2023 birželio 4 d. sekmadienis, 14:05
Reklama  |  facebook

Vienas sudėtingiausių pastarojo dešimtmečio projektų – paprastų brėžinių nebeužteko

Margarita ČIŪŽAITĖ      2016-01-19 06:33
Po naujai iškilusio Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) patalpas Saulėtekyje jau vaikšto įvairių sričių mokslininkų grupės. Statybininkai dar turi šį tą pataisyti, tačiau netrukus Lietuvoje pradės veikti šimtus laboratorijų talpinantis centras, kuriuo nebus gėda pasigirti ir europiečiams. Šio pastato techninį projektą, darbo projektą bei statinio projekto vykdymo priežiūrą atliko kompanija „Sweco Lietuva“.
nuotrauka
Netrukus Lietuvoje pradės veikti šimtus laboratorijų talpinantis Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, kuriuo nebus gėda pasigirti ir europiečiams. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB
Kompanijos „Sweco Lietuva“ viceprezidentas Valdas Babaliauskas prisipažįsta, jog šįkart tradiciniai dvimačiai brėžiniai visiškai kapituliavo prieš naująsias projektavimo technologijas – įvairių inžinerinių tinklų bei konstrukcijų buvo tiek daug, jog jų popieriniuose brėžiniuose tiesiog nebuvo įmanoma atvaizduoti. Teko rengti projektą naudojant BIM (statinio informacinį modeliavimą, – red. past.).

Kelerių metų sudėtingas darbas buvo įvertintas – įmonei už statinio projektą Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimuose „Metų gaminys“ skirtas aukso medalis. Šiame centre ketinama vystyti lazerių, šviesos technologijų, medžiagotyros, nanotechnologijų, puslaidininkių fizikos ir elektronikos bei susijusių mokslinių tyrimų darbus ir plėtrą.

Šimtai laboratorijų ir nematytų įrengimų

„Dėl architektūrinės išvaizdos galiu pasakyti tik tiek, kad pastatas yra novatoriškas, fasadai atkartoja bitės korio išvaizdą. Tokią idėją sugalvojo mūsų subrangovai, bendrovės „Architektūros kūrybinė grupė“ architektai, kurie taip pat buvo apdovanoti aukso medaliu. Manau, jog architektūriniu požiūriu pastatas toje aplinkoje atrodo prabangiai, pastatytas iš tikrai gerų medžiagų“, – vertina V. Babaliauskas.

Šalia įrengtoje 302 vietų automobilių aikštelėje kai kur atkartojami pastato fasado elementai.

„Šis pastatas svarbus tiek universitetų mokslininkams bei darbuotojams, tiek Lietuvai. Dabar negaliu sakyti užtikrintai, tačiau kai pradėjome projektuoti, buvo kalbama, kad tai yra bene didžiausias tokio tipo laboratorijų centras Europoje. Panašus centras yra pastatytas Tartu mieste, taip pat – Varšuvoje“, – sakė „Sweco Lietuva“ viceprezidentas.

Taip atrodė dalis pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys

Technologiniu požiūriu – tai itin sudėtingas projektas. Daugiau nei 25 tūkst. kv. metrų pastate įrengta apie 250 įvairios paskirties laboratorijų. Tarp jų yra patalpų, kur būtina ypatingos švaros aplinka; mikrobangų laboratorija – kurioje reikėjo įrengti beatspindę kamerą, sugeriančią bandymų metu sugeneruotą elektromagnetinį spinduliavimą; įrengta visa eilė ekranuotų laboratorijų, užtikrinančių mokslinių bandymų aplinką be išorinių trikdžių; centralizuota vandens aušinimo sistema, užtikrinanti mokslinės įrangos veikimą; į pastatą tiekiamos 24 rūšių dujos, įrengtos demineralizuoto vandens, suspausto oro tiekimo bei vakuumo užtikrinimo sistemos.

Popieriniai brėžiniai tokios tinklų gausos neatlaikė

„Toks laboratorijų ir sudėtingų įrenginių skaičius lemia ir pastate esančių inžinerinių sistemų gausą. Jei pažvelgtume į projektą, tai visas pastatas yra tiesiog prigrūstas inžinerinės įrangos. Konkursą pastatyti šį centrą laimėjo „Hidrostatyba“ ir „Fima“. Pagal sutartį su šiais rangovais nebuvo numatyta, jog rengsime 3D projektus BIM aplinkoje (skaitmeninio modeliavimo), – pasakoja V. Babaliauskas. – Tačiau kai atėjo ta akimirka, kai rangovas paprašė pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano, pabandėme ir supratome, kad jo atvaizduoti popieriuje tiesiog neįmanoma.“

Bendrovei „Sweco Lietuva“ 3D technologijos, BIM nebuvo naujiena. Tačiau statybų bendrovėms teko papildomai apsirūpinti planšetiniais kompiuteriais.


Taip atrodė dalis pastato vidaus tinklų suvestinio inžinerinio plano. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys

„Statybininkai iš pradžių sakė: „Duokite brėžinius!“ Tačiau netrukus pastebėjome, jog jiems reikalingi ne tik brėžiniai, bet ir informacija, kuri buvo pateikta BIM. Pokalbiai su projektuotoju, konkrečios vietos sprendimų apžiūrėjimas vykdavo planšečių ekranuose“, – šypsosi V. Babaliauskas.

„Sweco Lietuva“ viceprezidentas pats buvo nustebintas pastato techninio aukšto vaizdo – įrenginiai aptarnaujantys pastato inžinerines sistema NFTMC užima 1600 kvadratinių metrų. Toks yra plotas techninio aukšto, kuriame sutalpinta pastatą aptarnaujanti techninė įranga.

„Visa tai suvaldyti, išspręsti įvairias kolizijas – čia buvo ką veikti tiek projektuotojui, tiek rangovui“, – sako pašnekovas.

Palikta galimybė įsirengti saulės kolektorius

Nuspręsti, koks architektūrinis sprendimas bus pritaikytas šiam mokslų centrui, jį suprojektuoti užtruko gal netgi ilgiau, nei šį statinį pastatyti. „Sweco Lietuva“ projektavimo darbus pradėjo dar 2012 m.

Pastatą stengtasi padaryti energiškai efektyvų, tačiau V. Babaliauskas primena, jog tuo metu galiojo B energinės klasės reikalavimai.

„Buvo užuominų, jog reikia projektuoti efektyvesnį nei B klasės pastatą. To ir buvo siekiama, tačiau dėl finansinių galimybių tai įgyvendinti buvo ganėtinai sunku, todėl rengiant projektą buvo numatyta ateityje nesunkiai įdiegti technologijas kurios pastatą padaryti energiškai efektyvesniu. Taigi A klasės jis nepasiekė, tačiau kai kuriais parametrais Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras yra efektyvesnis už standartinės B klasės pastatą“, – sakė „Sweco Lietuva“ viceprezidentas.

V. Babaliauskas teigė, jog projektuotojams buvo įdomu susipažinti su specifiniais poreikiais, kurių reikia skirtingoms laboratorijoms įrengti, statybininkams – juos įgyvendinti.

Aukso medalis šiam objektui skirtas už projekto unikalumą, sudėtingumą, išskirtinumą, kompleksinius sprendimus bei projekto svarbą Lietuvos mokslo infrastruktūrai.
                                                                                                                                                                                                                       Reklama
Statybunaujienos.lt



Metų nominacijos

nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-22 07:25
Konkurso „Lietuvos BIM projektai 2023“ nugalėtojais tapo 2 darnios miestų plėtros įmonės „YIT Lietuva“ Vilniuje įgyvendinti projektai. Verslo centras „Žalgirio 112“ pelnė geriausio visuomeninių pastatų BIM projekto vardą, o „Matau Vilnių“ tapo geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 12:04
SPA VILNIUS Druskininkai buvo įteiktas prestižinis „Žaliojo rakto“ sertifikatas už įsipareigojimą užtikrinti aplinkosauginę atsakomybę ir tvarią veiklą turizmo sektoriuje.
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-13 16:47
2021 m. pradėtas ir 2022 m. pradžioje įgyvendintas Palangos oro uosto rekonstrukcijos projektas, kurio pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas pelnė pirmą vietą konkurse „Latvijas Būvniecības gada balva 2022“ (Latvij...
nuotrauka
2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga eksp...
nuotrauka
2023-02-22 04:59
Pernai pirmą kartą „Financial Times“ investicijų ekspertų pastebėtas Panevėžys įvertintas ir šiais metais. Aukštaitijos sostinė „Europos ateities miestai ir regionai 2023“ reitinge net trijuose geriausiųjų dešimtukuose: tiesioginių užsienio investicijų strategiją vertinančioje „fDi strategijos“ kate...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-10 09:47
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-01-27 04:56
Tradiciniai, jau 25-ieji, „Šv. Kristoforo" apdovanojimai šiemet tapo Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalimi. Tarp vienuolikos apdovanotųjų – net šeši, nominuoti už pagalbą ir kovojančiai Ukrainai, ir Vilniuje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Reikšmingiausiems miesto apdovanojimams vilniečia...
nuotrauka
2023-01-20 11:18
Darbuotojams palankią aplinką ir emocinę gerovę kuriančios, ryšius su bendruomenėmis stiprinančios, aplinką tausojančios, padedančios darbuotojams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, žmonėms su negalia draugiškiausios įmonės sausio 19 d. pagerbtos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūm...
nuotrauka
2023-01-12 07:46
Aukštos įtampos atramų pamatai ir jų elementai – tai įmonės „Gelgaudiškio gelžbetonis“ gaminys, kuris konkurse „Lietuvos metų gaminys 2022“ pelnė aukso medalį.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos