2024 rugsėjo 20 d. penktadienis, 10:27
Reklama  |  facebook

Tvarūs UPONOR sprendimai. Investicijos sugrįžta ekonomija, efektyvumu ir švaresne energija

2021-10-26 07:06
Mikroklimato sprendimų ir šildymo bei vandentiekio sistemų gamintoja kompanija UPONOR, atliepdama tvarumo principus, sprendimus diegia dviem kryptimis: efektyvina gamybą ir rinkai siūlo naujos kartos gaminius bei sprendimus.
nuotrauka
UPONOR iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB

Jungtinės Tautos paskelbė 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriuos pažangios įmonės 2015–2030 m. turi įdiegti savo veikloje. UPONOR kompanija, kurios dalimi yra ir Lietuvoje veikianti UAB UPONOR, kaip savo veiklos prioritetus išskyrė 4 tikslus, labiausiai susijusius su kompanijos veikla.

Veikia keturių prioritetų zonoje

„Šie 4 tikslai yra UPONOR tvarumo politikos atrama, diegiant inovacijas, perorganizuojant procesus, – sako UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas. – Mūsų kompanija aktyviai veikia įgyvendindama tikslus, susijusius su vandens tausojimu, darbuotojų gerove, atsakingu vartojimu ir CO2 emisijos mažinimu.“

uponor logo

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Tai neatsiejama nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką“, – sako UPONOR vadovas Marius Pastarnokas. 

 

Šylantis klimatas jau yra problemiška realybė – sausros tampa normaliu reiškiniu net ir Lietuvoje. Todėl vandens, kaip ir bet kurio kito ištekliaus švaistymas, yra netoleruotinas, o kokybiško, apsaugoto nuo užteršimo geriamojo vandens tiekimas tampa vis svarbesnis. Kompanija dėmesingai tobulina gamybos procesus, siekdama sumažinti gamybai sunaudojamo vandens kiekį. Tuo pat metu kuriamos technologijos, užtikrinančios aukštą geriamojo vandens kokybę kiekvienam vartotojui.

Siekdama sukurti kokybiškas, vienodų galimybių visiems darbo vietas, kompanija didelį dėmesį skiria ir saugiam darbui, ir profesiniam tobulėjimui.

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Šie procesai neatsiejami nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką – tai dar viena kryptis, kurią pasirinko kompanija, – sako M. Pastarnokas. – Mes nuolat siekiame sumažinti bendrą mūsų verslo poveikį klimato kaitai ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą.“

Matuoja pasiekimo rodiklius

Atsakingą kompanijos požiūrį į išsikeltus tikslus rodo faktas, kad UPONOR įkūrė specialų departamentą tvarumo tikslams įgyvendinti. Departamentas matuoja pasiekimo rodiklius, stebėdamas, kaip įgyvendinami prisiimti įsipareigojimai.

UPONORDepartamento duomenimis, bendras kompanijos energijos sunaudojimas, lyginant 2019 ir 2020 m., sumažėjo nuo 218 iki 208,5 MWh; vandens vartojimas sumažėjo nuo 154,1 iki 139,3 kub. m; CO2 emisija gamybos metu – nuo 8,4 iki 6,7 t; UPONOR reikmėms naudojant žaliąją energiją, išmetimai sumažėjo nuo 27 iki 14,4 tonų.

Optimizavimo procesai, efektyvinamos technologijos paveikė ir atliekų kiekius: nors produkcijos gaminama daugiau, tačiau atliekų, susidarančių gamybos metu, sumažėjo nuo 18,1 t iki 15,9 tonų. UPONOR atliekų politiką plėtoja dviem kryptimis. Nors vamzdžių gamybos medžiaga sunkiai perdirbama, kompanija rado būdą, kaip iš esmės perdirbti kuo daugiau gamybos metu susidarančių atliekų. Antras žingsnis – ieškoma sprendimų, kaip surinkti ir perdirbti UPONOR gaminių atliekas iš statybviečių ar užbaigus pastato gyvavimo ciklą.

„Rodikliai leidžia suvokti, kaip įgyvendinami įsipareigojimai, kiek efektyvūs procesai, ką reikia koreguoti. Ir šis procesas yra nenutrūkstamas – kompanija į jį investuoja nuolat, – sako M. Pastarnokas. – Vaizdžiai tariant, UPONOR siekia, kad kompanijos gaminama produkcija – nuo jos gamybos iki dalyvavimo visame gyvavimo cikle – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką.“

Taupo iki 30 proc. energijos ir kuria komfortišką mikroklimatą

Tvarumo siekis yra dvipusis: UPONOR rinkai teikia gaminius ir sprendimus, kurie į tvarumą orientuoja ir klientus.

UPONORDidelės UPONOR investicijos yra nukreiptos į pasyvių šildymo-vėsinimo sistemų kūrimą ir jų tobulinimą. Pirmieji pastatai, kurių mikroklimatą užtikrina pastato konstrukcijos, o ne kondicionavimo įranga, Vokietijoje pastatyti jau daugiau kaip prieš 20 metų. Juos eksploatuojant buvo nustatyta, kad pastatų vėsinimui, kai naudojamos termiškai aktyvios konstrukcijos arba TABS, reikia iki 30% mažiau energijos, nei naudojant kondicionavimo sistemas. Dar daugiau, šiuolaikiniai gruntiniai šilumos siurbliai turi vadinamąją free cooling funkciją, t. y. šilumos siurblys vėsinimui gali naudoti žemės gelmių energiją nepasitelkiant kompresoriaus, taip vėsinimui naudojamos energijos kiekį priartindamas prie nulio.

„Ne mažiau svarbus yra pastato ir jo sistemų eksploatacijos laikas. TABS sistemos tarnavimo laikas pagal standartus yra ne mažiau kaip 50 metų. Šilumos siurblio resursas, aišku, yra mažesnis, tačiau tokioje sistemoje šilumos ir šalčio šaltinis yra lengvai keičiami, neardant likusios sistemos, – aiškina skirtumus M. Pastarnokas. – VRV arba kondicionavimo sistemoje visi komponentai yra susiję. Praėjus 10 metų, nebūtinai pavyks pakeisti vieną sugedusį vidinį sistemos bloką, kadangi naujos kartos gaminiai dažnai negali būti prijungti prie senojo išorinio bloko. Ne mažiau problemų kyla, jei montuojant padaromos klaidos ir nekokybiškų sujungimų vietose atsiranda freono nuotėkis. Tokių avarijų remontas yra labai brangus.“

Tradicinės kondicionavimo sistemos nepajėgios sukurti komfortiško mikroklimato. Kad sušildytų arba atvėsintų patalpą, šios sistemos pučia šaltą arba karštą orą viename taške, taip sudarydamos erdves, kuriose darbuotojai ar gyventojai negali jaustis komfortiškai arba netgi rizikuoja susirgti peršalimo ligomis. O pastatui vėsinti ir šildyti pasitelkus konstrukcijas, išgaunama tolygi temperatūra visoje darbo arba gyvenamojoje erdvėje, susiformuoja puikus mikroklimatas ir kyla produktyvumas.

Suteikė modernius įrankius projektuotojams

Pasiūliusi kitokį vėsinimą ir šildymą, UPONOR susidūrė su iššūkiu: trūksta projektuotojų, kurie norėtų ir galėtų tokias sistemas projektuoti. Lietuvoje įprasta šildymui-vėsinimui rinktis sistemas, kurias projektuojant lengva išvengti klaidų ir nereikia atlikti sudėtingų skaičiavimų.

UPONOR„Susiduriame su realybe, kai projektuotojai suprojektuoja ženkliai didesnės galios negu reikia įrenginius – kad esant ekstremalioms sąlygoms, kokios ištiko ir šią vasarą, užplūdus tropiniams karščiams, būtų užtikrinta reikiama temperatūra, – pastebi M. Pastarnokas. – Tačiau kyla problema: esant dideliam vėsos poreikiui, įpučiamo į patalpas oro temperatūra turi būti taip sumažinama, kad pusė biuro patalpos negali būti naudojama dėl labai didelio temperatūrų skirtumo ir persišaldymo tikimybės.“

Kompanija ėmėsi problemą spręsti. Bendradarbiaujant su srities profesionalais, sukurta „UPONOR BIM“ platforma su biblioteka, būtinais įrankiais ir paslaugomis, t. y. sukurti įrankiai, kuriais galėtų naudotis projektuotojai ir rengti modernios rinkos poreikius atitinkančius projektus. UPONOR produktų informacijos valdymo sistemos integruotos į visus įrankius, taip užtikrinama, kad gaminio duomenys visada atnaujinami. Automatinės funkcijos supaprastina kasdienį projektuotojų darbą, patobulina darbo procesus ir projektavimo kokybę.

Kuriant ŠVOK sistemas, nemažai projektuotojų dirba REVIT aplinkoje, kurioje nėra šildymo / vėsinimo skaičiavimų. Kompanija pasiūlė įrankius, kurie sudėtingus šių sistemų elementus integruoja ir į REVIT – tokias galimybes teikia itin mažai įmonių.

„Taigi projektavimas, dirbant su UPONOR gaminiais ir sistemomis, tampa kur kas paprastesnis, bet tuo pat metu – ir modernus, atliepiantis rinkos spaudimą projektuoti mažai energijos naudojančias, bet itin efektyvias ŠVOK sistemas. Tvarumo principai šiuo atveju įgyvendinami ir projektuotojų darbe, nes nebelieka pasikartojančių darbų, tad mažinamos darbo sąnaudos, bet pasiekiami tvaresni rezultatai – suprojektuojamos tvarios ŠVOK sistemos, laiku įgyvendinami projektai“, – pažymi UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas.

UPONOR iliustr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-09-12 14:29
Šaltasis sezonas daugeliui asocijuojasi su finansiškai intensyvesniu laikotarpiu: padidėja šildymo sąnaudos, elektros energijos suvartojimas. Rugsėjo pradžioje vykusioje tarptautinėje parodoje „IFA 2024“, didžiausi pasaulio technologijų lyderiai pristatė naujausias inovacijas. Viena jų – technologij...
nuotrauka
2024-09-12 09:32
Geras vėdinimas vonios kambaryje yra būtinas norint palaikyti optimalią temperatūrą, oro kokybę ir apsaugoti nuo pelėsio susidarymo. Naudojant pažangius JUNG sprendimus, ventiliacija vonioje ir klimatas yra valdomi automatiškai, tad nebereikia kaskart prisiminti rankiniu būdu įjungti ventiliatorių a...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-09-04 07:45
Kauno oro uoste šiemet buvo sumontuoti įmonės TECHNOGAJA naujos kartos vėdinimo sistemų filtrai. Tai daugiau nei 50 oro filtrų, įrengtų keleivių terminale, oro uosto administracinėse patalpose ir gaisrinės tarnybos patalpose. Kauno oro uosto specialistai teigia, kad pirmieji eksploatavimo mėnesiai j...
nuotrauka
2024-09-03 16:17
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui Vilniaus miesto gyventojai jau gali kreiptis dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavimo. Kreipiantis nuo rugsėjo 1 d. iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija yra skiriama visam šildymo sezonui. Norint gauti kompensacijas 2024-2025 metų šildymo sezonui, prašymą...
nuotrauka
2024-09-02 09:46
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šį kartą Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatytas didžiausias finansavimas iki šiol – net 2...
nuotrauka
2024-08-28 10:41
Kai dienos darosi trumpesnės, o darbų vis daugėja po vasaros atostogų, kokybiškas poilsis tampa kaip niekada svarbus. Mūsų miegui įtakos turi įvairūs namų aplinkos veiksniai, kuriuos gerai supratus ir išmokus jais manipuliuoti, galima susigrąžinti kokybišką, gerą miegą. Tam ypač praverčia išmaniųjų ...
nuotrauka
2024-08-19 09:00
Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. iš...
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-06 09:34
Šaldomos lubos – tai inovatyvus būdas kontroliuoti patalpų temperatūrą. Tokia sistema susideda iš šilumos siurblio ir specialių plokščių, kuriose išvedžioti ploni vamzdeliai aušinimo skysčiui cirkuliuoti. Tokios plokštės gali būti montuojamos ne tik lubose, bet ir sienose ar grindyse. Plokštės gali ...
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-10 09:42
Ar žinojote, kad UAB „Traidenis“ yra ne tik nuotekų valymo sektoriaus ekspertė? Įmonė pagal individualių talpų užsakymų gamybą lyderiauja visoje Europoje. „Traidenis“ kuria gaminius pagal konkrečius klientų reikalavimus, garantuodamas produkto unikalumą ir aukščiausią kokybę.
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos