2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 3:07
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai. Verslo netenkina įstatymų rengimas, kai jų klauso, bet negirdi Fotogalerija Video

2015-12-04 15:12,      Papildyta antrosios dalies vaizdo įrašu. 2015-12-16 08:30
Viešuosiuose pirkimuose, kaip sakė diskusijoje dalyvavusi Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė, problemų esama nemažų, nes procesas yra susijęs su labai dideliais pinigais, – pernai viešųjų pirkimų (VP) vertė buvo per 5 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad apie 1 mlrd. eurų panaudojama neskaidriai.
nuotrauka
2014 m. viešųjų pirkimų vertė buvo per 5 mlrd. eurų. Skaičiuojama, kad apie 1 mlrd. eurų panaudojama neskaidriai. Diskusija. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
CPO LT, VŠĮ
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),

Parlamentarai jau prieš 6 metus įtarė problemas, kurias STT įvardino tik šiemet

Kalbėdama apie Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) parengtą statybos sektoriaus apžvalgą, A. Bilotaitė sakė pasigendanti sprendimų ir apibendrinimų.

„Reikėtų pateikti ne tik statistiką, bet ir pasakyti, kas yra negerai, įvardinti aiškiai, papunkčiui ir pateikti pasiūlymus“, – sakė ji. 

STT duomenimis, net 68 procentai Viešųjų pirkimų tarnybos patikrintų pirkimų yra įvykdyti pažeidžiant tvarką. Parlamentarė suabejojo, ar visi šie atvejai yra piktybiški – kai VP įstatymas kaitaliojamas apie 40 kartų, neatmestina, kad verslas gali pasiklysti sekdamas pakeitimus. Tačiau A. Bilotaitė sutinka, kad didžiausia problema – VP sąlygų parengimas.

„Esant išankstiniams susitarimams, operatyvinių institucijų objektas yra išgirsti ir pastebėti šiuos dalykus iš pat pradžių“, – sakė ji, pastebėdama, kad vėlesniuose procedūros etapuose tai įrodyti sudėtinga.

Dirbdama jau antrą kadenciją Antikorupcijos komisijoje, Seimo narė A. Bilotaitė sako, kad valstybė turėtų suskaičiuoti, kiek prarandama, kokie padaromi nuostoliai dėl neefektyvių ir neskaidrių viešųjų pirkimų. Parlamentarė mano, kad tiek statybų, tiek sveikatos sektoriuose reikėtų rimtų skaičiavimų, pasitelkus ekspertus ir mokslininkus.

„Kalbant apie stambiąją korupciją, tenka apgailestauti, kad ištinka tokie atvejai, kaip Šiaulių ligoninėje“, – sakė A. Bilotaitė. 

Ši ligoninė parlamentarų dėmesio buvo sulauksi jau 2009 m., tačiau tik šiemet tai buvo įvardinta ir paviešinta. STT Šiaulių valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl neskaidriai Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdytų viešųjų pirkimų. Kaip įtariama, vykdant viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė yra per šimtus tūkstančių eurų, buvo siekiama, kad juos laimėtų iš anksto pasirinktos įmonės, o už tai iš šių įmonių vadovų buvo reikalaujami ir priimami kyšiai.

Viešųjų pirkimų ir korupcijos prevencijos tema diskutuoja Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas GYLYS; advokatų kontoros TRINITI asocijuotas teisininkas Tomas SEIKALIS; ūkio viceministras Gediminas ONAITIS; Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas ČERNIAUSKAS; Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, bendrovės „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas Jonas DUMAŠIUS; Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas ŠVEIKAUSKAS; Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė BILOTAITĖ. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

Statybininkai jaučiasi neišgirsti

Artimiausiu metu Seimas turėtų imtis svarstyti Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurias teikia Ūkio ministerija. Kaip sakė ūkio viceministras Gediminas Onaitis, apsisprendžiant dėl nuostatų buvo tartasi su asocijuoto verslo struktūromis. 

„Mes stengėmės ir klausyti, ir išgirsti, – sakė jis, pastebėdamas, kad šimtu procentų visų pataisų priimti neįmanoma. – Į didžiąją dalį siūlymų galėjome atsižvelgti.“

Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, bendrovės „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas Jonas Dumašius sako, kad kaip tik Statybininkų asociacijos pasiūlymai liko neišgirsti ir nepriimti, bent jau tie, kurie šiam sektoriui yra itin svarbūs.

Seimo narė A. Bilotaitė paragino paskubėti pateikti pasiūlymus, iki parlamentas apsispręs priimti pataisas. Jeigu parlamentarai pritars, projektas bus svarstomas Seimo komitetuose. Tai yra laikas, kai dar galima teikti pasiūlymas, todėl A. Bilotaitė paragino diskusijos „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“ dalyvius paskubėti teikti pasiūlymus. 

Parlamentinė grupė „Už Lietuvą be korupcijos“, kurios pirmininke yra A. Bilotaitė, planuoja sausio 15 d. Seime surengti diskusiją, kurios metu bus parengti pasiūlymai ir dėl viešųjų pirkimų. Parlamentarė pakvietė pasinaudoti dar viena proga ir „ne laikyti paslėpus“ pasiūlymus, o juos teikti svarstyti.

SAM nori ne mažiausios kainos, o efektyvumo gydant

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas Šveikauskas, įvertindamas galimybę teikti pasiūlymus, prabilo apie tam tikrų vaistų įsigijimą per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO LT): nors ir brangesni, bet tai būtų vaistai, kurie reikalingi tęsiant jau pradėtą gydymą tais pačiais vaistais. 

Šiuo atveju, pastebėjo Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas Černiauskas, lemtų ne mažiausia kaina – vaistai būtų įsigyjami pagal pavadinimą ir konkretų poreikį. Kadangi pagal VP įstatymą tai gali būti neįmanoma, CPO LT yra pasirengusi pasiūlyti alternatyvų katalogą, kuriame būtini vaistai būtų įsigyjami ne už mažiausią kainą, o pagal poreikį ir tam pacientui, kuriam tai būtina. Pirkimams alternatyviame kataloge nebūtų taikomas VP įstatymas. Analogiškas alternatyvus katalogas yra kuriamas pirkti renovacijos darbus.

Įvardino paveikiausius antikorupcinius įrankius

„Korupcija yra laikomas piktnaudžiavimas įgaliojimais, siekiant naudos“, – priminė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys. Europos ir įvairių Lietuvos institucijų tyrimai leidžia manyti, kad dėl korupcijos prarandama apie 10 proc. viso VP kainos. 

R. Gylys įvardino ne tik korupcijos viešuosiuose pirkimuose mechanizmus, bet ir įrankius, kurie juos skaidrina.

Kaip aktualiausius siūlymus STT atstovas išskiria pasiūlymą teikti didesnį dėmesį VP iniciatoriui, vykdyti kuo daugiau centralizuotų pirkimų, steigti kuo daugiau pirkimų komisijų tam tikromis temomis, nes žmonėms trūksta kvalifikacijos – ne visada tyčia netinkamai įvykdomas pirkimas. STT siūlo sudaryti nesąžiningų tiekėjų sąrašus, vadinamuosius juoduosius sąrašus. 

Diskusiją organizavo VšĮ „Propagandos ministerija“, kuri leidžia portalą Statybunaujienos.lt. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

„Pirkimus turi vykdyti kuo kvalifikuotesni žmonės“, – sakė R. Gylys, akcentuodamas, kad nepriekaištinga reputacija yra ypač svarbi. Viešųjų pirkimų tarnyba jau baigė rengti šakinę korupcijos prevencijos VP programą, kurioje numatyta daug priemonių, pateiktų taip pat ir STT. 

STT dirba ir su Ūkio ministerija, atliktas antikorupcinis vertinimas, dalyvauta darbo grupėje, diskusijose, svarstant naujai rengiamą VP įstatymą.

Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas Černiauskas pažymėjo, kad elektroninis katalogas yra ne tik prevencinė korupcijos priemonė, bet ir priemonė, leidžianti kontroliuoti pirkimus, – vieną CPO patikrinti paprasčiau, negu 1 tūkst. perkančiųjų organizacijų. R. Černiausko manymu, teisės aktų nereikia keisti – reikia tik jais vadovautis: smulkus įstatymo paredagavimas, pakeitimų nesilaikymas – nieko nepakeis. Dažnai, jo nuomone, yra ne piktnaudžiaujama, o siekiama įsigyti tai, ko reikia, kaip ir vaistų įsigijimo atveju.

PO komisijos nario laikas: ar sąnaudos nėra brangesnės už naudą?

Neretai kuriant teisės aktus, diskutuojant pastebimas noras arba visa reglamentuoti iki smulkmenų, arba leisti veikti laisvai. Advokatų kontoros TRINITI asocijuotas teisininkas Tomas Seikalis pastebėjo, kad svarbu įvertinti VP ekonominį efektyvumą – kiek laiko, pavyzdžiui, sugaišta perkančiosios organizacijos, vykdydamos pirkimo procedūras.

„Kiek asmens darbo valanda atneša naudos – gal per daug, per sudėtinga. Kartais norima formalizuoti paprastas procedūras – reikia įžvelgti, ar tai nėra barjeras. Dalyvavimo sąnaudos gali pasirodyti esančios brangesnės už kitas naudas“, – pastebėjo T. Seikalis.

Teisininkas sako, kad nereikėtų ir labai žavėtis vadinamaisiais juodaisiais sąrašais. Dauguma perkančiųjų organizacijų nesugeba kontroliuoti sutarčių, tinkamai priimti darbų, paslaugų, prekių. Tokiu atveju tiekėją įrašyti į vadinamuosius juoduosius sąrašus taps abejotina. Todėl „didelės revoliucijos“ T. Seikalis sako nesitikįs.  

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Diskusija „Viešieji pirkimai ir korupcijos prevencija II dalis“

Diskusija „Viešieji pirkimai ir korupcijos prevencija I dalis“

Diskusijos

nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2020-05-04 13:37
Kiekviena krizė atveria ir galimybių langą, o Lietuva gali suskubti jį išnaudoti tam, kad įgyvendintų pokyčius, reikalingus šalies klestėjimui, įsitikinę Lietuvos ekonomikos, verslo, pramonės, politikos, mokslo bei kultūros atstovai.
nuotrauka
2019-07-10 15:41
Daugiau kaip šimtmetį Vilniaus centre veikęs Lukiškių kalėjimas uždarytas. Kas galėtų jame įsikurti, kokias veiklas būtų galima plėtoti šiame specifiniame, kultūros paveldo statusą turinčiame komplekse? Apie tai buvo kalbama čia vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo valstybės institucijų, Vilniaus...
nuotrauka
2019-02-18 15:00
„Britų patirtis rodo, kad norint sėkmingai įdiegti skaitmeninės statybos standartą reikia pasirūpinti ne tik įranga, technologijomis, įstatymine baze, bet ir paruošti žmones, įrodyti jiems viso to naudą“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) „Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro“ atidarymo...
nuotrauka
2019-02-14 10:50
Apie pramonės revoliuciją 4.0 kasdien girdime vis garsiau ir daugiau, tačiau kaip tai paveiks Lietuvos darbo rinką? Kokios profesijos išnyks, o kurių specialistų poreikis augs? Apie būsimus karjeros sprendimus ir pramonės industrijos iššūkius diskutavo Lietuvos pramonės ir švietimo sistemos atstovai...
nuotrauka
2018-11-28 15:59
Vakar (11 27) Kaune vyko viešojo ir privataus sektoriaus diskusija „Atsparumo korupcijai užtikrinimas vykdant ūkio subjektų priežiūrą statybos srityje“. Diskusiją inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
nuotrauka
2018-11-19 17:26
Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų – atstovai. Kaip pažymėjo Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė, šio...
nuotrauka
2018-10-31 11:00
2017 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo naujasis Architektūros įstatymas. Lietuvos architektų rūmai, norėdami paminėti šią svarbią datą bei aptarti įstatymo įgyvendinimo patirtis, rengia viešą diskusiją.
nuotrauka
2016-11-14 10:55
Viešieji pirkimai turi veikti kaip sinchroninis plaukimas, kurio dalyviai – Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), tiekėjai ir perkančiosios organizacijos (PO) – turi veikti išvien. Tačiau ar tai įmanoma, kalbant apie teikiamų ir įsigyjamų prekių bei paslaugų kokybę?
nuotrauka
2016-05-01 09:17,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
Versle viskas prasideda nuo pirmojo įspūdžio. Jeigu pavyksta jį padaryti, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – stipriai išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai reprezentuoti įmonę“, – statybų ir remonto parodoje „RESTA“ pradė...
nuotrauka
2016-04-29 20:30,      papildyta 2016-05-03 17:30, papildyta vaizdo įrašu
It nulietas ant kūno gulantis kostiumas, brangūs aksesuarai, nuoširdus bendravimas ir paprastumas – kai viskas prasideda nuo tokio pirmojo įspūdžio, tikimybė, jog susitikimas pasibaigs sėkmingu kontraktu – išauga. „Įvaizdis yra įmonės vizitinė kortelė. Ir mums smalsu sužinoti, išmokti, kaip tinkamai...
nuotrauka
2016-04-21 06:30
Verslininko įvaizdis – tai ne tik jo ar jos batai ar apranga. Asmenybė, kalbėsena yra tokia pati svarbi įvaizdžio dalis. Konkuruoti dėl klientų, bendrauti su partneriais reikia išmokti. Tai ne visada lengva ir ne visiems pavyksta pasiekti. Gerą įvaizdį bei reputaciją susikurti labai sunku, o prarast...
nuotrauka
2016-04-13 07:01
Verslo pasaulis seniai įsisavino paprastą tiesą: klientui parduodi ne tik prekę ar paslaugą, bet ir savo įmonės įvaizdį bei reputaciją. Deja, vis dar paslystame lygioje vietoje.
nuotrauka
2016-01-13 15:00
Antrojoje straipsnio „Korozija, moderni antikorozija ir statybos ateitis“ dalyje tęsiame pirmojoje dalyje pradėtą diskusiją apie korozijos sukeltus nuostolius, žalą, kuri Lietuvos ūkiui sudaro 984 mln. € kasmet. Tai tik tiesioginiai nuostoliai, o netiesioginiai, Tarptautinės korozijos organizacijos ...
nuotrauka
2015-12-21 06:01
Nieko nenustebinsime, pasakę, kad metalas, plienas rūdija visur ir visada, – net esantis betone, o ypač sparčiai – atviroje atmosferoje ar vandenyje. Gelbsti, bet tik laikinai, įvairios antikorozinės dangos. Ir daug kas žino, jog sąlygos korozijai kasmet tik stiprėja, nes rūgštėja lietūs, vis stipri...
nuotrauka
2015-11-25 14:36
Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
nuotrauka
2015-05-27 18:42
Būta rangovų, kurie jau seniai pastebėjo, kad reikalavimai rangovams neadekvatūs darbams, šiuo atveju – renovacijos. Tai, ką pastebėjo praktikai, pagaliau pamatė ir ėmėsi keisti ir valdžia. Netrukus, tikimasi, startuos alternatyvus CPO LT katalogas, kurį kuriant dar gali sudalyvauti ir rangovai, adm...
nuotrauka
2015-04-02 08:29
Baigiantis diskusijai „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“ vilnietė Viktorija nusprendė, kad koreguos savo svajonių namo projektą – statys 80 kv. m mažesnį, negu buvo sugalvojusi su savo šeima.
nuotrauka
2015-03-29 22:35
Pirmą namą reikia nugriauti, antrą parduoti, trečiame gali gyventi pats. Šį mitą nuvainikuoja specialistai, primindami, kad nesame tokie turtingai, kad statytume blogus namus, o tuolab – griautume. Diskusijoje „Kaip pastatyti taupų vienbutį ar dvibutį namą iš blokelių?“, kurią organizavo portalas ww...
nuotrauka
2015-03-25 11:04
Diskusijos „Kaip pastatyti taupų namą“ dalyviai aiškinosi, kaip, naudojant silikatinius blokelius, pastatyti namą šeimai – kad jis būtų ne tik stilingas, jaukus, bet ir taupytų šilumą.

Statybunaujienos.lt » Diskusijos