2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 13:35
Reklama  |  facebook

„ULTIMATE Protect“ priešgaisriniai ir dūmų šalinimo ortakiai

Raimundas ŠLEKYS, UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ techninis vadovas      2014-04-30 11:52
Dėl gaisrų kasmet žūsta šimtai žmonių, patiriami milžiniški materialiniai nuostoliai. Todėl gaisrinės saugos svarba didėja kasdien, griežtėja reikalavimai priešgaisrinėms konstrukcijoms. Ortakiai yra vieni iš galimų gaisro plitimo kelių. Patikimas priešgaisrinis ortakių įrengimas yra itin svarbus siekiant sustabdyti gaisro plitimą iš gaisro židinio į kitas patalpas. Visų pirma, suteikiant pakankamai laiko žmonėms saugiai palikti pastatą, atvykti ugniagesiams, siekiant išsaugoti materialines vertybes.
nuotrauka
Bendrovės iliustr.


Minimos įmonės
Saint-Gobain statybos gaminiai, UAB
„ULTIMATE Protect“ priešgaisriniai ortakiai (kanalai)

LR aplinkos ministro patvirtintame Reglamentuojamų statybos produktų sąraše nurodoma:
- ugniai atsparūs ortakiai turi būti išbandyti pagal standartą LST EN 1366-1 „Inžinerinių tinklų įrenginių atsparumo ugniai bandymai. 1 dalis. Kanalai“;
- klasifikuojami pagal standartą „LST EN 13501-3+A1:2010 Statybos gaminių ir statinio elementų klasifikavimas pagal atsparumą ugniai. 3 dalis. Klasifikavimas pagal pastatų eksploatavimo įrenginiuose naudojamų gaminių ir elementų atsparumo ugniai bandymų duomenis: ugniai atsparūs kanalai ir priešgaisrinės sklendės“ ir šiuo pagrindu išduodamas atitikties sertifikatas.

Ir stačiakampiai, ir apvalūs priešgaisriniai ortakiai bandomi ir klasifikuojami pagal keturis scenarijus:
 •  vertikalus;
 •  horizontalus;
 •  ugnis ortakio išorėje (ortakis A);
 •  ugnis ortakio viduje (ortakis B);
Bandomi standarte LST EN 1366-1 nurodytų matmenų ortakiai. Klasifikuojant rezultatai galioja visiems mažesnių matmenų ortakiams ir ortakiams, kurių matmenų padidinimas neviršija standarte nurodytų dydžių.

Bandomų ortakių matmenys (LST EN 1366-1)

Ortakis

Stačiakampis

Apvalus

Plotis, mm

Aukštis, mm

Skersmuo,mm

A (ugnis išorėje)

1000±10

500±10

800±10

B (ugnis viduje)

1000±10

250±10

630±10Tiesioginiam taikymui leidžiamas matmenų padidinimas (LST EN 1366-1)

Ortakis

Stačiakampis

Apvalus

Plotis, mm

Aukštis, mm

Skersmuo,mm

A (ugnis išorėje)

+250

+500

+200

B (ugnis viduje)

+250

+750

+370


Maksimalūs klasifikuojamų ortakių matmenys :

 apvalūs ortakiai, skersmuo 1000 mm;
 stačiakampiai ortakiai 1250x1000 mm.

Priešgaisrinės izoliacijos storiai priklauso nuo bandymų scenarijaus, bet nepriklauso nuo ortakio matmenų.

UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ Lietuvoje tiekia „ULTIMATE Protect (U Protect)“ mineralinės vatos gaminius, skirtus priešgaisrinei ortakių izoliacijai. Ortakiai, izoliuoti „ULTIMATE Protect“ gaminiais, išbandyti pagal LST EN 1366-1 standarte nurodytus ir realiame gyvenime galimus atvejus.

Lentelėse pateikti reikalingi „ULTIMATE Protect“ izoliacijos storiai stačiakampiams ir apvaliems ortakiams, priklausomai nuo ortakio orientacijos ir ugnies padėties


Žymėjimo (klasifikacijos) paaiškinimas:
 • Stačiakampis ugniai atsparus ortakis EI 60 (ve ho o→i)S
 • EI 60 - atsparumas ugniai (vientisumas ir izoliacija), minutėmis
 • ve - vertikalus ortakis
 • ho - horizontalus ortakis
 • o→i - ugnis išorėje;
 • i →o - ugnis viduje
 • o↔i - ugnis išorėje ir viduje
 • S - sandarumas dūmams
Netikslu (ir net klaidinga) nurodyti tik priešgaisrinės izoliacijos storį. Skirtingų gamintojų priešgaisrinių (dūmų šalinimo) ortakių sistemų sprendimai, izoliacinės medžiagos ir jų storiai gali būti skirtingi. Reikalinga nurodyti:
 • paskirtį: „ugniai atsparus ortakis“ („dūmų šalinimo ortakis“);
 • klasifikaciją: atsparumą ugniai EI, ortakio formą ir orientaciją, ugnies padėtį ortakio atžvilgiu, neigiamą slėgį (dūmų šalinimo ortakiams).
„ULTIMATE protect“ kelių patalpų dūmų šalinimo ortakiai (kanalai)

Dūmų šalinimo kanalai yra sudėtinė dūmų ir šilumos kontrolės sistemų dalis. Jų paskirtis:
 •  užtikrinti dūmų ir karštų dujų ištraukimą iš degančios patalpos ir (arba) dūmų šalinimą po gaisro;
 •  viršslėgiui sudaryti neuždūmijamose patalpose;
 •  dūmų šalinimo kanalai taip pat gali būti naudojami kaip kombinuota sistema, skirta dūmų šalinimui ir patalpų vėdinimui.
Skiriami dviejų kategorijų dūmų šalinimo kanalai:
 • vienos patalpos, kai dūmai ir karštos dujos iš degančios patalpos ištraukiami į pastato išorę, bet kanalai neina per kitą patalpą;
 • kelių patalpų, kai dūmų ir šilumos šalinimo kanalai ištraukia dūmus ir karštas dujas ir eina per kitas patalpas. Šiuo atveju iš degančios patalpos turi būti ne tik ištraukiami dūmai ir karštos dujos, bet kanalas privalo atlikti ir ugnies atskyrimo funkciją.
Kelių patalpų dūmų kanalų sekcijų bandymai atliekami pagal EN 1366-1 (prie padidinto 500 Pa viršslėgio) ir EN 1366-8 standartus tik ugniai atspariems (priešgaisriniams) ortakiams, kurie išlaikė bandymus nustatytam laikotarpiui pagal EN 1366-1 standartą.

Dūmui šalinimui skirti ir gali būti naudojami tik papildomai išbandyti ugniai atsparūs ortakiai. Papildomų bandymų esmė – patikrinti mechaninį ortakių atsparumą (ir angos sandarumą) esant padidintiems slėgiams.

UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ siūlo šiuos sprendimus:
 • Apvalus ULTIMATE Protect kelių patalpų dūmų šalinimo kanalas EI 60 (ho) S 1000 multi
 • Izoliacija: 75 mm U Protect WNM 4.0 armuotas mineralinės vatos demblys
 • EI60 - vientisumo ir izoliacijos kriterijai minutėmis;
 • ho - horizontali ortakio padėtis;
 • 1000 - leistinas maksimalus sumažintas slėgis, Pa
 • S - sandarumas dūmams;
 • multi - ortakis skirtas ištraukti dūmus iš kelių patalpų
 • Maksimalus leistinas viršslėgis 500Pa.
Stačiakampis „ULTIMATE Protect“ kelių patalpų dūmų šalinimo kanalas EI30 (ho) S 1500 multi
 • Izoliacija: 60mm U Protect Slab 4.0 mineralinės vatos plokštė
 • EI30 - vientisumo ir izoliacijos kriterijai minutėmis;
 • ho - horizontali ortakio padėtis;
 • 1500 - leistinas maksimalus sumažintas slėgis, Pa
 • S - sandarumas dūmams;
 • multi - ortakis skirtas ištraukti dūmus iš kelių patalpų
 • Maksimalus leistinas viršslėgis 500Pa.
Ugniai atsparių ir dūmų šalinimo ortakių įrengimas

Priešgaisrinių ir dūmų kontrolės ortakių izoliavimas atliekamas „ULTIMATE U Protect“ mineralinės vatos gaminiais. Apvalūs ortakiai izoliuojami armuotais dembliais „ULTIMATE Protect Wired Mat 4.0“, stačiakampiai – plokštėmis „ULTIMATE Protect Slab 4.0“. Reikalavimai keliami ne tik naudojamai priešgaisrinei izoliacijai, bet ir komplektuojantiems gaminiams: plieniniams ortakiams, tvirtinimo detalėms, sandarinimo medžiagoms. Šie reikalavimai, detalios įrengimo taisyklės, angų izoliavimas (sudėtinė ugniai atsparių ir dūmų šalinimo ortakių dalis) ir kita pateikiama instrukcijoje „ULTIMATE Protect“ ugniai atsparūs ortakiai (kanalai). Montavimo instrukcija Nr.SGI-UP1/2013“.

Dūmų kontrolės kanalai montuojami pagal ugniai atsparių kanalų instrukciją, papildomai sutvirtinant apvalius ortakius plieniniais 40x5mm flanšais, stačiakampius ortakius – „L“ profilio 30x30x2mm plieniniais kampuočiais su savisriegiais sraigtais. 

„ULTIMATE Protect“ priešgaisrinių ir dūmų šalinimo kanalų (ortakių) sertifikatas, klasifikavimo ataskaitos ir montavimo instrukcija patalpintos svetainėje www.isover.lt. 
Statybunaujienos.lt
Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-19 14:46
Gaisrai pramonės įmonėse ir komerciniuose pastatuose kasmet sukelia milžiniškų nuostolių visame pasaulyje. Ekspertų skaičiavimais, tokiuose objektuose įsiplieskusi ugnis vidutiniškai padaro nuostolių už 100 tūkst. eurų, tačiau kilęs gaisras neretai gali baigtis visišku verslo žlugimu.
nuotrauka
2021-06-30 09:32
Efektyviau ir tvariau: sostinėje startavo pilotinis AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) projektas, kurio pirmame etape temperatūra centrinio šildymo tinkle bus palaipsniui žeminama nuo 70 iki 65 laipsnių, o antrame – tol, kol temperatūra tolimiausiose tinklo vietose pasieks 55 laipsnius.
nuotrauka
2021-05-27 18:17
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir Prancūzijos bendrovė „Sagemcom Energy and Telecom“ SAS pasirašė išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutartį, kuria bus įsigyjama ir diegiama apie 1,2 mln. naujos kartos – išmaniųjų – elektros energijos skaitiklių bei sistemos duomenų valdymo ir ry...
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-21 11:54
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“, kurianti išmanųjį vandentiekį, artėja prie pirmojo etapo darbų pabaigos. Jau įdiegta daugiau nei 6 300 vnt. išmaniųjų nuotolinio nuskaitymo skaitiklių šuliniuose ir daugiabučių pastatų įvaduose.
nuotrauka
2021-01-25 07:34
Specifiniai virtuvės kvapai ir gaisru gresiantys ortakiuose susikaupę riebalai yra nuolatinės maitinimo įstaigų problemos. Rinkoje esama ir nemažai sprendimų. Tačiau tiek inžinerinių sistemų montuotojai, tiek pačios maitinimo įstaigos ieško būdų, kad problemos būtų sprendžiamos kuo paprasčiau, bet e...
nuotrauka
2021-01-21 11:26
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto šeimininkams sukelti įvairių nepatogumų. Nekilnojamojo turto plėtotojai naujakuriams rekomenduoja būsto apdailos projektą parodyti statybų inžinieriams ir pasikonsultuoti su jais dėl techninių galimybių.
nuotrauka
2020-11-24 10:44
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Panevėžio valdybos pareigūnai, tikrindami, kaip gyventojai tvarko buitines nuotekas, Panevėžio, Kupiškio, Rokiškio, Pasvalio, Biržų rajonuose jau atliko 22 reidus ir aplankė per 200 privačių namų valdų. Rezultatai ne itin džiugina – nustatytas 41 nuotekų tvarkymo...
nuotrauka
2020-10-20 07:45
Dėl nuolat griežtėjančių standartų ir tobulėjančių technologijų kiekvienais metais nauji pastatai tampa vis taupesni. Siekiant atitikti augančius reikalavimus, statomuose objektuose naudojami vis efektyvesni izoliavimo sprendimai. Taip pastatai tampa vis sandaresni, bet dažnai ima kelti asociacijų s...
nuotrauka
2020-10-19 07:30
Pasirenkant pastato vidaus vamzdynų sistemas, svarbi ne tik jų kokybė, kuri užtikrintų efektyvų ir nepriekaištingą veikimą. Aktualu, kad tokios sistemos būtų paprastai ir greitai montuojamos, lengvai aptarnaujamos ir nekeltų rūpesčių bent keliasdešimt metų. „Wavin“ siūlo kaip tik tokius variantus, k...
nuotrauka
2020-10-08 10:04
Netrukus dalyje Vilniaus pastatų karštas vanduo gali nusidažyti skaisčiai žalia spalva – tai reiškia, kad pastate įrengtas šilumokaitis nesandarus ir jį reikia nedelsiant keisti, siekiant užtikrinti kokybišką karšto vandens tiekimą.
nuotrauka
2020-09-10 07:30
Covid-19 priminė, kad virusai ir bakterijos yra pavojingi. Jeigu nuo koronaviruso ginamės kaukėmis, tai legionelės, sukeliančios sunkią plaučių uždegimo formą, gali tykoti kiekvienuose namuose ir bet kur, kur įrengtas vandentiekis.
nuotrauka
2020-09-08 10:31
Ar taupote energiją, vandenį kavai šildydami ant dujinės viryklės, o ne elektriniu arbatiniu? O galbūt jau renkate parašus savo daugiabučio renovacijai, nepaisydami nemažų išlaidų?
nuotrauka
2020-08-28 11:44
Vasarą, gulėdami ant lieptelio prie ežero, turbūt daugelis pasvajoja apie tai, kaip būtų galima vasaros šilumą ir energiją išsaugoti žiemos šildymo laikotarpiui. Pasak KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) dėstytojo dr. Artūro Barono, toks uždavinys išsprendžiamas tiek teoriškai, tiek praktiš...
nuotrauka
2020-08-20 11:46
Rugsėjo mėnesį moksleiviai grįžta į mokyklas, tačiau šis grįžimas bus ne toks, kaip kiekvienais metais. SARS-COV-2 viruso plitimas įveda nemažai apribojimų, siekiant minimizuoti viruso sklidimo tarp moksleivių riziką. Apie virusų plitimą, oro užterštumą mokyklose ir priemones šioms rizikoms valdyti ...
nuotrauka
2020-05-07 08:32
Ketverius metus veikiančių ozono technologijų profesionalų „AirPLUS1 Lituanica“ klientai – nuo vandenvalos įmonių, pramonės objektų, iki didžiųjų prekybos centrų ir valstybinių įstaigų. Vienas pagrindinių ozono panaudojimo tikslų iki šiol buvo kvapų naikinimas, o pastaruoju metu išmanias ozonavimo s...
nuotrauka
2020-04-20 09:20
Aplinkos ministerija skirs kompensacines išmokas individualių gyvenamųjų namų savininkams, keičiantiems iškastinį kurą naudojančius šildymo katilus atsinaujinančius energijos išteklius naudojančiais įrenginiais.
nuotrauka
2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir at...
nuotrauka
2020-02-21 11:24
Senų baldų dalys, tuščios plastikinės pakuotės ar atliekų likučiai po remonto žiemos metu dažnai atsiduria gyventojų buitiniuose katiluose ar židiniuose. Nereikalingus daiktus tautiečiai degina tikėdami, kad taip tausos aplinką – sumažins atliekų kiekį, išvengs nelegalių sąvartynų. Tačiau ekspertai ...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos