2024 vasario 22 d. ketvirtadienis, 6:42
Reklama  |  facebook

Vienas sudėtingiausių pastarojo dešimtmečio projektų – paprastų brėžinių nebeužteko

Margarita ČIŪŽAITĖ      2016-01-19 06:33
Po naujai iškilusio Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) patalpas Saulėtekyje jau vaikšto įvairių sričių mokslininkų grupės. Statybininkai dar turi šį tą pataisyti, tačiau netrukus Lietuvoje pradės veikti šimtus laboratorijų talpinantis centras, kuriuo nebus gėda pasigirti ir europiečiams. Šio pastato techninį projektą, darbo projektą bei statinio projekto vykdymo priežiūrą atliko kompanija „Sweco Lietuva“.
nuotrauka
Netrukus Lietuvoje pradės veikti šimtus laboratorijų talpinantis Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, kuriuo nebus gėda pasigirti ir europiečiams. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB
Kompanijos „Sweco Lietuva“ viceprezidentas Valdas Babaliauskas prisipažįsta, jog šįkart tradiciniai dvimačiai brėžiniai visiškai kapituliavo prieš naująsias projektavimo technologijas – įvairių inžinerinių tinklų bei konstrukcijų buvo tiek daug, jog jų popieriniuose brėžiniuose tiesiog nebuvo įmanoma atvaizduoti. Teko rengti projektą naudojant BIM (statinio informacinį modeliavimą, – red. past.).

Kelerių metų sudėtingas darbas buvo įvertintas – įmonei už statinio projektą Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimuose „Metų gaminys“ skirtas aukso medalis. Šiame centre ketinama vystyti lazerių, šviesos technologijų, medžiagotyros, nanotechnologijų, puslaidininkių fizikos ir elektronikos bei susijusių mokslinių tyrimų darbus ir plėtrą.

Šimtai laboratorijų ir nematytų įrengimų

„Dėl architektūrinės išvaizdos galiu pasakyti tik tiek, kad pastatas yra novatoriškas, fasadai atkartoja bitės korio išvaizdą. Tokią idėją sugalvojo mūsų subrangovai, bendrovės „Architektūros kūrybinė grupė“ architektai, kurie taip pat buvo apdovanoti aukso medaliu. Manau, jog architektūriniu požiūriu pastatas toje aplinkoje atrodo prabangiai, pastatytas iš tikrai gerų medžiagų“, – vertina V. Babaliauskas.

Šalia įrengtoje 302 vietų automobilių aikštelėje kai kur atkartojami pastato fasado elementai.

„Šis pastatas svarbus tiek universitetų mokslininkams bei darbuotojams, tiek Lietuvai. Dabar negaliu sakyti užtikrintai, tačiau kai pradėjome projektuoti, buvo kalbama, kad tai yra bene didžiausias tokio tipo laboratorijų centras Europoje. Panašus centras yra pastatytas Tartu mieste, taip pat – Varšuvoje“, – sakė „Sweco Lietuva“ viceprezidentas.

Taip atrodė dalis pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys

Technologiniu požiūriu – tai itin sudėtingas projektas. Daugiau nei 25 tūkst. kv. metrų pastate įrengta apie 250 įvairios paskirties laboratorijų. Tarp jų yra patalpų, kur būtina ypatingos švaros aplinka; mikrobangų laboratorija – kurioje reikėjo įrengti beatspindę kamerą, sugeriančią bandymų metu sugeneruotą elektromagnetinį spinduliavimą; įrengta visa eilė ekranuotų laboratorijų, užtikrinančių mokslinių bandymų aplinką be išorinių trikdžių; centralizuota vandens aušinimo sistema, užtikrinanti mokslinės įrangos veikimą; į pastatą tiekiamos 24 rūšių dujos, įrengtos demineralizuoto vandens, suspausto oro tiekimo bei vakuumo užtikrinimo sistemos.

Popieriniai brėžiniai tokios tinklų gausos neatlaikė

„Toks laboratorijų ir sudėtingų įrenginių skaičius lemia ir pastate esančių inžinerinių sistemų gausą. Jei pažvelgtume į projektą, tai visas pastatas yra tiesiog prigrūstas inžinerinės įrangos. Konkursą pastatyti šį centrą laimėjo „Hidrostatyba“ ir „Fima“. Pagal sutartį su šiais rangovais nebuvo numatyta, jog rengsime 3D projektus BIM aplinkoje (skaitmeninio modeliavimo), – pasakoja V. Babaliauskas. – Tačiau kai atėjo ta akimirka, kai rangovas paprašė pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano, pabandėme ir supratome, kad jo atvaizduoti popieriuje tiesiog neįmanoma.“

Bendrovei „Sweco Lietuva“ 3D technologijos, BIM nebuvo naujiena. Tačiau statybų bendrovėms teko papildomai apsirūpinti planšetiniais kompiuteriais.


Taip atrodė dalis pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys

„Statybininkai iš pradžių sakė: „Duokite brėžinius!“ Tačiau netrukus pastebėjome, jog jiems reikalingi ne tik brėžiniai, bet ir informacija, kuri buvo pateikta BIM. Pokalbiai su projektuotoju, konkrečios vietos sprendimų apžiūrėjimas vykdavo planšečių ekranuose“, – šypsosi V. Babaliauskas.

„Sweco Lietuva“ viceprezidentas pats buvo nustebintas pastato techninio aukšto vaizdo – įrenginiai aptarnaujantys pastato inžinerines sistema NFTMC užima 1600 kvadratinių metrų. Toks yra plotas techninio aukšto, kuriame sutalpinta pastatą aptarnaujanti techninė įranga.

„Visa tai suvaldyti, išspręsti įvairias kolizijas – čia buvo ką veikti tiek projektuotojui, tiek rangovui“, – sako pašnekovas.

Palikta galimybė įsirengti saulės kolektorius

Nuspręsti, koks architektūrinis sprendimas bus pritaikytas šiam mokslų centrui, jį suprojektuoti užtruko gal netgi ilgiau, nei šį statinį pastatyti. „Sweco Lietuva“ projektavimo darbus pradėjo dar 2012 m.

Pastatą stengtasi padaryti energiškai efektyvų, tačiau V. Babaliauskas primena, jog tuo metu galiojo B energinės klasės reikalavimai.

„Buvo užuominų, jog reikia projektuoti efektyvesnį nei B klasės pastatą. To ir buvo siekiama, tačiau dėl finansinių galimybių tai įgyvendinti buvo ganėtinai sunku, todėl rengiant projektą buvo numatyta ateityje nesunkiai įdiegti technologijas kurios pastatą padaryti energiškai efektyvesniu. Taigi A klasės jis nepasiekė, tačiau kai kuriais parametrais Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras yra efektyvesnis už standartinės B klasės pastatą“, – sakė „Sweco Lietuva“ viceprezidentas.

V. Babaliauskas teigė, jog projektuotojams buvo įdomu susipažinti su specifiniais poreikiais, kurių reikia skirtingoms laboratorijoms įrengti, statybininkams – juos įgyvendinti.

Aukso medalis šiam objektui skirtas už projekto unikalumą, sudėtingumą, išskirtinumą, kompleksinius sprendimus bei projekto svarbą Lietuvos mokslo infrastruktūrai.
                                                                                                                                                                                                                       Reklama
Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2024-01-26 07:59
Jau daugiau nei 20 metų sostinės gimtadienį vainikuoja Vilniaus garsinančių lyderių apdovanojimai. Už idėjas ir darbus Vilniui, miesto puoselėjimą ir garsinimą kasmet Šv. Kristoforo statulėlėmis apdovanojami iškiliausi vilniečiai. Reikšmingiausi miesto apdovanojimai įteikt dešimt laureatų.
nuotrauka
2024-01-19 14:46
Baltijos-Amerikos laisvės fondas (BAFF) ir JAV ambasada Lietuvoje kartu su Inovacijų agentūra kviečia teikti paraiškas Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimui laimėti. Pretenduoti gali Lietuvos verslai, aukštojo mokslo įstaigos ir kitos organizacijos ar fiziniai asmenys, kurie bendradarbiaudami su...
nuotrauka
2024-01-19 07:58
Vienas ambicingiausių 2023 m. projektų – daugiau nei 500 bunų, įrengtų Nemuno vagoje. Pagrindinė bunų įrengimo Nemuno atkarpoje paskirtis – išlaikyti gilią ir laivybai tinkamą upės vagą. Specialiai šiam svarbiam Vidaus vandens kelių direkcijos vykdytam projektui įmonių grupė „Milsa“ sukūrė naują gam...
nuotrauka
2023-12-15 09:03
Kasmet pasitikdama didžiąsias metų šventes Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukviečia verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą. Gruodžio 13 d. iškilmingoje „Pirklių klube“ vykusioje apdovanojimų ceremonijoje skambėjo ne tik padėkos ir sveikinimai ar...
nuotrauka
2023-12-13 17:48
Gruodžio 13 d., Vilniuje 27-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Šiais metais konkurse dalyvavo 50 lietuvišką produkciją gaminančių įmonių. Aukščiausio įvertinimo aštuoniose vertinimo kategorijose siekė 81 ga...
nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 14:24
Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje pastatas pripažintas geriausiu 2022 metais šalyje pastatytu visuomeniniu objektu. Apie tai gruodžio 6 d. paskelbė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija su Darnios plėtros akademija ir Tarptautinei Amerikos mokyklai Vilniuje (AISV) įteikė pagrindinį m...
nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-10-18 11:16
Jeigu jūs rūpinatės savo įmonės darbuotojų saugumu ir gerove, emocine būsena ir palankia atmosfera kolektyve, skatinate įvairovę, tausojate aplinką ar stiprinate bendruomenes – jūsų įmonę kviečiame dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų 2023 konkurse ir iki lapkričio 21 d. teikti parai...
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...
nuotrauka
2023-10-16 09:47
ARCHzona parodos metu paskelbtas trumpasis sąrašas architektų, patekusių į prestižinį geriausios Europos apdovanojimų EUmies Awards sąrašas.
nuotrauka
2023-10-06 05:55
Europos Komisijos įsteigtų Žaliosios sostinės apdovanojimų finale Vilnius tituluotas žaliąja Europos sostine 2025. Konkurso finale Taline Vilnius nugalėjo du finalininkus – Portugalijos Gimarainsą bei Austrijos Gracą.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2023-09-15 07:19
Karolis Kauklys yra UAB LAYHER BALTIC Finansų skyriaus vadovas (CFO). Prieš šešerius metus atėjęs į įmonę, jis įnešė naujovių, kurios buvo svarbios ne tik vokiško kapitalo įmonei, bet lemtingai pakeitė ir kelių LAYHER BALTIC klientų įmones.
nuotrauka
2023-09-11 07:08
Statybininkų dienos proga, kuri šiemet buvo švenčiama Druskininkuose, tradiciškai įteikti apdovanojimai geriausiems sektoriaus darbuotojams. Taip pat šiemet Lietuvos statybininkų asociacija švenčia 30-metį. Ta proga įteikti specialūs proginiai ženklai.
nuotrauka
2023-09-09 07:45
Lietuvos statybininkų asociacijos 30-mečio proga išleistas specialus proginis ženklas. Išskirtinei progai sukurta ribota – 50 – ženklų serija. Vakar, Statybininkų dienos šventės metu, buvo įteikti pirmieji ženklai.
nuotrauka
2023-07-21 06:40
Lietuvos architektų „Trimonis architects“ suprojektuotas daugiafunkcis kompleksas „U40“, įsikūręs Užupio g. 40, atrinktas į vieno iš prestižiškiausių ir didžiausių pasaulio architektūros ir dizaino festivalių „World Architecture Festival“ (WAF) finalą.
nuotrauka
2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro G...
nuotrauka
2023-07-01 07:51
Tarptautinės architektų dienos išvakarėse, birželio 30 d., įteikti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – įvertinti geriausi per pastaruosius metus įgyvendinti architektūros kūriniai ir jų autoriai.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos