybė šią savaitę sulaukė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) sprendimo, kuris dar labiau artina Vilnių prie „Daugiafunkcio sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo komplekso" statybų – VPT neteiks kasacinio skundo dėl Lietuvos apeliacinio teismo balandžio paba...
nuotrauka
2021-05-12 15:17
Vyriausybė pritarė Darbo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos ne tik komandiruoti, bet ir vietos darbuotojai, dirbantys statybos sektoriuje, kurių darbdaviai pasitelkiami kaip subrangovai, įgis papildomų garantijų atgauti nesumokėtą darbo užmokestį. Taip pat sumažės administracinė našta užsienio versl...
nuotrauka
2021-05-12 09:20
Vilniuje, Arsenalo gatvėje esantis Pilininko namas bus prikeltas viešam naudojimui. UAB „Aplan“ projektuotojai pateikė sprendinius, kurie padės išlaikyti pastato autentiškumą ir tuo pačiu pritaikyti jį muziejinei veiklai. Planuojama, kad pastate bus įkurta Lietuvos istorijos ekspozicija.
nuotrauka
2021-05-12 08:54
Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai papirkimu ir dokumentų klastojimu pareikšti vienos uostamiesčio statybų įmonės direktoriui ir gamybos vadovui.
nuotrauka
2021-05-11 15:54
Panevėžio apygardos teismas buvusį Ignalinos rajono vienos seniūnijos seniūną J. P. pripažino kaltu dėl kyšininkavimo, o bendrovės direktorių R. Z. – dėl valstybės tarnautojo papirkimo. Abu jie ir bendrovės direktoriaus žmona, gydytoja D. Z., taip pat nuteisti ir už dokumentų klastojimą.
nuotrauka
2021-05-11 15:37
Žmonėms su negalia būstas galės būti pritaikytas greičiau ir kokybiškiau – tokią galimybę atvers viešųjų pirkimų pakeitimai. Neįgalieji taip pat turės galimybę pasirinkti sau tinkamiausią perkėlimo įrangą būste.
nuotrauka
2021-05-11 11:53
Šalies darbdaviai balandį pateikė 40,5 tūkst. darbo pasiūlymų. Darbo jėgos paklausa augo beveik trečdaliu nei kovą. Tai didžiausias laisvų darbo vietų skaičius per visą pandemijos laikotarpį, kurį fiksavo Užimtumo tarnyba.
nuotrauka
2021-05-10 07:10
Teismas penktadienį, gegužės 7 d., paskelbė sprendimą ne vienerius metus besitęsiančioje byloje dėl statybos padarinių pašalinimo Neringos savivaldybėje.
nuotrauka
2021-05-06 11:21
Nenutolstame nuo savo tradicijų ir kaip ir kasmet organizuojame statybų profesionalams skirtą seminarą. Tik šįkart – internetu. Aptarsime daugeliui statybos sektoriaus profesionalų aktualią temą – vėdinamų fasadų sistemų sertifikavimo privalomumą nuo ateinančių, 2022 metų.
nuotrauka
2021-05-05 16:23
Aplinkos ministerijos parengtos Architektūros įstatymo ir Architektų rūmų įstatymo pataisos leis skaidrinti architektų atestavimo procesą, patikslins narystės Architektų rūmuose pagrindus ir nustatys atestuoto architekto, nesiverčiančio atestuoto architekto veikla, teisę sustabdyti narystę rūmuose. ...
nuotrauka
2021-05-05 16:07
Teismas tenkino Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorės Lauros Paulikienės ieškinį ir pripažino negaliojančiu susitarimą, kuriuo viena uostamiestyje registruota statybų įmonė neteisėtai perkėlė dalį žemės sklypo į valstybei priklausančią žemę miesto centre. Klaip...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Stotelėse saugesnė judėjimo galimybė riboto judumo asmenims

Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotel...