Trišalėje taryboje vyko diskusija dėl Statybininko kortelės
Rugpjūčio 28 d., antradienį, Trišalės tarybos posėdyje vyko diskusija kam priskirti privalomos Statybininko kortelės administravimo funkcijas, tačiau taryba ir vėl nesutarė, kas turėtų šią sistemą įgyvendinti – asociacija ar valstybinis sektorius.
LR Socialinių reikalų ir darbo ministerijos atstovė posėdyje pristatė ministerijos parengtus Statybininko kortelės teisinio reguliavimo projektus. Valstybinių institucijų atstovai sutinka, kad kortelių reikia, bet laikosi pozicijos, kad sistemą administruoti turi ne verslas, o ministerija kartu su Darbo inspekcija.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigė, jog statybininkų bendruomenė nepritaria šio teisės akto projektams. Jis valstybės institucijoms siūlo bendradarbiauti, neeikvoti valstybės biudžeto bei naudoti jau veikiančią ir asociacijos vystomą Statybininko kortelių išdavimo sistemą STATREG.
„Dėl šio teisės akto projekto Lietuvos statybininkų asociacija yra parašiusi raštą, kurio paskutinis sakinys skamba taip: todėl valstybės lėšų švaistymui ir šiems teisės akto projektams nepritariame. Asociacija jau yra sukūrusi tai, kas buvo pasiūlyta ministerijos prezentacijos metu. Valstybės išteklius siūlome panaudoti švietimui ir kultūrai, o ne analogiškos sistemos kūrimui. Mes jau turime puikiai veikiantį instrumentą, siūlome dirbti kartu ir ieškome partnerystės“, – LSA pranešime cituojamas D. Gedvilas.
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovas Gediminas Rainys pritarė šios kortelės idėjai, tačiau taip pat nesutiko su siūlymu, kad kortelių išdavimą administruotų valstybės institucijos. Jo nuomone, tai turėtų daryti savireguliacijos principais dirbanti ir verslą atstovaujanti organizacija, kuri jau tą sėkmingai ir daro.
„Darbo inspekcija turi savo instrumentus, Valstybinė mokesčių inspekcija turi savo instrumentus, o Statybininko kortelė yra verslo savivaldos instrumentas“, - sakė jis.
Jam pritarė ir Danas Arlauskas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovas, teigdamas, kad asociacijos sukurta kortelė yra puikus sprendinys ir turėtų būti taikomas objektuose, kuriems yra išduotas statybos leidimas.
„Mes matytume tokią galimybę, bet jokiu būdu nesutinkame, kad tai administruotų valstybės institucija. Aš matau kaip nuosekliai dabartinė valdžia, deklaravusi, kad didins visuomenės savarankiškumą, kad dalį funkcijų atiduos savivaldai, verslo ir kitom bendruomenėm, dabar viską centralizuoja. Mes einame diktatūros keliu“, - posėdžio metu kalbėjo verslo atstovas.
Diskusijoje verslo bendruomenės nuomonei dėl privalomos Statybininko kortelės administravimo funkcijų priskyrimo asociacijai pritarė ir profesinės sąjungos. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) prezidentė Inga Ruginienė pasiūlė valstybės institucijų atstovams ne aklai diegti naują sistemą, o bendradarbiauti su Lietuvos statybininkų asociacija dėl kortelės diegimo.
„Mes 100% pritariame iniciatyvai, nes mūsų visų tikslas – mažinti šešėlį ir skaidrinti sistemą. Tačiau nelabai suprantu, kodėl statybininkų asociacija negalėtų daryti šito darbo ir kodėl mes negalime pasinaudoti gerąja praktika. Jeigu mes sakome, kad bus neskaidru, tai įveskime tam tikrus saugiklius. Pavyzdžiui, ta pati Darbo inspekcija gali prižiūrėti ir kontroliuoti. Bet šiai dienai, kai valstybės biudžetas yra tikrai ne išpūstas, žmonės padarė didelį darbą, tai imkime, pasinaudokime, įdiekime“, - tokią profesinių sąjungų poziciją išsakė I. Ruginienė.
„Man teko susipažinti su asociacijos sukurta sistema. Mes buvome sužavėti šiuo atliktu darbu ir man kyla klausimas kodėl valstybės institucijos nenorėtų pasinaudoti jau esama patirtimi. Juk yra pasirašytos bendradarbiavimo sutartys ir su švietimo įstaigomis, kurios ruošia statybininkus. Tai tada mes norėtume pamatyti kokią alternatyvią sistemą kuria valstybė. Šiuo metu Darbo inspekcija turi didelį apkrovimą, jiems trūksta specialistų ir mes norime dar jiems užkrauti darbo? VDI gali kontroliuoti, bet ne viską daryti“, - institucijų atstovų klausė Kristina Krupavičienė, profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė.
Trišalės tarybos narė Rūta Skyrienė, atstovaujanti Investuotojų forumui, diskusijoje sakė nesuprantanti valstybės institucijų veiksmų, kai jau yra sukurtas STATREG registras, kuris puikiai veikia.
„Daug kur pasaulyje tai atiduodama kaip tik savireguliacijai, bet pas mus nori imtis valstybė. Nebe komunistinė valstybė esame, tad kodėl viską reikia taip daryti? Kol kas nei vieno argumento iš valstybės pusės dar neišgirdau, kodėl netinkama STATREG kortelė, kurią jau išduoda statybininkų asociacija“, - cituojama R. Skyrienė.
Tačiau LR Socialinių reikalų ir darbo viceministrė pažymėjo, kad vadovausis teisės aktais, o Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) atstovas ir Trišalės tarybos pirmininkas Ričardas Sartatavičius iškėlė klausimą, kodėl šis teisės akto projektas svarstomas, kol neatlikta galimybių studija, kaip numato 2011 m. patvirtintas LR Informacinių išteklių valdymo įstatymas. Ši studija turi atsakyti į klausimą dėl Statybininko ID tikslingumo.
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sukurtam Statybininko kortelės teisinio reguliavimo projektui ne vieną pastabą jau yra išsakiusios ir tokios institucijos kaip LR Teisingumo ministerija bei LR Ekonomikos ir inovacijų ministerija. LR Ekonomikos ir inovacijų ministerija suabejojo, ar šis teisės aktas nesukurs papildomos naštos verslui ir ar jis aktas neprieštarauja 2014 metais priimtam kitam teisės aktui, dėl administracinės naštos verslui mažinimo, rašoma LSA pranešime.
Statybininko (STATREG) korteles asociacija išduoda nuo 2018 m.
STATREG registre kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Statybininko kortelė išduodama turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją, o patį vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas. Kaip privaloma kompetencija vertinamos ir darbų saugos žinios.
Kompetencijų vertinimą atlieka 59 patvirtinti profesionalūs vertintojai iš visų Lietuvos regionų, turintys statybos srities ekspertines žinias ir atitinkantys aukštus reikalavimus.Nuo 2015 m. LSA turi akreditaciją dėl asmenų kompetencijų vertinimo ir Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos įtraukta į duomenų valdytojų sąrašą. Be to, asociacija siekia akreditacijos kaip asmenų sertifikavimo įstaiga pagal ISO 17024 standartą ir turi Nešališkumą prižiūrintį komitetą, kurio nariais yra ir valstybės institucijų atstovai.