2025 m. kovo 22 d. šeštadienis, 8:20:59
Reklama  |  facebook

Tvarūs UPONOR sprendimai. Investicijos sugrįžta ekonomija, efektyvumu ir švaresne energija

2021-10-26 07:06
Mikroklimato sprendimų ir šildymo bei vandentiekio sistemų gamintoja kompanija UPONOR, atliepdama tvarumo principus, sprendimus diegia dviem kryptimis: efektyvina gamybą ir rinkai siūlo naujos kartos gaminius bei sprendimus.
nuotrauka
UPONOR iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB

Jungtinės Tautos paskelbė 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriuos pažangios įmonės 2015–2030 m. turi įdiegti savo veikloje. UPONOR kompanija, kurios dalimi yra ir Lietuvoje veikianti UAB UPONOR, kaip savo veiklos prioritetus išskyrė 4 tikslus, labiausiai susijusius su kompanijos veikla.

Veikia keturių prioritetų zonoje

„Šie 4 tikslai yra UPONOR tvarumo politikos atrama, diegiant inovacijas, perorganizuojant procesus, – sako UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas. – Mūsų kompanija aktyviai veikia įgyvendindama tikslus, susijusius su vandens tausojimu, darbuotojų gerove, atsakingu vartojimu ir CO2 emisijos mažinimu.“

uponor logo

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Tai neatsiejama nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką“, – sako UPONOR vadovas Marius Pastarnokas. 

 

Šylantis klimatas jau yra problemiška realybė – sausros tampa normaliu reiškiniu net ir Lietuvoje. Todėl vandens, kaip ir bet kurio kito ištekliaus švaistymas, yra netoleruotinas, o kokybiško, apsaugoto nuo užteršimo geriamojo vandens tiekimas tampa vis svarbesnis. Kompanija dėmesingai tobulina gamybos procesus, siekdama sumažinti gamybai sunaudojamo vandens kiekį. Tuo pat metu kuriamos technologijos, užtikrinančios aukštą geriamojo vandens kokybę kiekvienam vartotojui.

Siekdama sukurti kokybiškas, vienodų galimybių visiems darbo vietas, kompanija didelį dėmesį skiria ir saugiam darbui, ir profesiniam tobulėjimui.

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Šie procesai neatsiejami nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką – tai dar viena kryptis, kurią pasirinko kompanija, – sako M. Pastarnokas. – Mes nuolat siekiame sumažinti bendrą mūsų verslo poveikį klimato kaitai ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą.“

Matuoja pasiekimo rodiklius

Atsakingą kompanijos požiūrį į išsikeltus tikslus rodo faktas, kad UPONOR įkūrė specialų departamentą tvarumo tikslams įgyvendinti. Departamentas matuoja pasiekimo rodiklius, stebėdamas, kaip įgyvendinami prisiimti įsipareigojimai.

UPONORDepartamento duomenimis, bendras kompanijos energijos sunaudojimas, lyginant 2019 ir 2020 m., sumažėjo nuo 218 iki 208,5 MWh; vandens vartojimas sumažėjo nuo 154,1 iki 139,3 kub. m; CO2 emisija gamybos metu – nuo 8,4 iki 6,7 t; UPONOR reikmėms naudojant žaliąją energiją, išmetimai sumažėjo nuo 27 iki 14,4 tonų.

Optimizavimo procesai, efektyvinamos technologijos paveikė ir atliekų kiekius: nors produkcijos gaminama daugiau, tačiau atliekų, susidarančių gamybos metu, sumažėjo nuo 18,1 t iki 15,9 tonų. UPONOR atliekų politiką plėtoja dviem kryptimis. Nors vamzdžių gamybos medžiaga sunkiai perdirbama, kompanija rado būdą, kaip iš esmės perdirbti kuo daugiau gamybos metu susidarančių atliekų. Antras žingsnis – ieškoma sprendimų, kaip surinkti ir perdirbti UPONOR gaminių atliekas iš statybviečių ar užbaigus pastato gyvavimo ciklą.

„Rodikliai leidžia suvokti, kaip įgyvendinami įsipareigojimai, kiek efektyvūs procesai, ką reikia koreguoti. Ir šis procesas yra nenutrūkstamas – kompanija į jį investuoja nuolat, – sako M. Pastarnokas. – Vaizdžiai tariant, UPONOR siekia, kad kompanijos gaminama produkcija – nuo jos gamybos iki dalyvavimo visame gyvavimo cikle – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką.“

Taupo iki 30 proc. energijos ir kuria komfortišką mikroklimatą

Tvarumo siekis yra dvipusis: UPONOR rinkai teikia gaminius ir sprendimus, kurie į tvarumą orientuoja ir klientus.

UPONORDidelės UPONOR investicijos yra nukreiptos į pasyvių šildymo-vėsinimo sistemų kūrimą ir jų tobulinimą. Pirmieji pastatai, kurių mikroklimatą užtikrina pastato konstrukcijos, o ne kondicionavimo įranga, Vokietijoje pastatyti jau daugiau kaip prieš 20 metų. Juos eksploatuojant buvo nustatyta, kad pastatų vėsinimui, kai naudojamos termiškai aktyvios konstrukcijos arba TABS, reikia iki 30% mažiau energijos, nei naudojant kondicionavimo sistemas. Dar daugiau, šiuolaikiniai gruntiniai šilumos siurbliai turi vadinamąją free cooling funkciją, t. y. šilumos siurblys vėsinimui gali naudoti žemės gelmių energiją nepasitelkiant kompresoriaus, taip vėsinimui naudojamos energijos kiekį priartindamas prie nulio.

„Ne mažiau svarbus yra pastato ir jo sistemų eksploatacijos laikas. TABS sistemos tarnavimo laikas pagal standartus yra ne mažiau kaip 50 metų. Šilumos siurblio resursas, aišku, yra mažesnis, tačiau tokioje sistemoje šilumos ir šalčio šaltinis yra lengvai keičiami, neardant likusios sistemos, – aiškina skirtumus M. Pastarnokas. – VRV arba kondicionavimo sistemoje visi komponentai yra susiję. Praėjus 10 metų, nebūtinai pavyks pakeisti vieną sugedusį vidinį sistemos bloką, kadangi naujos kartos gaminiai dažnai negali būti prijungti prie senojo išorinio bloko. Ne mažiau problemų kyla, jei montuojant padaromos klaidos ir nekokybiškų sujungimų vietose atsiranda freono nuotėkis. Tokių avarijų remontas yra labai brangus.“

Tradicinės kondicionavimo sistemos nepajėgios sukurti komfortiško mikroklimato. Kad sušildytų arba atvėsintų patalpą, šios sistemos pučia šaltą arba karštą orą viename taške, taip sudarydamos erdves, kuriose darbuotojai ar gyventojai negali jaustis komfortiškai arba netgi rizikuoja susirgti peršalimo ligomis. O pastatui vėsinti ir šildyti pasitelkus konstrukcijas, išgaunama tolygi temperatūra visoje darbo arba gyvenamojoje erdvėje, susiformuoja puikus mikroklimatas ir kyla produktyvumas.

Suteikė modernius įrankius projektuotojams

Pasiūliusi kitokį vėsinimą ir šildymą, UPONOR susidūrė su iššūkiu: trūksta projektuotojų, kurie norėtų ir galėtų tokias sistemas projektuoti. Lietuvoje įprasta šildymui-vėsinimui rinktis sistemas, kurias projektuojant lengva išvengti klaidų ir nereikia atlikti sudėtingų skaičiavimų.

UPONOR„Susiduriame su realybe, kai projektuotojai suprojektuoja ženkliai didesnės galios negu reikia įrenginius – kad esant ekstremalioms sąlygoms, kokios ištiko ir šią vasarą, užplūdus tropiniams karščiams, būtų užtikrinta reikiama temperatūra, – pastebi M. Pastarnokas. – Tačiau kyla problema: esant dideliam vėsos poreikiui, įpučiamo į patalpas oro temperatūra turi būti taip sumažinama, kad pusė biuro patalpos negali būti naudojama dėl labai didelio temperatūrų skirtumo ir persišaldymo tikimybės.“

Kompanija ėmėsi problemą spręsti. Bendradarbiaujant su srities profesionalais, sukurta „UPONOR BIM“ platforma su biblioteka, būtinais įrankiais ir paslaugomis, t. y. sukurti įrankiai, kuriais galėtų naudotis projektuotojai ir rengti modernios rinkos poreikius atitinkančius projektus. UPONOR produktų informacijos valdymo sistemos integruotos į visus įrankius, taip užtikrinama, kad gaminio duomenys visada atnaujinami. Automatinės funkcijos supaprastina kasdienį projektuotojų darbą, patobulina darbo procesus ir projektavimo kokybę.

Kuriant ŠVOK sistemas, nemažai projektuotojų dirba REVIT aplinkoje, kurioje nėra šildymo / vėsinimo skaičiavimų. Kompanija pasiūlė įrankius, kurie sudėtingus šių sistemų elementus integruoja ir į REVIT – tokias galimybes teikia itin mažai įmonių.

„Taigi projektavimas, dirbant su UPONOR gaminiais ir sistemomis, tampa kur kas paprastesnis, bet tuo pat metu – ir modernus, atliepiantis rinkos spaudimą projektuoti mažai energijos naudojančias, bet itin efektyvias ŠVOK sistemas. Tvarumo principai šiuo atveju įgyvendinami ir projektuotojų darbe, nes nebelieka pasikartojančių darbų, tad mažinamos darbo sąnaudos, bet pasiekiami tvaresni rezultatai – suprojektuojamos tvarios ŠVOK sistemos, laiku įgyvendinami projektai“, – pažymi UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas.

UPONOR iliustr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-03-06 08:05
Vilniaus miesto savivaldybė, skatindama tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, skirs dalinį finansavimą gyventojams, atsisakantiems iškastinio kuro šildymo įrenginių. Gyventojai, kurie diegs atsinaujinančius energijos išteklius arba prisijungs prie AB „Vilniaus šilumos tinklai“ centralizuotos ši...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-11 09:50
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje jau veikia unikalios hibridinės šilumos siurblių sistemos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Siekiant mažinti visuomeninio pastato sukuriamas emisijas, karšto vandens ir šilumos energijos gamybai naudotos gamtinės dujos pakeistos į atsinaujinančius energijo...
nuotrauka
2025-02-10 07:49
LEDVANCE specialiai „Žalgirio“ arenai sukūrė arenoms skirtus LED prožektorius, pasižyminčius išskirtine apšvietimo kokybe, lengva priežiūra ir efektyviu energijos naudojimu.
nuotrauka
2025-01-31 11:26
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ skatina gyventojus jungtis prie esamų centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų ir pakartotinai kviečia iki š. m. vasario 17 d. pateikti prašymus dėl prisijungimo.
nuotrauka
2025-01-28 18:24
Aplinkos ministerija primena, kad, siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kai...
nuotrauka
2025-01-28 09:41
Nacionalinis plėtros bankas ILTE kviečia šilumos tiekėjus ir nepriklausomus šilumos gamintojus kreiptis dėl paskolų centralizuoto šilumos ir vėsumos tiekimo (CŠVT) sistemų atnaujinimui. 102 mln. eurų skirti finansuoti investicijas į sistemų energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių (...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-03 17:23
Antrus metus iš eilės Vilnių drebina daugiabučių sprogimai. Pernai Viršuliškių mikrorajone dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo du žmonės, o gyventojams grįžti į savo namus prireikė beveik metų. Šiandien sprogimas sudrebino Naujininkų mikrorajone esantį daugiabutį, kurio gyventojai evakuoti, o prieža...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-23 09:42
Artėjant didžiosioms metų šventėms daugiabučių priežiūrą užsiimantys specialistai ragina pagalvoti ne tik apie namų puošimą ir dovanas, bet ir apie priešgaisrinę saugą namuose. Kokios dažniausiai pasitaikančios gaisrų namuose priežastys ir kaip jų išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir pri...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-10 09:25
Energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis" atkreipia klientų dėmesį – jei fiksavote elektros energijos tiekimo kainą prieš maždaug metus – gali būti, kad jums artėja kainos fiksavimo pabaiga, o tai reiškia – metas pasirinkti jums palankiausią elektros energijos tiekimo planą. „Ignitis" privačių klient...
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-12-03 12:35
Šildymo sezonas jau įsibėgėjo visoje Lietuvoje, atnešdamas ne tik šilumą į namus, bet ir naujus iššūkius bei rizikas. Dauguma gyventojų kliaujasi patogiu centriniu šildymu, tačiau nemaža dalis namų ūkių yra šildomi alternatyviais būdais – dujomis, kietuoju kuru, elektra. Todėl šildymo sezono metu pa...
nuotrauka
2024-10-24 16:01
Išmaniuosiuose namuose patogumas ir efektyvumas yra svarbiausi prioritetai. Naudojant JUNG KNX sistemą ir įvairius jai skirtus valdiklius, palaikyti komfortišką temperatūrą namuose yra paprasta. Toks patalpų temperatūros valdiklis kaip JUNG F 50 pranoksta paprasto termostato galimybes, nes siūlo dau...
nuotrauka
2024-10-17 10:58
Trumpėjant dienoms, natūralios šviesos trūksta vis labiau. Geras apšvietimas namuose tampa ypač svarbus. JUNG KNX išmaniųjų namų sistema gali padėti sukurti jaukesnį ir natūraliai šviesai artimesnį apšvietimą, tiksliai pritaikytą prie metų laiko ir individualių namų ūkių poreikių. Šiame straipsnyje ...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-10-10 07:52
AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradeda eksploatuoti naują įrenginį – absorbcinį šilumos siurblį, kuris yra galingiausias Baltijos regione. Šis įrenginys padidins biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 proc., o tai vilniečiams per metus sutaupys apie 1,36 mln. eurų. Technologijos tiekėjo ir gene...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos