2025 m. birželio 25 d. trečiadienis, 3:26:57
Reklama  |  facebook

Trakų Vokės dvaro sodybos atgimimas: gražėjantys rūmai ir antram gyvenimui prikeliamas parkas

2020-05-15 15:00
Trakų Vokės dvaro šeimininkams karantino apribojimai sukūrė ir galimybių – šiuo laikotarpiu, kuomet nevyksta renginiai, intensyviau imtasi anksčiau pradėtų dvaro ir jo aplinkos tvarkymo darbų – restauruojami rūmai, daug dėmesio sulaukė ir parkas, čia esančios senosios alėjos, kurios gaivinamos naujais želdiniais, o šalia kuriami nauji gėlynai.
nuotrauka
Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
Vilniaus miesto parkai, VŠĮ
Virmalda, MB
„Per dešimtmečius parkas buvo smarkiai nuniokotas – pristatyta pastatų, nederančių architektūriniame ansamblyje, užpilti pagrindiniai vartai bei fontanas, netinkamos priežiūros pražudyti medžiai. Tačiau pamažu Trakų Vokės dvaras atgimsta, darbams įsibėgėjant dabar pagaliau išryškėjo ir žymaus parkų architekto Édouardo André dar XIX a. pabaigoje projektuoto dvaro parko vizija. Neabejoju, kad žingsnis po žingsnio bus atkurta visa šios vietos didybė", – cituojamas Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Pasak mero, dvaro parkas yra ir puikus pavyzdys, kaip Vilniuje taikomas naujas želdynų saugojimo ir priežiūros standartas – ne tik sodinami nauji medžiai, bet ir saugomi senieji, kuriuos kai kuriose vietose galbūt reikia paremti, sutvirtinti, bet jie paliekami, nes kuria autentišką šios vietos aurą, yra šios vietos istorijos dalis.

Kuriant sodybos tvarkymo planus, labai stengtasi apgalvoti į priekį visus darbus, kurie susiję su kasinėjimais – kad vėliau nereikėtų ardyti takelių ar žaliųjų pakločių – visi šie žingsniai planuoti kartu su parko tvarkymu. Prasidėjus pavasariui, Trakų Vokės dvarvietės parke tęsiasi rudenį pradėti vejos įrengimo ir augalų sodinimo darbai. Lankytojai jau mato naujas suformuotas alėjas: raudonų vartų alėjoje pasodintos 132 vnt. mažalapės liepos „Boehlje", tiestinėje – 47 vnt. „Corzan", koplyčios alėjoje – 40 vnt. „Low Window".  

Jau pasodinta ir gyvatvorė, kurią sudaro virš 300 vnt. vakarinių tujų „Smaragd". Gyvatvorė dengia ne ypač vaizdingą teritoriją su šiltnamiais.

Pasodintos kompozicijos ir kitose projekte numatytose parko vietose. Bendras pasodintų medžių skaičius jau viršija 400 vnt. Kompozicijas sudaro kaštonai, klevai, maumedžiai, bukai, skroblai, eglės, kėniai, pušys. Visi medžiai atkeliavo iš užsienio, su suformuotais šaknų gumulais, medžių apimtys 1 metro aukštyje siekia nuo 12 iki 20 cm. Pasak SĮ „Vilniaus miesto parkai" Želdynų techninės priežiūros vadovės Kristinos Narvilienės, specialistai stebi jų kokybę ir vegetaciją. Nustačius, kad augalai nekokybiški, jie iškart grąžinami tiekėjui ir keičiami. Parkas nuo šiol turės laistymo sistemą, kuri žymiai palengvins augalų priežiūrą.

Užbaigus medžių sodinimo etapą, netrukus prasidės krūmų sodinimas. Krūmų masyvai ir gyvatvorės bus formuojami iš erškėtrožių, įvairių lanksvų, kaulenių, kukmedžių ir kitokių krūmų. Netrukus atsiras rožynas, rojaus obelų sodas, liepų gyvatvorė, kurį atskirs sodą ir sudarys uždarą erdvę renginiams. Numatyti ir trys dideli gėlynai. Visi parko želdinimo darbai bus baigti iki rugpjūčio mėnesio.

„Savivaldybė siekia kompleksiškai sutvarkyti visą architektūros ansamblį, kurį juosia to paties istorinio laikmečio tvora su išlikusiais trejais vartais bei įėjimo apsaugos statiniais. Tvenkinių, jų pralaidų, tvoros ir vartų tvarkybai jau esame parengę techninius projektus ir tikimės, kad šiems darbams atlikti pavyks gauti ir ES fondų finansavimą", – sakė Vilniaus miesto mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Trakų Vokės dvaro sodybos komanda šiandien, darbus rūmuose vykdant mažajai bendrijai „Virmalda", jaučiasi išgyvenanti „romantiškąjį periodą", kai gali pati ramiai stebėti nuoseklų tvarkybos darbų progresą ir netgi kitiems žadėti, kad smalsiausiems, susitarusiems iš anksto, tuos procesus šią vasarą galės parodyti iš arčiau.

„Dvaras išgyveno labai sudėtingų etapų. Kai visiškai apleistas buvo perimtas iš netinkamai tvarkybos darbus vykdžiusios Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos, dar patyrė ir išbandymą prastais rangovais, dėl kurių kiekviena diena prasidėdavo su baisia įtampa, stebint, kad rūmams nebūtų pakenkta", – sako VšĮ Trakų Vokės dvaro sodybos direktorė Ieva Šiušaitė.

Pernai, pirmajame dvaro tvarkybos etape, pasirūpinta sutvarkyti rūmų cokolį, buvo pakeisti rūsio langai, įrengta pamatų hidroizoliacija. Vėliau antrasis etapas buvo skirtas sutvarkyti lauko inžineriniams tinklams, atvesti naują elektros įvadą, vėdinimo šachtas, elektros generatorių, vandens įvadą.

Ir darbai šiandien jau – „švaresni". Nematomus, imlius laikui ir lėšoms inžinerinius etapus keičia „pabaigos pradžią" žadantys, jau susiję su apdaila, darbai – pradėtas įgyvendinti trečiasis – ES struktūrinių fondų ir Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamas etapas. Vilniaus miesto savivaldybė dvarą panaudos teise valdančios viešosios įstaigos suplanuotiems įvairiems rekonstrukcijos darbams šiemet skyrė 469,2 tūkst. eurų. Dar 159 tūkst. eurų dvaro rūmų holo tvarkybos darbams netrukus numačiusi skirti ir Kultūros ministerija.

Tvarkomi fasadai, atkuriami fasado lipdiniai, iliuzoriniai langai, viduje tvarkomas rūsys, visos komunikacijos (šildymas, vėdinimas, elektra, sauga, sanitariniai mazgai), įrenginėjami priešgaisriniai rezervuarai, tvarkomi langai ir durys, paradiniai laiptai, vedantys į rūmų parterius ir romantiški rūmų balkonėliai.

Neseniai, pradėjus tvarkyti rūsį, kuriame pagal projektą numatytos pagalbinės ūkinės patalpos ir ekspozicinės erdvės, paaiškėjo, kad, kaip ir dažnas paveldo objektas, rūmai yra paruošę staigmeną. Nuimti du sluoksniai vėlyvojo laikotarpio betoninių grindų atidengė gana gerai išsilaikiusias autentiškas plytines grindis. Atstačius rūsio patalpų aukštį, atsivėrė daugybė užmūrytų praėjimų, angų, klaustrofobiškame rūsyje atsivėrė puikiausios menės, kurios prašosi platesnio, nei planuotasis, pritaikymo.

Pradėjus valyti rūmų fasadus, atidengiant seniausius polichromijos sluoksnius, pasimatė, koks puošnus buvo XIX a. antroje pusėje statytų rūmų fasadas, kaip atsakingai buvo parinktos spalvos ir dekoras. Šalia šių darbų didelis iššūkis – stogo ketaus baliustradų tvarkyba ir restauravimas bei istorinio tunelio restauravimo darbai. Tunelis, Trakų Vokės dvaro sodybos naudotojų žiniomis, vienintelis toks išlikęs Lietuvoje – jungiantis rūmus su buvusia virtuve. Tiesa, šiandien tunelis baigiasi aklina siena – buvusios virtuvės patalpos yra vienos iš daugelio apgyvendintų Trakų Vokės dvaro sodybos patalpų.

Šiuo metu VšĮ Trakų Vokės dvaro sodyba valdo rūmus, dalį istorinių arklidžių pastato, o 2019 m. pabaigoje perėmė parko vartus, tvoras, vandens bokštą ir sargo namelį. Iš viso tai – per 3000 kv. m plotas arba 16 pastatų. Oficina, svirnas, tvartas, pirtis - skalbykla, kumetynas valdomi privačių savininkų. Tuo tarpu koplyčia - mauzoliejus ir raudonųjų vartų sargo namelis jau restauruoti ir yra prižiūrimi Lentvario parapijos religinės bendruomenės pastangomis. Baigus dvaro rūmų tvarkybą bus galima imtis kitų pastatų.

VšĮ Trakų Vokės dvaro sodyba direktorė Ieva Šiušaitė pripažįsta pati esanti iš tų, kurie iš pradžių sunkiai jaukinosi mintis apie kai kuriuos dvare vykusius renginius. Vestuvių pokyliai buvo tarp jų. Bet matydama, kokias emocijas dvaro aplinka kuria šios šventės dalyviams, nuostatą pakeitė. Kelerių metų patirtis leido įsitikinti, kad rūmai tinka tiek moderniems, tiek klasikiniams renginiams. Čia „suskamba" ir klasikinės muzikos koncertai, ir elektroninės muzikos jaunatviški sambūriai. Tad Trakų Vokės dvaro sodybos renginių sąraše yra jaunųjų talentų festivalis „Ars Summer Fest" klasikinės muzikos fstivalis, „EmEm" jaunųjų kūrėjų festivalis, „Landing" renginys, skirtas nusileidimo kosmose 50-osioms metinėms, paroda „Menininko pasas", skirta nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui (joje dalyvavo apie 50 profesionalių menininkų), paroda „Salve Vilnius", skirta Vilniaus miesto vardo paminėjimui ir pan.). Šią vasarą čia buvo pirmąkart planuojamas Kristupo festivalio koncertų ciklas. Koronaviruso pandemija šiuos planus pakoregavo.

Tačiau darbams įsibėgėjus, dvaras jau nekantriai pradeda laukti ir to momento, kad 2021-aisiais dvaro sodyba taps populiariausia vieta santuokų ceremonijoms, šeimų savaitgalių praleidimui, istorinės dokumentikos filmavimams, piknikams ir vasaros koncertams.

Sauliaus Žiūros nuotr. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-06-23 13:12
Atsinaujinančios energijos gamyba Lietuvoje sparčiai auga, tačiau kartu daugėja ir neišspręstų klausimų – kaip efektyviai paskirstyti elektros srautus, kaip išnaudoti energijos perteklių, kaip reaguoti į rinkos svyravimus be žmogaus įsikišimo. Šiuos iššūkius spręsti ėmėsi panevėžietis Paulius Leonav...
nuotrauka
2025-06-23 09:38
Lenkija, kartu su Estija, Lietuva ir Latvija, pateikė Europos Komisijai pasiūlymą įkurti Dirbtinio intelekto (DI) „giga“ gamyklą, bendradarbiaujant su privačių įmonių ir mokslinių tyrimų institutų konsorciumu. Tai – pirmasis proceso etapas, formaliai išreiškiant susidomėjimą prisijungti prie iniciat...
nuotrauka
2025-06-20 11:44
Utenoje pradėtas statyti modernus, A++ energinio naudingumo klasės, daugiafunkcinės paskirties pastatas. Projektą plėtojanti kompanija „Portum“ teigia, kad 1 290 kv. m ploto objektas bus pritaikytas įvairių sričių verslams – čia bus įrengtos prekybinės, administracinės bei sandėliavimo patalpos.
nuotrauka
2025-06-20 09:43
Būstas niekada neapsiribojo vien keturiomis sienomis – koks vaizdas matomas pro langus, Lietuvos gyventojams visuomet turėjo įtakos. Nauja visuomenės nuomonės apklausa šią tendenciją patvirtina: net 94 proc. gyventojų teigia, jog žaluma ar gamta šalia namų jiems yra svarbi. Tai rodo, kad gyvenamoji ...
nuotrauka
2025-06-19 12:05
Kauno miesto savivaldybė patvirtino detalųjį planą, kuriuo oficialiai įtvirtinama, kaip artimiausiais metais keisis teritorija Nemuno pakrantėje. Nuo 2023 m. „SBA Urban“ rengtas „Nemunaičių“ rajono planas buvo derinamas su Kultūros paveldo departamentu bei infrastruktūros ir ryšių įmonėmis. Planuoja...
nuotrauka
2025-06-19 09:31
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) paskirstė 300 tūkst. eurų subsidijų verslo asociacijoms, kurios padeda įmonėms ieškoti naujų eksporto rinkų ir partnerių užsienyje. Parama skiriama projektams, susijusiems su verslo partnerių paieška, dalyvavimu tarptautinėse misijose ir renginiuose. Para...
nuotrauka
2025-06-18 15:43
Vyriausybė trečiadienį pritarė Finansų ministerijos siūlymui perskolinti Prienų rajono savivaldybei iki 264 502,55 euro iš Europos investicijų banko (EIB) gautos 300 mln. eurų paskolos. Suteikus šią paskolą, pagerės sąlygos efektyviau ir operatyviau panaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų lėšas bei sp...
nuotrauka
2025-06-17 16:40
Perkant būstą, vienas svarbiausių kriterijų – jausmas, kad ši vieta yra tikrieji namai, tačiau kaip tai pajausti, jei viskas, ką turime – buto brėžiniai ir planas? SBA kuriamas „Nemunaičių" rajonas Kaune pirmą kartą Lietuvoje savo statomus butus perkėlė į virtualią realybę. Tai – galimybė patirti bū...
nuotrauka
2025-06-17 15:38
Vakarų Europa bei Lietuva skambina pavojaus varpais: statybos inžinierių, projektuotojų jau ne pirmus metus itin trūksta, o rinkai augant bei daugumai dabartinių profesionalų artėjant prie pensinio amžiaus, situacija netrukus gali tapti kritiška. Ekspertai paaiškino jos susidarymo priežastis.
nuotrauka
2025-06-16 14:50
Sostinės Vilkpėdės rajone atidarytos socialinės dirbtuvės ir dienos užimtumo centras. Juose žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia ugdys ir tobulins darbinius įgūdžius: daigins augalus, gamins biohumusą, megs šviesą atspindinčius šalikus. Visa tai vykdoma tam, kad lankytojai ateityje galėtų ...
nuotrauka
2025-06-12 12:30
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ gavo leidimą statyti du modernius administracinės paskirties pastatus, kurių bendras plotas 29 tūkst. kv. metrų, Vilniuje, adresu Geležinio Vilko g. 6. Šiuo metu čia stovintį ERGO centrinio biuro pastatą „Eriadas“ ir uždarojo tipo informuotiesiems investuo...
nuotrauka
2025-06-12 09:43
Investicijų valdymo įmonės „EIKA Asset Management“ (EAM) fondo „EIKA Real Estate Fund“ valdoma įmonė Lenkijoje pasirašė finansavimo sutartį su „Santander Bank Polska“. Pagal sutartį gautos lėšos skiriamos finansuoti statomą logistikos centrą Sochačevo (Sochaczew) miestelyje, kuris yra apie 50 km į v...
nuotrauka
2025-06-11 15:09
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“, kartu su Lietuvos hidrobiologų ir narų komanda, šiemet pradeda Neries vagos valymo darbus nuo šiukšlių Vilniaus miesto ribose. Upės tvarkymas apims ruožą nuo Baltojo tilto iki Lazdynų mikrorajono. Pirmieji 8 kilometrai – didesnio įsipareigojimo pra...
nuotrauka
2025-06-11 09:35
Veiviržėnų miestelio centre – džiaugsmingas bruzdesys. Tvoromis aptvertas Veiviržėnų kultūros centras praneša apie čia prasidėjusią kultūros erdvės renovaciją. Rangovas UAB „Tima“ jau ruošia patalpų vidų būsimiems pokyčiams, o kultūros centro kolektyvas rekonstrukcijos metu laikinai persikelia į kit...
nuotrauka
2025-06-09 09:29
Birželio 6 d. Birštone atidarytas naujas konceptualus viešbutis „LAJOS“. Naujasis objektas išsiskiria iš kitų kurorto apgyvendinimo vietų orientacija į verslo turizmą. Viešbutis nuo pat pradžių buvo kuriamas atsižvelgiant į naujausius šio dinamiško sektoriaus poreikius. Svečiams siūlomi 32 kambariai...
nuotrauka
2025-06-06 13:16
Šiandienos pramonė – tarsi gyvas organizmas, kuris reaguoja į duomenis realiu laiku, prognozuoja ateitį ir veikia kone be žmogaus įsikišimo. Tai – sumanioji pramonė, kuri sparčiai keičia pasaulį. Kartu keičiasi ir tai, kokių specialistų jai reikia. Inžinieriaus nebeužtenka, vadovo – taip pat. Reikia...
nuotrauka
2025-06-04 16:18
Lietuvoje įsikūrusios ir visame pasaulyje veikiančios ACMI (lėktuvų nuomos su įgula, technine priežiūra ir draudimu) oro linijos „Avion Express“ persikėlė į naują biurą netoli Vilniaus oro uosto. Naujas biuro pastatas papildo šioje miesto dalyje „Avia Solutions Group“ vystomą aviacijos įmonių mieste...
nuotrauka
2025-06-04 11:20
UAB „Švykų ministerija" pardavė kontrolinį UAB „Švykų priešgaisrinės sistemos" akcijų paketą, šios įmonės akcininkais tampa dabartiniai jos vadovai Mantas Libonas, Artūras Gaina ir Mindaugas Jasaitis.
nuotrauka
2025-06-04 11:05
Vasara – puikus laikas išnaudoti nuotolinio darbo teikiamą laisvę ir atrasti naujas erdves lietuvių jau pamėgtoms darbostogoms. Į tradicija tapusią akciją „Vasara Spiečiuje“ vėl kviečia Inovacijų agentūros įkurtų bendradarbystės centrų tinklas – iki pat rudens daugiau nei 100 darbo vietų 15-oje „Spi...
nuotrauka
2025-06-04 09:16
SBA grupės projekte „Urban HUB“ Kaune susitarta dėl 520 kv. m. ploto patalpų nuomos. Jose įsikurs 98-oji europietiško drabužių ir namų apyvokos prekių tinklo „Pepco“ parduotuvė. Tai bus didžiausia šio tinklo parduotuvė Kaune. „Urban HUB“ jau veikia per 30 verslų, išnuomota beveik 80 proc. erdvių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas