2023 vasario 7 d. antradienis, 22:41
Reklama  |  facebook

VPT apie specialisto atestaciją. Vertingi patarimai

2022-12-08 05:54
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė primena apie pirkimų specialisto atestaciją – jos svarbą, baimes laikyti egzaminą, testo ypatybes.
nuotrauka
VPT direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė. VPT nuotr.


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
V. Namavičienė priminė, jog pagal dabartinį teisinį reguliavimą, nuo 2023 m. sausio 1 d. Komisijoje turi būti bent vienas asmuo, turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Komisijos posėdžiai ir priimami sprendimai bus laikomi teisėtais, jei kai posėdyje dalyvaus bent vienas Komisijos narys, išlaikęs testą ir turintis pirkimų specialisto pažymėjimą. Visa informacija čia

Jeigu gruodžio 8 d. Seimas priims Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) pakeitimus, rašoam VPT pranešime, tuomet gali būti numatytas palengvinimas, kad atestato pažymėjimo nereikės, jeigu atliekamas mažos vertės pirkimas, kai sutartis sudaroma preliminariosios sutarties pagrindu, arba dinaminės pirkimo sistemos pagrindu. Iki šiol reikalavimas taikomas bet kuriuo atveju, jei sudaroma Komisija (net ir mažos vertės pirkimui). Tačiau dėl šių pakeitimų dar spręs Seimo nariai.

Pažymėjimas išduodamas iš karto po egzamino.

„Tačiau pasitaiko atvejų, kai išlaikius testą pasirodo pranešimas, kad sistema fiksavo draudžiamus veiksmus. Žmonės bijo, kad pažymėjimo nebegaus, bet norime nuraminti, kad tokiais atvejais Tarnybos specialistai per tris darbo dienas peržiūri filmuotą medžiagą ir, jei nustato, kad pažeidimų nepadaryta, išduoda pažymėjimą. Pažymėjimų galiojimo pradžia – 2023 m. sausio 1 d. Jie galioja 5 metus. Taigi visi, kurie laikė ar laikys egzaminą iki 2023 m. sausio 1 d., gaus pažymėjimus, kurie pradeda galioti nuo sausio 1 d. ir galios 5 metus“, – aiškino VPT direktoriaus pavaduotoja.

Pats atestavimo procesas paprastas, reikia prisijungti prie atestavimo sistemos, apmokėti, ir laikyti egzaminą bet kuriuo jums patogiu metu. Neišlaikius, antrą kartą ir kitus kartus leidžiama egzaminą laikyti po dviejų savaičių.

Kas įvyks, jei organizacija nuo sausio neturės reikiamo specialisto? „Žinoma, tai sukels didelių nepatogumų, bet organizacija turės galimybę pirkti komisijos nario paslaugas iš pažymėjimus jau turinčių specialistų. Kai kurie teisininkai jau laiko testus, ir tikrai bus norinčiųjų rinkoje tas paslaugas pasiūlyti. Tik vargu, ar perkančiosios organizacijos tikrai norėtų leisti tam pinigus, – kalbėjo VPT atstovė. – Specialistai, iki šiol neturintys atestato, turėtų savęs paklausti, kas trukdo gauti pažymėjimą. Neturiu tinkamos aplinkos laikyti? Tarnyba sudaro galimybę laikyti egzaminą jos patalpose“.

Pasak V. Namavičienės, kyla klausimas, kodėl apskritai to reikia. Valstybė apsisprendė, jog nenori, kad viešiesiems pirkimams jos pinigus leistų nekvalifikuoti specialistai.

„Tas lūkestis yra pagrįstas, juk eidami pas specialistus norime, kad jie turėtų atitinkamų žinių. Jei valstybė apsisprendė, turime šį sprendimą gerbti, – kalbėjo V. Namavičienė. – Kai kas egzamino nelaiko, nes mano, kad dar nemoka, dar nori pasimokyti. Galiu pasakyti, jog matome gerėjančias tendencijas. Daugiau negu pusė laikančiųjų egzaminą išlaiko. Žmonės ateina labiau pasiruošę. Na jei egzaminą laikyti bijoma, tai tenka padirbėti su savimi – bijojau ir aš. Svarbu suprasti, iš kur kyla baimės. Prisiklausius kalbų apie netobulą sistemą? Bet šiuo klausimu Tarnyba nuolat dirba, atsižvelgdama į laikančiųjų pastabas, tobulina sistemą, tobulina testą. Kitas baimės šaltinis – sudaromas viešas spaudimas dėl egzamino, bijome, kaip atrodysiu kitų akyse, jei neišlaikysiu. Tokiu atveju reikia stengtis apsupti save žmonėmis, kurie palaiko, paguodžia. Svarbu suprasti, kad niekas nesužinos, ar egzaminą išlaikėte ar ne, iš Viešųjų pirkimų tarnybos jokia informacija apie jūsų laikymą neišeis. Tad jokiais būdais savęs neenkite, netapkite sau priešais“, - kalbėjo V. Namavičienė.

Bijoma ir dėl darbo vietos netekimo – bet būtent dėl to siekiama, kad žmogus tą atestatą gautų.

„Baimę gali suvaldyti pasiruošimas. Juk pirmą kartą atliekant užduotį kyla baimė dėl nežinojimo, bet kai atlieki ją šimtąjį kartą – tau aišku, ką reikia daryti, ir baimių mažėja, – primena V. Namavičienė. – Ar mokate pakankamai, galite spręsti laikydami bandomuosius egzaminus, kuriuos galima rasti VPT svetainėje. Turinio nereikia mokėti mintinai. Pasinaudokite e- vedliu“, – rekomenduoja pirkimų specialistė, pati jau išlaikiusi testą.

Natūralu, kad nežinosite atsakymo, jei nežinosite įstatyme taikomų išimčių.

„Jei žinote, kad reikia skelbti procedūrų ataskaitas, tačiau nežinote atvejų, kuriais jų skelbti nereikia, tai į klausimą ir neatsakysite. Reikia žinoti išimtis. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinių verčių ribas. Pavyzdžiui, ar žodinei sutarčiai taikoma mažiau negu 5000 EUR vertė ar lygiai 5000 EUR ir daugiau. Neabejokite tuo, ką žinote, kai kada klausimuose yra pateikta papildoma informacija, kuri nedaro esminės įtakos atsakymui. Pvz., ar žaliojo pirkimo atveju gali būti nustatyti kitokie vertinimo kriterijai negu nurodyti. Ir jei žinote bendrą taisyklę, kad viešuosiuose pirkimuose yra baigtinis kriterijų sąrašas, ir staiga perskaitysite klausimą, kuriame skamba žodžiai „žaliojo pirkimo atveju“, nesėkite abejonės patys sau, „gal aš čia kažko nežinau“. Kai kurios aplinkybės tiesiog pateiktos pamąstyti“, – rekomendacijomis dalijosi pranešime cituojama VPT direktoriaus pavaduotoja. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-07 10:29
Žirmūnuose planuojamas statyti Lengvosios atletikos maniežas jau baigiamas projektuoti, iki statybos liko paskutinis žingsnis – gauti statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2023-02-07 10:19
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad kaip ir kasmet įmonės ir gyventojai turi deklaruoti savo turimą komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) ir sumokėti mokestį už 2022 m. mokestinį laikotarpį. Tai padaryti reikia per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) iki vasario 15 d.
nuotrauka
2023-02-07 09:54
„Eika“ grupės valdoma įmonė „Samogitia miestelis“ pasirašė generalinės rangos sutartį su „Gilesta“. Pagal generalinės rangos sutartį įmonė įsipareigoja atlikti visus Šiaulių karinio miestelio rangos darbus nuo sutarties pasirašymo momento iki 2024 m. kovo mėnesio. Sutarties suma neskelbiama.
nuotrauka
2023-02-07 09:45
Dirbtinį intelektą (DI) taikančių verslo įmonių skaičius per penkerius metus išaugo net 300 proc. Prognozuojama, kad pasaulinė DI rinka jau 2023-iaisiais pasieks pusę trilijono JAV dolerių. Nors Lietuvoje DI technologijos taip pat sparčiai vystomos, tam, kad Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų ek...
nuotrauka
2023-02-06 10:45
Šių metų pradžia NT sandorių rinkoje nebuvo derlinga - per mėnesį įregistruotų butų, gyvenamųjų namų, žemės sklypų ir kitų NT objektų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius keletą metų. NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad įprastą metų pradžios pasyvumą dar ...
nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos