2021 birželio 15 d. antradienis, 3:05
Reklama  |  facebook

Vieni sniegą nuo stogų kasa, kiti tirpina, treti laukia, kol pasnigs daugiau

Birutė ŽEMAITYTĖ      2016-01-25 06:01
Nors ši žiema daug sniego iki šiol nepažėrė, sinoptikai neatmeta, kad dar sulauksime ne tik naujų šalčio bangų, bet ir baltasis žemės apklotas gali gerokai pastorėti. Kaip su sniegu kovoja kelininkai, matome patys, o kaip nuo sniego ant stogų ginamės mes ir kaip – modernūs pramogų ir verslo centrai bei biurų pastatai? Ir ko neturėtume pamiršti, kad susikaupęs sniegas nekeltų pavojaus ne tik turtui, bet ir gyvybei?
nuotrauka
Sniego ant stogų kol kas mažai, bet į kai kurias vietas jo pripusto daugiau. Ingos Labutytės-Atkočaitienės nuotr.


Minimos įmonės
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos,
Lords LB Asset Management,
Mano būstas LT, UAB
Visi portalo Statybunaujienos.lt kalbinti pašnekovai teigė, kad sniego dangos storis ant stogų stebimas nuolat. Pasak jų, kol kas sniego nėra daug, todėl didelio pavojaus jis nekelia. Tačiau prieš kelerius metus sniego svorio neatlaikę lūžo pastatų stogų, o prieš akis dar visas vasaris, kuris, kaip teigia liaudies išmintis, ir pūgų nepašykšti. Todėl specialistai primena, jog pastatų savininkai, bendrijos ir namus administruojančios įmonės nuolat turi rūpintis, kad ant stogų nesikauptų ne tik sniegas, bet po atodrėkio vėl pašalus ir varvekliai nenutįstų.

Sniego ant stogų nedaug

„Šiuo metu sniego nuo stogų nekasame, nes jo kiekis pagal reikalavimus nėra pakankamas“, – portalo žurnalistams sakė vienos iš daugiabučius namus ir komercinės paskirties pastatus prižiūrinčios bendrovės – UAB „Mano būstas“ atstovas Paulius Ugianskis. Pašnekovo teigimu, priklausomai nuo rajono, sniego kasimo darbai dažniausiai prasideda tada, kai jo kiekis būna 120-160 kg/kv. m.

„Tačiau jei komerciniai klientai pageidauja, kad sniegas būtų nuvalytas nepaisant to, jog jo kiekis nekelia pavojaus, mes tai darome“, – pridūrė jis. P. Ugianskis patikino, kad tose vietose, kur dėl pastato konstrukcijos ypatumų sniegas kaupiasi sparčiau, jis šalinamas kai tik prireikia.

Ant „K29“ stogo – sniego gaudyklės

(„K29" pastatas. „Lords LB Asset Management“ nuotr.)

UAB „K29“ direktoriaus Manfredo Dargužio teigimu, projektuojant išskirtinės architektūros modernų verslo centrą „k29“, neseniai iškilusį dešiniajame Neries krante, buvo atsižvelgta į lietuviškos žiemos ypatumus.

„Projektuojant „k29“ pastatą buvo suformuotas stogas su nuolydžiu, todėl ant jo tam tikrose vietose yra įrengtos sniego gaudyklės ir pjaustyklės. Lietaus latakai ir įlajos šildomi elektra, o ištirpęs sniegas, t.y. vanduo, subėga į tam skirtus latakus ir nuteka. Žemesniąją stogo dalį ir parapetus su nuolydžiu reikia valyti iš išorės. Tai atlieka specializuotos įmonės“, – sakė jis.

M. Dargužis pridūrė, kad susiformavus sniego sankaupoms tam tikrose stogo dalyse „gali būti reikalinga ir aukštalipių pagalba“. 

„Ozas“: stebime, kad nepripustytų

Kol kas sniego dar nėra tiek daug, kad jis keltų pavojų, tačiau situacija stebima nuolat, sakė prekybos ir pramogų centro „Ozas“ Techninės dalies vadovas Martynas Gudmanas, pabrėžęs, kad nuolat tikrinti sniego kiekį ir apkrovas stogo konstrukcijoms įpareigoja ir Statybų techniniai reglamentai (STR).

Pašnekovas pridūrė, kad tam tikrose stogo vietose sniego susikaupia daugiau negu kitur. „Būna, kad į kai kurias pastato stogo vietas pripusto daugiau, todėl ypač atidžiai tikriname potencialiai pavojingesnes vietas ir nuolat šaliname ten susikaupusį sniegą. Bendradarbiaujame su viena valymo įmone – jos specialistai taip pat stebi, kad sniego nesusikauptų per daug ir nuolat jį pašalina“, – sakė M. Gudmanas.

 

(„Ozas". PPC „Ozas“ archyvo nuotr.). 
„Panorama“ sniegą nuo stogo pašalina

Prekybos ir laisvalaikio centro (PLC) „Panorama“ darbuotojai taip pat sakė nuolat stebintys sniego dangos storį ant stogo.

„Nuolat stebimas sniego dangos storis, kad nebūtų viršytos leistinos apkrovos, tenkančios stogui ir pastatą laikančioms konstrukcijoms. Susikaupus dideliam sniego sluoksniui, sniegas nuo stogo šalinamas“, – portalui Statybunaujienos.lt sakė PLC „Panorama“ technikos vadovas Mantas Rimėnas.

(„Panorama". PLC „Panorama" archyvo nuotr.)
Per daug sniego – pavojinga gyvybei

Specialistai ne be reikalo įspėja, kad pastatai turi būti suprojektuoti taip, kad atlaikytų tam tikram rajonui normomis su perkrovos koeficientais numatytą sniego apkrovą. Nors kelios pastarosios žiemos didelių bėdų nepridarė, „2011 metais pirmosiomis sausio dienomis sniego svorio Lietuvoje neatlaikė ir įlūžo mažiausiai 10 pastatų stogų, o Kazlų Rūdos savivaldybėje, Lūšnos kaime, sausio 2 d. įgriuvęs ūkinio pastato stogas mirtinai prispaudė viduje buvusią 81-erių metų moterį“, primena Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (VPGT) atstovai.

Departamento duomenimis, 2011 m. pirmosiomis sausio dienomis sniego svorio Lietuvoje neatlaikė ir įlūžo mažiausiai 10 pastatų stogų, o Kazlų Rūdos savivaldybėje, Lūšnos kaime, sausio 2 d. įgriuvęs ūkinio pastato stogas mirtinai prispaudė viduje buvusią 81-erių metų moterį.

Pasak šio departamento Civilinės saugos valdybos viršininko Jūrio Targonsko, tiek namų savininkai, tiek juos administruojančios bendrijos „privalo pasirūpinti ir grėsmę keliančiais, ant pastatų esančiais varvekliais, ir ant stogų susidariusiu dideliu sniego sluoksniu, nes prasidėjus lijundrai ar šlapdribai, stogo konstrukcijos gali jo neatlaikyti“, todėl patartina ieškoti galimybių juos nuvalyti. 

„Į tai dėmesį turi atkreipti ir mažą nuolydį turinčių stogų savininkai, nes ant tokių stogų gausiai kaupiasi sniegas, o atšilus – ledas ir vanduo“, – pabrėžia J. Targonskis. Pasak jo, pastatų šeimininkai privalo nuolat stebėti ant stogų besikaupiančio sniego dangos storį ir laiku jį nuvalyti dėl to, kad ant stogų gausiai susikaupus gali būti viršytos leistinos laikančiųjų konstrukcijų apkrovos,  o dėl to gali deformuotis statinių konstrukcijos.

Gyventojų ir jų turto saugumu, tęsia pašnekovas, daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės turi pasirūpinti anksčiau, negu įvyks nelaimė ir nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kuriose gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. „Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis“, primena J. Targonskis.

Nusidėvėjusiems pastatams – pavojus didesnis

Nors pastatai projektuojami taip, kad atlaikytų tam tikram rajonui numatytą sniego apkrovą ir galimas perkrovas, ne visada tokio paties storio sniego sluoksnis sveria tiek pat, todėl tai, ar apkrovos neviršys projekte numatytų pastato eksploatacinių apkrovų, lemia ir oro sąlygos. 

(Nuotraukoje dešinėje: Beveik permatomas sniego sluoksnis ant naujo modernaus stiklinio pastato stogo pavojaus nekelia. Ingos Labutytės-Atkočaitienės nuotr.)

„Kai šalto oro bangos eina pakaitomis su atodrėkiais, kai krituliai nuo stogo savaime nenuteka, gali susidaryti didelio tankio sniego-ledo sluoksnis, viršijantis numatytą ribinę apkrovos reikšmę. Tada atsiranda rizika, kad konstrukcijos gali neatlaikyti. Ypač tai pasakytina apie pastatus, kurių laikančiosios konstrukcijos nusidėvėjusios ir praradusios dalį savo laikančiosios galios, – pabrėžia Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) vyriausioji specialistė Vida Aliukonienė. – Todėl susikaupusį sniegą, vandenį ir kitokias sąnašas būtina periodiškai pašalinti nuo statinio ir jo konstrukcijų.“

Būtent toks reikalavimas ir nustatytas STR „Statinių techninės priežiūros taisyklės, kvalifikaciniai reikalavimai statinių techniniams prižiūrėtojams, statinių techninės priežiūros dokumentų formos bei jų pildymo ir saugojimo tvarkos aprašas“, kurio laikytis privalo visi statinių naudotojai ir techniniai prižiūrėtojai. Gyvenamieji namai prižiūrimi STR „Privalomieji statinių (gyvenamųjų namų) naudojimo ir priežiūros reikalavimai“ nustatyta tvarka. 

„Šiame reglamente nurodyta, jog „neleistina apkrauti papildomomis apkrovomis laikančiąsias konstrukcijas arba keisti jų apkrovimo schemas (…) kaupiantis vandeniui, sniegui, dulkėms bei sąnašoms, taip pat kitais poveikiais, nenumatytais statinio projektuose ir galinčiais pakeisti statinio arba konstrukcijų darbo schemą, sukelti pavojingas deformacijas, – primena V. Aliukonienė. Ji pridūrė, kad statinio naudotojas ir statinių naudojimo priežiūrą atliekantys viešojo administravimo subjektai kontroliuoja, kaip laikomasi šių reglamentų, o pastatų naudojimo priežiūrą vykdo savivaldybių administracijos.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-06-14 10:48
Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. Atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.
nuotrauka
2021-06-14 07:50
Vyriausybė pritarė Seimo narių siūlymui dėl atlyginimo už teisę valstybinėje nuomojamoje žemėje statyti naujus statinius ar rekonstruoti jau esamus.
nuotrauka
2021-06-14 06:58
Mažėjant karantino metu įvestų renginių uždarose patalpose suvaržymų, Aplinkos ministerija paaiškino, kaip eksponuoti planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir organizuoti viešą visuomenės supažindinimą su ja.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-11 13:48
Jonavoje atidarytas atnaujintas natūralios dangos centrinis miesto stadionas, kurio tribūnose telpa 2 tūkst. žiūrovų. Rekonstrukcijos metu stadione pastatytos visiškai naujos tribūnų patalpos, įrengti persirengimo kambariai sportininkams, treneriams, teisėjams, patalpos žurnalistams, VIP ložė.
nuotrauka
2021-06-11 10:21
Užimtumo įstatymo pakeitimai įsigalios jau po kelių savaičių. Kas keičiasi nuo liepos 1 dienos? Užimtumo tarnyba primena svarbiausius faktus ir skaičius.
nuotrauka
2021-06-11 10:00
Pavasario pradžioje „Vilniaus vandenys" paskelbė aukcione parduodanti dalį bendrovei priklausančių, Vilniaus senamiestyje, Bernardinų sode esančių pastatų. Aukcionas buvo sėkmingas, nebenaudojami pastatai parduoti už triskart didesnę nei pradinę kainą. Gautus pinigus bendrovė nusprendė skirti sparte...
nuotrauka
2021-06-11 09:49
Kaip praneša Statistikos departamentas, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2020 m. ketvirtuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 5 proc.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-10 16:00
Ketvirtadienį, birželio 10 d., Seimui priėmus Statybos įstatymo pataisas, sudarytos sąlygos pokyčiams statybos sektoriuje ir valstybės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) pertvarkai.
nuotrauka
2021-06-10 15:41
Parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ atnaujino PROFICARD lojalumo programą – nuo šiol ji skirta ne tik fiziniams asmenims, tačiau ir statybų, remonto, renovacijos, meistrų paslaugas teikiančioms įmonėms. Lojalumo programos dalyviai reikalingas prekes gali įsigyti palankesnėmis sąlygomis, jiems suteik...
nuotrauka
2021-06-10 11:09
„MC Grupė“, valdanti namų apdailos centrą „Unideco“, nuomininkus atrinks pagal geriausią pasiūlytą idėją. Nuomos objektas – 2000 kv. m ploto teritorija Šiaurės miestelyje šalia Verkių ir Kareivių gatvių sankryžos. Nuomininkams bus siūloma sklypu naudotis nemokamai arba už simbolinį nuomos mokestį.
nuotrauka
2021-06-10 10:54
Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina u...
nuotrauka
2021-06-10 10:52
Kinijoje sukeltas statybinių medžiagų kainų cunamis jau drebina ir statybas Lietuvoje. Nuogąstaujama, kad dalį jų gali tekti stabdyti. Kaip tai paveiks nekilnojamojo turto rinką? Ar būstas dar brangs?
nuotrauka
2021-06-10 10:32
Dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių tikslinimo laikinai yra sustabdyti tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje, kur po rekonstravimo atsivers viešoji erdvė – Šaltinių skveras, praneša Vilniaus savivaldybė.
nuotrauka
2021-06-09 10:05
„LTG Infra“ po konsultacijų su rinka patikslino reikalavimus ir skelbia atnaujintą konkursą dėl geležinkelio tilto per Nerį statybos rangos darbų. Šalia Jonavos planuojamas įrengti tiltas bus sudėtingiausias „Rail Baltica“ inžinerinis įrenginys ir ilgiausias geležinkelio tiltas Baltijos šalyse.
nuotrauka
2021-06-09 09:51
Seimas birželio 8 d. priėmė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotą vadinamąjį darbuotojų relokacijos įstatymų paketą, kuris atveria paprastesnes sąlygas investuotojams iš trečiųjų šalių perkelti savo darbuotojus ir jų šeimų narius. Šie pakeitimai ypač aktualūs į Lietuvą persikeliančioms ar ...
nuotrauka
2021-06-09 08:56
Visuomenės, politikų ir įmonių dėmesys tvariai ekonominei veiklai niekada nebuvo toks didelis kaip pastaruoju metu. Tai rodo ir žaliųjų, tvariųjų bei socialinių finansinių skolos priemonių kapitalo rinkos augimas. Apskaičiuota, kad 2020 m. žaliųjų, tvariųjų, socialinių paskolų ir obligacijų emisijos...
nuotrauka
2021-06-08 11:03
Kasmet Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) išduoda apie 18 tūkst. sutikimų tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje.
nuotrauka
2021-06-08 08:13
Aplinkos ministerija ragina įmones pasirūpinti, kad iš jų teritorijos nesklistų nemalonūs kvapai. Tam jos privalo išsiimti specialiąją taršos leidimo dalį „Kvapų valdymas“, įpareigojančią įdiegti efektyvias kvapų valdymo priemones.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.