2024 birželio 18 d. antradienis, 4:43
Reklama  |  facebook

VPT apie specialisto atestaciją. Vertingi patarimai

2022-12-08 05:54
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė primena apie pirkimų specialisto atestaciją – jos svarbą, baimes laikyti egzaminą, testo ypatybes.
nuotrauka
VPT direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė. VPT nuotr.


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
V. Namavičienė priminė, jog pagal dabartinį teisinį reguliavimą, nuo 2023 m. sausio 1 d. Komisijoje turi būti bent vienas asmuo, turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Komisijos posėdžiai ir priimami sprendimai bus laikomi teisėtais, jei kai posėdyje dalyvaus bent vienas Komisijos narys, išlaikęs testą ir turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Visa informacija čia

Jeigu gruodžio 8 d. Seimas priims Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) pakeitimus, rašoam VPT pranešime, tuomet gali būti numatytas palengvinimas, kad atestato pažymėjimo nereikės, jeigu atliekamas mažos vertės pirkimas, kai sutartis sudaroma preliminariosios sutarties pagrindu, arba dinaminės pirkimo sistemos pagrindu. Iki šiol reikalavimas taikomas bet kuriuo atveju, jei sudaroma Komisija (net ir mažos vertės pirkimui). Tačiau dėl šių pakeitimų dar spręs Seimo nariai.

Pažymėjimas išduodamas iš karto po egzamino.

„Tačiau pasitaiko atvejų, kai išlaikius testą pasirodo pranešimas, kad sistema fiksavo draudžiamus veiksmus. Žmonės bijo, kad pažymėjimo nebegaus, bet norime nuraminti, kad tokiais atvejais Tarnybos specialistai per tris darbo dienas peržiūri filmuotą medžiagą ir, jei nustato, kad pažeidimų nepadaryta, išduoda pažymėjimą. Pažymėjimų galiojimo pradžia – 2023 m. sausio 1 d. Jie galioja 5 metus. Taigi visi, kurie laikė ar laikys egzaminą iki 2023 m. sausio 1 d., gaus pažymėjimus, kurie pradeda galioti nuo sausio 1 d. ir galios 5 metus“, – aiškino VPT direktoriaus pavaduotoja.

Pats atestavimo procesas paprastas, reikia prisijungti prie atestavimo sistemos, apmokėti, ir laikyti egzaminą bet kuriuo jums patogiu metu. Neišlaikius, antrą kartą ir kitus kartus leidžiama egzaminą laikyti po dviejų savaičių.

Kas įvyks, jei organizacija nuo sausio neturės reikiamo specialisto? „Žinoma, tai sukels didelių nepatogumų, bet organizacija turės galimybę pirkti komisijos nario paslaugas iš pažymėjimus jau turinčių specialistų. Kai kurie teisininkai jau laiko testus, ir tikrai bus norinčiųjų rinkoje tas paslaugas pasiūlyti. Tik vargu, ar perkančiosios organizacijos tikrai norėtų leisti tam pinigus, – kalbėjo VPT atstovė. – Specialistai, iki šiol neturintys atestato, turėtų savęs paklausti, kas trukdo gauti pažymėjimą. Neturiu tinkamos aplinkos laikyti? Tarnyba sudaro galimybę laikyti egzaminą jos patalpose“.

Pasak V. Namavičienės, kyla klausimas, kodėl apskritai to reikia. Valstybė apsisprendė, jog nenori, kad viešiesiems pirkimams jos pinigus leistų nekvalifikuoti specialistai.

„Tas lūkestis yra pagrįstas, juk eidami pas specialistus norime, kad jie turėtų atitinkamų žinių. Jei valstybė apsisprendė, turime šį sprendimą gerbti, – kalbėjo V. Namavičienė. – Kai kas egzamino nelaiko, nes mano, kad dar nemoka, dar nori pasimokyti. Galiu pasakyti, jog matome gerėjančias tendencijas. Daugiau negu pusė laikančiųjų egzaminą išlaiko. Žmonės ateina labiau pasiruošę. Na jei egzaminą laikyti bijoma, tai tenka padirbėti su savimi – bijojau ir aš. Svarbu suprasti, iš kur kyla baimės. Prisiklausius kalbų apie netobulą sistemą? Bet šiuo klausimu Tarnyba nuolat dirba, atsižvelgdama į laikančiųjų pastabas, tobulina sistemą, tobulina testą. Kitas baimės šaltinis – sudaromas viešas spaudimas dėl egzamino, bijome, kaip atrodysiu kitų akyse, jei neišlaikysiu. Tokiu atveju reikia stengtis apsupti save žmonėmis, kurie palaiko, paguodžia. Svarbu suprasti, kad niekas nesužinos, ar egzaminą išlaikėte ar ne, iš Viešųjų pirkimų tarnybos jokia informacija apie jūsų laikymą neišeis. Tad jokiais būdais savęs neenkite, netapkite sau priešais“, - kalbėjo V. Namavičienė.

Bijoma ir dėl darbo vietos netekimo – bet būtent dėl to siekiama, kad žmogus tą atestatą gautų.

„Baimę gali suvaldyti pasiruošimas. Juk pirmą kartą atliekant užduotį kyla baimė dėl nežinojimo, bet kai atlieki ją šimtąjį kartą – tau aišku, ką reikia daryti, ir baimių mažėja, – primena V. Namavičienė. – Ar mokate pakankamai, galite spręsti laikydami bandomuosius egzaminus, kuriuos galima rasti VPT svetainėje. Turinio nereikia mokėti mintinai. Pasinaudokite e- vedliu“, – rekomenduoja pirkimų specialistė, pati jau išlaikiusi testą.

Natūralu, kad nežinosite atsakymo, jei nežinosite įstatyme taikomų išimčių.

„Jei žinote, kad reikia skelbti procedūrų ataskaitas, tačiau nežinote atvejų, kuriais jų skelbti nereikia, tai į klausimą ir neatsakysite. Reikia žinoti išimtis. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinių verčių ribas. Pavyzdžiui, ar žodinei sutarčiai taikoma mažiau negu 5000 EUR vertė ar lygiai 5000 EUR ir daugiau. Neabejokite tuo, ką žinote, kai kada klausimuose yra pateikta papildoma informacija, kuri nedaro esminės įtakos atsakymui. Pvz., ar žaliojo pirkimo atveju gali būti nustatyti kitokie vertinimo kriterijai negu nurodyti. Ir jei žinote bendrą taisyklę, kad viešuosiuose pirkimuose yra baigtinis kriterijų sąrašas, ir staiga perskaitysite klausimą, kuriame skamba žodžiai „žaliojo pirkimo atveju“, nesėkite abejonės patys sau, „gal aš čia kažko nežinau“. Kai kurios aplinkybės tiesiog pateiktos pamąstyti“, – rekomendacijomis dalijosi pranešime cituojama VPT direktoriaus pavaduotoja. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-17 14:34
Kauno apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl turto pasisavinimo ir iššvaistymo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažintas anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas nė karto neteistas kaunietis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po bankroto administratoriaus k...
nuotrauka
2024-06-17 13:37
Nespėjusiems pasinaudoti parama, atsisakant SND balionų daugiabučiuose namuose, geros žinios. Pakeitus teisės aktus, atnaujintas paraiškų priėmimas – daugiabučių namų atstovai kviečiami teikti paraiškas iki birželio 28 d.
nuotrauka
2024-06-17 13:35
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja apie atvertą naują rizikos kriterijų VMI kliento profilyje. Verslas nuo šiandien gali matyti, ar įmonė deklaruoja nuostolius.
nuotrauka
2024-06-17 13:16
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informuoja apie LR viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) ir LR pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) pakeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad VPĮ pakeitimai įsigalios, kai įstatymą...
nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:03
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:22
Siekiant apsaugoti elektros energetikos sistemą nuo išorinių grėsmių bei užtikrinti jos patikimą veikimą ir darbo veikimą nenumatytais atvejais, Energetikos ministerija siūlo uždrausti Kinijos gamintojų valdymo sistemų, naudojančių programinę įrangą ar debesijos paslaugas, naudojimą didesnių nei 100...
nuotrauka
2024-06-13 09:21
Trys fiziniai ir vienas juridinis asmuo sulaukė kaltinimų dėl 16 nusikalstamų veikų, tarp kurių – galimas sukčiavimas stambiu mastu, lėšų pasisavinimas, apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas, didelės vertės svetimo turto iššvaistymas, mokesčių vengimas teikiant neteisingus duomenis apie pajamas...
nuotrauka
2024-06-13 09:08
Lietuvos sostinė, palyginti su kitais miestais, išsiskiria keliais specifiniais bruožais. Vilnius traukia įvairių sričių kvalifikuotus darbuotojus, čia yra daugiausiai dirbančių užsieniečių. Taip pat – didžiausias šalyje dirbančių gyventojų mobilumas. Ambicingiems kvalifikuotiems specialistams karje...
nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos