2023 vasario 7 d. antradienis, 0:15
Reklama  |  facebook

VDU profesorius Vytautas Levandauskas: susitikimas su nepaliestu mūru – tai lyg romantiškas susidūrimas su istorija

2016-03-18 12:49
„Senoji Lietuvos architektūra buvo daugiausia tyrinėjama kaip menas, tarsi pamirštant, kad tai yra ne tik menas, bet ir mokslas“, – sako architektūros istorikas, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto profesorius Vytautas Levandauskas. Jo paties indėlis į mokslinę architektūros pusę sulaukė reikšmingo įvertinimo: architektūrologo monografija „Lietuvos mūro istorija“, kurią jis su pertraukomis ruošė net 40 metų, šiemet pelnė Lietuvos mokslo premiją.
nuotrauka
Savo darbe V. Levandauskas nustatė atskiriems stilistiniams ar istoriniams laikotarpiams būdingus specifinius mūro bruožus, medžiagų ir konstrukcijų ypatybes. VDU nuotr.


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Monografijoje mokslininkas nuodugniai ištyrinėjo mūro istoriją, raidą Lietuvoje – nuo XIII amžiaus iki Pirmojo pasaulinio karo. Savo darbe V. Levandauskas nustatė atskiriems stilistiniams ar istoriniams laikotarpiams būdingus specifinius mūro bruožus, medžiagų ir konstrukcijų ypatybes, jų pokyčius. Istorikas sukūrė sistemą, kurią galima panaudoti architektūros paveldo datavimui – amžiaus nustatymui.

Medžiagą kaupė keturis dešimtmečius

V. Levandausko teigimu, spalvingą istoriją Lietuvoje turintis mūras šimtmečius buvo viena patikimiausių ir dažniausiai naudojamų konstrukcijų – jį šiandien galima matyti ryškiausiuose senamiesčių bei naujamiesčių perluose, seniausiose šalies pilyse.

Tačiau kai prieš keturis dešimtmečius, pačioje savo mokslinės karjeros pradžioje, V. Levandauskas pradėjo savo tyrimus – mūro istorijai skirtą disertaciją – tuomet, dar sovietmečiu, labai trūko (ir iki šiol trūksta) dokumentų, tekstų, kurie padėtų nustatyti tų senųjų statinių amžių. Būtent galimybė tą problemą išspręsti ir paskatino profesorių imtis šio darbo.

„Sovietmečiu aspirantūroje užsibrėžiau ambicingą temą, bet gyvenimas parodė, kad iškart darbo pabaigti nebuvo galima. Per tuos metus buvo daug kitos veiklos, bet medžiagą kaupiau, nepamiršdamas, kad mūras yra mano skola mokslui, kurią turėsiu kažkada grąžinti“, – prisiminė mokslininkas.

Vėliau, jau nepriklausomoje Lietuvoje, laimėjęs Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos mokslo tarybos konkursus, V. Levandauskas ne tik rinko medžiagą įvairiuose Europos muziejuose bei bibliotekose, bet ir tyrinėjo mūrą nuvykęs į įvairias Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos, Švedijos, Italijos vietoves.

Susitikimas su mūru – lyg meditacija

Architektūros istorikas atrado išskirtinį, Lietuvoje žymiai labiau nei kitose šalyse paplitusį mūro bruožą – plytose įbrauktus griovelius, vadinamus „braukomis“.

„Keraminių plytų gamintojai vienoje kloto pusėje pirštais įspausdavo griovelius, kad mūrijant skiedinys geriau sukibtų ir mūras būtų stabilesnis. Tokios brauktinės plytos būdingos Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Taip, jų kartais pasitaikydavo ir Lenkijoje ar Vokietijoje, tačiau Lietuvoje tai buvo lyg šventa taisyklė, pavyzdžiui, visose bažnyčiose iki XVIII a. pabaigos“, – teigia V. Levandauskas.

Ilgametis Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto dekanas ir profesorius neslepia, jog jam mūras apskritai yra artimas, ypač ten, kur jis nepaliestas, nerestauruotas – pavyzdžiui, rūsiuose bei bažnyčių pastogėse, nefasadinėje pusėje, kuri dažniausiai būdavo netinkuota. „Apsilankymas ten yra tarsi savotiška meditacija, romantiškas susidūrimas su istorija. Tose pastogėse yra savotiškas žinynas, daug užkoduotos vertingos informacijos. Kartais ji ir plika akimi matoma – įrašytos pačių meistrų pavardės, statybos darbų užbaigimo datos“, – pasakoja mokslininkas.

Kauno architektūra – su klaidomis

Vytautas Levandauskas aktyviai tyrinėja architektūrą ir jos istoriją ne tik akademinėje aplinkoje – šiuo metu jis dirba ir Kultūros paveldo departamente, pirmininkauja Trečiajai nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai, kuri sprendžia architektūros paveldo išsaugojimo klausimus.

Svarbiausias šios tarybos tikslas yra užtikrinti, kad didelėje teritorijoje nebūtų pažeistas kultūros paveldas ir kad būtų patenkinti tarptautinių susitarimų reikalavimai, pavyzdžiui – UNESCO Vienos memorandumo, kuris skirtas istorinio urbanistinio kraštovaizdžio valdymui.

Laikinojoje sostinėje V. Levandauskui jau teko vertinti naujamiesčio architektūrą – rengiant vertingųjų savybių išsaugojimą sprendžiančius dokumentus. „Kaune yra tam tikrų grėsmių ir padarytų klaidų, sudarkytų miesto objektų, „stiklainių“, dėl kurių visuomenė buvo gerokai susirūpinusi. Taip pat yra ir „monstrinių“, nederamo mastelio statinių, ardančių miesto vizualinę struktūrą. Tokios klaidos neturėtų kartotis“, – paaiškino istorikas. Netrukus jo pirmininkaujama komisija imsis nagrinėti Kauno senamiesčio vertingųjų savybių dokumentą, tačiau ten neturėtų būti taip sudėtinga, kaip naujamiestyje – senamiestyje architektams nėra tiek galimybių kūrybinei laisvei ar abejotiniems sprendimams.

Kalbėdamas apie mūro vaidmenį dabartiniame architektūros kontekste, architektūrologas pripažįsta, jog jo klestėjimo laikas jau praėjo – jo svarba pradėjo mažėti dar tarpukariu. „Šiuo metu naudojamos visai kitos technologijos, lengvos karkasinės konstrukcijos, apšiltinti stikliniai pastatai, kuriuose mūro visai nereikia. Mūras yra tradicinė architektūros konstrukcija, kuri gali būti naudojama restauravimui ar nedidelėse statybose, tačiau ji nėra perspektyvi. Tai jau istorija“.
Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-02-01 10:00
Norint geriau suprasti žmones ir jų gyvenimą skirtingais laikmečiais, nebūtina skaityti istorines knygas ar žiūrėti dokumentiką, tam gali užtekti ir lėtai pasivaikščioti miestų gatvėmis, pakelti akis ir gerai įsižiūrėti į namų fasadus. Pasak Kauno Technologijos Universiteto Statybos ir architektūros...
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-30 13:09
Įsigyti poreikius atitinkantį būstą – nelengvas galvosūkis, kaip ir būsto remontas ar įrengimas, kuris neretai tampa ne tik nesibaigiančių konfliktų ar problemų sprendimu, bet ir daug kainuojančiomis klaidomis. Vienas iš būdų užtikrinti sklandesnį įrengimo procesą – interjero dizainerių konsultacijo...
nuotrauka
2023-01-27 05:27
Tyrimai rodo, kad atnaujinti būstą nusprendę europiečiai, didžiausią dėmesį skiria vonios kambario bei virtuvės pagerinimui, naujų interjero detalių įsigijimui bei įvairių susidėvėjusių baldų pakeitimui. Visgi, net ir minimalūs pokyčiai būste gali pareikalauti gana didelių išlaidų.
nuotrauka
2023-01-26 04:46
Tai, kokiuose namuose gyvename, mus veikia labiau nei galime įsivaizduoti. Namų interjeras ir išplanavimas daro poveikį mūsų hormonų pusiausvyrai, o pastaroji yra atsakinga už tokias psichologinės sveikatos ligas kaip depresija, gali daryti įtaką mūsų miego kokybei ir virškinimui. Tad kas namuose ve...
nuotrauka
2023-01-23 11:17
Bendrovė „Baltisches Haus“ viešam svarstymui pateikė prekybos centro „Mada“ rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus. Vienas pirmųjų Vilniaus prekybos centrų, užimantis beveik 28 000 kv. m plotą, paskutinį kartą buvo rekonstruotas prieš dešimtmetį, todėl šiuo metu analizuojama dabartinė rinkos situac...
nuotrauka
2023-01-20 09:59
Iki šiol uždara ir tik Lietuvos geležinkelių veiklai tarnaujanti ~40 hektarų teritorija Naujamiestyje atsivers miestui. Pradiniai teritorijos naujo pritaikymo vizijos kūrimo etapai – puikus metas į procesą įsitraukti ir miestiečiams. Projekto partneriai kviečia gyventojus dalyvauti apklausoje ir išs...
nuotrauka
2023-01-19 17:32
Sostinėje netrukus bus renkami geriausi Vilniaus standartus atitinkantys ugdymo įstaigų projektai. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė idėjas, pagal kurias bus projektuojamos mokyklos Perkūnkiemyje ir Pavilnyje bei vaikų darželiai Balsiuose ir Šnipiškėse. „Vilniaus vystymo kompanija“ kv...
nuotrauka
2023-01-19 11:26
Visi norime gyventi jaukiuose namuose, kuriuose jaustumėmės geriausiai, nesvarbu, ar tai nedidelis studijos tipo butas miesto centre, ar namas užmiestyje. Internete ar specializuotuose leidiniuose galima rasti nemažai interjero kūrimo idėjų, vis dėlto tai, kas gražiai atrodo nuotraukose, nebūtinai b...
nuotrauka
2023-01-19 04:49
Vyriausybė pritarė A. Goštauto ir Lukiškių gatvėse Vilniuje esančių pastatų atnaujinimo koncepcijai. Ji leis sukurti modernias darbo vietas dirbantiems viešajame sektoriuje, didinti valstybės turimo turto valdymo ir energinį efektyvumą, o kartu ir – sukurti naują miesto veidą keičiantį kvartalą. Pla...
nuotrauka
2023-01-18 09:38
Virtuvės projektavimas neretai pasirodo tikru iššūkiu, kuris reikalauja specifinių žinių, laiko, įdirbio ir finansų. Tačiau dizainerė Jūratė Sventickienė sako, kad ją susikurti galima lengvai, be specialistų pagalbos bei sekant karščiausias 2023-ųjų interjero tendencijas.
nuotrauka
2023-01-17 15:06
Nekilnojamojo turto vystytojas „Releven“ praėjusią savaitę visuomenei pristatė projektinius sprendinius naujam kvartalui šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto, Lvivo gatvėje 59. Perspektyvioje Vilniaus vietoje ketinama kurti visapusišką traukos centrą, kuris priešingai nei iki šiol – liktų gyvybing...
nuotrauka
2023-01-13 14:08
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia preliminarius atviro Pilaitės baseino projekto idėjos konkurso nugalėtojus. Ekspertų komisijos vertinimu, geriausią architektūrinę viziją pasiūlė UAB INBLUM ir UAB „Projektų Rengimo Biuras".
nuotrauka
2023-01-11 16:02
Pirmojo būsto apdailos paruošimas – procesas, apipintas įvairiais mitais ir baimėmis apie ilgus, daug rūpesčių keliančius darbus. Vis dėlto, kruopščiai jam pasiruošus, jis gali būti kur kas greitesnis, paprastesnis ir malonesnis nei yra manoma. Ką reikia žinoti naujakuriams ir kaip pasirengti būsto ...
nuotrauka
2023-01-05 14:22
Projekto viešinimo posėdžio, vykusio nuotoliniu būdu, metu visuomenei buvo pristatytas šalia sostinės prekybos ir pramogų centro „Akropolis“ planuojamo statyti naujo pastato projektiniai pasiūlymai ir jo architektūriniai sprendiniai.
nuotrauka
2023-01-02 09:37
Pastaruoju metu vis labiau nyksta skirtis tarp namų ir biurų interjerų. Pandemijos paskatinti bent kelerius metus žmonės daug dirbo iš namų. Todėl dabar, siekiant darbuotojus sugrąžinti į biurus ir stengiantis, kad jie čia gerai jaustųsi, darbo aplinkoje atsiranda vis daugiau elementų, kurie anksčia...
nuotrauka
2023-01-02 09:29
Paskelbti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vykdyto uždaro kviestinio architektūrinio konkurso projektui sostinės Parodų g. 1 nugalėtojai. Komisija geriausiu pripažino projektą „Upė“, kurį naujam vidutinės klasės gyvenamųjų namų kompleksui Lazdynų mikrorajone pateikė architektų stu...
nuotrauka
2023-01-02 07:29
Pasaulio gyventojų skaičius kasdien išauga po 200 tūkstančių. Visas šis populiacijos augimas koncentruojasi miestuose. Prognozuojama, kad 2050 metais miestiečių pasaulyje bus jau dukart daugiau nei provincijos gyventojų. Tai reiškia, kad itin sparčiai didėja ir būsto mieste poreikis. Anot ekspertų, ...
nuotrauka
2022-12-29 14:03
Kuriant stilingą, jaukią ir patogią vonios kambario erdvę, itin svarbu išsirinkti tinkamas plyteles. Jos atlieka ne tik sienų ar grindų dangos funkciją, bet ir yra puikus namų dekoro elementas, suteikiantis erdvei išskirtinumo.
nuotrauka
2022-12-29 10:01
Akimirksniu besikeičiančios namų stiliaus tendencijos neleidžia atsipalaiduoti, todėl tik tuo besidomintys geba nepasimesti įvairių interjero dizaino akcentų ir elementų gausoje. Kas bus populiariausia kitąmet, pasakoja „MOKI VEŽI“ ekspertai.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras