2024 gegužės 2 d. ketvirtadienis, 1:00
Reklama  |  facebook

Tvarūs UPONOR sprendimai. Investicijos sugrįžta ekonomija, efektyvumu ir švaresne energija

2021-10-26 07:06
Mikroklimato sprendimų ir šildymo bei vandentiekio sistemų gamintoja kompanija UPONOR, atliepdama tvarumo principus, sprendimus diegia dviem kryptimis: efektyvina gamybą ir rinkai siūlo naujos kartos gaminius bei sprendimus.
nuotrauka
UPONOR iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB

Jungtinės Tautos paskelbė 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriuos pažangios įmonės 2015–2030 m. turi įdiegti savo veikloje. UPONOR kompanija, kurios dalimi yra ir Lietuvoje veikianti UAB UPONOR, kaip savo veiklos prioritetus išskyrė 4 tikslus, labiausiai susijusius su kompanijos veikla.

Veikia keturių prioritetų zonoje

„Šie 4 tikslai yra UPONOR tvarumo politikos atrama, diegiant inovacijas, perorganizuojant procesus, – sako UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas. – Mūsų kompanija aktyviai veikia įgyvendindama tikslus, susijusius su vandens tausojimu, darbuotojų gerove, atsakingu vartojimu ir CO2 emisijos mažinimu.“

uponor logo

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Tai neatsiejama nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką“, – sako UPONOR vadovas Marius Pastarnokas. 

 

Šylantis klimatas jau yra problemiška realybė – sausros tampa normaliu reiškiniu net ir Lietuvoje. Todėl vandens, kaip ir bet kurio kito ištekliaus švaistymas, yra netoleruotinas, o kokybiško, apsaugoto nuo užteršimo geriamojo vandens tiekimas tampa vis svarbesnis. Kompanija dėmesingai tobulina gamybos procesus, siekdama sumažinti gamybai sunaudojamo vandens kiekį. Tuo pat metu kuriamos technologijos, užtikrinančios aukštą geriamojo vandens kokybę kiekvienam vartotojui.

Siekdama sukurti kokybiškas, vienodų galimybių visiems darbo vietas, kompanija didelį dėmesį skiria ir saugiam darbui, ir profesiniam tobulėjimui.

„Mums atsakingas vartojimas ir gamyba reiškia ilgalaikį bei tvarų produktų ir paslaugų vystymą. Šie procesai neatsiejami nuo efektyvaus žaliavų naudojimo ir darbo procesų, gaminių integravimo į žiedinę ekonomiką – tai dar viena kryptis, kurią pasirinko kompanija, – sako M. Pastarnokas. – Mes nuolat siekiame sumažinti bendrą mūsų verslo poveikį klimato kaitai ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą.“

Matuoja pasiekimo rodiklius

Atsakingą kompanijos požiūrį į išsikeltus tikslus rodo faktas, kad UPONOR įkūrė specialų departamentą tvarumo tikslams įgyvendinti. Departamentas matuoja pasiekimo rodiklius, stebėdamas, kaip įgyvendinami prisiimti įsipareigojimai.

UPONORDepartamento duomenimis, bendras kompanijos energijos sunaudojimas, lyginant 2019 ir 2020 m., sumažėjo nuo 218 iki 208,5 MWh; vandens vartojimas sumažėjo nuo 154,1 iki 139,3 kub. m; CO2 emisija gamybos metu – nuo 8,4 iki 6,7 t; UPONOR reikmėms naudojant žaliąją energiją, išmetimai sumažėjo nuo 27 iki 14,4 tonų.

Optimizavimo procesai, efektyvinamos technologijos paveikė ir atliekų kiekius: nors produkcijos gaminama daugiau, tačiau atliekų, susidarančių gamybos metu, sumažėjo nuo 18,1 t iki 15,9 tonų. UPONOR atliekų politiką plėtoja dviem kryptimis. Nors vamzdžių gamybos medžiaga sunkiai perdirbama, kompanija rado būdą, kaip iš esmės perdirbti kuo daugiau gamybos metu susidarančių atliekų. Antras žingsnis – ieškoma sprendimų, kaip surinkti ir perdirbti UPONOR gaminių atliekas iš statybviečių ar užbaigus pastato gyvavimo ciklą.

„Rodikliai leidžia suvokti, kaip įgyvendinami įsipareigojimai, kiek efektyvūs procesai, ką reikia koreguoti. Ir šis procesas yra nenutrūkstamas – kompanija į jį investuoja nuolat, – sako M. Pastarnokas. – Vaizdžiai tariant, UPONOR siekia, kad kompanijos gaminama produkcija – nuo jos gamybos iki dalyvavimo visame gyvavimo cikle – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką.“

Taupo iki 30 proc. energijos ir kuria komfortišką mikroklimatą

Tvarumo siekis yra dvipusis: UPONOR rinkai teikia gaminius ir sprendimus, kurie į tvarumą orientuoja ir klientus.

UPONORDidelės UPONOR investicijos yra nukreiptos į pasyvių šildymo-vėsinimo sistemų kūrimą ir jų tobulinimą. Pirmieji pastatai, kurių mikroklimatą užtikrina pastato konstrukcijos, o ne kondicionavimo įranga, Vokietijoje pastatyti jau daugiau kaip prieš 20 metų. Juos eksploatuojant buvo nustatyta, kad pastatų vėsinimui, kai naudojamos termiškai aktyvios konstrukcijos arba TABS, reikia iki 30% mažiau energijos, nei naudojant kondicionavimo sistemas. Dar daugiau, šiuolaikiniai gruntiniai šilumos siurbliai turi vadinamąją free cooling funkciją, t. y. šilumos siurblys vėsinimui gali naudoti žemės gelmių energiją nepasitelkiant kompresoriaus, taip vėsinimui naudojamos energijos kiekį priartindamas prie nulio.

„Ne mažiau svarbus yra pastato ir jo sistemų eksploatacijos laikas. TABS sistemos tarnavimo laikas pagal standartus yra ne mažiau kaip 50 metų. Šilumos siurblio resursas, aišku, yra mažesnis, tačiau tokioje sistemoje šilumos ir šalčio šaltinis yra lengvai keičiami, neardant likusios sistemos, – aiškina skirtumus M. Pastarnokas. – VRV arba kondicionavimo sistemoje visi komponentai yra susiję. Praėjus 10 metų, nebūtinai pavyks pakeisti vieną sugedusį vidinį sistemos bloką, kadangi naujos kartos gaminiai dažnai negali būti prijungti prie senojo išorinio bloko. Ne mažiau problemų kyla, jei montuojant padaromos klaidos ir nekokybiškų sujungimų vietose atsiranda freono nuotėkis. Tokių avarijų remontas yra labai brangus.“

Tradicinės kondicionavimo sistemos nepajėgios sukurti komfortiško mikroklimato. Kad sušildytų arba atvėsintų patalpą, šios sistemos pučia šaltą arba karštą orą viename taške, taip sudarydamos erdves, kuriose darbuotojai ar gyventojai negali jaustis komfortiškai arba netgi rizikuoja susirgti peršalimo ligomis. O pastatui vėsinti ir šildyti pasitelkus konstrukcijas, išgaunama tolygi temperatūra visoje darbo arba gyvenamojoje erdvėje, susiformuoja puikus mikroklimatas ir kyla produktyvumas.

Suteikė modernius įrankius projektuotojams

Pasiūliusi kitokį vėsinimą ir šildymą, UPONOR susidūrė su iššūkiu: trūksta projektuotojų, kurie norėtų ir galėtų tokias sistemas projektuoti. Lietuvoje įprasta šildymui-vėsinimui rinktis sistemas, kurias projektuojant lengva išvengti klaidų ir nereikia atlikti sudėtingų skaičiavimų.

UPONOR„Susiduriame su realybe, kai projektuotojai suprojektuoja ženkliai didesnės galios negu reikia įrenginius – kad esant ekstremalioms sąlygoms, kokios ištiko ir šią vasarą, užplūdus tropiniams karščiams, būtų užtikrinta reikiama temperatūra, – pastebi M. Pastarnokas. – Tačiau kyla problema: esant dideliam vėsos poreikiui, įpučiamo į patalpas oro temperatūra turi būti taip sumažinama, kad pusė biuro patalpos negali būti naudojama dėl labai didelio temperatūrų skirtumo ir persišaldymo tikimybės.“

Kompanija ėmėsi problemą spręsti. Bendradarbiaujant su srities profesionalais, sukurta „UPONOR BIM“ platforma su biblioteka, būtinais įrankiais ir paslaugomis, t. y. sukurti įrankiai, kuriais galėtų naudotis projektuotojai ir rengti modernios rinkos poreikius atitinkančius projektus. UPONOR produktų informacijos valdymo sistemos integruotos į visus įrankius, taip užtikrinama, kad gaminio duomenys visada atnaujinami. Automatinės funkcijos supaprastina kasdienį projektuotojų darbą, patobulina darbo procesus ir projektavimo kokybę.

Kuriant ŠVOK sistemas, nemažai projektuotojų dirba REVIT aplinkoje, kurioje nėra šildymo / vėsinimo skaičiavimų. Kompanija pasiūlė įrankius, kurie sudėtingus šių sistemų elementus integruoja ir į REVIT – tokias galimybes teikia itin mažai įmonių.

„Taigi projektavimas, dirbant su UPONOR gaminiais ir sistemomis, tampa kur kas paprastesnis, bet tuo pat metu – ir modernus, atliepiantis rinkos spaudimą projektuoti mažai energijos naudojančias, bet itin efektyvias ŠVOK sistemas. Tvarumo principai šiuo atveju įgyvendinami ir projektuotojų darbe, nes nebelieka pasikartojančių darbų, tad mažinamos darbo sąnaudos, bet pasiekiami tvaresni rezultatai – suprojektuojamos tvarios ŠVOK sistemos, laiku įgyvendinami projektai“, – pažymi UAB UPONOR direktorius Marius Pastarnokas.

UPONOR iliustr.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...