2023 spalio 4 d. trečiadienis, 5:31
Reklama  |  facebook

VPT apie specialisto atestaciją. Vertingi patarimai

2022-12-08 05:54
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė primena apie pirkimų specialisto atestaciją – jos svarbą, baimes laikyti egzaminą, testo ypatybes.
nuotrauka
VPT direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė. VPT nuotr.


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
V. Namavičienė priminė, jog pagal dabartinį teisinį reguliavimą, nuo 2023 m. sausio 1 d. Komisijoje turi būti bent vienas asmuo, turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Komisijos posėdžiai ir priimami sprendimai bus laikomi teisėtais, jei kai posėdyje dalyvaus bent vienas Komisijos narys, išlaikęs testą ir turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Visa informacija čia

Jeigu gruodžio 8 d. Seimas priims Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) pakeitimus, rašoam VPT pranešime, tuomet gali būti numatytas palengvinimas, kad atestato pažymėjimo nereikės, jeigu atliekamas mažos vertės pirkimas, kai sutartis sudaroma preliminariosios sutarties pagrindu, arba dinaminės pirkimo sistemos pagrindu. Iki šiol reikalavimas taikomas bet kuriuo atveju, jei sudaroma Komisija (net ir mažos vertės pirkimui). Tačiau dėl šių pakeitimų dar spręs Seimo nariai.

Pažymėjimas išduodamas iš karto po egzamino.

„Tačiau pasitaiko atvejų, kai išlaikius testą pasirodo pranešimas, kad sistema fiksavo draudžiamus veiksmus. Žmonės bijo, kad pažymėjimo nebegaus, bet norime nuraminti, kad tokiais atvejais Tarnybos specialistai per tris darbo dienas peržiūri filmuotą medžiagą ir, jei nustato, kad pažeidimų nepadaryta, išduoda pažymėjimą. Pažymėjimų galiojimo pradžia – 2023 m. sausio 1 d. Jie galioja 5 metus. Taigi visi, kurie laikė ar laikys egzaminą iki 2023 m. sausio 1 d., gaus pažymėjimus, kurie pradeda galioti nuo sausio 1 d. ir galios 5 metus“, – aiškino VPT direktoriaus pavaduotoja.

Pats atestavimo procesas paprastas, reikia prisijungti prie atestavimo sistemos, apmokėti, ir laikyti egzaminą bet kuriuo jums patogiu metu. Neišlaikius, antrą kartą ir kitus kartus leidžiama egzaminą laikyti po dviejų savaičių.

Kas įvyks, jei organizacija nuo sausio neturės reikiamo specialisto? „Žinoma, tai sukels didelių nepatogumų, bet organizacija turės galimybę pirkti komisijos nario paslaugas iš pažymėjimus jau turinčių specialistų. Kai kurie teisininkai jau laiko testus, ir tikrai bus norinčiųjų rinkoje tas paslaugas pasiūlyti. Tik vargu, ar perkančiosios organizacijos tikrai norėtų leisti tam pinigus, – kalbėjo VPT atstovė. – Specialistai, iki šiol neturintys atestato, turėtų savęs paklausti, kas trukdo gauti pažymėjimą. Neturiu tinkamos aplinkos laikyti? Tarnyba sudaro galimybę laikyti egzaminą jos patalpose“.

Pasak V. Namavičienės, kyla klausimas, kodėl apskritai to reikia. Valstybė apsisprendė, jog nenori, kad viešiesiems pirkimams jos pinigus leistų nekvalifikuoti specialistai.

„Tas lūkestis yra pagrįstas, juk eidami pas specialistus norime, kad jie turėtų atitinkamų žinių. Jei valstybė apsisprendė, turime šį sprendimą gerbti, – kalbėjo V. Namavičienė. – Kai kas egzamino nelaiko, nes mano, kad dar nemoka, dar nori pasimokyti. Galiu pasakyti, jog matome gerėjančias tendencijas. Daugiau negu pusė laikančiųjų egzaminą išlaiko. Žmonės ateina labiau pasiruošę. Na jei egzaminą laikyti bijoma, tai tenka padirbėti su savimi – bijojau ir aš. Svarbu suprasti, iš kur kyla baimės. Prisiklausius kalbų apie netobulą sistemą? Bet šiuo klausimu Tarnyba nuolat dirba, atsižvelgdama į laikančiųjų pastabas, tobulina sistemą, tobulina testą. Kitas baimės šaltinis – sudaromas viešas spaudimas dėl egzamino, bijome, kaip atrodysiu kitų akyse, jei neišlaikysiu. Tokiu atveju reikia stengtis apsupti save žmonėmis, kurie palaiko, paguodžia. Svarbu suprasti, kad niekas nesužinos, ar egzaminą išlaikėte ar ne, iš Viešųjų pirkimų tarnybos jokia informacija apie jūsų laikymą neišeis. Tad jokiais būdais savęs neenkite, netapkite sau priešais“, - kalbėjo V. Namavičienė.

Bijoma ir dėl darbo vietos netekimo – bet būtent dėl to siekiama, kad žmogus tą atestatą gautų.

„Baimę gali suvaldyti pasiruošimas. Juk pirmą kartą atliekant užduotį kyla baimė dėl nežinojimo, bet kai atlieki ją šimtąjį kartą – tau aišku, ką reikia daryti, ir baimių mažėja, – primena V. Namavičienė. – Ar mokate pakankamai, galite spręsti laikydami bandomuosius egzaminus, kuriuos galima rasti VPT svetainėje. Turinio nereikia mokėti mintinai. Pasinaudokite e- vedliu“, – rekomenduoja pirkimų specialistė, pati jau išlaikiusi testą.

Natūralu, kad nežinosite atsakymo, jei nežinosite įstatyme taikomų išimčių.

„Jei žinote, kad reikia skelbti procedūrų ataskaitas, tačiau nežinote atvejų, kuriais jų skelbti nereikia, tai į klausimą ir neatsakysite. Reikia žinoti išimtis. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinių verčių ribas. Pavyzdžiui, ar žodinei sutarčiai taikoma mažiau negu 5000 EUR vertė ar lygiai 5000 EUR ir daugiau. Neabejokite tuo, ką žinote, kai kada klausimuose yra pateikta papildoma informacija, kuri nedaro esminės įtakos atsakymui. Pvz., ar žaliojo pirkimo atveju gali būti nustatyti kitokie vertinimo kriterijai negu nurodyti. Ir jei žinote bendrą taisyklę, kad viešuosiuose pirkimuose yra baigtinis kriterijų sąrašas, ir staiga perskaitysite klausimą, kuriame skamba žodžiai „žaliojo pirkimo atveju“, nesėkite abejonės patys sau, „gal aš čia kažko nežinau“. Kai kurios aplinkybės tiesiog pateiktos pamąstyti“, – rekomendacijomis dalijosi pranešime cituojama VPT direktoriaus pavaduotoja. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos