2021 spalio 17 d. sekmadienis, 11:40
Reklama  |  facebook

Teismas stabdo viešojo pirkimo „Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos darbai“ sutarties vykdymą

2016-10-12 08:45
Antradienį Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad pritaiko laikinąsias apsaugos priemones ir stabdo viešojo pirkimo „Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos darbai“ sutarties dėl atliekas deginančio kogeneracinio įrenginio ir priklausinių statybos darbų vykdymą.
nuotrauka
Bendrovės Vilniaus kogeneracinė jėgainė nuotr.


Minimos įmonės
VKJ (Vilniaus kogeneracinė jėgainė), UAB
Tokį sprendimą teismas priėmė gindamas viešąjį interesą, susijusį su viešojo pirkimo procedūrų teisėtumu, bei tam, kad būtų užtikrintas tinkamo, kvalifikuoto tiekėjo, gebančio įgyvendinti visuotinai reikšmingo objekto statybą, parinkimas, racionalus pirkimui skirtų lėšų panaudojimas bei viešųjų pirkimų principų laikymasis, praneša Lietuvos apeliacinis teismas.
 
Teismas sutiko su apygardos teismo pozicija, kad Vilniaus kogeneracinės jėgainės statyba, kaip visuomenei naudingas projektas, turi viešąjį interesą (sumažinti į aplinką išmetamų teršalų kiekį, padidinti atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, sumažinti komunalinių atliekų kiekį, užtikrinti energijos vartojimo efektyvumą, užtikrinti energijos tiekimo saugumą ir nepriklausomybę).
 
Tačiau, Lietuvos apeliacinio teismo nuomone, pirmosios instancijos teismas be pakankamo pagrindo, esant dviejų viešųjų interesų konkurencijai (viešasis interesas efektyviai panaudoti kogeneracinės jėgainės statybai skirtas lėšas, teisėtai įvykdyti pirkimą ir viešasis interesas nedelsiant pastatyti jėgainę), prioritetą suteikė kogeneracinės jėgainės statybai.
 
Viešasis interesas nedelsiant vykdyti Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos darbus byloje buvo argumentuojamas tuo, kad projektas dalinai finansuojamas ES struktūrinių fondų bei Europos investicijų banko lėšomis, dėl ko, pritaikius laikinąsias apsaugos priemones, kils grėsmė projekto įgyvendinimui laiku, bus prarastas jam skirtas finansavimas. Apeliacinės instancijos teismas nusprendė, kad tokie argumentai nėra įrodyti.
 
Teismas nustatė, kad pagal Pirkimo sąlygas jėgainės statybos darbų atlikimas numatytas per 4,5 metų terminą ir kad skundžiamos nutarties nestabdyti Pirkimo procedūrų priėmimo metu tikslios Pirkimui skirto finansavimo ES struktūrinių fondų lėšomis sąlygos nebuvo žinomos. Nesat tokių duomenų, apeliacinės instancijos teismas nusprendė, kad nėra grėsmės laiku nepanaudoti Pirkimui skirtų lėšų. Teismas pažymėjo, kad Viešųjų pirkimų įstatymas ir Civilinio proceso kodeksas nustato pakankamai trumpus viešųjų pirkimų procedūrų revizijos terminus, todėl dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, jei ieškovų ginčijami perkančiosios organizacijos sprendimai bus pripažinti teisėtais, siekiami įsigyti darbai nebus užvilkinti, tuo labiau, kad perkančioji organizacija jau yra nustačiusi ginčo Pirkimo dalies laimėtoją.
 
Teismas sutiko su atsakovų argumentais, kad projekto neįgyvendinimas sukeltų nuostolių ne tik atitinkamiems privatiems juridiniams asmenims, bet ir visai visuomenei bei valstybei. Tačiau, Teismo požiūriu, byloje nėra įrodymų, kad tokius nuostolius sąlygotų vien tik ieškovų reikalavimų šioje byloje užtikrinimas laikinosiomis apsaugos priemonėmis. Nuostoliai galimi ir dėl netinkamo tiekėjo, ir dėl to nevykdomos ar netinkamai vykdomos sutarties, be to, tikėtina, jog jie būtų žymiai didesni, jeigu laikinosios apsaugos priemonės nebūtų pritaikytos, o ginčą išnagrinėjus paaiškėtų, kad ginčijamos procedūros buvo vykdomos neteisėtai, o Pirkimą laimėję tiekėjai neturi reikiamos kvalifikacijos vykdyti pirkimo sutartį.
 
Nustatęs, kad laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymas nesukels didesnės žalos, nei jų netaikymas, bei kad egzistuoja laikinųjų apsaugos priemonių taikymo sąlygos (preliminarus ieškinio reikalavimų pagrįstumas ir grėsmė ieškovams palankaus teismo sprendimo neįvykdymui), apeliacinės instancijos teismas konstatavo, jog ieškovų skundžiama Vilniaus apygardos teismo 2016 m. rugpjūčio 26 d. nutartis nestabdyti Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos darbų pirkimo procedūrų turi būti panaikinta, o ieškovų prašymas stabdyti minimo viešojo pirkimo procedūras arba pirkimo sutarties vykdymą turi būti patenkinti. 
 
Kadangi teismui buvo pateikti duomenys, jog 2016 m. rugsėjo 29 d. buvo sudaryta pirkimo sutartis ginčo pirkimo dalyje, teismas sprendė, kad Pirkimo procedūrų sustabdymas šiuo metu yra netekęs prasmės, todėl pasirinko alternatyvią priemonę – stabdyti viešosios pirkimo sutarties vykdymą.
 
Lietuvos apeliacinis teismas primena, kad ieškovai Hitachi Zosen Inova AG ir Abener Energia S.A. ieškinyje prašė panaikinti atsakovės UAB „Verslo aptarnavimo centras“ (VAC) 2016 m. liepos 11 d. sprendimą, kuriuo skelbiamų derybų būdu vykdomame viešajame pirkime dėl Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos darbų buvo nustatyti ekonominio naudingumo balai, pasiūlymų eilė ir pirkimo I dalį laimėjęs jungtinės veiklos partnerių pasiūlymas, bei sprendimus dėl pastarųjų kvalifikacijos atitikimo pirkimo sąlygų reikalavimams ir jų pasiūlymo įvertinimo. Ieškinio reikalavimams užtikrinti ieškovai prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones - sustabdyti pirkimo I dalies procedūras, įpareigoti atsakovę UAB „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ nesudaryti pirkimo sutarties, o jei tokia sutartis sudaryta - sustabdyti jos vykdymą. Vilniaus apygardos teismas šio ieškovų prašymo dėl laikinųjų apsaugos priemonių netenkino. Ieškovai prašė šią VAT nutartį panaikinti, o atsakovai - palikti nepakeistą.
 
Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-10-15 21:07
Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių įmonė „Mantinga“ iš SEB banko pasiskolinto 21,32 mln. eurų. Didžiausia paskolos suma, 11,4 mln. eurų, bus skirta naujos sluoksniuotų gaminių linijos įsigijimui. 5,3 mln. eurų bus skirti vienos iš įmonės gamyklų rekonstrukcijai. Šios investicijos, kurių bendra ver...
nuotrauka
2021-10-15 07:30
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, spalio 14 d., pasirašė Seimo priimtus Viešųjų pirkimų įstatymo ir susijusių įstatymų pakeitimus, kuriuos šalies vadovas inicijavo 2020 m. gegužės mėn.
nuotrauka
2021-10-15 07:23
Susisiekimo ministerija siūlo jau nuo ateinančių metų keliams finansuoti taikyti naują, aiškesniais kriterijais ir ilgalaikiu planavimu pagrįstą finansavimo sistemą. Tai numatyta Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų administravimo sistemos pertvarkoje, kuriai jau pritarė Vyriausybė ir j...
nuotrauka
2021-10-14 10:41
500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus, netrukus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Rekonstrukcija suprojektuota taikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus.
nuotrauka
2021-10-14 09:54
Asmeniui, pardavusiam nekilnojamąjį turtą (NT), neišlaikius jo 10 metų, atsiranda prievolė deklaruoti už jį gautas pajamas ir sumokėti valstybei gyventojų pajamų mokestį, skaičiuojamą nuo skirtumo tarp gautų pajamų ir su to turto pardavimu susijusių patirtų išlaidų.
nuotrauka
2021-10-14 08:21
Analizuojant stojimo rezultatus, kaip pranešė Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, paaiškėjo, kad tarp populiariausių studijų programų universitetuose išlieka medicina ir teisė, o kolegijose – tarptautinis verslas ir bendrosios praktikos slauga.
nuotrauka
2021-10-14 07:55
Aplinkos apsaugos departamentui stabdant dalį AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ („Klasco“) veiklos, aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad aplinkosaugininkai priėmė sprendimą surinkę reikalavimus pažeidžiančio dulkėtumo įrodymus.
nuotrauka
2021-10-14 06:36
Jau ketvirtį amžiaus Alytuje įsikūrusi „Grinduva“ dalyvauja išskirtinių savo reikšme ir dydžiais objektų statybose. Pasak įmonės vadovo Tomo Vailionio, profesinė šventė yra tinkama proga dar kartą akcentuoti, kad žmonės yra svarbesni už procesus.
nuotrauka
2021-10-13 11:17
Aplinkos ministerija siūlo, kad statant objektus, finansuojamus iš valstybės ar savivaldybių biudžeto, statytojams būtų privaloma naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Taip siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką ir spartinti daugiabučių renovaciją.
nuotrauka
2021-10-13 07:03
Statybų sektoriaus aktualijos ir tendencijos nuolat keičiasi. Ilgą laiką dėmesys krypo į šilumos izoliavimą, vėliau – pastato išorinių konstrukcijų sandarumą, o paskutiniu metu aktualiausia tapo garso izoliacijos sprendimų svarba. Populiarėjančios lengvo mūro medžiagos dėl masės trūkumo dažnai negal...
nuotrauka
2021-10-12 09:48
Jau daugiau nei dešimtmetį galioja Europos Sąjungos (ES) reikalavimas statant, parduodant ar nuomojant pastatus pateikti jų energinio naudingumo sertifikatus (PENS). Pastatai vertinami skalėje nuo F iki A++ – pagal šį rodiklį galima vertinti, kiek išlaidų reikės jo apšiltinimui ir eksploatacijai.
nuotrauka
2021-10-11 14:32
Vyriausybėje aptartas Finansų ministerijos parengtas 2022 m. valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas šalies saugumui, investicijoms į švietimą, žalesnę, inovatyvią ir aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, taip pat gyventojų pajamų augimui, skurdo rizikos mažinimui.
nuotrauka
2021-10-11 10:13
Jei išrašyta ir pateikta sąskaita laiku nebuvo apmokėta, galite ne tik atgauti savo lėšas, bet ir turite teisę be įspėjimo iš skolininko gauti 40 Eur sumą. Ši teisė įmonei atsiranda, kai sueina terminas į sutartyje ar įstatyme nustatytas palūkanas.
nuotrauka
2021-10-11 09:31
Vilniaus oro uostas, priklausantis Lietuvos oro uostų tinklui, paskelbė tarptautinį viešąjį pirkimą ir pradeda ieškoti rangovo, kuriam bus patikėta statyti naująjį keleivių išvykimo terminalo modulį šiaurinėje oro uosto dalyje. Pastačius šį 14,4 tūkst. kv. metrų terminalą, bendras Vilniaus oro uosto...
nuotrauka
2021-10-08 08:05
Spalio 7 d. įvykusiame Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) visuotiniame narių susirinkime Dalius Gedvilas vėl buvo išrinktas asociacijos vadovu.
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:06
Į skolininkus orientuotos finansinio stabilumo priemonės, tokios kaip pradinio įnašo reikalavimas, paskolų įmokos ir trukmės ribojimas, apsaugojo vartotojus nuo per didelės finansinių įsipareigojimų naštos pandemijos sukelto šoko metu. Lietuvos banko tarptautinėje Makroprudencinės politikos konferen...
nuotrauka
2021-10-05 11:26
Kompensacijoms už atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos siurblius arba biokuro katilus, įsigytus vietoje iškastinį kurą naudojančio seno šildymo katilo, gauta 1991 paraiškų už 5,52 mln. eurų. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai.
nuotrauka
2021-10-05 09:43
Nekokybišką, supuvusią ir standartų neatitinkančią medieną Azijos įmonėms siuntę uostamiesčio gyventojai stos prieš teismą dėl stambaus masto sukčiavimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo, neteisėto disponavimo svetimomis mokėjimo kortelėmis ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.
nuotrauka
2021-10-04 11:54
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nekurs naujos Skaidriai dirbančio asmens tapatybės identifikavimo sistemos ir nerinks papildomų duomenų iš rangovų ir statybininkų, kaip buvo planuota. Vietoj to pasinaudos „Sodros“ informacine sistema, apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybin...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos